Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Transit (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=101)
-   -   [Transit 2006-2014] Jaki olej i ile go potrzeba - Tylny most 2,4TDCI, wymiana tarcz i klocków tył (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=275663)

GrekuPL 25-01-2018 19:52

Jaki olej i ile go potrzeba - Tylny most 2,4TDCI, wymiana tarcz i klocków tył
 
Dziś potrzebuję info na temat transita. Przyszedł czas na wymianę tarcz i klocków tył, oczywiście jak to w transicie, trzeba wyciągnąć półoś, wyleje się olej itp. itd.
Nie lubię filtrować oleju z syfu a zawsze coś wpada do oleju, chciałbym go wymienić na nowy, pytanie jaki? Macie jakiś sprawdzony olej? Pytanie drugie czy uda się wymienić tarcze tył bez wymiany łożysk - przeżyją? Czy jednak nowe trzeba? Jaki moment jest dokręcenia śruby 65mm na łożysku?

Z góry dzięki za pomoc :)

wojtekjanus 25-01-2018 21:31

Odp: Jaki olej i ile go potrzeba - Tylny most 2,4TDCI, wymiana tarcz i klocków tył
 
Cytat:

Napisał GrekuPL (Post 2922834)
Z góry dzięki za pomoc

Opis masz tu:[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] post #43 i 44
Tam też są podane momenty dokręcania śrub.
Jeżeli podniesiesz auto z jednej strony, to olej nie wycieknie, a jeśli nawet, to w nieistotnej ilości. Więc najlepiej oleju nie wymieniać.

Olej to SAE 90W/140 wg specyfikacji WSS-M2C939A

GrekuPL 26-01-2018 04:36

Odp: Jaki olej i ile go potrzeba - Tylny most 2,4TDCI, wymiana tarcz i klocków tył
 
Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 2922943)
Opis masz tu:[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] post #43 i 44
Tam też są podane momenty dokręcania śrub.
Jeżeli podniesiesz auto z jednej strony, to olej nie wycieknie, a jeśli nawet, to w nieistotnej ilości. Więc najlepiej oleju nie wymieniać.

Olej to SAE 90W/140 wg specyfikacji WSS-M2C939A

Dziękuję serdecznie, pytanie czy śruby mocujące talerz uszczelniający półoś na tych 3 śrubach krzyżakowych idzie dokupić gdzieś poza aso? Ma ktoś pomysł gdzie to kupić?

Bump: albo gdzie kupić od ręki uszczelki papierowe do talerza uszczelniającego?

wojtekjanus 26-01-2018 08:19

Odp: Jaki olej i ile go potrzeba - Tylny most 2,4TDCI, wymiana tarcz i klocków tył
 
Ponieważ jest to grubsza robota, to mało kto w amatorskich warunkach ją wykonuje. Więc wątpię by poza ASO były gdzieś dostępne uszczelki papierowe pod grzybek półosi.

A śruby - w odpowiednim kształcie i klasie wytrzymałości - w każdej dużej hurtowni śrub dostaniesz.

GrekuPL 27-01-2018 17:33

Odp: Jaki olej i ile go potrzeba - Tylny most 2,4TDCI, wymiana tarcz i klocków tył
 
Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 2923109)
Ponieważ jest to grubsza robota, to mało kto w amatorskich warunkach ją wykonuje. Więc wątpię by poza ASO były gdzieś dostępne uszczelki papierowe pod grzybek półosi.

A śruby - w odpowiednim kształcie i klasie wytrzymałości - w każdej dużej hurtowni śrub dostaniesz.

śruby ogarnąłem tak jak pisałeś, uszczelki niestety poszły stare, gość co regeneruje mosty mógł za 3 dni mieć dopiero ale powiedział, że cieniutka warstwa uszczelniacza spokojnie uszczelni i nie zaszkodzi. Tak też zrobiłem ;)

Wymiana tarcz i klocków przebiegła dość sprawnie, duuuuuużo czyszczenia szczotką na wiertarce, olej tylko w aso, niecałe 200zł litr. Zrobiłem to w pracy, na podnośniku więc nie było tak źle z robotą. Klucz 65mm pożyczyłem i według info z forda 200Nm kręcąc kołem. Z lewej jest lewy gwint, z prawej prawy. Most u mnie był ten co miał w tylnym deklu korek. Po odkręceniu korka lał się olej, liczyłem, że jest go mniej niż korek wlewowy/przelewowy. Ale tak czy siak wylały się z dwie szklanki oleju i tyle uzupełniłem przez przewód przelewowy.

Przejazd próbny nie wykazał wycieków ani żadnych hałasów, hamulce jeszcze bez rewelacji ale to norma :) ułożą się.

wojtekjanus 27-01-2018 21:02

Odp: Jaki olej i ile go potrzeba - Tylny most 2,4TDCI, wymiana tarcz i klocków tył
 
Cytat:

Napisał GrekuPL (Post 2923886)
hamulce jeszcze bez rewelacji ale to norma ułożą się

Hamulce Transita bębnowe tradycyjnie wymagają ręcznego podciągnięcia - samoregulatory ustawiają się we wszystkich modelach ze zbyt dużym luzem. Zaletą tego jest, że tylne hamulce słabo hamując prawie się nie zużywają i robią przebieg, ale prawidłowo ustawione - to jest zupełnie inna bajka podczas hamowania.
Prawidłowe ustawienie wymaga takiego ręcznego ustawienia samoregulatorów (przy luźnych linkach ręcznego), by szczęki minimalnie przycierały o bębny (ledwo co dotykaly). Wtedy podciągasz linkę ręcznego tak, by łapał na 3-4 ząbki.
Hamulce są żyleta, jeździsz i masz kontrolę nad nimi dzięki ręcznemu. Kiedy już ręczny łapie na 6-7 ząbków - to czas, by ręcznie podciągnąć smoregulatory tak, aż ręczny będzie znowu łapał na 3-4 ząbki.
Jak już pisałem wyżej - hamulce są super, ale przebieg szczęk jest o połowę mniejszy...

Ładnie sobie dałeś radę z wymianą szczęk - bo wymyślili taki most, że niech to diabli...

GrekuPL 28-01-2018 06:25

Odp: Jaki olej i ile go potrzeba - Tylny most 2,4TDCI, wymiana tarcz i klocków tył
 
Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 2924000)
Hamulce Transita bębnowe tradycyjnie wymagają ręcznego podciągnięcia - samoregulatory ustawiają się we wszystkich modelach ze zbyt dużym luzem. Zaletą tego jest, że tylne hamulce słabo hamując prawie się nie zużywają i robią przebieg, ale prawidłowo ustawione - to jest zupełnie inna bajka podczas hamowania.
Prawidłowe ustawienie wymaga takiego ręcznego ustawienia samoregulatorów (przy luźnych linkach ręcznego), by szczęki minimalnie przycierały o bębny (ledwo co dotykaly). Wtedy podciągasz linkę ręcznego tak, by łapał na 3-4 ząbki.
Hamulce są żyleta, jeździsz i masz kontrolę nad nimi dzięki ręcznemu. Kiedy już ręczny łapie na 6-7 ząbków - to czas, by ręcznie podciągnąć smoregulatory tak, aż ręczny będzie znowu łapał na 3-4 ząbki.
Jak już pisałem wyżej - hamulce są super, ale przebieg szczęk jest o połowę mniejszy...

Ładnie sobie dałeś radę z wymianą szczęk - bo wymyślili taki most, że niech to diabli...

ja mam tarcze i klocki ;)

wojtekjanus 28-01-2018 09:58

Odp: Jaki olej i ile go potrzeba - Tylny most 2,4TDCI, wymiana tarcz i klocków tył
 
Cytat:

Napisał GrekuPL (Post 2924099)
ja mam tarcze i klocki

Jezu!... To już starość... Sorry... http://emotikona.pl/emotikony/pic/0fool.gif
Chyba o zbyt wielu samochodach naraz myślę...

No to faktycznie - klocki się dotrą i będzie lepiej...

adzioll 28-01-2018 14:26

Odp: Jaki olej i ile go potrzeba - Tylny most 2,4TDCI, wymiana tarcz i klocków tył
 
Kolega wyżej widze ma duza widze na temat transita. Moze troche nie w temacie, ale u mnie w trasnicie na blizniaku 2.4tdci ciagle wycieraja sie wewnetrze klocki. Wymienione zaciski i jarzma i dalej to samo 10tys km zrobie klocka nie ma...

wojtekjanus 28-01-2018 14:59

Odp: Jaki olej i ile go potrzeba - Tylny most 2,4TDCI, wymiana tarcz i klocków tył
 
Cytat:

Napisał adzioll (Post 2924278)
Kolega wyżej widze ma duza widze na temat transita. Moze troche nie w temacie, ale u mnie w trasnicie na blizniaku 2.4tdci ciagle wycieraja sie wewnetrze klocki. Wymienione zaciski i jarzma i dalej to samo 10tys km zrobie klocka nie ma...

No... to jest znane zjawisko, podobno wynika z tego, że tylne tarcze narażone są mocno na zabrudzenie mokrą chlapą spod przednich kół - od zewnątrz są chronione przez piastę i felgę, od wewnątrz nie.
Stąd oferowane są specjalne dodatkowe osłony, podobno wyraźnie wydłużają przebiegi klocków i tarcz. Może ktoś kto to montował wypowie się...
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:59.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.