Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=13111)

Pzy 11-05-2006 16:52

Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Witam

Tak, jak kiedys obiecalem :fcp3 niniejszym wklejam zdjecia z instrukcja wymiany zarowek podswietlenia zegarow w Mondeo MkIII.


1. Zaczynamy od zdjecia dolnej oslony pod kierownica. W tym celu nalezy odkrecic srubki zaznaczone strzalkami.
http://www.fordclub.kei.pl/pzy/Zarowka00.jpg

Kolejne srubki dostepne sa po otwarciu schowka kierowcy.
http://www.fordclub.kei.pl/pzy/Zarowka01.jpg

Ostatnia srubka znajduje sie z prawej strony kierownicy.
http://www.fordclub.kei.pl/pzy/Zarowka02.jpg

Na powyzszym zdjeciu przy okazji zaznaczylem strzalka miejsce, w ktorym zamocowany jest czujnik sterujacy temperatura we wnetrzu auta - czujnik znajduje sie oczywiscie z drugiej strony oslony (za "kratka").

Dolna oslona umocowana jest po prawej stronie kierownicy za pomoca pokazanej wyzej pojedynczej srubki oraz dodatkowo za pomoca zatrzasku, ktory "wchodzi" w podluzny otwor, pokazany na ponizszym zdjeciu
http://www.fordclub.kei.pl/pzy/Zarowka04.jpg


2. kolejnym krokiem jest odkrecenie poziomej oslony, znajdujacej sie tuz przed panelem z zegarami.
W tym celu odkrecamy srubke po prawej stronie kierownicy (zdjecie powyzej)

oraz śrubkę po lewej stronie kierownicy (zdjecie ponizej).
http://www.fordclub.kei.pl/pzy/Zarowka03.jpg


Nastepnie zdejmujemy mala oslone, znajdujaca sie nad kolumna kierownicy, aby dostac sie do kolejnych srubek, znajdujacych sie na gorze (srubki na gorze takze sa dwie: po lewej i po prawej stronie kierownicy).
http://www.fordclub.kei.pl/pzy/Zarowka05.jpg

Na ponizszym zdjeciu widac srubke znajdujaca sie po lewej stronie (analogicznie nalezy poszukac srubki po prawej stronie).
http://www.fordclub.kei.pl/pzy/Zarowka06.jpg

Po odkreceniu wszystkich 4 srubek wyjmujemy oslone do gory.
http://www.fordclub.kei.pl/pzy/Zarowka07.jpg


3. Po zdjeciu oslony zabieramy sie za odkrecenie zegarow (tu rowniez sa dwie srubki: z lewej i z prawej strony zegarow).
http://www.fordclub.kei.pl/pzy/Zarowka08.jpg


4. Zegary wysuwamy "do przodu".
http://www.fordclub.kei.pl/pzy/Zarowka09.jpg


5. Po wysunieciu zegarow, aby moc je calkiem wyjac, musimy odczepic wtyczke. Wtyczka ta ma dzwigienke, ktora nalezy odpowiednio przesunac aby wtyczka "puscila".
http://www.fordclub.kei.pl/pzy/Zarowka10.jpg

http://www.fordclub.kei.pl/pzy/Zarowka11.jpg


6. Po wyjeciu zegary prezentuja sie tak:
http://www.fordclub.kei.pl/pzy/Zarowka12.jpg

Na "plecach" zegarow widac 4 >duze< zarowki podswietlajace cztery zegary oraz dwie >male< zarowki podswietlajace 2 ekraniki LCD: komputera i licznika przebiegu (oba rodzaje zarowek pokazane sa przez strzalki).

A same zarowki wygladaja tak:
http://www.fordclub.kei.pl/pzy/Zarowka13.jpg

Przy okazji ciekawostka - kto jest producentem zegarow do MkIII?
Tak, tak... nasz "stary" znajomy - czyli Visteon...
http://www.fordclub.kei.pl/pzy/Zarowka14.jpg

elektrykl 11-05-2006 20:07

No opis zrobiłeś super raczej nikt niebendzie miał problemu z wymianą żarówek w zegarach .Oby było więcej takich opisów.Pozdrawiam. :fcp27 :fcp29 :fcp27

Kusek 11-05-2006 20:17

Swietniy opis- gratuluje !
Tez mam zamir wymienic jedna zarowke od podswietlania zegarow.
Twoj post znacznie ulatwi sprawe.

matzone 11-05-2006 20:27

Wielkie brawa. :fcp1

Wodzu 11-05-2006 21:01

rewelka!!! wlasnie mi się przepaliła ta pod prędkościomierzem... w sobotę będe robil.... :fcp1

ace2 12-05-2006 04:55

Rewelacja, wielkie brawa PZY !!! :fcp1

kreml 12-05-2006 15:04

wielkie dzięki.......teraz jeszcze tylko żaróweczki w kokpicie...........Pozdrawiam

tomju 12-05-2006 15:32

Opis rzeczywiście rewelacyjny. Właśnie mam do wymiany jedną "dużą" żarówkę. Czy może ktoś podać jaki to rodzaj żarówki (jakieś oznaczenie) i gdzie można się w nią zaopatrzyć?

Z góry dzięki. Pozdrawiam.

goral 14-05-2006 14:50

Pzy, pozwolilem sobie przerobic Twój post na artykul do naszego dzialu porady :
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
... mam nadzieje ze nie bedziesz mial nic przeciwko ;)

Pzy 14-05-2006 21:11

Goral, jasne ze nie mam nic przeciwko :fcp2

Tomju, jesli chodzi o "duza zarowke" - jest to zarowka o mocy 3W. Niestety nie wiem, jaki ona ma symbol. Na pewno kupisz ja w ASO...

matzone 15-05-2006 10:02

Zobaczcie tu jest podobna i taki typ żarówek nosi nazwę-żarówki z trzonkiem plastikowym.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

tomju 15-05-2006 19:01

Dzięki za wskazówki. Dowiem się w ASO ile kosztuje "duża" i dam znać.
W zasadzie będzie to mój pierwszy zakup do samochodu, którego jeszcze nie mam :fcp18 .

Załatwiają się właśnie wszystkie sprawy "papierkowe", ale już wiem po wizycie z autem na przeglądzie, że do wymiany będzie właśnie jedna duża żarówa i "podświetlenie zapalniczki" (tu też nie wiem co wchodzi, ale pewnie sprawdzę jak już sfinalizuję umowę i odbiorę auto).

tragarz76 15-05-2006 20:19

Witam kolegów, ja tak właśnie odnośnie żarówy od podświetlenia zapalniczki - wymieniał już ktoś? W sumie nie potrzebna, ale jakoś tak fajnie to zielone kółeczko wygląda(ło) jak się klapkę otworzy. Kluczyk tam woże, taki mały, od kłódki do bramy, i mi sapie ten kluczyk od jakiegoś czasu - Czemu mnie w nocy budzisz?

[ Dodano: 2006-05-15, 21:45 ]
Odnośnie symboli: duże żarówki to W5W - 12V, 5W; małe mają na sobie napisane jakieś dziwne rzeczy - są to najprawdopodniej żarówki o mocy 1,2W (chociaż spotkałem się z 2W - nie do kupienia w naszym kraju). Do spalonej żarówy od kompa wziąłem żarówkę ze świateł mijania (której w dzień i tak nie widać, za to w seicento widać:). Dziwnym autem jeździmy :fcp2

Pzy 15-05-2006 22:11

Cytat:

Napisał tragarz76
Odnośnie symboli: duże żarówki to W5W - 12V, 5W; małe mają na sobie napisane jakieś dziwne rzeczy - są to najprawdopodniej żarówki o mocy 1,2W (chociaż spotkałem się z 2W - nie do kupienia w naszym kraju).

Jestes pewien?
W5W to bezcokolowa zarowka do przednich swiatel postojowych. No i ma 5W mocy, a "duza" zarowka do podswietlania licznikow winna miec 3W...

tragarz76 16-05-2006 23:07

Jestem pewien, mam stare żarówki (nie spalone poszły do pudełka, pójdą na postojówki jak jakaś zasłabnie - symbol widniejący na nich to W5W, 12V i coś tam jeszcze). Wlepiłem bezcokołowe W5W po wytarganiu :) spalonej z cokołu i świeci tak samo (ciekawe ile ASO liczy sobie za żarówkę z cokołem). Cokoliki były cokolwiek nadpalone, zużycie materiału, ale jeszcze się nadawały do pracy.

Pzy 17-05-2006 22:15

No to nie wiem...
Na "oryginalnych" :fcp3 zarowkach, jak byk widnieje nadruk 3W, wiec na pewno nie jest to zarowka W5W...

Skoro da sie wcisnac W5W do "starego" cokolika to moze Twoj pomysl jest jakims rozwiazaniem pozwalajacym zmiejszyc koszty wymiany zarowek... Ale z drugiej strony - czy kupno 4 >oryginalnych< zarowek w ASO to az taki duzy wydatek, biorac pod uwage, ze zarowki te wytrzymuja okolo 100.000 km przebiegu? :fcp20

llechu 18-05-2006 07:14

Kurde, coraz bardziej mnie to przeraża. W tych nowych mondeo wszystko jest takie nietrwałe. Nawet żarówki podświetlające się przepalają. Chciałem sobie odświeżyć samochód ale chyba nie będzie to mondeo.

Pzy 18-05-2006 21:53

Cytat:

Napisał llechu
Kurde, coraz bardziej mnie to przeraża. W tych nowych mondeo wszystko jest takie nietrwałe. Nawet żarówki podświetlające się przepalają. Chciałem sobie odświeżyć samochód ale chyba nie będzie to mondeo.

Ejze, nie rob off-topica z tego watku.

A co do zarowek - zarowka nie jest wieczna, wlokno wolframowe kiedys musi sie przepalic... Nowsze wersje nie maja juz zarowek, tylko LED'y - one maja zywotnosc rowna praktycznie zywotnosci samochodu...

tomju 10-07-2006 21:49

Wygląda na to, że miałeś rację Pzy odnośnie mocy "dużych żarówek".
Na marginesie pochwalę się, że odebrałem w czerwcu swoją maszynę (formalności trochę się przeciągnęły) - i wymiana "dużej żarówki" pod prędkościomierzem była moją pierwszą naprawą.
W ferworze walki (szło mi całkiem nieźle :fcp17 ), wyrzuciłem przepaloną żarówkę bez sprawdzenia jej oznaczenia i wpiąłem nową W5W za 2 zł. Po skręceniu całości okazało się, że nowa żarówka świeci zdecydowanie jaśniej niż trzy pozostałe. Zatem wnioskuję, że jednak są to żarówki 3W.
No cóż nudno jest powtarzać jeszcze raz to samo, ale pewnie wymienię pozostałe trzy żarówki również na 5W (wolę jaśniejsze oświetlenie).

frazir 11-07-2006 01:25

Cytat:

Napisał tomju
(wolę jaśniejsze oświetlenie).

No nie wiem ja wlasnie wrocilem z tracy Katowice -> Wrocław (A4) -> Jelenai Góra i prawde powiedziawszy dla oka przyjemne bylo przyciemnienie podswietlania a nawet moje radyjko ma taka opcje i w aucie zupelna ciemnosc az lepiej sie jechalo :)

tomju 11-07-2006 10:27

Cytat:

Napisał frazir
i w aucie zupelna ciemnosc az lepiej sie jechalo

przy jeździe w nocy - zdecydowanie popieram (wtedy mogę użyć wbudowanego w deskę rozdzielczą potencjometru i sobie przyciemnić oświetlenie zegraów). Natomiast pod wieczór - czyli w okresie "szarówki" standardowe żaróweczki są dla mnie nie wystarczające (wolę wyraźnie widzieć zegary - zwłaszcza prędkościomierz :fcp1 ).

[ Dodano: 2006-07-11, 11:27 ]
Cytat:

Napisał frazir
i w aucie zupelna ciemnosc az lepiej sie jechalo

przy jeździe w nocy - zdecydowanie popieram (wtedy mogę użyć wbudowanego w deskę rozdzielczą potencjometru i sobie przyciemnić oświetlenie zegraów). Natomiast pod wieczór - czyli w okresie "szarówki" standardowe żaróweczki są dla mnie nie wystarczające (wolę wyraźnie widzieć zegary - zwłaszcza prędkościomierz :fcp1 ).

Pulse 08-08-2006 14:47

Odświeżę wątek bo właśnie dopiero co zmieniłem żarówki w zestawie wskaźników.
Kilka uwag:
- między modelami przed i po liftingu nie ma tu praktycznie żadnej różnicy
- wydaje się że centralny wyświetlacz kontrolek również jest na żarówki - widać to nawet na zdjęciu (żarówek jak od wyświetlaczy LCD widać jeszcze cztery),
- przed odłączeniem wskaźników odłączyłem kabel "-" od akumulatora słyszałem, że pominięcie tego może pomieszać trochę w elektronice i elektryce samochodu,
- przygotujcie sobie szczypczyki do wykręcenia żarówek - siedzą mocno jak diabli,
- wykręcony zestaw trzymajcie poziomo,
- wskaźniki po ponownym podłączeniu wykonują test, i po tym nieco szaleją,
- proponuję zmianę całego kompletu żarówek, po co kolejny raz wszystko powtarzać kiedy przepali się kolejna żarówka,
- koszt kompletu żarówek w ASO to 36 zł
- w ASO podają że do tego modelu przewiduje się tylko żarówki 3W (5W może spowodować spierzchnięcie plastków w pobliżu żarówki. Przy 5W nadal nie emituje ona dużo ciepła ale plastiki tam są delikatne i może być kłopot np. przy wykręcaniu.


Generalnie zadanie jest do załatwienia w godzinę i jest dość proste (przynajmniej z porównując je do tej samej czynności w samochodach grupy VAG, z którym wcześniej miałem do czynienia).

bod99 01-04-2007 08:39

Cytat:

Napisał Pzy
Nastepnie zdejmujemy mala oslone, znajdujaca sie nad kolumna kierownicy, aby dostac sie do kolejnych srubek, znajdujacych sie na gorze (srubki na gorze takze sa dwie: po lewej i po prawej stronie kierownicy).

Witam.
Świetna instrukcja. Zatrzymałem się niestety na górnej osłonie za kierownicą. Mam problem z jej zdjęciem (MKIII '02 przed liftingiem). Czy jest przymocowana gdzieś na zatrzaski i trzeba potraktować to siłowo (bałem się połamać)? Czy może trzeba odkręcić dwie śrubki znajdujące się od dołu w dolnej osłonie. Proszę o pomoc.
Pzdr.

szczureczek 01-04-2007 10:35

co do opisu to ladny... ale jak ktos ma chude i zwinne lapki to polozy sie pod kolumna, podejrzy lusterkiem i zarowki tak tez da sie zmienic bez ingerencji w plastiki :fcp23 ja tak zrobilem. bo cena w serwisie 100 zl :fcp15 masakra. a zarowke tez nie kupowalem u nich tylko w takim sklepie co lodzkie serwisy sie zaopatruja u nich w graty

sosnek 19-08-2007 09:11

Dolaczam sie do chwalacych - great job :)

Ale :) nie wiem czemu utknalem na wyjmowaniu zestawu - siedzial potwornie mocno, a nie chcialem nic na sile.

Czy to jest ok i nalezaloby po prostu ostro popchac z tylu? Nic sie nie polamie:)?

szczureczek no wlansnie w ten sposob chcialem obejsc wyjmowanie zarowki ale siedzialy cholernie mocno i nie chcialy sie przekrecic. Czy ktos moze potwierdzic w ktora strone one sie wykrecaja? Informacja niby banalna, ale jak sie nie ma zestawu wskaznikow na stole to bardzo cenna!!

Pozdrawaiam

leszek 19-08-2007 11:08

a nie lepiej od razu wymienić na diody led obecnie na allegro idzie kupić w takiej obudowie i mamy wtedy na wieki

szczureczek 19-08-2007 14:11

zarowki wykreca sie przeciwnie do wskazowek zegara. ja najpierw okreslam lusterkiem ktora sie spalila (klade sie pod kierownice i patrze na zapalonych swiatlach ktora sie nie pali) i jakie jest podejscie do niej. sa dwa rodzaje duze i male. te na zegarach sa duze. wykrecam nasadka 14 przedluzka do niej i grzechotaka :fcp1 i zarowka na zewnatrz... naprawde nie trzeba mocnej sily uzywac zeby wykrecic. wkrecam lapiac lekko i znow nasadka i grzechotka. po prostu nie chce mi sie zdejmowac zegarow :fcp3 a wczoraj wymiwnialem znow (juz trzecia ciagle inna) i mam juz wprawe. czas okolo 7 minut :fcp14

[ Dodano: 2007-08-19, 15:18 ]
palacami nie da rady moimi sposobem!!! to wiem jak mnie kiedys opuszki paluszkow bolaly przez zaly next day :fcp11 jak ktos sprobuje moim sposobem prosze o opinie... a te zarowki w lodzi kosztuja 6.21 zl sztuka :fcp16 przegiecie ale sprzedaja w obudowach

sosnek 19-08-2007 17:45

No widzisz - a ja myslalem ze mam imadelko w palcach i dam rady bez nasadki :) Palce rzeczywiscie jeszcze teraz mnie bola. Powiadasz ze 14 pasuje .. .

Pozdrawiam

kucharz00 04-12-2007 19:35

Wlasnie jestem po zmianie zarowki z zegarow bo jedna byla przepalona. Postanowilem wymienic wszystkie 4 na raz i zrobilem to zgodnie z przedstawionym schematem i...

Po zmienieniu zarowek i podlaczeniu ponownie lewa strona calkowicie przestala swiecic! Dwie zarowki po lewej stronie nie swieca wcale!:( sprawdzalem czy nie sa przepalone ale nie bo zamienialem je miejscami i sa ok wiec nie wiem. Podlaczalem to 3 razy i nic!

Wie ktos moze dlaczego??? Prosze i pomoc i z gory dziekuje!!!

PS. Jak zamienialem żarówki to zrobilem mala ryske na tylnim panelu tym zielonym (mialem odkrecona plastikowa obudowe) i nie wiem czy moze przez to?? Czy jest to wogole mozliwe taka mala ryska czy nie ma to znaczenia???

Sorki ze powtorzylem w watku i zalozylem tez osobny temat ale jestem tu nowy...

Jesionki 20-12-2007 19:30

Witam!
Panowie żaróweczki w kokpicie MK III to W3W można je zastapić po uprzednim wyjęciu starych z plastikowych cokołów
Pozdrawiam

Kamisek2 20-12-2007 20:13

* jak możesz zrób reupload fotek :)

joj 21-12-2007 11:59

PZY jesteś WIELKI :fcp29
muszę u siebie wymienić bo jedna padła ale zamienię wszystkie na LEDy mniejsza moc pobierana i lepsze światło

Pulse 21-12-2007 14:36

Jeśli zmieniasz na LEDy to włóż takie które rozpraszają światło, a nie takie które świecą na wprost bo część liczników będzie podświetlona jaśniej tam gdzie wkładasz żarówkę, a reszta ciemniej.

Karol_I 04-01-2008 16:40

Witam.

Czy ktos z Was mogłby umiescic znowu te fotki bo poznikaly :))

Szczególnie prosze autora tego tematu ..thx
pozdrawiam

szperaczz 05-02-2008 15:49

Re: Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach MkIII
 
Fotki poznikaly ale jest to

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

pieniu 05-02-2008 19:38

Re: Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach MkIII
 
Mi sie nie chca obrazki otworzyc :fcp11

Jacek 06-02-2008 00:44

Re: Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach MkIII
 
Juz dzialaja.

Jesionki 06-03-2008 14:38

Re: Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach MkIII
 
Cytat:

Napisał Pulse
Odświeżę wątek bo właśnie dopiero co zmieniłem żarówki w zestawie wskaźników.
Kilka uwag:
- między modelami przed i po liftingu nie ma tu praktycznie żadnej różnicy
- wydaje się że centralny wyświetlacz kontrolek również jest na żarówki - widać to nawet na zdjęciu (żarówek jak od wyświetlaczy LCD widać jeszcze cztery),
- przed odłączeniem wskaźników odłączyłem kabel "-" od akumulatora słyszałem, że pominięcie tego może pomieszać trochę w elektronice i elektryce samochodu,
- przygotujcie sobie szczypczyki do wykręcenia żarówek - siedzą mocno jak diabli,
- wykręcony zestaw trzymajcie poziomo,
- wskaźniki po ponownym podłączeniu wykonują test, i po tym nieco szaleją,
- proponuję zmianę całego kompletu żarówek, po co kolejny raz wszystko powtarzać kiedy przepali się kolejna żarówka,
- koszt kompletu żarówek w ASO to 36 zł
- w ASO podają że do tego modelu przewiduje się tylko żarówki 3W (5W może spowodować spierzchnięcie plastków w pobliżu żarówki. Przy 5W nadal nie emituje ona dużo ciepła ale plastiki tam są delikatne i może być kłopot np. przy wykręcaniu.

Koszt w serwisie w olsztynie to 6,91zł za sztukę.
Sposób na żaróweczki jest tańszy:
- te duże zielone (oryginalnie 14V 1CP/1W) wyjmujemy z plastików szklane żaróweczki i zastępujemy W3W 12V;
- małe (oryginalnie 0,9miliA 14V) obsadzamy w plastiki W1,2W również 12V.
Koszt całkowity to jakieś 0,6zł x 10szt = 6zł.
Pozdrawiam wszystkich i życzę powodzenia :fcp1

tomnet 13-03-2008 19:55

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Dzięki za instrukcję!! Była bardzo pomocna, jeżeli chodzi o żarówki do licznika to pasują W3W (nawet same żarówki bez oprawek sprzedają już w Fordzie) :)

Kamil_ST 10-07-2008 12:26

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Czy żarówki W3W stosowane w Mondeo Mk3 o jakim mowa w temacie są seryjnie w kolorze białym czy zielonym ? :fcp1

na Allegro znalazlem cos takiego : [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:03.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.