Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ogólnie o motoryzacji (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=122)
-   -   Żywotnośc filtru DPF (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=92560)

snupolek 23-02-2010 15:34

Żywotnośc filtru DPF
 
Czy jest jakaś konkretnie zdefiniowana żywotnośc filtru czastek stałych ?
Czy zalezy ona od wieku czy od przebiegu?
Z jakim kosztem wymiany nalezy sie liczyc ?

Wiem,ze wymiana w MB c220 to koszt ok 800 euro

Pablo_X 23-02-2010 17:10

Odp: Żywotnośc filtru DPF
 
Specyfikacja techniczna producenta mówi o całym okresie eksploatacji auta (do końca jego dni).
Ale życie pokazuje, że w przypadku awarii układu EGR filtr może się tak zapchać, że umiera :(
Dotyczy to MK3 po lifcie w 2005 gdzie został zmieniony zawór EGR.

trtami 23-02-2010 19:30

Odp: Żywotnośc filtru DPF
 
Cytat:

Napisał Pablo_X (Post 1370284)
Specyfikacja techniczna producenta mówi o całym okresie eksploatacji auta (do końca jego dni).
Ale życie pokazuje, że w przypadku awarii układu EGR filtr może się tak zapchać, że umiera :(
Dotyczy to MK3 po lifcie w 2005 gdzie został zmieniony zawór EGR.

Zaczym DPF zdechnie auto nas o tym poinformuje,
ja już miałem po chipie oznaki ze DPF sie zapchal - jednak kod błedu jaki wystąpił wskazywał na to że filtr jeszcze ma mozliwośc wypalenia się - objawy były takie że auto przestawiło sie w tryb serwisowy i max predkosc to jakies 80km/h.

Z tego co doczytałem to sa dwa rodzaje błedów filtra DPF
jeden że jest mozliwośc wypalenia bo filtr sie zapchał w 80%
drugi - czeka nas tylko wymiana - nie ma mozliwości nawet fabrycznej regeneracji.
kodów błedów nie pamietam ale było gdzieś na grupach.

Ponieważ chip był robiony w Vtech to reakcja była natychmiastowa- dostałem poprawiony program i już od prawie roku nic niepokojacego nie zaobserwowałem.

Strzeszku 23-02-2010 19:32

Odp: Żywotnośc filtru DPF
 
Ja bym się nie martwił filtrem, bo on spokojnie wytrzymuje 200 tyś km. Jego żywotność skraca się jeśli w większości jeździsz (stoisz) po mieście w korkach.

snupolek 23-02-2010 19:53

Odp: Żywotnośc filtru DPF
 
Czy dobrze rozumuję, występuję tylko filtr DPF bez katalizatora a nie obok katalizatora?
DPF to katalizator dla diesla ?

danielr 23-02-2010 20:56

Odp: Żywotnośc filtru DPF
 
DPF to taki nowocześniejszy katalizator dla diesla.
DPF = diesl particulate filter czyli filtr cząstek stałych.
Służy do tego, żeby nie przedostawała się do atmosfery sadza, związki siarki i inne chemiczne przyjemności.
Jeśli chodzi o DPF dla mkIV to jest on kompletnie inny niz np. w S-maxie (chociaż marketingowo też jest tam 2.0 tdci). W rozwiązaniach starszej generacji, zresztą nie tylko w fordach, DPF (albo np. w peugeocie FAP) posiada zbiorniczek z płynem, który uwalniany jest na potrzeby podwyższenia temperatury spalania. W DPF w mondeo mk4 (a przynajmniej w 2.0 tdci 140 koni) nie ma takiego zbiorniczka. Podwyższenie temperatury spalania osiąga się w wyniku zmiany sterowania wtryskami. NA czas wypalania włącza się inna mapa. Wg chyba niemieckiego (nie pamietam na 100%) forum w ostatniej fazie spalania podawana jest inna dawka paliwa. Stąd wszystkie objawy odczuwane przez użytkowniów tzn. np. bardziej basowy dźwięk z tłumika lub wolniej opadające obroty silnika - jest o tym już sporo na tym forum. Wraz ze wzrostem temperatury zaczyna też śmierdzieć spalenizną, też było na forum. Teoretycznie zakres działania DPF starszej generacji z tym "zbiorniczkiem" to ok. 60 tys km. Po takim przebiegu kończy się ten płyn pozwalający na podniesienie temperatury. Ten nowy DPF montowany w naszych mk4 powinien wystarczyć na cały okres eksploatacji no chyba, że mu się nie pozwoli wypalić.
Najłatwiej zapchać DPF nie kończąc procesu (lub kilku procesów pod rząd) wypalania.
Wtedy cała sadza i cały syf nie dopalony zostaje na filtrze i po prostu zmniejsza się jego przepustowość.

Skąd silnik wie, że DPF jest zapchany? Jak się zajrzy pod spód to są 2 kabelki od 2 czujników przed i za DPFem. Są to najprawdopodobniej czujniki ciśnienia przed i za filtrem. Strzelam, że jeżeli różnica między ciśnieniem przed i za katalizatorem jest za duża to włącza się proces wypalania.

DPF sam się najłatwiej oczyszcza przy wyższych obrotach (wyższe ciśnienie gazów na wylocie oraz wyższa temperatura). Najtrudniej żyje sie DPF na małych obrotach, w niskich temperaturach otoczenia. Stąd DPF ma najbardzie przerąbane w zimie w korkach w miastach i dużo częściej potrzebuje wypalenia. Po moim mondeo zauważam, że jeżdząc po Warszawie średnio 1 raz na 1-2 tankowania włącza się proces wypalania/oczyszczania tego ustrojstwa.

Boblo 23-02-2010 22:01

Odp: Żywotnośc filtru DPF
 
Wszystko pięknie,.. tylko płyn "eloys" dolewany do paliwa w filtrach FAP służy nie do podwyższenia, a do obniżenia tamperatury wypalania filtra :one:
Gdyby nie ten płyn temp. wypalania byłaby wyższa, a walka idzie o to, żeby była ja najniższa.

snupolek 23-02-2010 22:01

Odp: Żywotnośc filtru DPF
 
Dzięki za merytorycznie świetną odpowiedź !

Ciekawe,czy ktoś z forumowiczów wymieniał już DPF w swoim mk4

danielr 23-02-2010 22:14

Odp: Żywotnośc filtru DPF
 
Cytat:

Napisał Boblo (Post 1370678)
Wszystko pięknie,.. tylko płyn "eloys" dolewany do paliwa w filtrach FAP służy nie do podwyższenia, a do obniżenia tamperatury wypalania filtra :one:
Gdyby nie ten płyn temp. wypalania byłaby wyższa, a walka idzie o to, żeby była ja najniższa.

dlaczego chodzi Twoim zdaniem o obniżenie temperatury ?
Zwróć uwagę na objawy gdy DPF się wypala:
- chodzą obydwa wentylatory nawet gdy klima jest off (czyli silnik się chce chłodzić)
- czuć zapach czegoś palonego
- ludzie, którzy w mkIV mieli wypalany DPF w warunkach serwisowych w zamkniętych pomieszczeniach pisali, że prawie się plastiki stopiły

Wszystko wskazuje raczej na podniesienie temperatury.
Poza tym z chemii - niepełne spalanie (za mało tlenu, za niska temperatura) daje w efekcie sadze. Moim zdaniem w DPF podczas wypalania chodzi o PODNIESIENIE temperatury.

jakby coś definicja spalania :) [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Pablo_X 23-02-2010 22:28

Odp: Żywotnośc filtru DPF
 
Cytat:

Napisał Boblo (Post 1370678)
Gdyby nie ten płyn temp. wypalania byłaby wyższa, a walka idzie o to, żeby była ja najniższa.

Zgadza się :P

Zamieszczam linka gdzie opisałem procedurę wypalania dpf
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Zresztą cały temat jest temu poświęcony.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.