Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 1998-2004] Wymiana dwumasy na sztywne (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=78432)

Adi_ 10-09-2009 17:50

Wymiana dwumasy na sztywne
 
Panowie sypie mi sie dwumasa w mojej foczce (2004) i mam pytanie czy ktoś zakładał sztywne koło zamoachowe ?? Chce miec swiety spokuj z tym wynalazkiem bo wyadaje mi sie że jak ktos umie jezdzić i nie strzela ze sprzegła to te dodatkowe sprezyny w tym kole zamoachwym sa na nic potrzebne.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Jester 10-09-2009 18:12

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Chyba nikt jeszcze się nie odważył. Poza tym czytałem na innym forum (zdaje się tdi.pl), że użytkownicy VW i Mercedesów nie byli zadowoleni z koła litego. Skarżyli się na znacznie odczuwalne wibracje i ciężej pracujące sprzęgło. Moim zdaniem siła nacisku na pedał nie powinna się zmienić, ale przy litym kole sprzęgło bierze bardziej ostro/gwałtownie.

Adi_ 10-09-2009 20:20

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Jester owsze racja tylko że pieniadze te same jezeli chodzi o dwumase a o sztywne. Mi głównie chodzi o to aby do tematu nie podchodzic jeszcze raz.

lucash 10-09-2009 21:02

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Było! Jeśli nie na tym forum to na 100% na forum focusa!
Szukaj, bo kolega Grzybek zmieniał i opisywał.

wojtekjanus 11-09-2009 07:42

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Adi, "jak ktoś umie jeździć i nie strzela ze sprzęgła", to na obecnie produkowanych kołach dwumasowych w ruchu mieszanym (miasto - trasa) przejedzie co najmniej 200 tys km. Fakt, że koła z lat 2000 -2004 były mniej wytrzymałe. Ale lepiej nie poprawiać fabryki.

przemkok77 11-09-2009 22:00

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Po przejechaniu 210 000 km wymieniłem na sztywne. Wielkiej różnicy w komforcie jazdy nie odczuwam. A co do innej pracy pedału sprzęgła - miałem
wymieniany cały komplet: koło, sprzęgło, docisk i łożysko ze sprzęg-likiem, więc muszą być różnice. Najgorsze, że sprzęgło było jeszcze dobre, ale jak dwu-masa się rozpadła, to trochę "narozrabiała".

mkaminski100 11-09-2009 22:17

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 1243040)
Adi, "jak ktoś umie jeździć i nie strzela ze sprzęgła", to na obecnie produkowanych kołach dwumasowych w ruchu mieszanym (miasto - trasa) przejedzie co najmniej 200 tys km. Fakt, że koła z lat 2000 -2004 były mniej wytrzymałe. Ale lepiej nie poprawiać fabryki.

Niestety nie wiesz jak jeździli poprzedni właściciele, no i znam ludzi którzy jeżdzą normalnie i dwumasa padła po 70 tys km :(

A co do niezadowolenia to przecież TDDI ma lite koło i jakoś ludzie tym jeźdzą (np ja). Jak się zaczyna od TDDI to nie przeszkadza, ale pewnie dla wielu przesiadka z miękkośći dwumasy na lite może się nie podobać.


Adi - to co pokazałeś dotyczy zamiennika dla FOcusa czy Mondeo? Pytam się bo jeszcze niedawno Docus nie mial bezpośredniego zamiennika na lite koło tylko zestaw z TDDI.

phantom-kk 12-09-2009 00:27

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Cytat:

Napisał mkaminski100 (Post 1243536)
A co do niezadowolenia to przecież TDDI ma lite koło i jakoś ludzie tym jeźdzą (np ja). Jak się zaczyna od TDDI to nie przeszkadza, ale pewnie dla wielu przesiadka z miękkośći dwumasy na lite może się nie podobać.

Tddi ma też 25KM mniej, dużo mniejsze siły działają na koło zamachowe, dlatego zwykłe lite wystarcza.

mkaminski100 12-09-2009 07:52

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Cytat:

Napisał phantom-kk (Post 1243582)
Tddi ma też 25KM mniej, dużo mniejsze siły działają na koło zamachowe, dlatego zwykłe lite wystarcza.

Myslisz, że te 25 KM daje aż takie wibracje? Wg mnie nie. Tym bardziej, że stare silniki o większej mocy chodziły na litym kole.

sebapl01 12-09-2009 09:26

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Ja mam TDDi po tuningu i ma te 25KM więcej i jeździ się całkiem normalnie. Nie czuje żadnych zbędnych wibracji.

phantom-kk 12-09-2009 09:58

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Tu chodzi też trochę o sposób 'dojścia' do tych 25KM. Common Rail optymalizuje spalanie mieszanki, czego efektem oprócz większej mocy są większe "uderzenia" podczas każdego suwu pracy(tddi po tuningu po prostu leje więcej paliwa i zarzyna turbo). Dlatego niemal każdy mały (2l i mniej) diesel z wysokociśnieniowym wtryskiem i mocą ponad 100KM ma dwumasę.

Vadero 12-09-2009 10:15

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Cytat:

Napisał mkaminski100 (Post 1243623)
Myslisz, że te 25 KM daje aż takie wibracje? Wg mnie nie. Tym bardziej, że stare silniki o większej mocy chodziły na litym kole.


Ale wg konstruktorów tak - dlatego zamontowali to koło dwumasowe. A skoro oni zaprojektowali to auto, to wiedzą najlepiej co dla niego dobre, więc lepiej nie kłócić się z mądrzejszymi od siebie i założyć po prostu dwumasę.
I tak małe prawdopodobieństwo, że jeszcze za kariery obecnego kierowcy się to zepsuje ponownie.

mkaminski100 12-09-2009 10:51

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Cytat:

Napisał Vadero (Post 1243680)
Ale wg konstruktorów tak - dlatego zamontowali to koło dwumasowe. A skoro oni zaprojektowali to auto, to wiedzą najlepiej co dla niego dobre, więc lepiej nie kłócić się z mądrzejszymi od siebie i założyć po prostu dwumasę.
I tak małe prawdopodobieństwo, że jeszcze za kariery obecnego kierowcy się to zepsuje ponownie.

Jak dla mnie to można zamontować złotą dwumasę w edycji limitowanej z grawerem. Czy jak Ci powiem, że wg niejednego mechanika jak dwumasa to tylko z Motorcrafta, bo od LUKa jest nawet lepszy to też uwierzysz i zapłacisz 2000zl zamiast 800? Do tego przy zaklejonym EGR dorzucę "regenerację" wtrysków i pompy i 5000zł później można już tanio śmigać swoim dieslem...
Zapominasz lub nie wiesz, że na starym Mercedesie W123 skończyło się wstawianie do auta to "co dobre", a zaczęto wstawiać to co przynosi firmie zyski. W tamtym czasie też zaczęło brakować mechaników "Bronków" którzy zęby zjedli na dieslach i dorabiali się 20 lat, a zaczęło przybywać komputerowych dorobkiewiczów którzy za kredyty i 2 tyg kursu chcą w 2 lata osiągnąć sukces...
Valeo samo poszło po rozum do głowy i oferuje zamiennik - lite koło do Mondziaka. Oficjalny zamiennik dwumasówki.

Rozumiem, że sprzedawca reklamuje DMF bo woli dostać 20% z 1500 za nie (bo przecież sprzęgło i wysprzęglik też przy okazji polecają zrobić) niż 20% z 700zł za sprzęgło, ale nie rozumiem ślepego wierzenia wszystkiemu co piszą producenci.
Ja zamontowałem dwumasę. Dlaczego? Dlatego, że pewnie za 5-6 miesięcy sprzedam auto i nabywca będzie podchodził dokładnie jak Wy - dwumasa się psuje, ale jest lepsza dzięki czemu za włożone 275 Funtów dostanę z 300 więcej. Gdybym auta trzymał dla siebie przez rok-dwa lata to na pewno montowałby lite koło.

wojtekjanus 12-09-2009 12:54

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Mkaminski, nie jest do końca tak jak piszesz. Stare silniki diesla charakteryzują się bardzo dużymi masami wirującymi (ciężkie koło, ciężki wał) i dużymi masami o ruchu posuwisto- zwrotnym (tłoki, korbowody). Silniki te były mało wysilone, wolno wkręcajacymi się na obroty, dzięki dużym masom wolne obroty mające rzędu 400-500. Podstawowym kryterium konstrukcyjnym w tych silnikach była ekonomiczna praca.

Coraz powszechniejsze stosownie silników diesla w samochodach osobowych i postęp techniczny w dziedzinie materiałów (łożyska turbo, zawory i gniazda, tłoki itd itp) spowodowały zmiany konstrukcji - małe masy wirujące (przyspieszenia), bardzo duże moce.
Właśnie małe masy wirujące w połączeniu z olbrzymim stopniem sprężania doładowanego powietrza spowodowały wyjątkową nierównomierność pracy tych silników, zwłaszcza na wolnych i średnich obrotach. Mimo podniesienia generalnie wolnych obrotów do wartości rzędu 900 obr/min, skrzynie biegów po stronie koła zamachowego i agregaty (alternator, sprężarka, pompy itd) wraz z paskiem po stronie koła pasowego - nie wytrzymywały długo nierównomiernej pracy - trzeba było z obu stron założyć coś, co by amortyzowało te wibracje.

I tak wymyślono koła dwumasowe.
Można by długo pisać w tym temacie, ale ten dział to nie miejsce na takie dywagacje...

mkaminski100 12-09-2009 13:29

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Teoria jest oczywiście super i w pełni się z nią zgadzam. Dwumasa zastosowano tak ze względu na samą pracę silnika jak i na zmniejszenie wibracji. Wiem jednak jak pracuje TDCI z litym kołem i nie robi tego gorzej niż TDDI (chodzi o Focusa). Osprzęt się nie rozsypał jeszcze. Do tego jak już pisałem Valeo robi zamienniki do Mondeo więc chyba brak dwumasy nie powoduje aż takiej tragedii.
Ja na pewno wiesz standardowe sprzęgło ma w sobie tłumienie drgań, które może nie jest tak łagodne jak dwumasa, ale nie kosztuje też tak sporo.
Jak napisałem, każdy robi jak lubi, jak ktoś ma chęć i pieniądze to może robić z nimi co mówi serwis. Ja wiem, że można założyć lite i też działa.

wojtekjanus 12-09-2009 16:18

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Owszem, wiele firm pracuje nad maksymalnym uproszczeniem tego, co kto inny niepotrzebnie skomplikował.
Najdalej na tej drodze zaszli inżynierowie chińscy, którzy opracowali koło pasowe dwumasowe z jednego kawałka metalu z wtopionymi z wierzchu kawałkami gumy udającymi wkładkę amortyzującą. Jest to wielkie osiągnięcie myśli technicznej, ponieważ koło się nie psuje :659: ...

Po tej małej złośliwości, powtórzę - ja nie poprawiam fabryki, bo tak zaczyna się tzw druciarstwo :602: .

Adi_ 12-09-2009 18:28

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Ja powiem tak iż znalazlem koło luka dwumasowe za około 1450 zl natomiast lite do TDCI za 1410 zl. Wiec raczej założe dwumase ale ciekawe czy podeszło by od TDDi komplety sa zancznie tańsze czy ktoś próbował ???

Polecam do ogladaniecia zasada dzialania dwumasy
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

ale czy to potrzebne ??

mkaminski100 12-09-2009 21:26

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 1243784)
Po tej małej złośliwości, powtórzę - ja nie poprawiam fabryki, bo tak zaczyna się tzw druciarstwo :602: .

Wiec naprawa tylko przez ludzi ktorzy wiedza co lubi Twoje auto, czyli ASO? ;)
No to jak dwumasa Motorcraft czy LUK? hehe

wojtekjanus 13-09-2009 12:34

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Są części zamienne, które zakładam TYLKO oryginalne (np sworzeń zwrotnicy - nawet nie chcę tłumaczyć dlaczego), są takie o których wiem, że zamiennik nie jest gorszy od oryginału lub często jest tym samym produktem (sprzęgło i koło LUK) i zakładam zamiennik, a są takie, które wstydziłbym się założyć (np lampy typu lexus).
Jeszcze NIGDY nie byłem z autem w ASO, nawet na gwarancji. Pzdr. :517:

Adi_ 13-09-2009 19:50

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Panowie bo schodzicie mi z tematu. Chciałbym sie dowiedzić czy ktoś probował założyć komplet z TDDI do TDCI ?? koło lite

mkaminski100 13-09-2009 20:15

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Cytat:

Napisał Adi_ (Post 1244390)
Panowie bo schodzicie mi z tematu. Chciałbym sie dowiedzić czy ktoś probował założyć komplet z TDDI do TDCI ?? koło lite

Grzybek robił, ale nie doczytałem sie czy to z TDDI czy oryginalny zamiennik dwumasy. Ze zdjęć wygląda na zbyt duże sprężyny względem oryginalnego TDDI ale może się mylę.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

lucash 13-09-2009 22:59

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Kolega Grzybek ma założony zamiennik Valeo.
Na montaż sztywnego koła z TDDi do TDCi zamiast dwumasy jeszcze chyba nikt się nie porwał ;)

Adi_ 15-09-2009 15:16

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
No i z tego co pisał kolega grzybek to sobie chwali tylko ze na chwile obecna w tej samej cenie kupi się lite i dwumasowe, zadnej oszczedności nie ma. Jedyna duza oszczedność to zamontowac zestaw z TDDI.

lucash 15-09-2009 16:19

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Cytat:

Napisał Adi_ (Post 1245664)
Jedyna duza oszczedność to zamontowac zestaw z TDDI

Tylko wciąż nie ma odważnego, który by zrobił ten krok ;)

Adi_ 18-09-2009 10:06

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Cytat:

Napisał lucash (Post 1245696)
Tylko wciąż nie ma odważnego, który by zrobił ten krok ;)

To ja moge pokombinować tylko czy ma ktoś możliwoś sprawdzić czy zamontuje zestaw z TDDI. Głównie chodzi mi o to aby porównać dwa zestawy fizycznie. Jeżeli wszystkie otwory sie zgadzaja rozmiar tarczy i i lość zebów na kole litym to montuje. Pozniej po jezdzie wyjdzie wszystko czy bedzie szarpac, slizgac czy jest ok i nie ma co przeplacac.

Piotrulek2013 02-10-2017 19:03

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Mam forda mondeo mk2 1.8 tdci 115 KM, silnik KKDA, z jakiego dokładnie modelu tddi szukać sztywnego koła zamachowego ?? wymiary dwumasy : średnica 298mm, ilość zębów 116, i jeszcze takie pytanie czy od forda connecta ma sztywne oryginalnie 1.8 tdci czy podejdzie ??

Bad Boy 02-10-2017 22:01

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Cytat:

Napisał Adi_ (Post 1247357)
To ja moge pokombinować tylko czy ma ktoś możliwoś sprawdzić czy zamontuje zestaw z TDDI. Głównie chodzi mi o to aby porównać dwa zestawy fizycznie. Jeżeli wszystkie otwory sie zgadzaja rozmiar tarczy i i lość zebów na kole litym to montuje. Pozniej po jezdzie wyjdzie wszystko czy bedzie szarpac, slizgac czy jest ok i nie ma co przeplacac.

Minęło sporo czasu od tego posta, ale czy ktoś.zna rezultat wymiany?Jakieś szczegóły?

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

J@colo 02-10-2017 22:32

Odp: Wymiana dwumasy na sztywne
 
Cytat:

Napisał Piotrulek2013 (Post 2866156)
Mam forda mondeo mk2 1.8 tdci 115 KM, silnik KKDA

Jeszcze nie spotkałem mondeo mk2 z tym silnikiem

Sprzęgło z tddi i tdci ma takie same mocowanie i wielkość tarczy, spokojnie można zrobić podmiankę w skrzyniach mtx75 i mm6


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.