Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Czujniki parkowania tył, jak sprawdzić który padł (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=210368)

Yabollek 26-08-2014 07:00

Czujniki parkowania tył, jak sprawdzić który padł
 
W moim mondku z końca produkcji mam czujnik valeo (nie bosh) - czyli te bez didowego wyświetlacza odległości na słupku, z samym głośniczkiem.
Prawdopodobnie padła mi któraś czujka, podczas wrzucenia wstecznego dostaje losowo sygnały z pikaczki pomimo braku przeszkody z tyłu - czasami daje sygnał ciągły, a czasami nic nie piszczy.
Sytuacja nasiliła się teraz jak od kilku dni pada. Podejrzewam, że w upały któraś z czujek się rozszczelniła i teraz łapie wilgoć.
O dziwo dźwięk w selfteście (zapalenie silnika samochodu na wstecznym) się nie zmienił, czyli komunikacja z wszystkimi czujkami jest, ale jakaś czujka cały czas daje sygnał zbliżenia.

Moje pytania:
- dawno nie zaglądałem pod spód samochodu, czy da się czujkę wyjąć dając nurka pod samochód (czy to na lewarku, czy z kanału), Czy muszę demontować zderzak.
- czy metodą prób i błędów odpinając po jednej czujce reszta będzie działać i będę mógł drogą eliminacji wytypować tą wariującą.

darmodziej 26-08-2014 15:00

Odp: Czujniki parkowania tył, jak sprawdzić który padł
 
Cytat:

Napisał Yabollek (Post 2260386)
- czy metodą prób i błędów odpinając po jednej czujce reszta będzie działać i będę mógł drogą eliminacji wytypować tą wariującą.

Ja właśnie tak robiłem.

palmak 28-08-2014 10:10

Odp: Czujniki parkowania tył, jak sprawdzić który padł
 
Witam

Mam podobny problem .. od dłuższego czasu się z nim borykam.
Podobno da radę wyjąć te czujniki bez zdejmowania całego zderzaka. NIe wiem czy u mnie się da bo mam zderzak od wersji ST ... na dniach spróbuję zrobić to bez zdejmowania i mogę dać znać czy jest taka opcja.
U Ciebie jest chyba "normalny" zderzak z tego co widzę w podpisie...

Bynek 28-08-2014 20:33

Odp: Czujniki parkowania tył, jak sprawdzić który padł
 
Przy odrobinie chęci i sprytu można wyjąć czujniki bez zdejmowania zderzaka. Sam mając MK3 wymieniałem dwa czujniki od spodu. Układ posiada samodiagnozę ,który czujnik padł. Po włączeniu wstecznego powinien pojawić się ciągły sygnał przez kilka sekund ( ma inny ton niż zawsze) a następnie powinno być słychać krótkie piknięcia .Ilość piknięć (od 1do 4) określa uszkodzony element licząc chyba od lewej strony. Przynajmniej u mnie to się sprawdzało.

palmak 29-08-2014 10:23

Odp: Czujniki parkowania tył, jak sprawdzić który padł
 
witam

A co w momecie kiedy po wrzuceniu wstecznego mamy ciągły dzwięk ? tak jakby przeszkoda stała tuż za nami ?

Yabollek 01-09-2014 06:51

Odp: Czujniki parkowania tył, jak sprawdzić który padł
 
Cytat:

Napisał palmak (Post 2262262)
A co w momecie kiedy po wrzuceniu wstecznego mamy ciągły dzwięk ? tak jakby przeszkoda stała tuż za nami ?

Standardowo przez chwilkę jest ciągły dziek a potem krótki.
To oznacza że wszystkie czujki działają.
Ale ten test sygnalizuje tylko czy centralka ma "łączność" z czujkami i nic nie mówi o ich stanie (czyli informuje tylko o tym czy się nie wypięła, lub całkowicie nie padła w niej elektronika).

PS. w moim przypadku nie da się wymienić czujek od spodu.
ASO forda wymieniając tylny zderzak jakieś półtora roku temu uraczyło mnie styropianowym wzmocnieniem tylnego zderzaka, którego nie było oryginalnie w modelach po 2fl. Wsadzili go aby zniwelować "obwisanie" zderzaka z tyłu które u nich reklamowałem po ich "fachowej" robocie. Efekt jest taki że styropian idealnie zasłania możliwość dostania się do czujek od spodu (no chyba że ktoś ma rękę która wygina się w kilku dodatkowych miejscach :D)

Najbardziej wkurza mnie to, że jak miałem i warunki w weekend aby się nimi zając to było słonecznie i padająca czujka pewnie odparowała przez co nie udało się ustalić która zdycha. Dzisiaj znów podczas parkowania przed pracą losowe pikanie :)

BibiDrift 01-09-2014 15:05

Odp: Czujniki parkowania tył, jak sprawdzić który padł
 
U mnie w poprzednim samochodzie sprawdzałem czujniki na słuch :) - włączyłem bieg wsteczny i przykładałem ucho do czujnika-sprawny wydaje delikatny dźwięk(delikatne "trzaski").

miszapawel 04-09-2014 13:58

Odp: Czujniki parkowania tył, jak sprawdzić który padł
 
Cytat:

Napisał BibiDrift (Post 2263597)
U mnie w poprzednim samochodzie sprawdzałem czujniki na słuch :) - włączyłem bieg wsteczny i przykładałem ucho do czujnika-sprawny wydaje delikatny dźwięk(delikatne "trzaski").

Nie wiedziałem, że można to sprawdzić na słuch! ;) Osobiście pewnie odmontowywałbym każdy po kolei az do znalezienia tego felernego.

Yabollek 06-09-2014 07:28

Na słuch to sprawdzisz tylko czy działa, bez określenia który wariuje...
Ja teraz czekam na deszcz albo wilgoć, problem u mnie teraz zniknął i nie mogę ustalić który mi daje informacje o przeszkodzie (polewanie wodą nic nie daje)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:59.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.