Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Galaxy (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=108)
-   -   [Galaxy 2000-2006] Technika jazdy (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=94037)

wysokist 09-03-2010 18:40

Technika jazdy
 
Witam

Szukałem ale tak prostego tematu nie było.
Lamerskie pytanie ale sporadycznie zmieniam samochody, nie interesuję się motoryzacją (jako taką) a chciałbym wiedzieć jak się tym jeździ - jak mam samochód to już lubię wiedzieć jak ten konkretny działa.
Przesiadłem się po 10 latach z T4 2,4D - sporadycznie jeździłem żony felicią 1,9D
no i dla zabawy vitarą 1,6. ( kupiłem ją z oponami 255 - szok co za diabeł to wymyślił, 2 x na szutrowej drodze mało fikołka nie wywinąłem, koleiny = test na refleks).
Teraz mam 1,9 TDI 110kM z 2001 roku.
W T4, jeżdżąc samemu tak od 50km/h wrzucałem 5 i tamten silnik wszystko znosił z pokorą. Ruszałem z 1, 2 co akurat było włożone, z 3 też się zdarzało ale to tylko jak żona zwracał uwagę że biegów nie zmieniam :razz:
Tu biegi trzeba zmieniać i już do tego przywykam i stąd pytanie:
przy jakich obrotach/prędkościach powinno się zmieniać biegi przy spokojnym ekonomicznym poruszaniu się po płaskim.
Jaki poziom obrotów jest najrozsądniejszy, a jaki sensownie dopuszczalny, na ile należy zmieniać obroty by turbo "nie przywykło do 1 pozycji, po jakim czasie powinno się go gasić itd.

ED1970 09-03-2010 20:10

Odp: Technika jazdy
 
Witam kolęgę .Kiedy kupiłem galaxy miałem podobny dylemat ale z czasem wyjaśniło się co robić aby auto jechało płynnie.W międzyczasie posiłkowałem się opinią mechaników zajmujących się na poważnie silnikami diesla.Z praktyki wynika że zmiana biegów powinna następować przy okolo 2000 obrotów/min.Zbyt niskie obroty negatywnie wpływają na trwałość jednostki napędowej.Jeżeli chodzi o turbine to po skończonej jeździe silnik powinien przez chwilę pozostać na wolnych obrotach.

Kinematick 09-03-2010 22:40

Odp: Technika jazdy
 
No ja zmieniam biegi ok 2k obrotów jak jadę sam bez obciążenia. Generalnie dynamiczniej jeżdżę chyba, bo staram się nie przekraczac 2300 - 2500 na niskich biegach. I jazda powyżej 3000 to już extremalne wyczyny jak dla mnie...

Ważne jest, żebyś pamiętał, że dieslem się jezdzi jak sie diesel nagrzeje. Szczególnie jak masz TDI. Zasada jest - nie załączać turbiny zanim termostat nie zacznie się przydawać ;) Wiadomo, że to teoria, ale im cześciej wprowadzana w życie tym lepiej.

Po zatrzymaniu się silnik jakieś 2-3 sekundy oddechu - zgadza się.

Ruszanie - ja nie lubię męczyć aut. Ruszam z jedynki chociaż 116 koni daje radę w cuglach na dwójce bez problemu. Rekord - 110 koni w TDI z czwórki, z pustą lawetą, pod lekka górkę. Ruszył i na 4ce dojechał 45 kilometrów do domu :-) Sprzęgło zawstydziło turbodynomana ;-)

RafałB 10-03-2010 09:24

Odp: Technika jazdy
 
Kolega który założył temat widze z rocznika że ma nie 110 a 116 kucy :) Jak masz manual to zmieniaj biegi przy minimum 2000-2200 obr/min.

Jarek G. 10-03-2010 10:11

Odp: Technika jazdy
 
Kolego,
najważniejsze, żeby nie bawić się w taxówkarzy - ledwo ruszy zraz 4-ka lub 5-tka. Nasze silniki (zresztą ogólnie - nowe diesle ) potrzebują trochę obrotów, żeby dobrze funkcjonować. Nie należy oszczędzać turbiny. Nie używanie szkodzi bardziej niż wkręcanie obrotów. Oczywiście nie na maxa ale te 2.500 to jest spokojna jazda. Wszystko zależy czy ma się "ciężką" nogę. Zresztą po paru jazdach sam wyczujesz kiedy silnik chodzi najlepiej.
Pozdro :one:

Grzenio 10-03-2010 11:25

Odp: Technika jazdy
 
To i ja podepnę się do tematu jako, że też od niedawna przesiadłem się na Galaxy (wcześniej FABIA SDI).
W skodzie to rzeczywiście można było ruszać z każdego biegu i dawała radę mimo, że miała 64 kucyki a Galaxy mimo, że ma 130 kucyków nie radzi sobie nawet z pierwszym biegiem - niemożliwe jest praktycznie ruszenie z jedynki na prostej bez dodania gazu - czy to normalne?
Często przy ruszaniu niestety ale mi gaśnie. Wolne obroty mam na poziomie 900 - więc raczej nie za niskie.
Czy to rzeczywiście kwestia przyzwyczajenia ?

Inną rzeczą jest bardzo niskie sprzęgło - czy tak maja wszystkie MK2?

DDiablo 10-03-2010 11:53

Odp: Technika jazdy
 
Cytat:

Napisał Kinematick (Post 1382750)

Ważne jest, żebyś pamiętał, że dieslem się jezdzi jak sie diesel nagrzeje. Szczególnie jak masz TDI. Zasada jest - nie załączać turbiny zanim termostat nie zacznie się przydawać ;)

Turbo się nie załącza bo pracuje cały czas. Przede wszystkim nie należy jeździć jak emeryt ( w 1z/ahu można jeździć jak emeryt) bo będziesz miał kierownice do czyszczenia za jakiś czas ;) Po to jest turbo, żeby z niego korzystać.

RafałB 10-03-2010 12:07

Odp: Technika jazdy
 
Cytat:

Napisał Grzenio (Post 1382998)
Często przy ruszaniu niestety ale mi gaśnie. Wolne obroty mam na poziomie 900 - więc raczej nie za niskie.
Czy to rzeczywiście kwestia przyzwyczajenia ?

Inną rzeczą jest bardzo niskie sprzęgło - czy tak maja wszystkie MK2?

Puszczasz bardzo delikatnie sprzęgło?Powinien pociągnąć nawet bez gazu...obroty masz dobre.Ale masa robi swoje,ja nie chce za dużo w tym temacie pisać bo mam automat... :P

gumiskrosno 10-03-2010 14:09

Odp: Technika jazdy
 
Temat moim zdaniem śmieszny i służący do wypowiedzi raczej subiektywnego stylu jazdy danej osoby. Gdyby tym samochodem trzeba było jakoś szczególnie umieć jeździć to przy zakupie nowego miałbyś lekcję jazdy jak jest np przy porsche ;). Z Twojej wypowiedzi widać że jesteś w miarę doświadczonym kierowcą więc sam powinieneś już wiedzieć jak jeździć, bo i tak większość wypowiedzi będzie opartych na domysłach czy opiniach zasłyszanych od innych ;). Rada nie katuj silnika jak jest zimny ale używaj jego mocy i będzie ok. Nie bój się kręcić silnika na obroty to nie prawda że przy 3,5 tyś się rozpadnie ;) Dobra turbina ma ciągnąć do odcięcia.
Co do ruszania ma ruszać bez problemu bez gazu. Komp sam zwiększy odpowiednio obroty.

RafałB 10-03-2010 15:00

Odp: Technika jazdy
 
Bez naciskania na gaz obroty wzrosną???Hmm..ciekawe..


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:18.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.