Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Hamulec ręczny -jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=34227)

marko37 07-09-2010 11:20

Odp: Zacisk hamulca recznego --- jakie elementy wymienic???
 
poszukaj na allegro.ja znalazłem firmę w mielcu, która zajmuje się regeneracją zacisków.koszt to pomiędzy 120 a 150 zł plus kurier w dwie strony.koszt nowego około 540 zł więc sam możesz sobie policzyć.

krzyszto1976 07-09-2010 14:59

Odp: Zacisk hamulca recznego --- jakie elementy wymienic???
 
Kolego przeczytaj ten temat a będziesz wiedział więcej
A zestaw naprawczy można oczywiście kupić firmy autofren

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Grumete 07-09-2010 16:36

Odp: Zacisk hamulca recznego --- jakie elementy wymienic???
 
proponuje to:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
u mnie jak narazie działa
dwa razy bawiłem się w zestawy naprawcze i moczenie całego zacisku w WD
po tej domowej regeneracji zacisk działał za każdym razem 2 miesiące i potem klapa
teraz nie ma już tego problemu bo druga sprężyna cały czas zmusza cięgno do powrotu i odbicia

marko37 07-09-2010 18:20

Odp: Zacisk hamulca recznego --- jakie elementy wymienic???
 
Patent ze sprężynami jest tylko doraźnym sposobem.tu masz link do tych regenerowanych.Masz gwarancję a na załączonych zdjEciach jest chyba nawet do naszych fordów.Ja stosuję na razie te sprężynki ,ale to chwilowo.Skorzystam z tej firmy.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Grumete 07-09-2010 21:13

Odp: Zacisk hamulca recznego --- jakie elementy wymienic???
 
mówisz, że doraźny?? zobaczymy
ja zastosowałem sprężyny zaworowe więc pchają jak jasny gwint i zobaczymy co dłużnej pociągnie...twój regenerowany zacisk czy moje sprężyny, bo dla pewności założyłem też na drugi sprawny zacisk.
acha i jeszcze cena...2,20 za dwie sztuki :)

t_skiba 07-09-2010 22:25

Odp: Zacisk hamulca recznego --- jakie elementy wymienic???
 
Cytat:

Napisał Grumete (Post 1503939)
mówisz, że doraźny?? zobaczymy
ja zastosowałem sprężyny zaworowe więc pchają jak jasny gwint i zobaczymy co dłużnej pociągnie...twój regenerowany zacisk czy moje sprężyny, bo dla pewności założyłem też na drugi sprawny zacisk.
acha i jeszcze cena...2,20 za dwie sztuki :)

a jakie to sa sprezyny zaworowe?? moze jakies fotki lub link to bym tez zamontowal

marko37 08-09-2010 07:02

Odp: Zacisk hamulca recznego --- jakie elementy wymienic???
 
Ja obecnie mam założone sprężyny od sprzęgła od czegoś tam, są mocne jak diabli że aż ciężko ciągnąć za dźwignię.Moje są tak mocne że aż hamulec nie trzyma tak jak powinien.Jest to jakieś rozwiązanie i wcale go nie neguję przecież sam z niego korzystam (na razie)

Grumete 08-09-2010 16:25

Odp: Zacisk hamulca recznego --- jakie elementy wymienic???
 
Cytat:

Napisał t_skiba (Post 1503979)
a jakie to są sprężyny zaworowe?l

sprężyny zaworowe to inaczej sprężyny stosowane w układzie rozrządu silnika, które mają za zadanie zamknięcie zaworu oraz utrzymanie go w stanie zamkniętym.Sprężyny zaworowe powinny zapewniać szczelne i silne dociśnięcie zaworu do gniazda oraz utrzymywać cały układ w stanie wstępnego napięcia...

kupiłem je w sklepie z częściami do maszyn rolniczych, pewnie do jakiegoś ciągnika lub papaja.
pasują idealnie.
zdjęcia robiłem
telefonem podczas wymiany.
wkrótce wrzucę je na forum.



rustin 09-09-2010 11:42

Odp: Zacisk hamulca recznego --- jakie elementy wymienic???
 
a co z tymi gumowymi osłonkami harmonijkowymi co są na lince? wyrzuciliście? nie przeszkadza to w niczym?

Grumete 09-09-2010 17:45

Odp: Zacisk hamulca recznego --- jakie elementy wymienic???
 
Cytat:

Napisał rustin (Post 1504657)
a co z tymi gumowymi osłonkami harmonijkowymi co są na lince? wyrzuciliście? nie przeszkadza to w niczym?

moje sprężyny są szersze i spokojnie gumki się mieszczą
i jeszcze jest zapas tak więc nie są przycinane

rustin 09-09-2010 21:55

Odp: Zacisk hamulca recznego --- jakie elementy wymienic???
 
masz foto tych spręzyn? a jak taka duża to nie przechodzi przez nic? czy podkładki dałeś?

Polikon 10-09-2010 00:11

Odp: [MK3] reczny-jak naciagnąc?
 
Grumete
Wszystko się zgadza, tylko, że ustawiłeś dźwignię na maks i nie masz samoregulacji. Bynajmniej ta wynika z twojego opisu. ( bez urazy ):570:
Wyginając tą blachę, o którą opiera się ta płaska sprężyna trzeba pamiętać, że, podczas gdy dźwignia ręcznego jest całkowicie opuszczona to sprężyna musi być oparta o ten ogranicznik.
Z tego, co ja zauważyłem, to podczas zaciągania ręcznego na pierwszy ząbek, ta sprężyna powinna delikatnie odsunąć się od ogranicznika, dosłownie na ułamek milimetra. Jeśli ta sprężyna nie wystarczająco oprze się o ogranicznik przy całkowicie położonej dźwigni ręcznego, to nie zluzuje bębna, na którym jest nawinięta i nie pozwoli na przesunięcie się tego bębna wraz linką względem sprężyny, aby wybrać luz na lince.
Tak jak ktoś tu już napisał powinno się wzmocnić tą drugą sprężynkę. Spowoduje to bardziej agresywne zaciskanie się tej głównej sprężyny na bębnie i zlikwiduje ewentualny poślizg pomiędzy sprężyną a bębnem podczas zaciągania ręcznego, co może jeszcze bardziej zlikwidować jałowy ruch dźwigni ręcznego.
Aż dziwne, że prawie wszyscy na tym forum, wypowiadając się na temat tego ręcznego zalecają wymianę na dźwignię z ręczną regulacją. Skoro wystarczy zdjąć tunel, obcęgi w rękę i w dziesięć minut wyregulować ten automat.
A jeśli chodzi o ten automat, ale z Angielskiej wersji Forda. To wygląda on tak samo jak zamieszczonych w tym wątku zdjęciach tylko odwrócone. Dokładnie tak jak byśmy oglądali te fotki w lustrze i po zamontowaniu go w autku dźwignia będzie bliżej pasażera.

1olek 10-09-2010 07:51

Slaby reczny, zablokowane kolo (oblal przeglad)
 
Witam

Koledzy dzisiaj bylem na Irlandzkim przegladzie NCT i niestety mi nie przeszedl z dwoch w sumie drobnych powodow.

- slaby reczny 61% niesprawnosci
- ciezko obracajace sie tylne prawe kolo

I teraz pytanie jak poprawic reczny, czytalem ze ma automatyczny napinacz, ale u mnie nawet jak go pociagne na max'a raczka nie dochodzi do pokrywy schowka. Czy wystarczy wymienic klocki hamulcowe ? ale w sumie test hamulcow wyszedl dobrze tylko 17 % niesprawnosci ? W sumie do wymaganych 50% brakuje recznemu 11% wiec moze klocki wystarcza ?

Druga sprawa to ciezko krecace sie tylne kolo, widzialem ze jak podniosl auto na podnosniku rzeczywiscie ciezko sie krecilo. Przypuszczam ze zablokowal sie cylinderek i tu pytanie czy lepiej regenerowac czy wymienic caly zacisk ? Nowy pewno nie jest tani ale moge wykrecic na zlomie ;) Ile kosztuje jakis zestaw naprawczy i gdzie mozna taki kupic ? No i czy zacisk od htb pasuje do sedana ?

P.S. Zalaczam wydruk z Irlandzkiego przegladu, dla ciekawych jak to tutaj wyglada, oczywiscie swoje dane jak i auta oraz numer referencyjny wymazalem.

Pozdrawiam i bede wdzieczny za podpowiedzi.

http://img842.imageshack.us/img842/4838/nctk.th.jpg

bkaka 10-09-2010 09:20

Odp: Slaby reczny, zablokowane kolo (oblal przeglad)
 
Cytat:

Napisał 1olek (Post 1505105)
Witam


ale w sumie test hamulcow wyszedl dobrze tylko 17 % niesprawnosci ? W sumie do wymaganych 50% brakuje recznemu 11% wiec moze klocki wystarcza ?



http://img842.imageshack.us/img842/4838/nctk.th.jpg

A na ile procent cenisz swoje bezpieczeństwo i innych? Temat hamulców w tym ręcznego był poruszany niedawno nawet.

maestro06 10-09-2010 09:44

Odp: Slaby reczny, zablokowane kolo (oblal przeglad)
 
na początku po prostu rozbierz szczękę i przeczyść dokładnie wszystko, u mnie pomogło
po tym zabiegu spróbuj podciągnąć ręczny, bo dziwi mnie to, że prawy tył trzyma, a sprawność ręcznego niby wykazał na 39%
ewentualnie od spodu na wysokości podłokietnika kierowcy masz sprężynkę od ręcznego, poszukaj na forum bo ktoś opisywał co z nią zrobić, żeby ręczny łapał na 2-3 ząbku

1olek 10-09-2010 14:24

Odp: Slaby reczny, zablokowane kolo (oblal przeglad)
 
Cytat:

Napisał bkaka (Post 1505162)
A na ile procent cenisz swoje bezpieczeństwo i innych?

a co ty taki przemadrzaly jestes ? Ciekawe czy ty wymieniasz od razu pol samochodu jak pierdolka wyjdzie ?

Cytat:

Napisał bkaka (Post 1505162)
Temat hamulców w tym ręcznego był poruszany niedawno nawet

to nie forum fiesty tylko mondeo

Cytat:

Napisał maestro06 (Post 1505174)
na początku po prostu rozbierz szczękę i przeczyść dokładnie wszystko, u mnie pomogło

I tak zamierzam zrobic, pamietam ze ktos opisywal co podoginac zeby reczny lepiej trzymal, poczytam i sprawdze u siebie ;)

azidahaka 10-09-2010 19:37

Odp: Slaby reczny, zablokowane kolo (oblal przeglad)
 
Miałem to samo... Szczeka się po prostu zacisła a wystarczy że troszkę ciężko chodzi i już tamta sprężynka nie da rady...

Szybkie rozwiązanie żeby przeszedł przegląd:
Ściąg koło, wypnij linkę, popryskaj dobrze WD40, zaopatrz się w jakiś kawałek płaskownika/rurki lub cos podobnego i rozruszaj ramię ręcznego aż będzie lekko chodzić, olej na przemian z WD40 i jakoś da radę.

Fotka co należy rozruszać:

http://i56.tinypic.com/23u61au.jpg

Po przeglądzie pomyśl nad wymianą / naprawą :)

SrebnaStrzała 10-09-2010 19:39

Odp: Slaby reczny, zablokowane kolo (oblal przeglad)
 
Miałem to samo, pomogła wymiana linek.

t_skiba 10-09-2010 19:51

Odp: Zacisk hamulca recznego --- jakie elementy wymienic???
 
Cytat:

Napisał Grumete (Post 1504237)
sprężyny zaworowe to inaczej sprężyny stosowane w układzie rozrządu silnika, które mają za zadanie zamknięcie zaworu oraz utrzymanie go w stanie zamkniętym.Sprężyny zaworowe powinny zapewniać szczelne i silne dociśnięcie zaworu do gniazda oraz utrzymywać cały układ w stanie wstępnego napięcia...

no i wszystko jasne. dzieki wielkie

Grumete 10-09-2010 20:08

Odp: [MK3] reczny-jak naciagnąc?
 
Cytat:

Napisał Polikon (Post 1505069)
Grumete...
nie masz samoregulacji. Bynajmniej ta wynika z twojego opisu.

jak to nie mam samoregulatora??
a zdjęcia na drugiej stronie to pokazują rakietę kosmiczną :roll:

1olek 10-09-2010 20:43

Odp: Slaby reczny, zablokowane kolo (oblal przeglad)
 
ok wiekie dzieki koledzy, jutro bede z tym walczyl :)

1olek 10-09-2010 21:08

Odp: [MK3] reczny-jak naciagnąc?
 
Cytat:

Napisał Luk@s (Post 840902)
PS. Jeśli ktoś by potrzebował to moge umieścić szczegółowy opis demontażu środkowego panelu (czy jak to się nazywa)

byl bym wdzieczny bo zamierzam sie za to jutro zabrac ;)

jendrekmak 10-09-2010 21:43

Odp: Slaby reczny, zablokowane kolo (oblal przeglad)
 
Cytat:

Napisał maestro06 (Post 1505174)
po prostu rozbierz szczękę

panowie wróćmy do podstaw bo tutaj jest mowa o zacisku hamulcowym w hamulcach tarczowych a szczęki to są w hamulcach bębnowych odpowiednikiem klocków przy tarczach.

Slawko 11-09-2010 06:04

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
połączyłem trzy identyczne tematy. Mogą być trochę niechronologicznie poukładane.

1olek 11-09-2010 10:10

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Dobra, rozebralem tunel w kabinie i okazalo sie ze juz ktos ta dzwignie wymienil na taka z reczna regulacja, wiec musze wczolgac sie pod auto. Nie ma u mnie zadnych sprezynek, bebnow itp, tylko linka wchodzi i jest zaczepiona po specjalnym luku do dzwigni. No i jest luzna az do 3 zabka i dopiero od 3 zaczyna sie napinac.

Sprawdzilem juz zaciski i sa ok, linka jest zapieczona w pancerzu. Tylko teraz ciekawostka sprawdzilem w microcat i przy lince recznego do mojego auta nie ma ceny tylko sa gwiazdki, co znaczy ze juz jest niedostepna :) Pojade w poniedzialek do ASO zobacze czy koles bedzie wiedzial jaka zamowic :P

Mam jeszcze jedno pytanie, czy linki od auta z automatyczna regulacja sa takie same jak w aucie z reczna regulacja ?

bkaka 13-09-2010 07:46

Odp: Slaby reczny, zablokowane kolo (oblal przeglad)
 
Cytat:

Napisał 1olek (Post 1505316)
a co ty taki przemadrzaly jestes ? Ciekawe czy ty wymieniasz od razu pol samochodu jak pierdolka wyjdzie ?

to nie forum fiesty tylko mondeo;)

Jeśli usterki w układzie hamulcowym po pierdołka, to gratuluję, a co do uwagi o forum - w każym aucie niezależnie od marki i modelu są hamulce i każdy z nas powiniem jeździć sprawnym autem.

Poczułeś się urażony - sorki , (linkę napewno Ci znajdą)

1olek 13-09-2010 07:57

Odp: Slaby reczny, zablokowane kolo (oblal przeglad)
 
Cytat:

Napisał bkaka (Post 1506658)
Jeśli usterki w układzie hamulcowym po pierdołka

tak slaby reczny to tak powazna usterka ze zagraza zyciu bo podczas uzytkowania normalnie trzyma ale na rolkach juz wychodzi ze sie konczy.

Cytat:

Napisał bkaka (Post 1506658)
(linkę napewno Ci znajdą)

no chyba nie myslisz ze skoro mam zapieczona linke to ja tak zostawie ? i pojade ponownie zeby znowu oblal test ? Chyba normalne ze trzeba to doprowadzic do porzadku.

P.S. jak w PL byly by takie przeglady jak tu, to 80% aut trzeba by wycofac z ruchu, wiec nie mow mi ze jezdze niesprawnym autem bo do tego co oni tu srawdzaja i robia z autem na przegladzie reczny to najmniejsza pierdulka ktora mozesz sie martwic, ogolnie mozesz sie cieszyc ze do niczego innego sie nie doczepili ;)

bkaka 13-09-2010 08:08

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
1olek - nie było moim zamiarem Cię wkurzyć szczególnie jeśli chodzi o tę linkę, spasujmy,
miłego dnia

1olek 13-09-2010 18:34

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
spox, masz racje.

Luk@s 13-09-2010 20:18

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
1olek opis kiedyś tam zamieściłem, ale przy zmianie forum zdjęcia wsiąkły. Niestety nie mam ich już:( Ale widzę, że z problemem się już uporałeś:)

bolek-tarnow 03-12-2010 05:47

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
koledzy mam 2 pytania odnośnie hamulca recznego:
1. czy dzwignia z ST220 2004r bedzie pasowała?
2. czy przy wymianie dźwigni musze wymieniac linki hamulca recznego?
pozdrawiam

SrebnaStrzała 03-12-2010 07:06

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Ja napisze moją wczorajszą historię ku przestrodze...
Wpierw z rana odkopywanie posesji i wyjazdu który jest pod górkę o zgrozo, było roboty na 2h! Wyjeżdżam jade, jade i po chwili zapala sie kontrolka ABS. Już tak miałem nie raz jak się zagrzebałem i po chwili przechodziło. Jadę dalej 40ką no i zakręt pod górkę... jak mi dupą zarzuciło to myślałem że słup skoszę. Okazało się że z powodu ogromnej ilości śniegu prawe tylne koło nie puściło i dopiero kiedy wjechałem na odśnieżoną jezdnię to się naprawiło i potem juz było ok nawet na śniegu. Tak więc moje osobiste zalecenia:
NIE UŻYWAĆ RĘCZNEGO PODCZAS DUŻYCH OPADÓW ŚNIEGU!!
NIE IGNOROWAĆ KONTROLKI ABS, BO TO NA PEWNO ZNACZY ŻE KTÓREŚ KOŁO MA PROBLEMY Z TOCZENIEM !!

Slawko 03-12-2010 07:33

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
To ja napisze odwrotnie.
naprawić ręczny i używać zawsze i wszędzie przez wszystkie dni w roku, a wtedy nie będzie problemu z ręcznym

SrebnaStrzała 03-12-2010 12:07

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Sławko 2 miesiące temu wymieniłem linki, tarcze, zaciski, klocki. Mimo to wciąż ledwo łapie, a jak już złapie to na śniegu nie chce puścić. Wole auto zostawić na biegu, niże się martwić czy koła z tyłu na pewno swobodnie się poruszają.

Slawko 03-12-2010 12:21

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
W takim razie masz cos nie tak zrobione.

SrebnaStrzała 03-12-2010 12:24

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Jak ktoś posiada auto od dłuższego czasu i jest to pierwsza wersja mk3 to na pewno będzie miał problemy z ręcznym zakładając że wcześniej nic z nim nie robił. W tym wypadku jeśli na czas śniegów pominie się ręczny i zamiast tego zostawi auto na biegu to nic złego się nie stanie.
To moje zdanie.

rustin 03-12-2010 12:46

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Mi tłoczki tzn te wajchy przy zaciskach od ręcznego odbijają elegancko ale z lewej strony mam uszkodzoną linkę,ta powłoka ochronna jest zdarta i się woda dostaje pewnie bo mi zamarzła już ostatnio.Narazie nie mam czasu i nie ma pogody aby je wymienić,czy jak nie będę używał z miesiąc albo więcej ręcznego to te wajchy się nie zapieką czy coś?

NERON81 13-12-2010 20:13

Re: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Witam chciałem odnowić temat.Mam problem z hamulcem ręcznym słabo trzyma,mechanik stwierdził że jest uszkodzony(samoregulator).Z tego co wyczytałem od mondeo 2002 nie ma sarmoregulatora tylko jest normalna regulacja.Kupno w ASO odpada(za drogo).Moje pytanie jest takie czy jak kupie np od mondeo z 2006r(używaną cała dźwignię) będzie pasować podobno jest bez regulacji automatycznej.Ja mam autko z 2001r.Z tych opisów jakoś nie bardzo mogę dojść czy są inne sposoby tego naprawy.

dzimi75 13-12-2010 20:17

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Kolego mam ten sam problem :( ale narazie nikt mi nie poradził tez niby samoregulator tez nie wiem czy jak kupie od anglika czy bedzie oki:(A jak napisałes ze inne roczniki tego nie maja to ja juz nic nie wiem:(

NERON81 13-12-2010 20:46

Re: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Ja tego nie wiem na 100% czy w nowych modelach jest inaczej,ja to wywnioskowałem z postów które znalazłem na forum.Wiem ze przerabiali to jakoś żeby tego samoregulatora nie było, dlatego wpadłem na pomysł żeby założyć cala dźwignie od nowszego modelu(który ponoć tego napinacza nie ma) tylko nie wiem czy będzie pasować.Albo jakieś inne rozwiązanie które będzie skuteczne.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:22.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.