Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2011-2014] Czujniki ciśnienia w oponie, a opony zimowe (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=194478)

marcinm131 29-11-2013 07:19

Czujniki ciśnienia w oponie, a opony zimowe
 
Witam serdecznie,

Użytkuje forda focus mk3 (jest to wersja z USA, jeśli ma to znaczenie) i nadeszła pora na wymianę opon na zimowe. Gdy zmieniłem opony (razem z felgami) po dwóch dniach komputer wyświetlił komunikat "Tire pressure monitor fault", domyślam się, że to przez brak czujników w nowych kołach. Czy ktoś z forumowiczów wie jak poradzić sobie z tym problemem? Komputer przy każdym odpaleniu informuje o tym, oraz cały czas pali się żółta kontrolka, która jest drażniąca. Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Bump:

jadja 29-11-2013 09:42

Odp: Czujniki ciśnienia w oponie, a opony zimowe
 
W samych kołach na pewno nie może być czujników, bo jak przekazywałyby sygnał do samochodu? Musiałyby być z własnym zasilaniem i bezprzewodowo. Z tego co mi się wydaje (bo właśnie kolega mayak uruchomił mi funkcję nadzoru ciśnienia w moim samochodzie) - sygnały do komputera pochodzą z ABS, gdzie komputer rejestruje różną prędkość obrotu kół, w zależności od ich średnicy, która z kolei zależy od ciśnienia w oponie.
Tak więc, aby pozbyć się tego komunikatu wejdź w komputer (ten z wyświetlaczem między zegarami) i tam znajdziesz funkcję tarowania się systemu nadzoru ciśnienia. Najpierw jednak sprawdź czy rzeczywiście ciśnienie w oponach masz jednakowe.
I jeszcze jedno - po wejściu w komputer, być może będziesz mógł zmienić sobie język komunikatów na polski - chociaż nie wiem czy to aktualne dla wersji amerykańskiej samochodu?

marcinm131 29-11-2013 09:56

Odp: Czujniki ciśnienia w oponie, a opony zimowe
 
Witam. Jeśli chodzi o wersję językową dostępne są tylko te języki, które są używane w Ameryce (tj. francuski, hiszpański oraz angielski). Są czujniki na wentylach w wewnętrznej części felgi, widziałem je po zdjęciu opony z felgi. Problem niejako sam się rozwiązał, gdyż za którymś razem komunikat przestał się wyświetlać, wygląda na to, że gdy komputer nie wykryje czujników informuje o tym kilka razy, a później przestaje. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

_Big_Mac_ 29-11-2013 10:33

Odp: Czujniki ciśnienia w oponie, a opony zimowe
 
Są dwa sposoby monitorowania ciśnienia, przez czujnik ABS zliczający obroty koła lub przez bezprzewodowy czujnik przy wentylku (z własną baterią). Myślałem, że wszystkie FF3 mają to pierwsze, ale może na rynku amerykańskim zakładali czujniki?

mayak 02-12-2013 09:03

Odp: Czujniki ciśnienia w oponie, a opony zimowe
 
FF3 w Polsce (i chyba w całej Europie) mają system DDS (Deflaction Detection System) , który na podstawie informacji z czujników ABSu wykrywa, że któreś koło szybciej obraca się niż pozostałe, co jest interpretowane, że te koło ma mniejszy obwód z powodu niższego ciśnienia. Koła nie mają w takim systemie żadnych czujników.

DDS kosztuje chyba 200zł w cenniku, ale można aktywować go później:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] - koledze jadja ostatnio to aktywowałem (oraz automatyczne ryglowanie drzwi po ruszeniu i nawigację)

Można jeszcze aktywować HSA (wspomaganie ruszania pod górę) i sportowy (z FF3 ST) tryb ESP (w zależności od wersji oprogramowania pompy ESP i zegarów), tempomat itp.

slick 02-12-2013 15:15

Odp: Czujniki ciśnienia w oponie, a opony zimowe
 
Hejka,

Ależ oczywiście, że są kontrolki ciśnienia opon i wysyłają bezprzewodowo. Nawet będzie to prawnie obowiązkowe w każdym nowym modelu opon, a więc można kupić nowe wentylki i pewnie koszt ze 100 pln za sztukę, Z komputera tego nie usuniesz bo to jest błąd... więc lampion będzie Ci się niestety świecił :(

kacper69 07-12-2013 18:01

Odp: Czujniki ciśnienia w oponie, a opony zimowe
 
slick, jesteś tego pewien?
Ja pytałem się w serwisie , gdzie mi odpowiedzieli, że kontrola ciśnienia w oponach jest po części za pomocą systemu ABS, polega na kontroli obrotu kół, jak są różnice to wtedy pojawia się informacja o błędzie.
Ważne, żeby po zmianie opon zrobić kalibrację dostępną dla użytkownika.
Błąd może się tez pojawiać, jeżeli opony są o różnym stopniu zużycia.

mayak 07-12-2013 18:05

Odp: Czujniki ciśnienia w oponie, a opony zimowe
 
Dokładnie tak jest w FF3 jak piszesz

Atlis 07-12-2013 20:31

Odp: Czujniki ciśnienia w oponie, a opony zimowe
 
slick bzdury piszesz. ffiii nie mierzy cisnienie, tylko roznice w obrotach kol przez czujniki abs. ja standardowo po wymianie opon zapominam o kalibracji, wiec zazwyczaj po 100m juz mam komunikat o cisnieniu w oponach. wystarczy sie zatrzymac, zapisac ustawienia, lampka znika i jedziesz dalej...

gorilas 07-12-2013 23:50

Odp: Czujniki ciśnienia w oponie, a opony zimowe
 
Panowie, czy to takie trudne, tak jakby 'my nie wiemy wiec nie istnieje' i wszyscy sie rozpisuja na temat DDSa? marcinm131 napisal ze ma Focusa z USA i napisal cos o czujnikach, a slick ma jak najbardziej racje. Jak ktos nie wystawil nosa poza Ojczyzne albo co najdalej Europe, to warto chociaz zajrzec w google, zanim sie kogos wyzwie od piszacych bzdury. W USA samochody sa czasem 'te same ale nie takie same'. Jezdzilem niedawno wynajetym Chevym Cruze w automacie, w PL automatu w Cruze sedan w ogole nie oferuja, wiec co, moze zaraz sie dowiem ze mi sie wydawalo ze mial automat i dozynalem silnik na 3 przez 1200mil? ;) Sa sprzetowe czujniki cisnienia w Focusie, z wentylami, TPMS, z wlasnymi bateryjkami, dzialajace bezprzewodowo, mimo ze sie niektorym najwyrazniej nie miesci w glowach.

Odpowiedzi trzeba szukac na [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] bo w Europie w Focusie tego chyba rzeczywiscie nawet w najbardziejszej opcji nie ma i niekoniecznie ktokolwiek tu ma tu jakiekolwiek doswiadczenie.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:01.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.