Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań... (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=60402)

peterpz 26-01-2009 11:55

[MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Witam

Mam kilka pytań dotyczących silników TDCi w MK4, ponieważ bardzo mnie to wszystko zastanawia i jestem trochę zdziwiony...

Od początku. Dane jakie ford podaje na swojej stronie:
1.8 TDCi - 125 KM
2.0 TDCi - 140 KM

A teraz pytania. Czy silnik 1.8 faktycznie ma jeden wałek rozrządu i 2 zawory na cylinder? :fcp15 Znalazłem takie informacje w necie i chciałbym je jednak potwierdzić ostatecznie...

Co z 2.2 TDCi? Ford wprowadził go w MK3 aby zrobić mocniejszą wersję a MK4 na pewno jest cięższy, więc taka wersja by się przydała... Ogólnie nie widzę sensu produkcji dennego silnika 1.8. Wystarczyłoby ograniczyć moc i moment obrotowy w 2.0, tak jak było w MK3 - wersja około 115 KM... i sprzedawać to po tańszej cenie niż modele mocniejsze... Hmm. Jaka jest polityka Forda w tej kwestii?

Taki np. Volkswagen ma w Pasku tylko 2.0 w różnych wariantach mocy ale najmocniejszy to 170 KM. Czy 140KM, to nie jest trochę za mało jak na dzisiejsze standardy? (mówię o 140KM jako silniku najmocniejszym jaki można dostać, gdyby był taki i jeszcze mocniejszy to by było super...)

MyDLo 26-01-2009 15:58

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Przeciez jest 2.2TDCi w Mondeo MK4.Co do silnika 2.0TDCi to jak dla mnie wystarczajacy ( ale przydaloby sie 20KM wiecej :/ )

Ravic 26-01-2009 16:03

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
1.8 to stary silnik z Focusa produkcji Forda, aczkolwiek nie jest to konstrukcja denna. Nie jest może najmłodsza ale dość niezawodna. Warto zauważyć że to silnik bez DPF-a a zatem jej produkcja pozwala znacznie zredukować cenę w stosunku do 2.0 które z założenia miało mieć DPF
2.0 to silnik zrobiony razem z PSA
2.2 to również konstrukcja wspólna z PSA i zdaje się nie ma wiele wspólnego z poprzednim 2.2 no i ma 15KM więcej co niweluje wzrost masy Mk IV w stosunku do Mk III

Co do mocy 140 KM to jest w zupełności wystarczająca do dynamicznego poruszania się zarówno po mieście jak i po trasie. Jest to również silnik który dość łatwo poddaje się ingerencji w soft i niektórzy wyciskają z niego nawet 180 KM.

Jak dla mnie zatem polityka forda dość spójna:

1.8 stary ale nie zawodny silnik za rozsądną cenę
2.0 nowoczesna konstrukcja, dobra dynamika, łatwa "podkręcalność" - a zatem rozwiązanie prawie dla każdego
2.2 mocny silnik dla lubiących dynamiczną jazdę

Wszystkie w/w silniki są względnie oszczędne.

Ravic 26-01-2009 16:05

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

Napisał MyDLo
Przeciez jest 2.2TDCi w Mondeo MK4.Co do silnika 2.0TDCi to jak dla mnie wystarczajacy ( ale przydaloby sie 20KM wiecej :/ )

idziesz to V-techu i prosisz o 20KM więcej i masz, jak bardzo poprosisz to i 40KM Ci zrobią

ja mam 22KM więcej niż dawała fabryka i jestem bardzo zadowolony

peterpz 26-01-2009 17:56

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Zatem tutaj przedstawiam Wam wyciąg z oficjalnej strony forda na temat silników mondeo i nie ma tam wzmianki o 2.2:
http://img49.imageshack.us/img49/7971/98982427rt0.jpg
http://img49.imageshack.us/img49/989...pg/1/w1009.png

Skoro jest silnik 2.2TDCi, to spoko i teraz mi bardziej podoba się paleta silników. Pozostaje jednak niesmak, że VW jest o krok do przodu cały czas, bo z 2.0 wyciąga 170KM (nie kupię jednak VW bo jest strasznie brzydki).

Co do silnika 1.8 to nie mówię, że jest denny ale jeszcze raz spytam. Czy na prawdę ma on dalej 8 zaworów? Jak na taką technologię jaką mają teraz producenci, turbiny o zmiennej geometrii, common rail, dwumasowe koła zamachowe to 8 zaworowy silnik wygląda jakby to auto miało parowy silnik! (chciałem oddać jego zacofanie, bo era 8 zaworowych silników skończyła się w dieslach w 2000 roku, zaś w benzyniakach w 1990. Oczywiście niektórzy dalej je produkują...)

Jedyne co mnie może przekonać do jednego wałka rozrządu to to, że może ford faktycznie chciał zrobić tanią wersję, bo rozrząd jest prostszy, 2x mniej zaworów i popychaczy itd... Tylko, że ten silnik nie może rozwinąć skrzydeł, bo napełnianie cylindrów jest trochę upośledzone w silnikach o 2 zaworach na cylinder. Pamiętajcie, że 1.8 diesel ford zaprojektował w latach 80 i dlatego tak psioczę na niego, bo jestem pewien, że ma te same tłoki i blok co mój 1.8TD, więc konstrukcja jest już wiekowa...

Ravic 26-01-2009 18:43

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
looknij w cennik forda i tam masz wersję Titanium S która ma 2.2 TDCi

muaddib 26-01-2009 20:20

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

Napisał peterpz
Skoro jest silnik 2.2TDCi, to spoko i teraz mi bardziej podoba się paleta silników. Pozostaje jednak niesmak, że VW jest o krok do przodu cały czas, bo z 2.0 wyciąga 170KM (nie kupię jednak VW bo jest strasznie brzydki).

Co do silnika 1.8 to nie mówię, że jest denny ale jeszcze raz spytam. Czy na prawdę ma on dalej 8 zaworów? Jak na taką technologię jaką mają teraz producenci, turbiny o zmiennej geometrii, common rail, dwumasowe koła zamachowe to 8 zaworowy silnik wygląda jakby to auto miało parowy silnik! (chciałem oddać jego zacofanie, bo era 8 zaworowych silników skończyła się w dieslach w 2000 roku, zaś w benzyniakach w 1990. Oczywiście niektórzy dalej je produkują...)

ojjjj chyba czegoś nie rozumiem, to znaczy punktu widzenia kolegi. Skoro silnik ma parametry techniczne do przyjęcia, jest niezawodny i oszczędny to chyba fakt, że jest on parowy to nie ma większego znaczenia ?? Jakie ma znaczenie czy ma 8, 16, czy dowolną inną liczbą zaworów, cylindrów .. itp. ? Jak chcesz mieć ostatni krzyk techniki - kup Ferrari. O ile ja się orientuje - ale mogę się mylić - to turbina jest o zmiennej geometrii w 1.8.
A porównywanie do VW, który jeszcze ciągnie technologię pompowtryskiwaczy - chyba nie ma sensu. Choć w nowych modelach już się przeprosił z CR.

peterpz 26-01-2009 20:32

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Tak, porównywałem do VW CR. Wiem, że pompowtryskiwacze to porażka VW ale teraz już chyba powrócą do swoich najlepszych diesli.

Chodzi mi tylko o to, że gdyby 1.8TDCi posiadał 16V, miałby lepsze napełnianie cylindrów powietrzem, szczególnie przy wyższych obrotach, co daje mniejsze zużycie paliwa (lepsze spalanie, łatwiej napełnić szybko cylinder wielką dziurą niż małą, to samo z opróżnianiem) i można też osiągnąć większą moc jeśli się chce. Niby dlaczego 2.0 i 2.2 jako nowsze konstrukcje posiadają 16V? Na pewno gdyby miał drugi wałek byłby mocniejszy oraz przy takiej samej mocy (zał. 125 KM) oszczędniejszy.

Jednak po dłuższym zastanowieniu taka polityka forda wydaje się nie być wcale tak głupia. To marketing decyduje. 1.8 jest dużo tańszy w produkcji i zakupie, więc to w sumie może i dobrze. Zysk ze spalania 0.5 litra mniej na 100km mógłby się nigdy nie zwrócić w stosunku do kasy wydanej na projekt silnika i droższy zakup. Jak ktoś chce mieć lepszy silnik niech bierze 2.0 ale musi być go na to stać... :)
Nie ganię nikogo za zakup 1.8 i nie twierdzę, że jest to zły silnik lub że nie warto tego kupować! Dowiedziałem się dzisiaj o tych 8 zaworach i byłem zaskoczony. Swoje zdanie mogę wyrazić na tym forum, bo nie mam takich znajomych, którym mógłbym wyrazić moje zdanie na ten temat :)

PS: Małe porównanie:
Silnik 8 zaworowy benzynowy kręci się max do 6 tys RPM
Silnik 16 zaworowy i japoński kręci się zawsze do 7 tys, sportowe do 8 :)

TiM 26-01-2009 20:48

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

Napisał peterpz

PS: Małe porównanie:
Silnik 8 zaworowy benzynowy kręci się max do 6 tys RPM
Silnik 16 zaworowy i japoński kręci się zawsze do 7 tys, sportowe do 8 :)

Zajebiście przydatna informacja! Zwłaszcza w kontekście diesla. :fcp2

KrisK 27-01-2009 09:55

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

Napisał peterpz
Tak, porównywałem do VW CR. Wiem, że pompowtryskiwacze to porażka VW ale teraz już chyba powrócą do swoich najlepszych diesli.

Chodzi mi tylko o to, że gdyby 1.8TDCi posiadał 16V, miałby lepsze napełnianie cylindrów powietrzem, szczególnie przy wyższych obrotach, co daje mniejsze zużycie paliwa (lepsze spalanie, łatwiej napełnić szybko cylinder wielką dziurą niż małą, to samo z opróżnianiem) i można też osiągnąć większą moc jeśli się chce. Niby dlaczego 2.0 i 2.2 jako nowsze konstrukcje posiadają 16V? Na pewno gdyby miał drugi wałek byłby mocniejszy oraz przy takiej samej mocy (zał. 125 KM) oszczędniejszy.

Jednak po dłuższym zastanowieniu taka polityka forda wydaje się nie być wcale tak głupia. To marketing decyduje. 1.8 jest dużo tańszy w produkcji i zakupie, więc to w sumie może i dobrze. Zysk ze spalania 0.5 litra mniej na 100km mógłby się nigdy nie zwrócić w stosunku do kasy wydanej na projekt silnika i droższy zakup. Jak ktoś chce mieć lepszy silnik niech bierze 2.0 ale musi być go na to stać... :)
Nie ganię nikogo za zakup 1.8 i nie twierdzę, że jest to zły silnik lub że nie warto tego kupować! Dowiedziałem się dzisiaj o tych 8 zaworach i byłem zaskoczony. Swoje zdanie mogę wyrazić na tym forum, bo nie mam takich znajomych, którym mógłbym wyrazić moje zdanie na ten temat :)

PS: Małe porównanie:
Silnik 8 zaworowy benzynowy kręci się max do 6 tys RPM
Silnik 16 zaworowy i japoński kręci się zawsze do 7 tys, sportowe do 8 :)

Silnik 1,8 TDCI jest typowym przykładem polityki Forda mającej na celu zwiększenie sprzedaży diesla znacznie tańszego w produkcji i na dodatek trwałego. Przy założeniu że jest "moda" na silniki o małej pojemności to jak najbardziej sensowne działanie. DOdatkowo silnik ten zapewnia w miarę poprawną dynamikę i jeśli ktoś nie goni non stop to mu w zupełności wystarczy (np samochody firmowe). Silnik 2.0 TDCI jest optymalny a 2.2 daje zdecydowanie najwięcej frajdy ale i też sporo kosztuje (pizoelektryczne wtryski i CR 3 generacji niestety kosztuje). Masz rację że silniki 16 v są odrobinę wydajniejsze ale też znacznie bardziej kosztowne w produkcji. Z informacji uzyskanych w Fordzie silnik 1.8 nie jest starą konstrukcją bo nieiwele ma wspólnego z 1.8 TDCI z poprzedniego Focusa ale nie mam danych więc się nie wypowiadam. Z silnikiem 1.8 TD Forda to już chyba nic wspólnego nie ma...

Barley 27-01-2009 11:19

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Ah te salony i tajemniczne informacje z Forda - utnijmy więc spekulacje: 1.8 TDCi to staroć z dołożonym nowoczesnym osprzętem. Wycinek z Wikipedii dla potwierdzenia i więcej info też tam.

Cytat:

DLD-418
The Duratorq DLD-418 is a 1.8 L (1753 cc) intercooled common rail diesel engine. It is completely unrelated to the 1.4/1.6 units, and is a development of Ford's 1.8 8v Endura-D engine that saw service through the 1980s and 1990s. However, Ford considers it part of the DLD family, as evidenced by the official "DLD" name.

The Endura-D was heavily revised and updated with a variable-vane turbocharger and a Delphi high-pressure common rail injection system and relaunched in 2001 as the 'DuraTorq TDCi', with the original engine being rebadged 'DuraTorq TDDi'.

The output of the original 2001 unit is 85 kW (113 hp) at 3800 rpm and 250 N?m (184 ft?lbf) at 1850 rpm. In August 2002, a version appeared in the Ford Focus with reduced power, producing 74 kW (98 hp) at 3850 rpm and 240 N?m (177 ft?lbf) at 1750 rpm. Early 2005 saw the more powerful unit's torque boosted to 280 N?m (207 ft?lbf) at 1900 rpm, with power remaining unchanged at 85 kW (113 hp).

The latest versions of the DLD-418 were released with the 2007 Ford Mondeo. One has an output of 74 kW (98 hp) at 3850 rpm and 280 N?m (207 ft?lbf) at 1800 rpm. The more powerful variant has an output of 92 kW (123 hp) at 3700 rpm and 320 N?m (236 ft?lbf) at 1800 rpm.

Applications:

115 PS (113 hp/85 kW) and 184 ft?lbf (250 N?m):
2001?2004 Ford Focus 1.8 TDCi 115PS
100 PS (98 hp/74 kW) and 177 ft?lbf (240 N?m):
2002?2004 Ford Focus 1.8 TDCi 100PS
115 PS (113 hp/85 kW) and 207 ft?lbf (280 N?m):
2005?Present Ford Focus 1.8 TDCi 115PS
2005?Present Ford Focus C-MAX 1.8 TDCi 115PS
100 PS (98 hp/74 kW) and 207 ft?lbf (280 N?m):
2006?Present Ford Galaxy 1.8 TDCi 100PS
2007?Present Ford Mondeo 1.8 TDCi 100PS
125 PS (123 hp/92 kW) and 236 ft?lbf (320 N?m):
2006?Present Ford Galaxy 1.8 TDCi 125PS
2006?Present Ford S-MAX 1.8 TDCi 125PS
2007?Present Ford Mondeo 1.8 TDCi 125PS

peterpz 27-01-2009 13:41

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

Napisał KrisK
Z informacji uzyskanych w Fordzie silnik 1.8 nie jest starą konstrukcją bo nieiwele ma wspólnego z 1.8 TDCI z poprzedniego Focusa ale nie mam danych więc się nie wypowiadam. Z silnikiem 1.8 TD Forda to już chyba nic wspólnego nie ma...

Nie ganię, już tego silnika, bo mnie przekonaliście, że to jest bardzo dobre rozwiązanie i dzięki temu paleta silników diesla jest pełna - dodatkowo o tani w eksploatacji (choć tutaj bym polemizował, bo 2.0 i 2.2 mają łańcuszek rozrządu, którego nie zmieniasz) i w zakupie.

Ale chcę, żebyś wiedział jedno. Silników nie projektuje się z dnia na dzień i jutro możesz mieć go wyprodukowanego. Nawet jeśli jesteś w ferrari. Głównie mowa o bloku, tłokach i wale korbowym. Tutaj od lat nic się nie zmieniło, jak było tak jest - tłoki chodzą góra dół. Zaś produkcja silnika, to skomplikowana sprawa. Tata, który jest wykształconym mechanikiem mówił mi, że właśnie blok, czy tłoki po wstępnym odlewie muszą "poleżakować" rok albo i dłużej aby nabrały mocy! (nie wiem o co chodzi ale tak jest) Dopiero potem to zostaje poddane ostatecznej obróbce i wsadzone do samochodu. Więc jak masz silnik 1.8 diesel i części, które już od dawna są produkowane i masz dzisiaj dostępne "leżaki", które możesz teraz wsadzić do auta to jest to tańsze niż nowa produkcja od nowa (od zaprojektowania do wsadzenia do auta minie rok lub więcej). Dlatego pewnie ford zdecydował zostawić sam dół, zaś modyfikować górę. I dlatego mamy tyle wersji silnika 1.8, który ma "dół" cały czas ten sam. Na pewno głowice były modyfikowane, bo w MK2 jest inna niż w MK1 ale widocznie sprawa wsadzenia 16V to już nie taka prosta sprawa...

KrisK 27-01-2009 14:05

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

bo 2.0 i 2.2 mają łańcuszek rozrządu, którego nie zmieniasz) i w zakupie.
Tutaj ja będę polemizował bo wg mojej wiedzy oba mają niestety pasek a nie łańcuszek ale może się mylę....

peterpz 27-01-2009 14:54

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

Napisał KrisK
Cytat:

bo 2.0 i 2.2 mają łańcuszek rozrządu, którego nie zmieniasz) i w zakupie.
Tutaj ja będę polemizował bo wg mojej wiedzy oba mają niestety pasek a nie łańcuszek ale może się mylę....

2.0tdci w MK3 na 101% ma łańcuszek rozrządu, więc chyba w mk4 tego nie zmienili... A 2.2 to jest 2.0 ze zwiększonym skokiem tłoka :)

KrisK 27-01-2009 15:10

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

2.0tdci w MK3 na 101% ma łańcuszek rozrządu, więc chyba w mk4 tego nie zmienili... A 2.2 to jest 2.0 ze zwiększonym skokiem tłoka :)
Może w MK3 tak było ale oba silniki czyli 2.0 i 2.2 TDCI to silniki PSA a nie fordowskie więc chyba jednak się różnią.... i wg mnie tam jest pasek

peterpz 27-01-2009 16:19

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Wow! Faktycznie, kolego KrisK masz całkowitą rację. Znowu jestem zdziowiony tym co ford robi. Wprowadzili łańcuszek w MK3 a teraz pasek... No ale oby się tylko nie zrywał :)

MyDLo 27-01-2009 17:25

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

Napisał Ravic
Cytat:

Napisał MyDLo
Przeciez jest 2.2TDCi w Mondeo MK4.Co do silnika 2.0TDCi to jak dla mnie wystarczajacy ( ale przydaloby sie 20KM wiecej :/ )

idziesz to V-techu i prosisz o 20KM więcej i masz, jak bardzo poprosisz to i 40KM Ci zrobią

ja mam 22KM więcej niż dawała fabryka i jestem bardzo zadowolony

Z chęcią tylko po gwarancjii...

Ravic 27-01-2009 21:53

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
eeee... 3/4 kolegów z TDCi na tym forum ma czipa i nic się nie dzieje a i ASO nie umie wykryć że coś się zmieniło...
nie warto czekać

TOMAS 27-01-2009 22:09

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

Napisał MyDLo
( ale przydaloby sie 20KM wiecej :/ )

No to do V-techu na chipa i bedzie z 20 koników więcewj pod maseczką :fcp13

peterpz 28-01-2009 06:25

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

Napisał TOMGOL
Cytat:

Napisał MyDLo
( ale przydaloby sie 20KM wiecej :/ )

No to do V-techu na chipa i bedzie z 20 koników więcewj pod maseczką :fcp13

Mówicie i mówicie ale powiedzcie mi lepiej co można tą elektroniką nagrzebać w tym mondku oprócz dawki paliwa? Czy ciśnienie doładowania też podnoszą?

RoNiN76 28-01-2009 08:51

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Sam box jezeli podepniesz to steruje Ci on tylko listwa wtryskiwaczy. Program zaś ogarnia wszystko. Polecam V-tech.

peterpz 28-01-2009 12:27

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

Napisał RoNiN76
Sam box jezeli podepniesz to steruje Ci on tylko listwa wtryskiwaczy. Program zaś ogarnia wszystko. Polecam V-tech.

Twoja wypowiedź jest niezrozumiała i w ogóle nic z niej nie wynika. Nie interesuje mnie v-tech bo studiuję elektronikę i telekomunikację i taką modyfikację softu, mogę sobie zrobić sam. Sęk w tym, że nie mam tego auta. Więc spytałem, czym steruje jednostka sterująca i czy czasem nie ma wpływu na doładowanie... A nie co program niby "ogarnia". Wiesz co to jest program?

RoNiN76 28-01-2009 13:17

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

Napisał peterpz
Cytat:

Napisał RoNiN76
Sam box jezeli podepniesz to steruje Ci on tylko listwa wtryskiwaczy. Program zaś ogarnia wszystko. Polecam V-tech.

Twoja wypowiedź jest niezrozumiała i w ogóle nic z niej nie wynika. Nie interesuje mnie v-tech bo studiuję elektronikę i telekomunikację i taką modyfikację softu, mogę sobie zrobić sam. Sęk w tym, że nie mam tego auta. Więc spytałem, czym steruje jednostka sterująca i czy czasem nie ma wpływu na doładowanie... A nie co program niby "ogarnia". Wiesz co to jest program?

Chip tuning kolego to inaczej tuning elektroniczny sterownika silnikowego.

Ma na celu poprawę parametrów silnika, poprzez zmianę samego oprogramowania sterownika silnika. Polega na edycji programu sterującego pracą sterownika silnikowego. Znajdujące się w programie krzywe charakterystyki, oraz mapy, są modyfikowane pod kątem zwiększenia mocy i momentu silnika. Za pomocą edycji programu można zmienić wartości takie jak np:

* maks prędkość
* maks obroty silnika
* doładowanie
* dawka paliwa
* kąt zapłonu
* moment początku tłoczenia
* czas wtrysku
* oraz wiele innych (praktycznie wszystko czym steruje sterownik silnika)

Producenci silników spalinowych, pozostawiają pewna rezerwę mocy i momentu obrotowego w seryjnym oprogramowaniu sterownika silnikowego. Ma ona na celu zapewnić bezpieczeństwo jednostki napędowej, w przypadkach bardzo wysilonej pracy, lub bardzo złych warunków pracy dla silnika. Bezpieczne przyrosty dla silników "wolnossących" to ok 5% oryginalnej mocy, dla silników "doładowanych" 20% a nawet 50% nominalnej mocy.

Natomiast boxem doładowania nie podniesiesz.

A tak nawiasem to informacje które chciałeś konkretnie uzyskać dostępne są w sieci. Z tego jedynie wynika, że kiepski z Ciebie informatyk i w dodatku bijący pianę bo nawet nie masz konkretnego auta żeby to na nim wykonać.
Program możesz napisać ale w moim przekonaniu jedynie do Stara 28.

PAFFCIO 28-01-2009 13:39

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

Napisał peterpz
Nie interesuje mnie v-tech bo studiuję elektronikę i telekomunikację i taką modyfikację softu, mogę sobie zrobić sam. Sęk w tym, że nie mam tego auta. Więc spytałem, czym steruje jednostka sterująca i czy czasem nie ma wpływu na doładowanie... A nie co program niby "ogarnia". Wiesz co to jest program?

Studiowanie elektroniki nie powoduje, że znasz zasadę pracy silnika spalinowego (co ewidentnie wynika z Twoich postów). Nie obraź się ale "modyfikacji softu" to se sam nie zrobisz :fcp4 więc nie obruszaj się tak i wyluzuj...
Po pierwsze musisz mieć sprzęt i programowanie by zgrać soft z CPU, a nawet jak go zgrasz to co? na czuja będziesz mapował wtryski, rozrząd czy zmienną geometrię? No chyba, że teraz na informatyce uczą procesów termodynamicznych zachodzących w komorze spalania i modulacji cyklów pracy silnika czterosuwowego... może się czepiam, sorry.
Mam takie wrażenie, że mówiąc "program" i "pogrzebać w nim" myślisz o jakimś GUI gdzie sobie suwaczki poprzesuwasz :fcp4
A to niestety nie tak. Oczywiście może chcesz skorzystać z wiedzy swojego taty, który jest mechanikiem ale powtarzam..."pogrzebać" i to dobrze by nie popsuć to nie jest takie hop - siup i studia informatyczne to jednak trochę mało...zwłaszcza jak się ma 20 lat i studia dopiero się rozpoczyna :fcp26 :fcp29

RoNiN76 28-01-2009 13:47

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Paffcio :fcp29

peterpz 28-01-2009 13:59

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Studia jedno, a zainteresowanie samochodami, silnikami i fizyką swoja sprawa. Jasne, że sprawa jest tutaj bardzo skomplikowana ale jednak wgranie nowej mapy wtrysku to nie jest taka straszna filozofia. Większym problemem jest faktycznie napisanie tej mapy ale na pewno v-tech tego nauczył się metodą prób i błędów, zaś teraz mają już gotowe mapy. Chodziło mi o taką wypowiedź RoNiN76, jakiej udzieliłeś wyżej a nie dwóch zdań, o jakimś boxie, którego nie rozumiem i dalej nie czaję. Co to jest ten box? Box to pudełko po angielsku ;) Sorry ale nie znam slangu w tej kwestii. Mówisz, że oprogramowaniem podniesiesz doładowanie, to znaczy że wastergate turbosprężarki jest sterowany elektronicznie?

Cytat:

Napisał PAFFCIO
Mam takie wrażenie, że mówiąc "program" i "pogrzebać w nim" myślisz o jakimś GUI gdzie sobie suwaczki poprzesuwasz :fcp4

Ta, suwaczkiem to można sobie podgłośnić dźwięk. Przecież wiem, że jednostka sterująca silnikiem opiera się na mapach, ponieważ musimy dobrać odpowiednią ilość paliwa i inne parametry do każdych obrotów, a do tego nadaje się tylko mapa. :P


PS: :peace

PAFFCIO 28-01-2009 14:11

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Wiesz, samo "wgranie"...a wiesz czym, jak i którędy podpiąć się by to "wgrać"?
Tu jest problem, złącze diagnostyczne to jedno ale softu do tego z netu nie zassasz...no ale ok. nie będę się już czepiał choć swojego zdania na temat zmiany softu w warunkach domowych nie zmienię ale powodzenia :fcp26

peterpz 28-01-2009 15:35

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

Napisał PAFFCIO
Wiesz, samo "wgranie"...a wiesz czym, jak i którędy podpiąć się by to "wgrać"?
Tu jest problem, złącze diagnostyczne to jedno ale softu do tego z netu nie zassasz...no ale ok. nie będę się już czepiał choć swojego zdania na temat zmiany softu w warunkach domowych nie zmienię ale powodzenia :fcp26

Nie, no spoko. Nie ma sensu kłócenie się, czy dam radę, bo może i masz rację.

Moje pytania mają na celu tylko uzupełnienie wiedzy na temat sterowania nowoczesnymi silnikami, bo nie mam takiego auta, ojciec też. Więc nie mogę sobie ściągnąć plastikowej osłony i zobaczyć, do czego idą kable i co jest sterowane elektronicznie. Dlatego chciałem po prostu wiedzieć, czy można jednak zwiększyć to doładowanie elektroniką czy nie. Ale z pewnej ręki. Tyle. Chcę poszerzyć swoją wiedzę :)

PAFFCIO 28-01-2009 15:49

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
a to super :fcp29
No to powiem Ci, że w mondziaku procek steruje prawie wszystkim poprzez szynę CAN (w 2 zakresach dolnym i górnym) Jeden służy do sterowania parametrami pracy autka (bo oprócz silnika dochodzi trakcja a u mnie jeszcze zawieszenie) a drugi do osprzętu (światła, audio, moduły BT i VC).

RoNiN76 28-01-2009 16:16

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
peterpz a tutaj jeszcze troszkę lekturki w temacie boxa.

Zasada pracy

Box (moduł mocy) jest to rodzaj elektronicznego urządzenia instalowanego na linii sterowania i pomiarów stanu pompy w silnikach diesla. Mikroprocesor w nich zawarty wykrywa zakres znacznego wzrostu obciążenia i zwiększa wydatek paliwa poprzez rozkazy wysyłane na CAN-Bus (szynę transmisyjną sterującą osprzętem silnika ? VP44PSG5) lub poprzez bezpośrednie (TDI PD, V30, Denso-VP, VP44PSG16, niektóre Common-Raile) lub pośrednie (Common-Rail, VP37) sterowanie pompą. Chwilowe zwiększenie dawki zmienia także nieco ciśnienie doładowania podnosząc je nieznacznie o 0.1 - 0.15 bar. Wykorzystując zjawisko zubożenia silnika TDi dawka jest zwiększana nieco ponad wartość, jaka wynikałaby ze wzrostu ciśnienia. W modelach z bezpośrednim sterowaniem wtryskiwaczami regulowany jest również (w zależności od obrotów i obciążenia) kąt wtrysku paliwa.

peterpz 28-01-2009 17:08

Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Dzięki, o to właśnie mi chodziło. Przyjmę każdą dalszą ilość wiedzy :)

Darius 06-07-2009 23:37

Odp: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Czy może mi ktoś podpowiedzieć jaki wybrać silnik Mondka 1,8 125KM czy 2,0 140 KM. Jechałem jednym i drugim i mam wrażenie że przyspieszenie w jednym i drugim jest podobne?, może jednak się mylę?

januszstom 07-07-2009 05:45

Odp: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

Napisał Darius (Post 1200817)
Czy może mi ktoś podpowiedzieć jaki wybrać silnik Mondka 1,8 125KM czy 2,0 140 KM. Jechałem jednym i drugim i mam wrażenie że przyspieszenie w jednym i drugim jest podobne?, może jednak się mylę?

Mylisz się ,na pewno przyspieszenia z różnych prędkości drogowych nie są takie same, zresztą ta różnica jest dostrzegalna nawet w katalogu Mondeo, gdzie oprócz sprintu do 100km/h jest też elastyczność 50-100km/h.1,8TDCI nie ma DPF-a a 2,0TDCI go posiada, morał taki że 2,0TDCI jest ekologiczny a 1,8TDCI nie, z drugiej strony ów filtr może być teoretycznie powodem problemów eksploatacyjnych , ale jakoś do tej pory nikt z użytkowników takowych nie zgłaszał.Poza tym 2,0TDCI to konstrukcja aluminiowa a 1,8TDCI żeliwna

muaddib 07-07-2009 23:17

Odp: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

Napisał januszstom (Post 1200846)
Mylisz się ,na pewno przyspieszenia z różnych prędkości drogowych nie są takie same, zresztą ta różnica jest dostrzegalna nawet w katalogu Mondeo, gdzie oprócz sprintu do 100km/h jest też elastyczność 50-100km/h.1,8TDCI nie ma DPF-a a 2,0TDCI go posiada, morał taki że 2,0TDCI jest ekologiczny a 1,8TDCI nie, z drugiej strony ów filtr może być teoretycznie powodem problemów eksploatacyjnych , ale jakoś do tej pory nikt z użytkowników takowych nie zgłaszał.Poza tym 2,0TDCI to konstrukcja aluminiowa a 1,8TDCI żeliwna

ojjjj z wyrokowaniem który silnik jest bardziej "ekologiczny" to bym się wstrzymał :) Po pierwsze to wielu kolegów zgłaszało problemy z silnikiem 2.0 spowodowane właśnie DPF'em (słynna wymiana oleju po kilku tys. km), po drugie taki silnik (z DPF) nie nadaje sie do jazd wyłącznie po mieście (np. TAXI) - trzeba go co jakiś czas przegonić, żeby "przepalić" sadzę (lub podjechać do ASO i skorzystać ze specjalnego programu czyszczenia DPF. Poza tym nie jest on wieczny i należy liczyć się z koniecznością wymiany :)

Co do "ekologiczności" to sprawa jest dyskusyjna. Z racji zawodu dośc dobrze znam te filtry, budowę i zasadę działania. Otóż z założenia mają one ograniczać emisję sadzy w silnikach diesla (oraz obniżać emisje czego wymagają normy EURO4 i EURO5). Jednak okazuje się, że o ile zatrzymują sadze to przepuszczają drobniejsze cząstki, które ... okazały się silnie rakotwórcze. Wcześniej cząstki te wiązała sadza, przez co nie unosiły się w powietrzu i nie atakowały nas. Przewidywane jest odejście od filtrów DPF jednak w horyzoncie 3-4 lat (tyle trwa mniej więcej droga nowego rozwiązania technicznego od projektu do produkcji przy optymalnym działaniu).

januszstom 08-07-2009 14:29

Odp: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

Napisał muaddib (Post 1201509)
ojjjj z wyrokowaniem który silnik jest bardziej "ekologiczny" to bym się wstrzymał :) Po pierwsze to wielu kolegów zgłaszało problemy z silnikiem 2.0 spowodowane właśnie DPF'em (słynna wymiana oleju po kilku tys. km), po drugie taki silnik (z DPF) nie nadaje sie do jazd wyłącznie po mieście (np. TAXI) - trzeba go co jakiś czas przegonić, żeby "przepalić" sadzę (lub podjechać do ASO i skorzystać ze specjalnego programu czyszczenia DPF. Poza tym nie jest on wieczny i należy liczyć się z koniecznością wymiany :)

Co do "ekologiczności" to sprawa jest dyskusyjna. Z racji zawodu dośc dobrze znam te filtry, budowę i zasadę działania. Otóż z założenia mają one ograniczać emisję sadzy w silnikach diesla (oraz obniżać emisje czego wymagają normy EURO4 i EURO5). Jednak okazuje się, że o ile zatrzymują sadze to przepuszczają drobniejsze cząstki, które ... okazały się silnie rakotwórcze. Wcześniej cząstki te wiązała sadza, przez co nie unosiły się w powietrzu i nie atakowały nas. Przewidywane jest odejście od filtrów DPF jednak w horyzoncie 3-4 lat (tyle trwa mniej więcej droga nowego rozwiązania technicznego od projektu do produkcji przy optymalnym działaniu).

ekologiczności silnika wcale nie brałbym pod uwagę przy wyborze motorku, tylko tak o tym wspomniałem, jeżeli kasa się nie liczy to bierz 2,0TDCI

Strzeszku 08-07-2009 16:22

Odp: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

Napisał januszstom (Post 1201884)
ekologiczności silnika wcale nie brałbym pod uwagę przy wyborze motorku, tylko tak o tym wspomniałem, jeżeli kasa się nie liczy to bierz 2,0TDCI

Dlaczego 2.0? Jeśli kasa się*nie liczy to lepiej 2,2tdci:)

Co do 1,8 tdci to czy nie wydaje się Wam, że on jest podatny na zmiany wilgotności i/lub temperatury powietrza. Nie wiem czy przy większej temp ma mniej powietrza czy po prostu kompresor klimy bardziej go obciąża, ale widać niechęć silnika do przyspieszania.

jvc 08-07-2009 19:34

Odp: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

Napisał Strzeszku (Post 1201949)
Nie wiem czy przy większej temp ma mniej powietrza czy po prostu kompresor klimy bardziej go obciąża, ale widać niechęć silnika do przyspieszania.

Ja nie zauważyłem różnicy ,jedynie jak jest zimny to jakby czasem bardziej zmulony ,ale Tim kiedyś coś wspominał że czasem chodzi jak burza a czasem się muli :)

Strzeszku 08-07-2009 23:39

Odp: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

Napisał jvc (Post 1202045)
Ja nie zauważyłem różnicy ,jedynie jak jest zimny to jakby czasem bardziej zmulony ,ale Tim kiedyś coś wspominał że czasem chodzi jak burza a czasem się muli :)

Zimny zawsze będzie zmulony bo chyba jest jakiś program ograniczający moc przed osiągnięciem odpowiedniej temp.

januszstom 09-07-2009 05:40

Odp: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
Cytat:

Napisał Strzeszku (Post 1201949)
Dlaczego 2.0? Jeśli kasa się*nie liczy to lepiej 2,2tdci

Masz rację ale tu przeskok cenowy jest już bardziej drastyczny....poza tym Kolega zapytywał o wybór pomiędzy 2,0TDCI a 1,8TDCI....

jvc 09-07-2009 08:34

Odp: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...
 
1,8 ma chyba jeden jedyny plus - nie ma DPF :)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:52.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.