Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Transit (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=101)
-   -   [Transit 2006-2014] 2.4 140 km - czy da się zaslepić egr? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=213846)

baner 28-10-2014 12:43

2.4 140 km - czy da się zaslepić egr?
 
Witam, nie mam z tym ustrojstwem żadnych problemów na razie i problemów też nie bardzo szukam. Walczę jednak z ... nie do końca racjonalnym spalaniem ;)
W osobówkach po zaślepieniu odzyskałem w okolicach 15% !! zużycia. Renówka spadła z 6 ciu na 5 litrów, peugeot trochę mniej ale też jakieś 0.7 litra.
Wiem, też, że nie każdy sterownik silnika akceptuje taką ingerencję.
Czy ktoś ślepił EGR w tym silniku a jeśli tak to jakie zabiegi i jakie efekty??
Dzięki!

Cinekkk 28-10-2014 18:15

Odp: 2.4 140 km - czy da się zaslepić egr?
 
Jeśli nie masz z egr problemów to go nie ruszaj , przynajmniej na razie ,bo pewnie i tak za jakiś czas da o sobie znać (słaba strona forda).
U mnie przy niesprawnym egr miałem same problemy (falujące obroty, głośna praca, mniejsza moc) po wyczyszczeniu znaczna poprawa i bardziej komfortowa jazda .W spalaniu również bez większych efektów więc jestem za tym by zawór egr był sprawny i go niczym nie zaślepiać.
Pomijam fakt, że po zaślepieniu będziesz miał cały czas kontrolkę silnika. W starszych rocznikach można go zaślepiać bez większych problemów.
Może Cię zainteresuje temat: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

baner 28-10-2014 22:37

Odp: 2.4 140 km - czy da się zaslepić egr?
 
przeczytał i nic z tamtego postu nie wyniosłem...
Zaślepianie "z dziurką" to trochę śmiech...
W brew temu co tam pisze kolega Wojtek, ja wiem że EGR nie działa tylko na wolnych obrotach... W zasadzie jest zamknięty jedynie podczas wzrostu obciążenia silnika a przy stałym obciążeniu coś tam sobie zawsze dopuszcza. Wiem też jak wpływa stopień napełnienia cylindra tlenem na sprawność spalania (a w spalinach tlenu mamy raczej niewiele ;) )
Jak pisałem nie szukam problemów i przed "zabiegiem" chcę uzyskać odpowiedź, czy można bezkarnie zaślepić EGR w 2.4 140 koni czy nie koniecznie. Nie mam odwagi oddać auta na stałe usuwanie błędów silnika. Ostatnia taka przygoda skończyła się źle. Po wydłubaniu FAP pojechałem na zablokowanie błędów i o problemach z silnikiem dowiedziałem się dopiero gdy ten się zatarł. Więcej tego błędu nie popełnię ;D Nie zmienia to jednak faktu, że zyski z zaślepionego EGR w skali życia mogą dać nowe auto ;) Ale wyczytałem też, że w oplach udział spalin jest tak duży że po ślepieniu konieczna jest korekta map. Na to nie mam ani ochoty ani czasu. Zresztą jedyny mój zaufany tuner średnio radzi sobie z tym akurat silnikiem.
Czy mógłby ktoś jednoznacznie powiedzieć czy można na stałe zamknąć EGR w moim silniku? póki jest jeszcze sprawny i nie wali błędami :D

wojtekjanus 29-10-2014 08:27

Odp: 2.4 140 km - czy da się zaslepić egr?
 
Cytat:

Napisał baner (Post 2291390)
W brew temu co tam pisze kolega Wojtek, ja wiem że EGR nie działa tylko na wolnych obrotach...

Silniki diesla z turbiną sterowane elektronicznie mają maksymalny moment w zakresie od 1500 do 2500 obrotów (najnowszy silnik Puma 2,2 tdci 100 KM od 1300 obrotów!) i wtedy też występuje maksymalna możliwa do osiągnięcia dawka wtrysku. Otwarty lub nawet uchylony w takiej sytuacji EGR to prawie całkowita utrata mocy, brak możliwości wejścia na obroty i czarny kopeć z wydechu jak z pancernika na wojnie.
Dlatego też EGR praktycznie działa (tzn otwiera się) tylko na wolnych obrotach. Przy spokojnej stałej jeździe na niskich obrotach i niskich biegach (rzędu 1200-1500 obr.) także może być lekko uchylony (ale nie maksymalnie). Przy schodzeniu z obrotów również może się otwierać. Jakiekolwiek zwiększenie dawki wtrysku powoduje natychmiastowe zamknięcie EGR-a.

baner 29-10-2014 10:11

Odp: 2.4 140 km - czy da się zaslepić egr?
 
No tu się prawie zgadzamy ;) Im bardziej obciążony silnik tym bardziej zamknięty EGR. Problemy są jednak z tą natychmiastowością zamknięcia :D Ja jednak wolę, żeby na autostradzie przy 120 na godzinę spalał mi więcej tlenu niż produktów poprzedniego spalania ;) Ale to nie na temat. Czekam aż się ktoś wypowie jak to jest z tym ślepieniem ;)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:51.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.