Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Fotorelacje z napraw (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=163)
-   -   [modyfikacja] naprawa zacinającej się regulacji wysokości pasa bezpieczeństa Mondeo MK4 (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=191765)

kryzys 16-10-2013 21:35

naprawa zacinającej się regulacji wysokości pasa bezpieczeństa Mondeo MK4
 
4 załącznik(i)
Pewnego pięknego dnia postanowiłem się zabrać za zacinającą się regulację wysokości pasa bezpieczeństwa. Generalnie i tak się tego nie używa ale przy czyszczeniu samochodu zawsze podnosiłem i opuszczałem pas żeby przetrzać plastiki na słupku i jak na złość zawsze się zacinała ta regulacja w najwyższym położeniu. W końcu zacieła się tak że nie chciałem się z nią szarpać aby jej nie połamać. No i zaczynamy dochodzenie...

Przyczyną blokowania się regulacji jest błąd konstrukcyjny prowadnicy "spustu", sama naprawa jest banalna. Element który blokuje położenie wysokości pasa bezpieczeństwa w skutek zbyt niskich prowadnic poprostu kiedy się lekko przechyli blokuje się na nich i nie da się wtedy wcisnąć klawisza do zmiany regulacji położenia wysokości pasa.

Potrzebujemy: ok 30 minut; śrubokręty: mały płaski do wyciągnięcia zaślepki, krzyżakowy do odkręcenia śrubki z za zaślepki; torxa (chyba t20) do odkręcenia mechanizmu regulacji wysokości pasa ze słupka, mały ostry scyzoryk do naprawy :) .

1. podważamy i wyciągamy zaślepkę "AIRBAG" - jest za nią śrubka do wykręcenia, ale jak regulacja zablokuje się w najwyższym położeniu to nie da się jej wykręcić i mamy trochę trudniej ponieważ przedłużenie klawisza regulacji zasłania dostęp do tego wkręta.
2. odsłaniamy uszczelki z obu stron plasiku i delikatnie podważamy aby rozpieły się zatrzaski - jeżeli odkręciliśmy śrubkę z pkt. 1 to plastik schodzi :) a jak nie bo wkręt jest zasłonięty to... jasny plastik z regulacją jest nasunięty w ciemną obudowę słupka dość głęboko i raczej nie da się go wysunąc nic nie łamiąc. Dlatego należy go delikatnie wygiąć na środku w stronę zagłówka (do wewnątrz samochodu) i ruszać regulacją góra-dół - plastikowy klawisz powinien się wypiąć z mechanizmu i zjechać na dół odsłaniając nam śrubkę z pkt.1 którą teraz wykręcamy i ściągamy jasną osłonę.
3. Torxem odkręcamy mechanizm ze słupka (2 śruby), wyciągamy jedną śrubę i wysuwamy prowadnicę z mechanizmu.
4. Nożykiem podcinamy dolne prowadnice elementu blokującego położenie w mechaniźmie tak aby aby płynnie się chował i nie blokował o nic (zaznaczone na ostatnim zdjęciu - element w pozycji zablokowanej o dolną prowadnicę).
5. Wszystko skręcamy w odwrotnej kolejności.

Bump:

TERBUH_B 17-10-2013 17:43

Odp: naprawa zacinającej się regulacji wysokości pasa bezpieczeństa mondeo mk4
 
ile podciąć?

kryzys 17-10-2013 17:53

Odp: naprawa zacinającej się regulacji wysokości pasa bezpieczeństa mondeo mk4
 
Ja te dolne prowadnice przyciąłem przy samej podstawie, na głębokość to trudno powiedzieć musisz sobie sprawdzać wciskając ten element czy będzie haczył jeszcze gdzieś czy nie.

TERBUH_B 20-10-2013 18:13

Odp: naprawa zacinającej się regulacji wysokości pasa bezpieczeństa mondeo mk4
 
oki dzieki

grafiq 05-12-2013 13:47

Odp: naprawa zacinającej się regulacji wysokości pasa bezpieczeństa mondeo mk4
 
Mam podobny problem (u mnie da się wcisnąć przycisk regulacji)... Udało mi się jakoś dostać do śruby trzymającej osłonę słupka (tą jasną), ściągnąć samą osłonę i odkręcić dolną śrubę trzymającą prowadnicę... I tu zaczynają się schody, ponieważ mechanizm zablokował się w najwyższej pozycji i nie da się go ruszyć w żadną stronę. Znajduje się on w takiej pozycji, że blokuje całkowicie dostęp do górnej śruby trzymającej prowadnicę... Jakieś pomysły?

kryzys 07-12-2013 14:28

Odp: naprawa zacinającej się regulacji wysokości pasa bezpieczeństa mondeo mk4
 
wciśnij czymś ten mechanizm blokujący regulację, wtedy powinien rygielek się zwolnić i pas zjedzie na dół odsłaniając dostęp do śruby (zobacz sobie gdzie naciska klawisz z osłony słupka to będziesz wiedzieć gdzie naciskać)

TERBUH_B 07-12-2013 17:43

Odp: naprawa zacinającej się regulacji wysokości pasa bezpieczeństa mondeo mk4
 
Cytat:

Napisał grafiq (Post 2119292)
Mam podobny problem (u mnie da się wcisnąć przycisk regulacji)... Udało mi się jakoś dostać do śruby trzymającej osłonę słupka (tą jasną), ściągnąć samą osłonę i odkręcić dolną śrubę trzymającą prowadnicę... I tu zaczynają się schody, ponieważ mechanizm zablokował się w najwyższej pozycji i nie da się go ruszyć w żadną stronę. Znajduje się on w takiej pozycji, że blokuje całkowicie dostęp do górnej śruby trzymającej prowadnicę... Jakieś pomysły?

odkręć pas na torxa i dostaniesz sie do spreżynki delikatnie lewo - prawo rusz i powinien sie odblokować .Właśnie przerabiałem to u siebie

piotrycjan 07-01-2014 20:08

Odp: naprawa zacinającej się regulacji wysokości pasa bezpieczeństa mondeo mk4
 
Cytat:

Napisał kryzys (Post 2120177)
wciśnij czymś ten mechanizm blokujący regulację, wtedy powinien rygielek się zwolnić i pas zjedzie na dół odsłaniając dostęp do śruby (zobacz sobie gdzie naciska klawisz z osłony słupka to będziesz wiedzieć gdzie naciskać)

O ktory mechanizm blokujacy chodzi? Co dokładnie trzeba wcisnąć?

kryzys 07-01-2014 21:02

Odp: naprawa zacinającej się regulacji wysokości pasa bezpieczeństa mondeo mk4
 
Kolego czytaj ze zrozumieniem, jak dobrze pamiętam to Ty chcesz odkręcić obudowę żeby się dostać do mechanizmu... a przytaczasz wątek kolegi który już się do niego dostał i widział w czym jest problem.
Jak się dostaniesz do mechanizmu i zobaczysz jak to działa to się zorientujesz. Ciężko się produkować z opisem jak ktoś nie ma pojęcia o co pyta.
Po kolei i do celu. Ściągnięcie tej obudowy nie jest aż takie trudne.

piotrycjan 07-01-2014 21:16

Odp: naprawa zacinającej się regulacji wysokości pasa bezpieczeństa mondeo mk4
 
No ok. W takim razie są dwa problematyczne miejsca. Wy tutaj piszecie o tym drugim, a ja o pierwszym :) Jutro może wrzucę fotkę o co dokładnie chodzi. Słowem wytłumaczenia: bezposrednio po sciagnieciu zaslepki Airbag nie mam jakiegokolwoek dostępu do śruby służącej do odkrecenia obudowy, gdyż jest calkowicie zaslonieta przez płat plastiku.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:23.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.