Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Transit (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=101)
-   -   [Transit 2000-2006] Wymiana rozrządu 2.0TDI (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=333375)

Wicek 07-02-2023 22:34

Wymiana rozrządu 2.0TDI
 
teoretyczny pacjent to Tranzystor 2.0 TDi 100 km 2005r - przymierzam się do wymiany łańcucha rozrządu.
Czy dam radę zrobić taką wymianę dobierając się do silnika przez demontaż przodu pojazdu (grill, belka, chłodnice, itd.), ewentualnie podnosząc/opuszczając silnik góra/dół - na tyle, ile można?

Czy jednak w takim przypadku nie obejdzie się bez demontażu całkowitego silnika i trzeba będzie przygotować się na wysunięcie motoru (ze skrzynią biegów i półosiami) nieco poza pojazd przy uzyciu podnosnika/dżwigu?

Pytam, bo chciałbym się psychicznie przygotować a robione będzie raczej pod chmurką...

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

wojtekjanus 08-02-2023 08:31

Odp: Wymiana rozrządu
 
To się robi nie ruszając silnika. Doświadczeni mechanicy nie mają tu problemu, ale pierwszy raz to robić i to na ulicy (bez kanału) - to nie wiem...

Ułatwieniem może być ta instrukcja [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Odszukaj silnik 2,0, potem wałki rozrządu. W opisie pomiń wszystko co dotyczy bezpośrednio demontażu wałków, dalej jest opis demontażu łańcucha.

Rafał A.(antek) 10-02-2023 18:10

Odp: Wymiana rozrządu
 
WQ Transicie pas się demontuje z chłodnicami, dostęp piękny, można silnik wyciągać, więc i na podwórku się rozrząd zrobi.

toros72 15-02-2023 16:04

rozrząd,napinacz
 
Witam nie mogę cofnąć napinacza aby włożyć blokadę, co zrobić przebieg 280 kkm. Czy wymieniać po tym przebiegu cały rozrząd ? Koła rozrządu w tym modelu 2,0 tdci po wymianie dokręcam na luźnym napinaczu/łańcuchu czy napiętym ?

wojtekjanus 16-02-2023 08:50

Odp: Wymiana rozrządu 2.0TDI
 
Zwykle rozrząd w tych silnikach bez problemu osiąga 500 kkm. Po co go ruszasz? Czy coś złego się dzieje?

Wicek 19-02-2023 20:57

Odp: Wymiana rozrządu 2.0TDI
 
Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 3445032)
Zwykle rozrząd w tych silnikach bez problemu osiąga 500 kkm. Po co go ruszasz? Czy coś złego się dzieje?

W chwili obecnej mam na liczniku najechane blisko 300.000 km. Jak pierszy raz zobaczyłem w 2017 r. Tranzystora, miał najechane niby 147.000.
Niby. Bowiem wiem, że ostani serwis i wpis w systemie w Niemczech z 2012r. to... 212.000 km :P
Zatem - nawet gdyby w latach 2012-2017 stał na "kołkach" (w co wątpimy wszyscy), to i tak miałby najechane pod 400.000 km.
To po pierwsze.
Po drugie - wydaje mi się, że zaczyna już szumieć (co zresztą sprawdzę jeszcze z kimś, kto ma większe doświadczenie w odsłuchiwaniu :wink:).
Po trzecie - od ostatniej zmiany pompy wody upłynęło mi już blisko 70.000 km, więc na wiosnę i tak rozkręcę przód aby do wszystkiego mieć dobry dostęp. A skoro gril, belka i chłodnice już będą "out" i wtedy da się dobrać przy okazji do strony z łańcuchem (bez wyciągania silnika) to... czemu nie?

Wiem, że roboty kupa. Robię jednak Tranzystorem kilometry a i on robotę. Na razie terkocze równo, bez dymku - szkoda by było, gdyby nagle licho motór wziął z powodu urwanego łańcucha. A jego - jak widać z powyższego opisu - pewien nie jestem...

Pozdrawiam!

Bump:
Cytat:

Napisał Rafał A.(antek) (Post 3444050)
WQ Transicie pas się demontuje z chłodnicami, dostęp piękny, można silnik wyciągać, więc i na podwórku się rozrząd zrobi.

Właśnie pytanie jest, czy jak ściągnę gril, belkę i chłodnice to i tak będę zmuszony wyciągać silnik czy też da się wymienić rozrząd bez wyciągania motoru (tylko dobierając się z boku, podnosząc lub opuszczając ewentualnie całosć góra/dół)...

Pozdrawiam :619:

wojtekjanus 20-02-2023 08:11

Odp: Wymiana rozrządu 2.0TDI
 
Cytat:

Napisał Wicek (Post 3445537)
Po trzecie - od ostatniej zmiany pompy wody upłynęło mi już blisko 70.000 km,

Pompa wody powinna wytrzymać kilkaset tys. km. Jeżeli nie ma wycieku lub silnik się nie przegrzewa - to nie dotykaj tego .Pompa wodna, napędzana od pompy serwa kierownicy, albo cieknie, albo uszkadza się wieloklin łączący pompy i pompa wodna wtedy się nie obraca, albo luzuje się wirnik (w oryginalnych pompach z tworzywa) wewnątrz pompy na wałku i pompa prawie nie pompuje. W tych dwóch ostatnich przypadkach silnik zaczyna się przegrzewać.

Rozrząd, przy rozciągnietym łańcuchu lub uszkodzonym napinaczu olejowym, najbardziej słychać na mocno rozgrzanym silniku na wolnych obrotach. W zasadzie wtedy grzechocze, a nie szumi.

Wicek 20-02-2023 21:01

Odp: Wymiana rozrządu 2.0TDI
 
Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 3445566)
Pompa wody powinna wytrzymać kilkaset tys. km. Jeżeli nie ma wycieku lub silnik się nie przegrzewa - to nie dotykaj tego .Pompa wodna, napędzana od pompy serwa kierownicy, albo cieknie, albo uszkadza się wieloklin łączący pompy i pompa wodna wtedy się nie obraca, albo luzuje się wirnik (w oryginalnych pompach z tworzywa) wewnątrz pompy na wałku i pompa prawie nie pompuje. W tych dwóch ostatnich przypadkach silnik zaczyna się przegrzewać.

70 tys km temu miałem awarię pompy wody. Padła po dokładnie 62 tys km od poprzedniej wymiany...:( Wtedy, przy awarii, gdzieś otrzymałem informację, że pompy wytrzymują ok. 70 tys. km, stąd profilaktyczny zamiar wymiany. I teraz - czytając że wytrzymują kilkaset tys. km - jestem w kropce, bo nie wiem czy wymieniać. Na razie nic się nie dzieje, silnik nie grzeje się nawet w lecie w górach Albanii i na stromych podjazdach w Grecji. Kłopot w tym, że w tym roku zamierzamy dotrzeć do Turcji a nawet... Gruzji. Boję się, że jak "padnie" mi gdzieś na trasie, to będzie nieciekawie...

Rafał A.(antek) 20-02-2023 21:23

Odp: Wymiana rozrządu 2.0TDI
 
Cytat:

Napisał Wicek (Post 3445537)
Właśnie pytanie jest, czy jak ściągnę gril, belkę i chłodnice to i tak będę zmuszony wyciągać silnik czy też da się wymienić rozrząd bez wyciągania motoru (tylko dobierając się z boku, podnosząc lub opuszczając ewentualnie całosć góra/dół)...

Dasz radę spokojnie. Miejsca full a dostęp dobry, nie musisz wyjmować silnika.

Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 3445566)
Pompa wody powinna wytrzymać kilkaset tys. km. Jeżeli nie ma wycieku lub silnik się nie przegrzewa - to nie dotykaj tego .Pompa wodna, napędzana od pompy serwa kierownicy, albo cieknie, albo uszkadza się wieloklin łączący pompy i pompa wodna wtedy się nie obraca, albo luzuje się wirnik (w oryginalnych pompach z tworzywa) wewnątrz pompy na wałku i pompa prawie nie pompuje. W tych dwóch ostatnich przypadkach silnik zaczyna się przegrzewać.

Różnie wytrzymują, bo właśnie podciekają. Ja np. myślę o profilaktycznie wymianie obu, bo tak to nie wiadomo w jakim są stanie, i kiedy wieloklin obróci... a nie lubię niespodzianek w trasie.

RUMAK 14-04-2023 14:58

Odp: Wymiana rozrządu 2.0TDI
 
Czesc,
Zmieniłem rozrzad w swoim tddi po 500tys km.
i to tylko przy wymianie uszczelki pod głowica- inaczej dalej bym nie ruszal.
Zanim rozbierzesz -spróbuj poszukać części.
Z oryginału, i to po kawałku- oddzielnie koła, łancuch napinacz koszt ok 3500-4000 zł.
takie cos jak zestaw TCK 47 firmy FAI za 900 zł. najlepiej sobie darować.
Jak chcesz koniecznie zmieniać całość to napisz.

QUOTE=Wicek;3443658]teoretyczny pacjent to Tranzystor 2.0 TDi 100 km 2005r - przymierzam się do wymiany łańcucha rozrządu.
Czy dam radę zrobić taką wymianę dobierając się do silnika przez demontaż przodu pojazdu (grill, belka, chłodnice, itd.), ewentualnie podnosząc/opuszczając silnik góra/dół - na tyle, ile można?

Czy jednak w takim przypadku nie obejdzie się bez demontażu całkowitego silnika i trzeba będzie przygotować się na wysunięcie motoru (ze skrzynią biegów i półosiami) nieco poza pojazd przy uzyciu podnosnika/dżwigu?

Pytam, bo chciałbym się psychicznie przygotować a robione będzie raczej pod chmurką...

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.[/QUOTE]


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:57.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.