Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford S-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=153)
-   -   [S-MAX 2015- ] Brudny p³yn ch³odniczy (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=337894)

Maniegpatka 07-11-2023 22:19

Brudny p³yn ch³odniczy
 
Witam,
To mój pierwszy post na forum wiêc proszê o wyrozumia³o¶æ. Mam problem z S-Maxem 2.0TDCI z 2015r. Ostatnio zauwa¿y³em, ¿e p³yn ch³odniczy w zbiorniczku wyrównawczym jest jaki¶ mêtny i jakby zabrudzony, kolor jest zdecydowanie ciemniejszy ni¿ jeszcze kilkadziesi±t km temu. Auto zakupi³em niedawno, ale do tej pory zd±¿y³em ju¿ wymieniæ ch³odnicê, obudowê termostatu oraz pompê wody z paskiem. Odwiedzi³em dzisiaj warsztat w celu diagnozy, bo sam siê na tym nie znam. Wykonany zosta³ test CO2 na obecno¶æ spalin, ale nic nie wykaza³. Olej równie¿ wygl±da w porz±dku. Dodam, ¿e p³ynu ch³odniczego nie ubywa, a nawet je¿eli to musz± to byæ niezauwa¿alne ilo¶ci. Warsztat stwierdzi³, ¿e p³yn rzeczywi¶cie wygl±da dziwnie, ale nie jest w stanie stwierdziæ co siê dzieje i trzeba zaczekaæ na jakie¶ wyra¼niejsze sygna³y zanim zaczn± co¶ rozbieraæ. Czy kto¶ z Was mia³ ju¿ podobny problem? Kilka tygodni temu wyskoczy³a mi pomarañczowa kontrolka na desce rozdzielczej i komputer pokaza³ problem z EGR. Kontrolka jednak zgas³a jeszcze przed pod³±czeniem komputera i nie pojawi³a siê ponownie. Jakie mog± byæ przyczyny ,,brudnego" p³ynu ch³odniczego? Uszczelka pod g³owic±, co¶ z EGR(ch³odniczka)? Z góry dziêkujê za ka¿d± wskazówkê.

klocolus 08-11-2023 21:22

Odp: Brudny p³yn ch³odniczy
 
Mo¿e jest syf w uk³adzie i nowy p³yn wyp³ukuje go?

Mo¿e byæ te¿ tak jak pisa³e¶ UPG, ch³odniczka egr, pêkniêcie w bloku/g³owicy. Nie cieknie EGR?

Maniegpatka 09-11-2023 12:15

Odp: Brudny p³yn ch³odniczy
 
Tez my¶la³em o jakim¶ syfie w uk³adzie, ale z drugiej strony po zalaniu nowego p³ynu, wymianie ch³odnicy itd wszystko wygl±da³o ok po ponad 5k km. Co¶ zaczê³o siê dziaæ z p³ynem dopiero w ci±gu ostanich 200-300 km.

Warsztat nie stwierdzi³ ¿adnego wycieku, albo po prostu im siê nie chcia³o szukaæ. Chyba podjadê do znajomego, który bardziej hobbystycznie naprawia auta i mo¿e on obejrzy okolice EGR.

Czy s± jakie¶ sposoby na sprawdzenie pêkniêcia bloku albo g³owicy silnika? Mam na my¶li sposoby nie wymagaj±ce rozbierania wszystkiego?

A mo¿e olej przedostaje siê jako¶ do uk³adu ch³odzenia przez ch³odnicê oleju? Ciekawe czy mo¿e siê ona rozszczelniæ w ten sposób, ¿e wyciek na zewn±trz auta bêdzie niezauwa¿alny.

offieczka 09-11-2023 14:25

Odp: Brudny p³yn ch³odniczy
 
Jaki masz przelot???

EGR to mo¿e byæ trafna diagnoza u mnie egr spoko spoko dzia³a dzia³a otwiera etc ale podczas jego wymiany (zapobiegawczo) wysz³o ¿e zacz±³ przepuszczaæ spaliny do p³ynu :(

Maniegpatka 09-11-2023 23:49

Odp: Brudny p³yn ch³odniczy
 
Przebieg to obecnie 148k km. Przy jakim przebiegu wymieniany by³ u Ciebie?
Wysz³o, ¿e przepuszcza³ spaliny bo p³yn by³ pó¼niej czysty czy da siê to jako¶ zauwa¿yæ na zdemontowanym EGR ?

offieczka 10-11-2023 14:25

Odp: Brudny p³yn ch³odniczy
 
u mnie przelot chyba jako¶ 226tkm by³o i faktycznie zauwa¿y³em ¿e zbiorniczek jaki¶ brudny ale my¶la³em ¿e mo¿e stary bo nic sie nie dzia³o ¿adnych b³êdów czy wywalania p³ynu. Dopiero mi mechanik powiedzia³ ¿e egr niby ok ale wywala³ spaliny do p³ynu ch³odz±cego

Maniegpatka 10-11-2023 14:48

Odp: Brudny p³yn ch³odniczy
 
Dziêki za odpowied¼, mi mechanik robi³ test na obecno¶æ spalin w p³ynie ch³odniczym i nic nie wysz³o, ale nie wiem, mo¿e jak jakie¶ znikome ilo¶ci siê przedostaj± to tego nie pokazuje. Pozostaje mi zaprowadziæ auto do innego mechanika, albo rzeczywi¶cie czekaæ na jakie¶ inne objawy.

klocolus 11-11-2023 22:46

Odp: Brudny p³yn ch³odniczy
 
Cytat:

Napisa³ Maniegpatka (Post 3475574)
znikome ilo¶ci siê przedostaj± to tego nie pokazuje

Znikomych ilo¶ci mo¿e nie pokazaæ.

Cytat:

Napisa³ Maniegpatka (Post 3475471)
Czy s± jakie¶ sposoby na sprawdzenie pêkniêcia bloku albo g³owicy silnika?

Nie zak³ada³bym tego skoro auto dobrze jezdzi. Jednym z testów "bezinwazyjnych" to jazda pod du¿ym obci±¿eniem i sprawdzenie wê¿y ch³odnicy czy nie s± bardzo twarde po je¼dzie. Sztywniejsze mog± byæ ale powinny daæ siê uginaæ trochê, nie byæ jak z betonem w ¶rodku.

Cytat:

Napisa³ Maniegpatka (Post 3475534)
Wysz³o, ¿e przepuszcza³ spaliny bo p³yn by³ pó¼niej czysty czy da siê to jako¶ zauwa¿yæ na zdemontowanym EGR ?

Da siê zazwyczaj zauwa¿yæ czy egr przepuszcza³ na ch³odniczce po jego rozebraniu

Cytat:

Napisa³ Maniegpatka (Post 3475471)
Ciekawe czy mo¿e siê ona rozszczelniæ w ten sposób, ¿e wyciek na zewn±trz auta bêdzie niezauwa¿alny.

Mo¿e, tak siê zdarza

Maniegpatka 12-11-2023 22:33

Odp: Brudny p³yn ch³odniczy
 
Dziêkujê za wszystkie odpowiedzi i pomocne informacje. Jaki¶ trop jest i muszê co¶ z tym zrobiæ. Odk±d za³o¿y³em ten temat zrobi³em jakie¶ 300km i p³yn nie wydaje siê ,, bardziej zabrudzony". Co¶ siê dostaje, ale póki co niedu¿e ilo¶ci. Chyba zacznê od EGR bo i tak przyda³oby siê pewnie go wymieniæ/wyczy¶ciæ skoro jaki¶ czas temu by³ powodem trybu awaryjnego.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:47.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
T³umaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
czê¶ci do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprê¿arek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Bia³ystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.