Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Transit (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=101)
-   -   [Transit 1994-2000] Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=130280)

wojtekjanus 10-12-2012 10:04

Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic
 
Cytat:

Napisał b2quattro (Post 1918583)
Wojtku, ja się nie obrażam, ale tyle co ja z tym autem się nawojowałem i kasy wpakowałem, i nie mogę jechać to szkoda pisać, bo pomyślisz, że świr jestem..

W każdym aucie, a w tym trochę bardziej skomplikowanym tym bardziej - są rzeczy które w amatorskich warunkach da się zrobić i są problemy nie do przeskoczenia. Bo brakuje wiedzy, doświadczenia i narzędzi.
Ja pewne rzeczy wiem jak zrobić - a pewne nie. I wtedy jadę tam, gdzie wiem, że mi pomogą. Wiadomo, że to kosztuje - ale uważam, że za prawdziwie profesjonalną pomoc opłaca się zapłacić każde pieniądze - zamiast szarpać się samemu, marnując czas, nerwy i pieniądze.
Jak by co - służę namiarami...

Ile ja kasy włożyłem w 2,0/tdci - to i tak nikt nie uwierzy. Ale przynajmniej auto... jeździ.
I pocieszam się, że jak przeglądam fora innych marek - to dopiero widzę, że nie wdepnąłem najgorzej... http://emotikona.pl/emotikony/pic/01icon_lol2.gif

================

Odpaliłeś auto na samostarcie?

alesee 16-07-2013 09:23

Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic
 
---

ziemek56 16-07-2013 23:26

Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic
 
Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 1918940)
jak przeglądam fora innych marek - to dopiero widzę, że nie wdepnąłem najgorzej...

OK !!!
Zupełnie jak u mnie na przeglądzie ... Panie, Twoja Toyota na Honsiu była robiona - tu się nic ( prawie ) nie psuje > pieczątka :p

Oczywiście Twoją zasługą jest dobre obeznanie tematu i DBAŁOŚĆ !!! Dlatego nie wdepnąłeś. No ... może jeden korbowód :shock: :619:.

Aleks1 21-08-2018 09:42

Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic
 
Witam
Podepnę się pod temat gdyż mam podobny problem z tym że auto nie gaśnie.
Pytanie brzmi czy aby wymienić ten zaworek strat/stop w Lucas Epic jest konieczność wyjęcia pompy? Dostęp jest od strony podszybia. Czy po wymianie tego zaworku należy odpowietrzyć pompę no i w ogóle czy da się to zrobić samemu?
Pozdrawiam

wojtekjanus 21-08-2018 13:17

Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic
 
Da się samemu, bez wyjmowania pompy. Niektórzy używają lusterka. Ja to robiłem ponad 20 lat temu (bez lusterka), więc szczegóły wyparowały z pamięci.
Jeżeli nie zakręcisz pompą przy wyjętym zaworze, pompa się w zasadzie nie zapowietrzy. Tą niewielką ilość powietrza przetłoczy od razu.

Problemem jest rozpadająca się gumka twornika zaworu, czasami narobi kłopotu jeżeli jej resztki zablokują jakąś zwężkę (dyszę) w pompie...

Aleks1 21-08-2018 14:31

Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic
 
Dzięki za odpowiedz.
problemem jest też rodzaj tego zaworku, tu jest ten z forum Transita:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
tu natomiast jest jakiś 2 rowki a nawet 1 rowek, co to ma znaczyć:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
po za tym brak tu uszczelek i sprężynki które najprawdopodobniej trzeba wymienić.
Pozdrawiam

wojtekjanus 21-08-2018 16:09

Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic
 
Wątek o Epicu był pisany w 2010 roku. Wtedy też - ponieważ temat był bardzo aktualny - można było sporo informacji zdobyć. Wg moich ówczesnych informacji z różnych hurtowni twornik Delphi 9160-562B jest do Transita. Firmy naprawiające pompy żadnych informacji nie udzielały (i tak jest nadal). Z wiadomych względów...
Generalnie tematu do końca nigdy nie rozgryzłem. W opisie starszej wersji EPIC-a który przetłumaczyłem z angielskiego i jest on zamieszczony na Forum, piszą że zawór start-stop uruchamiany jest stacyjką - otwiera i zamyka dopływ paliwa do pompy. Czyli sygnał albo jest, albo nie ma. Ale piszą o zmodyfikowaniu zaworu (inny twornik) i innym sposobie sterowania nim w latach późniejszych - steruje nim PCM. W innej instrukcji EPIC-a (link jest zamieszczony na Forum) piszą z kolei o sterowaniu zaworu start-stop sygnałem PWM, czyli sygnałem o stałej częstotliwości, ale o zmiennym czasie trwania impulsu. Prawdopodobnie jest to opis działania układu po modernizacji zaworu (w 1994 roku). Logika podpowiada, że przy sygnale PWM mniejsza masa twornika na pewno jest korzystniejsza - tak pod względem precyzji działania jak i trwałości. Czyli w tym późniejszym wykonaniu zawór nie tylko odpowiada za zatrzymanie silnika, ale także uczestniczy w kształtowaniu ciśnienia wewnętrznego paliwa w pompie.

Ilość różnych wykonań twornika wynika z tego, że EPIC był stosowany w wielu różnych autach wielu marek - począwszy od Mercedesa, skończywszy na Citroenie...
Na twoim miejscu szukałbym twornika Delphi 9160-562B, najlepiej w zestawie naprawczym ze sprężynką i oringiem. Czy uda ci się kupić - tego nie wiem...

Aleks1 21-08-2018 16:44

Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic
 
Wątek z 2010 czytałem jest bardzo pomocny i rozjaśnia temat bo nigdy z czymś takim nie miałem do czynienia. Po lekturze i cennych uwagach trzeba rozebrać to ustrojstwo :) i wymienić co trzeba (chyba bardziej nie zepsuje :) )
Pozdrawiam

Aleks1 23-08-2018 09:38

Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic
 
A więc wymiana odbyła się pomyślnie choć sprężynka od twornika miała inne plany :)
Tak na poważnie to twornik który został wymieniony nie posiadał gumki z tym otworkiem wielkości łebka od szpilki, chyba przy demontażu gdzieś spadł. Sam twornik jest zupełnie inny od tego wymienionego, ale to nie ma różnicy bo autko pracuje prawidłowo. Pierwsze odpalenie po wymianie odbyło się bez problemów ale dopiero za trzecim zapaleniem silnika błędy zniknęły i autko jeździ tak jak przed awarią.
Pozdrawiam

wojtekjanus 23-08-2018 14:38

Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic
 
Cytat:

Napisał Aleks1 (Post 3021216)
Sam twornik jest zupełnie inny od tego wymienionego

Mógł być już wymieniany...
Cytat:

Napisał Aleks1 (Post 3021216)
za trzecim zapaleniem silnika błędy zniknęły i autko jeździ tak jak przed awarią.

Być może był lekko zapowietrzony. Wielu użytkowników na awarii twornika padło i z jego powodu zamienili układ wtryskowy EPIC na mechanicznego Boscha...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:03.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.