Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] czyszczenie klimy ozonem? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=70514)

Barracuda 24-05-2009 00:17

czyszczenie klimy ozonem?
 
Witam,

w serwisie nieopodal domu proponują mi czyszczenie klimatyzacji ozonem ale jakoś nie wiem czy to działa jak należy, w sensie czy faktycznie zdezynfekuje przewody i skraplacz i czy zabije niemiły zapaszek???

kolega ma znajomego kóry pracuje w Klima Thermie i jak zapytał go o oznon, to powiedział że owszem wyczyści, ale ze smarów i innych zabrudzeń, a bakterie i smrodek zostaną... sam już nie wiem co myśleć?

co polecacie na czyszczenie/odświerzanie/odgrzybianie klimy i co sądzicie o tym ozonie??

koszt pełnego serwisu klimy (czyszczenie, wymiana czynnika, sprawdzenie szczelności) to 150zł, niby nie dużo, ale wolę jak już to wydać 250zł ale wiedzieć że dobrze wydałem.

Karlito 24-05-2009 02:30

Odp: czyszczenie klimy ozonem?
 
Co ten twoj znajomy gada przeca ozon to gaz to jak on ma wyczyscic te przewody ze smarów niby, przeca on nie jest podawany pod zadnym cisnieniem. Z grzybków ci oczysci bo jest gazem silnie trujacym. Mi z nawiewu waliło sam nie wiem czym chyba jakas starą woda, pojechałem na full opcja klima własnie z ozonkiem głownie dlatego ze kolezka miał uczulenie na to co z klimy leciało, przy samym nawiewie było ok gdy odpalałem a/c to wodospad z oczu. Troche po tym jeszcze waliło ale tylko do czasu az cały zapach wyleciał oknem bo zostało w przewodach. Zapodałem jeszcze taki odświezacz za 30 zł co sie stawia w samochodzie na 10 min przy wlaczonym obiegu wewnetrznym to teraz jeszcze mam ładny zapaszek. Ogolnie po tym jak sie rozpisałem to polecam tylko ze czasem trzeba ozonowac 2 lub 3 razy zalezy jak kto ma, wiekszosc zakładów robi to za darmo do skutku.

MAXIMUS_00 24-05-2009 06:58

Odp: czyszczenie klimy ozonem?
 
Ozonowanie jest prawdopodobnie najskuteczniejszą metodą dezynfekcji czegokolwiek Działanie bakteriobójcze jest około 50 razy większe niż chloru i około 3000 razy szybsze - to dane encyklopedyczne.
Ozon jest gazem i odpowiednio podany dociera wszędzie nawet tam gdzie nie dotrą pianki. Jest to trzecia cząsteczka tlenu która bardzo szybko uwalnia się i w reakcji utlenia środowisko bakteryjne.
Więc jeżeli wybierać to albo to albo ultradźwięki (działa to nie tylko na kanały ale i na cały zapach z wnętrza samochodu, fotele tapicerka itp.)- pianki chyba dobrze stosować jako dodatkowy zapachowo-czyszczący bonus.

MAXIMUS_00 24-05-2009 07:05

Odp: czyszczenie klimy ozonem?
 
Jeszcze o jednej ważnej sprawie zapomniałem - gdzieś czytałem, że jeśli parownik jest zasyfiony to trzeba go z samochodu wymontować i wyczyścić myjką wysokociśnieniową, potraktować środkiem do czyszczenia wymienników i wypłukać dokładnie wodą i wtedy jest dopiero dobrze oczyszczone. Reasumując dobrze jest klimę gruntownie czyścić co roku i w tedy nie ma problemu. Pozdrawiam

ace2 24-05-2009 08:47

Odp: czyszczenie klimy ozonem?
 
Wymontowanie parownika to masakra. Ozonowanie to bardzo dobra metoda, i jest tak z nim jak napisal MAXIMUS a nie Karlito. Ozon utlenia i wszystko jak leci. W kabinie tez odswieza chcoc ultradzwieki robia to lepiej i tu jest lekka przewaga moim zdaniem. Ja w zeszlym roku zrobilem najpierw ozonowanie a nastepnego dnia ultradzwieki i w aucie bylo jak w nowce idealna czystosc powietrza i swiezosc wnetrza.

tlopuc 25-05-2009 17:24

Odp: czyszczenie klimy ozonem?
 
A ja właśnie wróciłem z ozonowania i dupa dalej śmierdzi. Ozonował mi 15min i ja uważam, że nie pomogło. Chyba powinno przestać śmierdzieć od razu?

kiri 25-05-2009 18:44

Odp: czyszczenie klimy ozonem?
 
A jak wyglądają koszty takiego zabiegu?

ace2 25-05-2009 18:51

Odp: czyszczenie klimy ozonem?
 
Cytat:

Napisał tlopuc (Post 1171424)
A ja właśnie wróciłem z ozonowania i dupa dalej śmierdzi. Ozonował mi 15min i ja uważam, że nie pomogło. Chyba powinno przestać śmierdzieć od razu?

Pierwszy zabieg to 45 min i jesli trzeba to kolejne 45 min nastepnego dnia. 15 min to zdecydowanie za malo. Dodam ze najlepiej go dokonac po uzywaniu klimy zeby wlasnie jechalo a nie na sucho.

ace2 25-05-2009 18:51

Odp: czyszczenie klimy ozonem?
 
Cytat:

Napisał kiri (Post 1171478)
A jak wyglądają koszty takiego zabiegu?

60zl

kemot678 25-05-2009 20:18

Odp: czyszczenie klimy ozonem?
 
Mi kolega klimę potraktował ozonem (ma takie urządzenie w domu) dwa razy po jakieś 40 minut na włączonej klimie, obiegu wewnętrznym i na 2 biegu. Jestem mile zaskoczony bo niema odorku z nawiewu. Moim zdaniem myślę, że 15 minut to zdecydowanie za krótko. Gdzieś czytałem, że minimum to 30 minut i jak dalej "capi" to powtórka zabiegu.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:55.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.