Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Fiesta (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=99)
-   -   [Fiesta 2001-2008] 1.6 TDCI przepala bezpiecznik F13 potrzebny schemat lub porada (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=334977)

Krewetka001 06-05-2023 17:25

1.6 TDCI przepala bezpiecznik F13 potrzebny schemat lub porada
 
Witam. Tak jak w temacie. Potrzebuje jakiegoś schematu,lub ktoś może miał taki problem albo wie co działa pod tym bezpiecznikiem. Przepala go odrazu po przekręceniu zapłonu. Brak komunikacji że sterownikiem,rozrusznik nie kreci. Miga immobilizer, wyskakuje komunikat o wysokiej temperaturze silnika,usterka układu silnika do tego masa kontrolek. Pomocy

romano11 06-05-2023 18:39

Odp: 1.6 TDCI przepala bezpiecznik F13 potrzebny schemat lub porada
 
Mądra książka opisuje go jako engine electronics i nic więcej. Jednak po pobieżnej analizie schematów w niej zawartych oraz tych autorstwa kolegi slawomirro - bardzo szczegółowych - stwierdzam, że tego bezpiecznika nie znalazłem... :shock:
Jednak w materiałach zamieszczonych na stronie kolegi bezpiecznik F13 jest opisany jako odpowiedzialny za katalizator.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Krewetka001 06-05-2023 19:04

Odp: 1.6 TDCI przepala bezpiecznik F13 potrzebny schemat lub porada
 
Właśnie tutaj jest problem,nigdzie nie można znaleźć żadnych informacji. Pierwszy raz spalił się jakoś rok temu wymieniłem i auto jeździło,teraz pali go jak tylko włacze zapłon. Nie wiadomo gdzie szukać.

slawomirro 07-05-2023 07:15

Odp: 1.6 TDCI przepala bezpiecznik F13 potrzebny schemat lub porada
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał romano11 (Post 3455387)
Jednak w materiałach zamieszczonych na stronie kolegi bezpiecznik F13 jest opisany jako odpowiedzialny za katalizator.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Cóż, nie ja, tylko instrukcja obsługi opisała:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

A w aucie w schowku faktycznie pod tym numerkiem coś takiego jest.
edit:
F13 20A = sonda lambda + czujnik pracy katalizatora - sprawdziłem na schemacie elektrycznym.

Krewetka001 07-05-2023 10:16

Odp: 1.6 TDCI przepala bezpiecznik F13 potrzebny schemat lub porada
 
Tak tylko według tego katalogu 1.6 TDCI nie ma sony ani żadnych czujników. Nie mam pomysłu jak podejść do tego tematu,a auto stoi kompletnie martwe.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

thesperado 07-05-2023 13:35

Odp: 1.6 TDCI przepala bezpiecznik F13 potrzebny schemat lub porada
 
W tym co mam pod ręką czyli Tolerance Data 2008 jest opis: Lambda sensor, Lambda sensor 2, ... or ... Fuel heater, Auxiliary heater 1, Auxiliary heater 2, Control unit, 20A. Niestety z tego opisu wynika, że ten bezpiecznik ma rózne zastosowania w zależności od użytego silnika. Program ten ma także schemat, ale dla silnika 1,4, i nic z niego nie wynika ponieważ bezpieczniki tam występujące nie są opisane. Mam wschodnia instrukcje napraw , ale sporo plik (pdf) waży i schematy, które tam są niewiele pomogą. Auto Data nawet ta stara off-line ma schemat do tego silnika, tylko muszę pokombinować jak Ci podesłać. Wg niej F13 zasila zawór regulacji turbiny, zawór sterowania ciśnieniem paliwa, czujnik położenia przepustnicy oraz dwa piny sterownika silnika. Napięcie na F13 podawane jest z przekaźnika. Brak zasilania PCM powoduje zapewne dyskoteką na desce bo PCM na CAN jest niewidoczny, a z tego co pisał niedawno Antej w temacie o FF2, Forscan w tej sytuacji niewiele pomoże. Pozostaje zabawa z miernikiem i szukanie zwarcia np. przetartych przewodów lub uszkodzonego elementu.

romano11 07-05-2023 13:51

Odp: 1.6 TDCI przepala bezpiecznik F13 potrzebny schemat lub porada
 
Cytat:

Napisał slawomirro (Post 3455425)
Cóż, nie ja, tylko instrukcja obsługi opisała:

F13 20A = sonda lambda + czujnik pracy katalizatora

Ale we wspomnianej instrukcji czytamy: układ sterowania pracą silnika (diesel). I tej wersji musimy się trzymać. Trochę poniżej jest inny bezpiecznik: nagrzewnica dodatkowa, świece żarowe, pompa wtryskowa. Czyli na logikę te obwody można wykluczyć.
Co pozostaje? "Iść" po drucie z bezpiecznika - musi się on gdzieś kończyć. Szukać, pytać, może jakiś guru od forda pomoże. Albo poodpinać wszelkie wtyczki, jakie są dostępne pod maską i zobaczyć, czy jest jakakolwiek różnica. Ostateczność to rytualne spalenie bolidu :D

slawomirro 07-05-2023 14:10

Odp: 1.6 TDCI przepala bezpiecznik F13 potrzebny schemat lub porada
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał romano11 (Post 3455477)
Trochę poniżej jest inny bezpiecznik: nagrzewnica dodatkowa, świece żarowe, pompa wtryskowa. Czyli na logikę te obwody można wykluczyć.

Tak to wygląda na ogólnym schemacie Forda z etis. Bez podziału na wersje silnikowe, tylko wszystkie wersje silnikowe na jednej grafice

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

romano11 07-05-2023 15:03

Odp: 1.6 TDCI przepala bezpiecznik F13 potrzebny schemat lub porada
 
Co oznacza adres S108 (DIESEL) pisany do góry nogami? Może to jest jakiś trop?

thesperado 07-05-2023 18:56

Odp: 1.6 TDCI przepala bezpiecznik F13 potrzebny schemat lub porada
 
3 załącznik(i)
Podrzucam to co mam na ta chwilę może się przyda. Jeden plik z całością, która może być mało czytelna i dwa powiększenia tego co może być przydatne. Opis tego co F13 zasila - Y68 Turbocharger (TC) wastegate regulating valve, Y159 Fuel quantity adjuster, B147 Throtte position (TP) sensor oraz 2 przewody do PCM.
Zapomniałem dodać to jest niby od silnika HHJA 1,6 TDCI.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:26.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.