Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2014- ] Stuki tylne zawieszenie, lewa strona (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=329168)

kaan1 30-05-2022 16:28

Stuki tylne zawieszenie, lewa strona
 
Pojawiły sie nieregularne stuki, słyszalne wenątrz i dochodzące z okolic lewego, tylnego nadkola (coś jakby grzechotanie). Szczególnie słychać np. przy jeździe po kostce (powtarzających się, małych drganiach). Czy ktoś spotkał się z taką dolegliwością i czy przyczyna może być inna niż zawieszenie? Podejrzewam pękniętą sprężynę i tutaj pytanie jak najprościej to zweryfikować.

Hansolo 30-05-2022 17:05

Odp: Stuki tylne zawieszenie, lewa strona
 
Cytat:

Napisał kaan1 (Post 3412348)
Podejrzewam pękniętą sprężynę i tutaj pytanie jak najprościej to zweryfikować.

Unieść, zdjąć koło, obejrzeć sprężynę , sprawdzić " paluchem" czy jest zakończona głądko czy przełamana. Czasami na dole może zostać kawałek zwoju, o ile nie został gdzieś na drodze.

Bynek 31-05-2022 20:32

Odp: Stuki tylne zawieszenie, lewa strona
 
Widzę, że masz kombika. U mnie też coś nieregularnie stukało. Okazało się, że stuka górne mocowanie amortyzatora (ucho które mocowane jest do nadwozia dwoma śrubami trzeba odkręcić i sprawdzić czy jest luz pomiędzy nim i tłoczyskiem amortyzatora).

karoolpl 31-05-2022 22:23

Odp: Stuki tylne zawieszenie, lewa strona
 
Pytanie czy dźwięk się skądś nie przenosi, ja dziś byłem na stacji, bo przy jeździe przez progi i większe wyboje, również słyszę taki skrzypiący gumowy dźwięk, myślałem że to coś z przodu może, ale okazało się że winne są gumy stabilizatora z tyłu i faktycznie dźwięk się tak jakoś przenosił, że dopiero na stacji udało zlokalizować się przyczynę, koszt diagnozy 60 zł, więc warto może podjechać do diagnosty, to sprawdzisz przy okazji jak tam zawieszenie stoi :)

kaan1 01-06-2022 20:38

Odp: Stuki tylne zawieszenie, lewa strona
 
Dziękuję za podpowiedzi. Tak kombii. Lokalizacji jestem prawie pewien. Wyjąłem wszystko z bagażnika i przewiozłem się w bagażniku nasłuc***ąc to miejsce. Stuki dochodzą zza wykładziny nadkola. @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] . Nie znam konstrukcji tego elementu. Jeśli odkręcę ucho i stwierdzę ten luz to mogę go jakoś wyeliminować? Zacząłbym jednak od inspekcji sprężyny bo z opisu @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] wynika, że to powinno być stosunkowo proste i szybkie i powinno pozwolić na jednoznaczne wyeliminowanie sprężyny jako przyczyny

Bynek 02-06-2022 06:17

Odp: Stuki tylne zawieszenie, lewa strona
 
Musisz odkręcić dwie śruby mocujące ucho do nadkola, następnie dokręcić jedną nakrętkę mocującą tłoczysko amortyzatora do ucha i po temacie ( 30 minut ze zdjęciem i założeniem koła).

kaan1 02-06-2022 08:22

Odp: Stuki tylne zawieszenie, lewa strona
 
Super, dzięki za wytłumaczenie. Ostatnie pytanko zanim zacznę windować auto i zabierać się do roboty. Czy muszę ściągać plastkowe nadkole - chodzi mi o to czy powinienem przygotowac sobie jakieś narzędzia do spinek itp. itd. Czy będę miał pełny dostęp po ściągnęciu koła i czy realne jest się za to zabierać mając do dyspozycji zwykły podnośnik i pachołki czy jednak będzie konieczność skorzystania z podnośnika stanowiskowego?

Hansolo 02-06-2022 09:00

Odp: Stuki tylne zawieszenie, lewa strona
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał kaan1 (Post 3412779)
Czy muszę ściągać plastkowe nadkole - chodzi mi o to czy powinienem przygotowac sobie jakieś narzędzia do spinek itp. itd. Czy będę miał pełny dostęp po ściągnęciu koła i czy realne jest się za to zabierać mając do dyspozycji zwykły podnośnik i pachołki czy jednak będzie konieczność skorzystania z podnośnika stanowiskowego?

Zwykły podnośnik wystarczy, warto przy robocie dać jakąś kobyłkę dla bezpieczeństwa własnego i auta. Narzędzia do spinek - wystarczy płaski wkrętak i palce . Spinki takie jak w nadkolu z przodu, choć przyrządzik do tapicerki i spinek ułatwia robotę. Do tego nasadka bodajże 7 do wkrętów przy zderzaku mocujących nadkole, a w wersji 180 KM plastikowe osłonki / te ****ryki przy połączeniu nadkola i zderzaka /. Nasadka 10 mm do blaszanych talerzyków mocujących szmaciane nadkole. Tyle.
Łapaj fotę jak wygląda to po zdjęciu nadkola . Masz mocowanie o którym pisał @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

kaan1 02-06-2022 10:41

Odp: Stuki tylne zawieszenie, lewa strona
 
Ok, mam narzędzia do spinek. Widzę już skalę przedsięwzięcia. Najpierw zlustruje sprężyne bo jeśli to ona to pewnie skończy się na serwisie. Czy na tej fotce widać ta nakretkę do dokręcenie czy ona pojawi mi się po odkręceniu śrub ? No i jak odkręcę dwie śruby i ucho to zawieszenie z amortyzatorem opadnie? Zamocuję to potem samemu bez problemu? Są jakies momenty na dokręcenie śrub czy z "wyczuciem"? Rozumiem, że geometrii tutaj nie tykam.

Hansolo 02-06-2022 13:09

Odp: Stuki tylne zawieszenie, lewa strona
 
Nakrętka powinna być u góry tego uchwytu/motylka aluminiowego. Może pod plastikowa pokrywką. Tak w to sie nie zagłębiałem. Zobacz na kanale YT u Stępnia , on walczył z amorami, wymieniał sprężyny więc znajdziesz wszelkie odpowiedzi. Generalnie, drugi lewarek pod wahacz i da się to zamontować. Dokręcanie - jakieś momenty są , ale "na łapę" chłopską styknie. Jak nie ruszasz, znaczy nie wymieniasz sprężyn i amorów to geometria nie ruszy się.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:30.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.