Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 1998-2004] Klocek hamulcowy nie dociska równomiernie do tarczy (tył) (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=213097)

Yokura 14-10-2014 11:06

Klocek hamulcowy nie dociska równomiernie do tarczy (tył)
 
Witam

Otóż jakieś 6 tysięcy km temu zmieniałem tarcze i klocki z tyłu.
Ostatnio zauważyłem że na jednej tarczy klocek nie zbiera na całej powierzchni...

http://i62.tinypic.com/293hmqr.jpg

http://i58.tinypic.com/jzbn9i.jpg

Dodam, że zrobiłem trasę 2x 1500km i nic się nie przegrzewało, a przynajmniej nie było czuć a temperatura felg była w normie. Tarcza po drugiej stronie wygląda normalnie, jest zbierana przez klocek na całej powierzchni.
Czy ktoś spotkał się z czymś takim i wie czym jest to spowodowane?

Pzdr

Fulara 14-10-2014 11:55

Re: Nowa tarcza hamulcowa (tył)
 
tak, z tyłu masz wkręcane tłoczki. One mają powierzchnię podzieloną na cztery pola.

klocek ma taki cypelek na środku - jeśli tym cypelkiem nie trafisz w jedno z pól - będzie nacisk na bok klocka i będzie on po roku pewnie zjechany w jedną stronę. musisz ładnie trafić w "dołek", żeby tłoczek pchał cały klocek a nie tylko cypel.

mam nadzieje że wiesz o czym piszę.

pro-choice 14-10-2014 12:31

Odp: Nowa tarcza hamulcowa (tył)
 
klocek nigdy nie wyciera całej powierzchni tarczy.
Klocek jest zawsze mniejszy niż powierzchnia tarczy a na bokach tarcz tworzą się ranty.

Fulara 14-10-2014 12:51

Re: Nowa tarcza hamulcowa (tył)
 
nie o to chodzi, chodzi o cypel, na który jest nacisk to zetrze klocek jak klin. zwykle wymienia się klocki tył co 10 lat, a tu, wymienimy po roku, bo jeden bok będzie nowy a drugi już nie będzie miał okładziny

tak tygląda klocek i cypelek
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

a tak wygląda zacisk
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

jak cypelek nie wpadnie w dziurkę, to będzie nierównomiernie ścierało, ale jeździ tak pewnie 30% nieświadomych i nic się nie dzieje

Yokura 14-10-2014 15:16

Odp: Re: Nowa tarcza hamulcowa (tył)
 
Cytat:

Napisał Fulara (Post 2284191)
nie o to chodzi, chodzi o cypel, na który jest nacisk to zetrze klocek jak klin. zwykle wymienia się klocki tył co 10 lat, a tu, wymienimy po roku, bo jeden bok będzie nowy a drugi już nie będzie miał okładziny

tak tygląda klocek i cypelek
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

a tak wygląda zacisk
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

jak cypelek nie wpadnie w dziurkę, to będzie nierównomiernie ścierało, ale jeździ tak pewnie 30% nieświadomych i nic się nie dzieje

Chciałbym być w tych 70% :) tym bardziej, że z drugiej strony jest dobrze. Chyba spróbuje sobie to rozebrać i zobaczyć o jaki cypelek chodzi, ale nie jestem pewien czy ręcznego nie będę musiał rozłączać i czy tłoczka nie trzeba będzie wkręcać, bo z tego co czytałem to tłoczki z tyłu są wkręcane.
Jeśli komuś by się chciało, prosiłbym o jakąś małą instrukcję co i jak :)

Pzdr

Fulara 14-10-2014 16:49

Odp: Nowa tarcza hamulcowa (tył)
 
jak zakładałeś sam to musisz wiedzieć o czym mówie, widzisz ten cypel na zdjęciu ( dolny klocek na zdjęciu )

a że z drugiej strony jest dobrze - no loteria, raz się cypel schowa, raz nie :) trzeba mierzyć i tak ustawić tłoczek ( wypustki ) żeby cypel się schował i wtedy tłoczek działa całą powierzchnią na klocek a nie na cypel czyli punktowo

łatwiej opisać tego nie potrafie

Toni999 17-10-2014 16:13

Odp: Klocek hamulcowy nie dociska równomiernie do tarczy (tył)
 
Witam,
Zgadzam się z kolegami odnośnie diagnozy przyczyny nieprawidłowego zdzierania klocka hamulcowego ale chciałbym dodać jeszcze jedną potencjalną przyczynę takiego stanu rzeczy a jest nią nieprawidłowy montaż klocków polegający na tym że klocek siedzi za ciasno w jarzmie wówczas ma problem z przemieszczaniem się następuje nierówne zużycie, sam miałem kiedyś taką sytuację że mechanik za ciasno zainstalował klocki i zaczęły się problemy sam zająłem się tym problemem, wystarczyło dobrze opiłować pilnikiem zacieki fabrycznej farby z klocków i wszystkie niepokojące objawy ustąpiły.

Yokura 17-10-2014 17:01

Odp: Klocek hamulcowy nie dociska równomiernie do tarczy (tył)
 
U mnie właśnie też mechanik wymieniał klocki i tarcze i teraz nie mam zamiaru jechać jeszcze raz i płacić, bo na pewno coś sobie wymyśli...

Więc się chciałem zorientować czy trzeba ręczny ściągać i czy tłoczka nie trzeba będzie wkręcać po to żeby żeby sprawdzić jak są klocki ułożone, ewentualnie przeczyścić prowadnice zacisku?

Fulara 17-10-2014 17:39

Odp: Klocek hamulcowy nie dociska równomiernie do tarczy (tył)
 
nic nie sciagasz ręcznego, jedynie jak juz sciagniesz klocki to trzeba niestety miec przyrzad do wkrecania tłoczkow - ja mam za 39 zł z allegro i mam po wieki wieków amen

Yokura 17-10-2014 18:26

Odp: Klocek hamulcowy nie dociska równomiernie do tarczy (tył)
 
Takie coś wystarczy? Da się tym wkręcić tłoczek?
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Czytałem gdzieś, że są rożne gwinty w tłoczkach z jednej i drugiej strony?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:57.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.