Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2014- ] Czyszczenie klimatyzacji (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=266745)

przemek2134 14-07-2017 12:46

Czyszczenie klimatyzacji
 
Witam. Mam problem z mondeo mk5 2.0 tdci w wersji titanium. Od pewnego czasu klimatyzacja wydziela nieprzyjemny zapach. Próbowałem ją wyczyścić różnymi preparatami, ale one tylko maskują zapach na kilka dni. Filtra kabinowy również wyczyszczony. Słyszałem, że należy wyczyścić parownik. Może ktoś miał podobny problem i wie gdzie ten parownik się znajduje i jak do niego się dostać.

facio07 14-07-2017 13:40

Odp: Czyszczenie klimatyzacji
 
Musisz poszukać pod autem przewód, skąd wydostają się skropliny (woda) z parownika.Wkładasz wężyk preparatu do dezynfekcji i pryskasz.Wylatuje zagrzybiony syf! Tak odkażałem z dużym sukcesem w focusie i innych autach i to sprawdzony i najbardziej skuteczny sposób,nie tam psikanie w wyloty klimatyzacji,bo najbardziej zawsze zagrzybia się parownik.Nie wiem jak jest w Twoim aucie, ale przypuszczam że tak samo.

steell 11-08-2018 11:07

Odp: Czyszczenie klimatyzacji
 
A przypadkiem po wyjęciu filtra powietrza nie bedzie do niego dostępu od góry?

kardavi 11-08-2018 22:00

Odp: Czyszczenie klimatyzacji
 
z tego co wiem to parownik występuje w drodze pomiędzy filtrem kabinowym a wywietrznikami... dostęp zazwyczaj jest jakiś od strony filtra by coś móc wtrysnąć do odkażenia.. od strony wywietrzników osobiście bym nie tryskał gdyż klapy sterowane są elektrycznie silniczkami i zalanie ich może choć nie musi skutkować bólem głowy :shock:

Arturroant 11-08-2018 22:30

Odp: Czyszczenie klimatyzacji
 
Spróbuj ozonowania ale przed tym ściągnij filtr kabinowy bo jak masz węglowy ozon będzie się na bieżąco rozkładał i nie wytworzy się odpowiednie stężenie.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

steell 12-08-2018 10:21

Odp: Czyszczenie klimatyzacji
 
Kupiłem środek Bizol AC w piance, teraz zastanawiam sie gdzie go najlepiej zastosować. Kolejne pytanie jak sprawdzić drożność odwodnienia, w oplu można wtrysnąć trochę wody na podstawę filtra i powinna ona spłynąć rurką w dół tu filtr jest poziomo i mam dylemat.

MarkyMark 13-08-2018 11:54

Odp: Czyszczenie klimatyzacji
 
Cytat:

Napisał steell (Post 3017156)
Kupiłem środek Bizol AC w piance, teraz zastanawiam sie gdzie go najlepiej zastosować. Kolejne pytanie jak sprawdzić drożność odwodnienia, w oplu można wtrysnąć trochę wody na podstawę filtra i powinna ona spłynąć rurką w dół tu filtr jest poziomo i mam dylemat.

Podpowiem, bo mam spore doświadczenie z innych pojazdów w tej materii. Próbowałem wielu środków, ale zdecydowanie najlepszy i działający co najmniej rok to CRC Pro (w piance). Jedno opakowania wystarcza spokojnie na dwa, a nawet trzy razy i jest niedrogi.
W moim mondeo jak robię przegląd na wiosnę to robią mi ozonowanie za 80 zł. i dobrze się sprawdza.
Pozdrawiam.

steell 13-08-2018 11:58

Odp: Czyszczenie klimatyzacji
 
Wiesz może gdzie nałożyć tą piane? Po wyjęciu filtra kabinowego niestety nie ma dostępu do wymiennika ciepła od razu pod spodem jest wentylator, psikanie na niego raczej nie ma sensu.

MarkyMark 13-08-2018 12:16

Odp: Czyszczenie klimatyzacji
 
Cytat:

Napisał steell (Post 3017465)
Wiesz może gdzie nałożyć tą piane? Po wyjęciu filtra kabinowego niestety nie ma dostępu do wymiennika ciepła od razu pod spodem jest wentylator.

W Mondeo niestety nigdy tej operacji nie przeprowadzałem. W tym roku odgrzybiałem tym środkiem (CRC) klimatyzację u znajomej w jej Aurisie, tam był dobry dostęp po wyjęciu kanału nadmuchowego na nogi od strony pasażera, tylko żeby sięgnąć do parownika trzeba było zamocować końcówkę wężyka do druciku dla usztywnienia. Inna droga to wspomniany przez innych kanał skroplin, w np. Aurisie można go rozpiąć w kabinie, gdzie się łączy fragment rurki aluminiowej z gumową. Swoją drogą śmierdziało u niej z tej klimy, że eeech.
Po zabiegu jest super :)

karloss 13-08-2018 13:09

Odp: Czyszczenie klimatyzacji
 
Pod dolną osłoną schowka trzeba znaleźć dwie duże wtyczki włączone do jednego modułu. Odkręcić dwie śruby, wyjąć moduł rezystora dmuchawy i tam psiknąć w stronę konsoli. Swoją drogą w MK5 sposób wymiany filtra jeszcze bardziej fantazyjny niż w MK4 :)
Osobiście też używam do wielu lat piany CRC i nigdy się nie zawiodłem.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:41.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.