Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Regeneracja pompy wtryskowej? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=142269)

ponuryy 24-10-2011 19:24

Regeneracja pompy wtryskowej?
 
Witam,

Jestem (od jakiegoś czasu) nieszczęśliwym posiadaczem Mondziaka 2.0 TDDI. Pomijając wszystkie mniejsze problemy jakie mi sprawił, mam wieelki sentyment do tego samochodu i chciał bym, żeby mi służył jak najdłużej, w związku z tym chciałem zasięgnąć porady na forum.

Otóż pewnego dnia Mondziak po kilkunastominutowych wojażach po mieście padł. Tzn nie do końca bo po 15-20 minutach odpalił. Nie przejąłem się tym specjalnie i jeździłem dalej. Zrobiłem od tamtego czasu dobre kilka tysięcy kilometrów i nic się nie działo, aż do dnia gdy znów padł na jakieś 30 minut (po zgaszeniu nie dało się odpalić), i tak już pozostało. Za każdym razem gdy ciepły silnik był gaszony to nie dawał się odpalić aż do ostygnięcia.
Błąkałem się po mechanikach przez 4 miesiące i wszyscy podawali jedną diagnozę "pompa wtryskowa", z racji tego, że jestem nieco nie ufny a w okolicy nie ma mechanika który znał by się na czymś innym niż Golf 1.9 TDI, poszperałem trochę w internecie i znalazłem opcję wymiany sterownika pompy wtryskowej. I tutaj moje pytanie czy jest to warte zachodu, czy "odłoży" to tylko naprawę pompy wtryskowej o następne kilka tyś kilometrów? (dodam jeszcze, że wtryski mam zregenerowane, świece żarowe i pompa wody czekają na wymianę... to w razie gdyby miało to jakieś znaczenie)

Poza tym chciałem się dowiedzieć czy znacie namiary na dobrego mechanika od TDDi w okolicach Wrocławia, Kalisza, Ostrowa Wlkp lub Kępna??

hirotaro 24-10-2011 19:31

Odp: Regeneracja pompy wtryskowej?
 
kolego a czy jakieś błędy na kompie odczytałeś? może to padające czujnik położenia wałka rozrządu?? a nie pompa wtryskowa. kilkanaście tematów na temat jak w czasie jazdy kolega mondeusz padał wywalało spreżynka i po 15-20 minutach odpalali i jechali dalej diagnoza właśnie ten czujnilk. może warto to sprawdzic

ponuryy 24-10-2011 19:33

Odp: Regeneracja pompy wtryskowej?
 
Sprawdzany był na kompie w dwóch niezależnych miejscach i nic nie wyskakiwało. Zapomniałem jeszcze dodać, że mondziak jeździ normalnie, nic nie przerywa, przyspiesza normalnie, podczas jazdy nic się nie dzieje. A problem z odpaleniem występuje tylko i wyłącznie po zgaszeniu silnika i chęci odpalenia go po chwili.

ethernal 24-10-2011 19:58

Odp: Regeneracja pompy wtryskowej?
 
Z tego co kojarzę to czujnika położenia wałka rozrządu był ale w TDCi, a w TDDI go nie było. W każdym razie objawy pasują idealnie do awarii tego czujnika...

hirotaro 24-10-2011 21:36

Odp: Regeneracja pompy wtryskowej?
 
gdzieś kiedyś czytałem na forum w celu sprawdzenia czy to pompa żeby polewać ja zimną wodą po zgaszeniu w celu ponownego odpalenia ale nie pamiętam czy to chodziło o pompę w TDDi czy TD w mk1 i mk2.

Grumete 25-10-2011 07:09

Odp: Regeneracja pompy wtryskowej?
 
gdy następnym razem zgaśnie ci silnik sprawdź czy filtr paliwa jest suchy, jeśli tak to wymień elektryczną pompkę paliwa znajdujacą się pod tylnymi drzwiami, jesli filtr będzie zalany paliwem to zabierz się za wymianę sterownika.
jeśli po zgaśnięciu silnika nie pali się żółta kontrolka "sprężynka" to obstawiam pompkę elektryczną przy baku

a najlepiej poczytaj to:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

ponuryy 25-10-2011 16:39

Odp: Regeneracja pompy wtryskowej?
 
Dziękuje za wszelkie podpowiedzi,
Polewanie wodą pompy zalecił jeden z mechaników, nie ukrywam, że dość śmieszne mi się to wydało dlatego też nie próbowałem.
Po zgaszeniu ani sprężynka, ani nic innego na wyświetlaczu się nie pojawia.
Niestety nie mam teraz samochodu, żeby sprawdzić czy to pomocnicza pompka paliwa, wcześniej przysłuchiwałem się jej dokładniej i nie było różnicy między jej pracą na ciepłym czy zimnym silniku.
Będę miał samochód pod ręką to sprawdzę Wasze sugestie.

Max* 25-10-2011 18:01

Odp: Regeneracja pompy wtryskowej?
 
Kolego z tego co opisujesz to ja tez bym obstawiał pompke pomocnicza przy baku było tego pełno na forum.

ponuryy 25-10-2011 18:15

Odp: Regeneracja pompy wtryskowej?
 
No nie ukrywam, że strasznie bym się cieszył gdyby to była tylko ta pompka, i wszystkie tematy na forum o tym już przewertowałem. Pytanie tylko, czy "specjaliści" z ASO mogli by się aż tak pomylić? Samochód spędził tydzień w ASO w Kaliszu i zarzekali się tam, że to pompa wtryskowa, nie wiem już co począć ;/

Jeszcze pytanko odnośnie tej regeneracji pompy wtryskowej. Czy ta konstrukcja jest na tyle wytrzymała, że nie powinno się nic z nią dziać i wystarczy zmienić ten przekaźnik w sterowniku co to się upala i będzie działać czy faktycznie coś tam się w niej zaciera i trzeba regenerować całą pompę?

klocky 25-10-2011 18:54

Odp: Regeneracja pompy wtryskowej?
 
Co do pomocniczej pompki paliwa to się nie zdziw jak jej nie znajdziesz:D bo ja w moim TDDI nie mam takowej fabrycznie:)

krol44 25-10-2011 19:01

Odp: Regeneracja pompy wtryskowej?
 
Kolego to będzie prawdopodobnie pomocnicza pompka przy baku , najlepiej załatwić sobie jakąś na podmiankę bo może być ciężko stwierdzić jeżeli samochód jeszcze odpala, pompka jak jest ciepła potrafi się zaciąć a po ostygnięciu rusza jak gdyby nic, uszkodzona pompa wtryskowa praktycznie zawsze daje jakieś błędy, a pompka odwrotnie, chyba,że masz 90 KM to tej pompki nie masz, objawy są dokładnie takie jak przy uwalonej pompce pomocniczej, na alledrogo zamiennik z przejściówkami do złączek elektrycznych w granicach 180 zł.

krol44 25-10-2011 19:03

Odp: Regeneracja pompy wtryskowej?
 
Cytat:

Napisał klocky (Post 1726750)
Co do pomocniczej pompki paliwa to się nie zdziw jak jej nie znajdziesz:D bo ja w moim TDDI nie mam takowej fabrycznie:)

Kolego prawdopodobnie masz 90 KM a wtedy pompę VP30, przy niej nie ma pompki pomocniczej

klocky 25-10-2011 19:05

Odp: Regeneracja pompy wtryskowej?
 
Zgadza się karol44 wszystko się zgadza:)

ponuryy 25-10-2011 19:13

Odp: Regeneracja pompy wtryskowej?
 
No to w takim razie z tego co mówicie, muszę przyjrzeć się dokładniej tej pomocniczej pompce. Trochę kamień z serca spadł bo 180PLN a 2500PLN to jednak spora różnica w wydatkach. A poza tym co wcześniej pisali koledzy o suchym filtrze paliwa, da się jakoś rozpoznać że ta pompka nie działa? Bo tak jak pisałem wcześniej czy na ciepłym czy na zimnym silniku nie słyszałem jakiejś różnicy w jej pracy.

Grumete 26-10-2011 14:17

Odp: Regeneracja pompy wtryskowej?
 
Cytat:

Napisał ponuryy (Post 1726770)
...da się jakoś rozpoznać że ta pompka nie działa...

dobry tekst :)
słuchaj, skoro filtr paliwa będzie suchy to znaczy że nie ma tam paliwa i silnik gaśnie, skoro nie ma paliwa tzn. że nie podaje go pompka pomocnicza, jesli nie podaje pompka tzn. że nie działa pompka lub nie dostaje zasilania.
najprostszy sposób sprawdzenia to gdy mondek zgasnie trzeba podnieść maskę, odpiąć przewód doprowadzajacy paliwo do filtra paliwa i kuknąć do środka ale skoro ten sposób ci nie wystarczy to możesz jeszcze zrobić tak:
sposób 1, wymaga drugiego aku:
- podpiąć zasilanie np. z drugiego aku do zimnej pompki tzn. wtedy gdy auto normalnie zapala, pompka pomocnicza powinna pracować
- następnie przejechać się do momentu gdy silnik zgaśnie i znowu podpiać pompkę do drugiego aku i sprawdzić czy działa (szumi), napewno nie będzie działać
kolejny sposób:
-gdy auto zgasnie podczas jazdy luknij do filtra paliwa, jeśli jest tam sucho to zalej go do pełna i jedź dalej, jak znowu zgaśnie to uzupełniaj tak paliwo jeszcze ze 3 miesiące, a potem kup sobie tą pompkę za 180 PLN i zobaczysz że mieliśmy rację
kolejny sposób (nie u wszystkich działa) wymaga posiadania młotka:
- gdy auto zgasnie podczas jazdy, wyciągnij z bagażnika młotek, elegancko uklęknij przy tylnych drzwiach, schyl się, jakbyś modlił się do Mahometa i przypierdziel młotkem w tą pompkę, jest szansa że zaskoczy i pojedziesz dalej, jednak gdy będziesz tak robił 3 miesiące to pewnie pompka tego nie przetrzyma i w końcu padnie

reasumując: auto gaśnie, filtr suchy, nie palą się żadne kontrolki, gdy ostygnie pali i jedzie normalnie, a twój mondi to nie wersja TDDi 90 HP to po prostu kup tą pompkę, załóż i ciesz się jazdą

ponuryy 26-10-2011 15:34

Odp: Regeneracja pompy wtryskowej?
 
OK, ok, ok. Wszystko rozumiem, będzie samochód w moim pobliżu to sprawdzę. Od razu mówię, że trzaskanie młotkiem nie podziałało bo już próbowałem ;) a do filtra w sumie nie pomyślałem żeby zajrzeć także dziękuję za radę i odezwę się jak sprawdzę wszystko.

ponuryy 28-10-2011 05:18

Odp: Regeneracja pompy wtryskowej?
 
Sprawa wygląda następująco, samochód wrócił z podróży (ponad 200km), więc zaraz jak tylko został zgaszony poszedłem sprawdzić i nie odpalił. No więc maska w górę wężyk z filtra paliwa no i leje się olej napędowy. Poszedłem go pokręcić chwilę no i paliwo leci z wężyka.
Spiąłem wszystko z powrotem do kupy i samochód nie odpala.

Także krótko mówiąc, to jednak nie wina pomocniczej pompki paliwa.
Zatem pytanie do Was na które jeszcze nie uzyskałem odpowiedzi. Czy regeneracja pompy wtryskowej faktycznie w głównej mierze polega tylko na zmianie tego przekaźnika czy tam tranzystora w sterowniku pompy czy większość problemów jest spowodowanych usterkami mechanicznymi??

Grumete 28-10-2011 07:15

Odp: Regeneracja pompy wtryskowej?
 
ja w dalszym ciągu obstawiam pompkę pomocniczą, świadczą o tym typowe dla niej objawy, dodatkowo nie miga kontrolka świec żarowych, prawdopodobnie pompka pracuje jeszcze resztkami sił i podaje paliwo ale ze zbyt niskim ciśnieniem...
gdyby to była pompka wtryskowa lub sterownik migała by kontrolka świec i wyskakiwały błędy na kompie, a u ciebie po prostu silnik nie dostaje paliwa i gaśnie, podobnie jest gdy komuś podczas jazdy braknie paliwa i silnik gaśnie, nie świeci się wtedy kontrolka świec, prawda?

stecus 28-10-2011 08:45

Odp: Regeneracja pompy wtryskowej?
 
Ponuryy, podepnij się z innego akumulatora do pompki pomocniczej, tylko tak żeby się kręciła w dobrą stronę, potrzymaj z minutę i jeżeli uda Ci się go zapalić to wiadomo że winna jest pompka która robi cię w konia i raz chodzi a raz nie. W moim jak padła to też było paliwo w filtrze a nie odpalał.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:59.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.