Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   Skandynawskie światła dzienne (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=29513)

nero541 29-08-2007 16:19

Skandynawskie światła dzienne
 
Witam
Czy któryś z kolegów próbował uruchomić wersję skandynawską świateł dziennych ?
Wg instrukcji obsługi odpowiadają za ich działanie: przekaźnik R12, bezpiecznik F14 (zasilanie przekaźnika), bezpiecznik F19 - światła pozycyjne, bezpiecznik F22 - światła mijania. Niestety przy dokładaniu tych elementów okazało się, że w gnieździe bezpiecznika F19 nie ma styków. Efektem oczywiście jest brak świateł pozycyjnych (przód i tył) i brak oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Niestety nie dysponuję schematem elektrycznym (jedynie schemat blokowy) i nie wiem gdzie dołożyć brakujący przewód.

shapyr 29-08-2007 20:11

Re: Skandynawskie światła dzienne
 
Cytat:

Napisał nero541
Niestety nie dysponuję schematem elektrycznym (jedynie schemat blokowy) i nie wiem gdzie dołożyć brakujący przewód.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] masz rozpisany przełącznik świateł i jak widać kabelek od bezpiecznika F19 powinien iść do kołka nr 15. Daj znać jakie uzyskałeś efekty.

Piotrekz 30-08-2007 10:22

Chciałem również dołączyć się do pytania nero541.Czy jest możliwość uruchomienia tzw.wersji skandynawskiej forda focusa.Bardzo ułatwiłoby to codzienną eksploatację samochodu.Jeżeli tak to jakie części są potrzebne i jak to zrobić.Może w ASO Forda potrafiliby udzielić takich informacji lub przerobić za określoną kwotę??

nero541 30-08-2007 21:48

Sprawa świateł skandynawskich okazała się trywialna :fcp1 .

Do uruchomienia potrzebne są następujące elementy:
- bezpiecznik 10A;
- bezpiecznik 15A wg instrukcji obsługi lub 20A wg naklejki na deklu skrzynki bezpieczników
- przekaźnik F57B-14B192-AA (koszt w sklepie z częściami Forda, nie ASO - 39 zł).

Montaż:
1) demontujemy osłonę włącznika świateł, odkręcamy włącznik i na wiązce idącej do niego lokalizujemy przewody zielono-czarne zakończone konektorami. Konektory są przyklejone taśmą do wiązki - łączymy je ze sobą;
2) wkładamy przekaźnik do skrzynki bezpieczników (w komorze silnika) na pozycję R12;
3) wkładamy bezpiecznik 10A na pozycję F14;
4) wkładamy bezpiecznik 15A (20A) na pozycję F22;
5) otwieramy :fcp29 świętując nową funkcjonalność w samochodzie.

Uwagi dodatkowe:
- przed demontażem włącznika świateł warto sprawdzić gniazdo bezpiecznika F19. Być może niektóre wersje Foki mają styki w tym gnieździe (ja niestety nie miałem) a wtedy wg instrukcji wkładamy tam bezpiecznik 10A, potem wykonujemy punkty od 2 do 4 (punkt 5 niebowiązkowy) i światła już powinny działać.
- przekaźnik typowy, numer F57B-14B192-AA lub F57B-148192-AA - nie mam pewności czy to jest "B" czy "8".

Czas wykonania 15 minut, łączny koszt: przekaźnik i max. 3 bezpieczniki - ok. 45 zł.

Działanie świateł: po przekręceniu kluczyka zapalają się: światła pozycyjne i mijania, oświetlenie tablicy rejestracyjnej, podświetlenie zegarów - czyli zgodnie z wymaganiami ustawy. Brak możliwości włączenia świateł drogowych, p.mgielnych, brak regulacji wysokości reflektorów - logiczne, bo włącznik świateł jest w pozycji wyłączone.
Jedynym mankamentem jest to, że światła nie gasną na czas rozruchu.

shapyr 30-08-2007 21:51

Cytat:

Czas wykonania 15 minut, łączny koszt: przekaźnik i max. 3 bezpieczniki - ok. 45 zł.
Brawo :fcp26 Gdzie kupowałeś przekaźnik? Jest robótka na weekend :fcp2

nero541 30-08-2007 22:09

Sklep z częściami do Forda, Kielce, ul. Warszawska, do ASO mam 70 km dlatego nawet tam nie dzwoniłem, ale może warto spróbować.

Piotrekz 31-08-2007 06:23

Dzięki za informacje.Może ma ktoś namiar, gdzie można kupić ten przekaźnik w internecie?Pozdrawiam

mancat 31-08-2007 09:14

Cytat:

Napisał nero541
Działanie świateł: po przekręceniu kluczyka zapalają się: światła pozycyjne i mijania, oświetlenie tablicy rejestracyjnej, podświetlenie zegarów - czyli zgodnie z wymaganiami ustawy.

Czy podświetlenie deski rozdzielczej również musi działać? Ustawa tak mówi? Mnie to właśnie najbardziej wkurza, w dzień wszystko bardzo dobrze widać więc po co podświetlenie deski? Nie moznaby zrobić tak aby tylko światła (przód/tył/tablica rejestracyjna) świeciły? Podejrzwam, że to skomplikowałoby dość mocno sprawę...

Pozdrawiam!

Pinki 31-08-2007 09:20

Cytat:

Napisał mancat
tył/

ale chba tynie światła tez nie są wymienione w ustawie :)

shapyr 31-08-2007 10:27

Cytat:

Napisał Pinki
ale chba tynie światła tez nie są wymienione w ustawie

Ależ są, tylko że nie w ustawie, a w rozporządzeniu dot. warunków technicznych, które muszą spełniać pojazdy i do którego odwołuje się ustawa.

[Dodano: 2007-09-01, 16:41 ]
Cytat:

Napisał nero541
1) demontujemy osłonę włącznika świateł, odkręcamy włącznik i na wiązce idącej do niego lokalizujemy przewody zielono-czarne zakończone konektorami. Konektory są przyklejone taśmą do wiązki - łączymy je ze sobą;

No i d..pa, nie mam tych kabelków :fcp24


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:31.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.