Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Hamulec ręczny -jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=34227)

martinez07 13-12-2010 20:50

Odp: Re: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Cytat:

Napisał NERON81 (Post 1558266)
Witam chciałem odnowić temat.Mam problem z hamulcem ręcznym słabo trzyma,mechanik stwierdził że jest uszkodzony(samoregulator).Z tego co wyczytałem od mondeo 2002 nie ma sarmoregulatora tylko jest normalna regulacja.Kupno w ASO odpada(za drogo).Moje pytanie jest takie czy jak kupie np od mondeo z 2006r(używaną cała dźwignię) będzie pasować podobno jest bez regulacji automatycznej.Ja mam autko z 2001r.Z tych opisów jakoś nie bardzo mogę dojść czy są inne sposoby tego naprawy.

Samoregulator występuje w Mondeo do pierwszego liftu, czyli jeśli dobrze pamiętam do 2003 roku.
Potem masz już "normalny" ręczny, regulowany śrubą.
Sam po kilku walkach z samoregulatorem, w końcu wymieniłem całą dźwignię - teraz po zaciągnięciu ręcznego auto nie ruszy z miejsca (w poprzednim przypadku to było niemożliwe).
Nie wiem czy pasuje z anglika - moim zdaniem nie - na zdjęciu wygląda inaczej (odwrotnie), więc kupiłem z europejczyka po 2003 roku.
Potrzebne jest dojście z kanału (lub podnośnika) bo trzeba odkręcić dwie śruby trzymające dźwignię, oraz poluzować rurę wydechową i wyciągnąć osłonę termiczną.
Polecam tą operację, bo roboty zbyt dużo nie ma, a efekt murowany.

A to, czy go zimą używać, czy też nie - jest indywidualną sprawą.
Ja osobiście nie używam, zostawiam tylko na biegu.

pozdrawiam.

Slawko 13-12-2010 20:56

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
samoregulator jest tylko przy hamulcach bębnowych, przy tarczowych go nie ma.

NERON81 13-12-2010 20:57

Re: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
To już wszystko wiem.Trzeba kupić dźwignie po lifcie.
Tylko dobrze by było na 100% wiedzieć czy od angola nie podejdzie bo te części łatwiej dostępne i tańsze.
Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.

Luk@s 13-12-2010 20:59

Odp: Re: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Cytat:

Napisał martinez07 (Post 1558315)
Samoregulator występuje w Mondeo do pierwszego liftu, czyli jeśli dobrze pamiętam do 2003 roku.

Samoregulator występował do 2002 roku. U mnie po poprawkach sprawuje się dobrze już 3 lata.
Pozdrawiam
Slawko od kiedy w MK3 były montowane bębny? Coś Ci się chyba pomyliło.

martinez07 13-12-2010 20:59

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Cytat:

Napisał Slawko (Post 1558318)
samoregulator jest tylko przy hamulcach bębnowych, przy tarczowych go nie ma.

W Mk3 samoregulator występuje w dźwigni hamulca ręcznego do pierwszego liftu.
Nie chodzi o samoregulację przy zaciskach, jak w przypadku Mk2.

NERON81 13-12-2010 20:59

Re: Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Cytat:

Napisał Slawko (Post 1558318)
samoregulator jest tylko przy hamulcach bębnowych, przy tarczowych go nie ma.

Chyba nie bardzo bo ja mam samoregulator i mam tarcze nie bębny.Mk3 raczej nie występował z hamulcami bębnowymi.

NERON81 13-12-2010 21:02

Re: Odp: Re: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Cytat:

Napisał Luk@s (Post 1558321)
Samoregulator występował do 2002 roku. U mnie po poprawkach sprawuje się dobrze już 3 lata.
Pozdrawiam

Wymieniałeś samoregulator czy całą dźwignie bez tego ustrojstwa?

martinez07 13-12-2010 21:03

Odp: Re: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Cytat:

Napisał Luk@s (Post 1558321)
Samoregulator występował do 2002 roku. U mnie po poprawkach sprawuje się dobrze już 3 lata.
Pozdrawiam

Czy po zaciągnięciu ręcznego z samoregulatorem auto prędzej zgaśnie niż ruszy (nie dodając gazu rzecz jasna) - bo jeśli tak, super zregenerowałeś autoregulację - mi się to nie udało, ręczny działał, ale do ideału było mu daleko.
Dopiero po wymianie dźwigni, wiem że ręczny mam i że działa - nie ruszy z miejsca, prędzej zgaśnie silnik.

pozdrawiam.

Luk@s 13-12-2010 21:12

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Działał do niedawna tak, że dało się bez problemu zawrócić na niezbyt szerokiej drodze. Teraz jest gorzej, ale muszę wziąść się za zaciski przy kołach.

Slawko 13-12-2010 21:23

Odp: Re: Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Cytat:

Napisał Luk@s (Post 1558321)
Slawko od kiedy w MK3 były montowane bębny? Coś Ci się chyba pomyliło.

Cytat:

Napisał NERON81 (Post 1558323)
Mk3 raczej nie występował z hamulcami bębnowymi.

hmmm, samoregulator raczej kojarzy mi się ze szczękami. wstawcie jakieś zdjęcie tych samoregulatorów.

martinez07 13-12-2010 21:27

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
3 załącznik(i)
Ot, to taki badziewiak (pierwsze foto)
W liczbie pojedynczej, bo to jeden samoregulator.
Mk3 występuje tylko z tarczami z tyłu.

Drugie foto, to już "normalny" ręczny, z nakrętką na końcu linki, którą kręci się w celu regulacji.

Obie jak widać wersje z europejczyka.
Chociaż ten drugi diabelnie drogi (170zł)
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Ja swojego wyhaczyłem za 60zł + przesyłka.

Trzeci obrazek to dźwignia z ręczną regulacją, ale z anglika - jak widać jest wprost proporcjonalnie odwrotna do tej z drugiego zdjęcia.

Slawko 13-12-2010 21:43

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
i wszystko jasne. A ja sie zastanawiałem, gdzie przy zaciskach jest samoregulator :D

Luk@s 14-12-2010 14:38

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Slawko to co jest na zdjęciach to jest samorekulator który odpowiednio naciąga linkę. W zaciskach hamulcowych tych przy kołach też są samoregulatory. Jak pewnie wiesz, żeby wymienić klocki z tyłu trzeba wkręcić tłoczek. Samoregulator przy kole działa na zasadzie wykręcania tłoczka w miarę zużycia klocków. Tak to w skrócie wygląda. Jak się dobiorę do swoich zacisków to jakieś zdjęcia zamieszczę.

NERON81 14-12-2010 15:09

Re: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Mam jeszcze jedno pytanie związane z wymianą dźwigni.Czy dźwignia bez samoregulatora(od nowszych modeli) pasuje idealnie czy trzeba wprowadzić jakieś przeróbki.
Pzdr

martinez07 14-12-2010 17:12

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Pasuje idealnie.

Slawko 14-12-2010 19:25

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Cytat:

Napisał Luk@s (Post 1558744)
Samoregulator przy kole działa na zasadzie wykręcania tłoczka w miarę zużycia klocków.

no fakt, z zaciskami z tyłu ostatnio miałem do czynienia jakieś 25 lat temu.
Ok, walczcie, zawsze se ktoś czegoś nauczy :)

dzimi75 03-01-2011 16:42

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
POwiemtak ja rozwikłałem temat recznego :) niby był popsuty a został naprawiony i powiem ze jest to do zrobienia nie trzeba kupowac dzwigni zadnych :)u mnie tez jak wajche zaciagnałem nie było recznego powiem tak na tłoczkach sa samo regulacze czyli to co jest odpowiedzialne za wykrecanie tłoczka pod wpływem zdartych hamulców :)jak to odbija to jest oki trzeba sprawdzic linki pod samochodem czy chodza i sa sprawne :)jak tak to wtedy trzeba zdemontowac wajche i zrobic jedna rzecz napiac rolke na raczce recznego i mamy po problemie:)walczyłemze 4 h ale wymieniałem całereparaturki linki i w sumie tylko raczka recznego była bez remontu:)choc była rozwalona na czesci pierwsze zeby budowe zobaczyc i co i jak jest połaczone:) alereczny chodzi ale powiem wam ze zaden mechanik nie bedzie sie chciał tego podjac bo to zmudna praca jest a ze byłem u kuzyna na sylwka jest mechanikiem to razem wydumalismy i reczny pieknie działa:)

Luk@s 03-01-2011 17:14

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
dzimi75 może bardziej po polsku, bo z tego co napisałeś powyżej to nic nie wynika: co robiłeś, jak itd. itp:!:

dzimi75 03-01-2011 17:20

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
podstawa zeby z tyłu co sa na hamulcach te sprezynki odbiijały jak odbijaja to jest dobrze :) pózniej kanał badz podnosnik potrzebny trzeba zobaczyc czy linki jak sie zaciagnie odbijaja:) jak odbijaja to trzeba juz tylko rozebrac w srodku tunel i jak kolega wczesniej fotki wkleił tam jest rolka ja trzeba podciagnac i włozyc sprezynkei powinno byc po problemie:) to jest w skrucie nie da sie tego opisac to sa podstawowe czynnosci które trzeba wykonac

Zawika 03-01-2011 18:11

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Cytat:

Napisał Luk@s (Post 1569579)
dzimi75 może bardziej po polsku, ...


dzimi chyba nie zrozumiał.
Po polsku dzimi, to z interpunkcją...między innymi :one:

dzimi75 03-01-2011 20:59

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Cytat:

Napisał Zawika (Post 1569626)
dzimi chyba nie zrozumiał.
Po polsku dzimi, to z interpunkcją...między innymi :one:

to z interpunkcja sobie napraw jak jestes madry mi chodzi reczny wielu nie sa problemu jak nie rozumiesz nie piszpierdół tu nie jest dział interpunkcja tylko chodzi o reczny

Slawko 03-01-2011 21:27

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
dzimi75, chodzi o to, ze piszesz niezrozumiale i trudno sie połapać o co chodzi. nikt nie mówi, ze piszesz bzdury, ale jakbys zastosował znaki interpunkcyjne typu kropka i przecinek, było bardziej zrozumiałe.

dzimi75 03-01-2011 22:01

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Slawko ja jestem jak to mówia prosty człowiek kto ma zrozumiec zrozumie:) nie da sie tego w szczególach opisac ze trzeba gumke sciagnac czy cos ja uwazam ze po tym co napisałem jest zrozumiałe ja opisałem swój przypadek mi to pomogło i mysleze 90% ludzi to pomoze ale niech czytaja a nie zwracaja uwagi na kropke przecinek bo to nie jest najwazniejsze wazne zeby zrozumiec co trzeba zrobic:)

Slawko 03-01-2011 22:21

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Widzisz, jeden głupi przecinek potrafi zmienić sens zdania, dlatego proszę abys uzywał znaków przestankowych.

Poniżej dwa zdania:
Mama jest tylko jedna.
Mama, jest tylko jedna.

Zobacz, dwa identyczne zdania, ale dwa zupełnie inne, mówiące o czym innym i nie mające ze sobą nic wspólnego. Rozumiesz?

dzimi75 03-01-2011 22:28

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
JA wszystko rozumiem:)

Luk@s 04-01-2011 07:24

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
dzimi75 naprawde nie obrażaj się. Nikt tu nie chce Ci zrobić na złość, ale gdy bym nie znał dokładnie budowy i działania ręcznego to bym nic nie zrozumiał z tego co piszesz:wink:

SrebnaStrzała 15-01-2011 05:16

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Temat jest również o zaciskach a z tego co widzę nic tu o nich nie ma to spytam jako pierwszy.
Ręczny mam już po wymianie linek. Wczoraj przy badaniu kół zauważyłem że w jednym dość mocno trze oczywiście winny jest zacisk, bo sprężyna dociągnęła do końca.
Zanim jednak zdecyduję się na montaż nowego chciałbym zapytać czy można tu się pobawić jakimiś środkami i spróbować to zrobić? Co ciekawe nie używając ręcznego też pojawia sie ten sam problem czyli winny jest albo tłoczek albo te 2 bolce. Tarcza nie jest krzywa bo trze na całości.
Tak przy okazji czy wymieniając z tyłu klocki można cofnąć tłok bez tego specjalnego klucza? Wiem że gdzieś to było na forum ale w końcu temat o hamulcach:)

Zawika 15-01-2011 06:15

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Polarny w 2008 roku tak to opisał:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

SrebnaStrzała 15-01-2011 06:19

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Dzięki Zawika to już mam odpowiedź na drugie pytanie!

reeich 05-03-2011 14:53

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
ja mam tez problem z recznym niby wszystko dziala dzwignie od zaciskow odbijaja bez linki zaciski nie zapieczone , reczny trzyma na oba koło problem jest z lewym kolem po spuszczeniu recznego koło nadal trzyma,trzeba uzyc bardzo duzo siły zeby linki przy zacisku wrocily z powrotem. Pomimo ze spuszcze reczny linki sa tak naciagniete jak by reczny byl na 1-2 zabku!!!

darmodziej 05-03-2011 15:20

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Prawdopodobnie linka w pancerzu przesuwa się bardzo ciężko, może pomóc wyciągnięcie i przesmarowanie linki, ale lepiej wymienić na nową.

reeich 05-03-2011 15:24

Odp: [MK3]wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
linka odpada nowa jest a druga lekko chodzi t !jak ciagnę kombinerkami za linke od pancerza to idzie bardzo ciezko a z powrotem wraca sama jak by jakas sprezyna ciagla

bolek-tarnow 05-03-2011 16:23

Odp: Wszystko o recznym-jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
reeich ty masz kombi z tego co widze, tam sa inne zaciski wiec i moze dzwigania od recznego jest z reczna regulacja i masz ja za bardzo skrecona. jesli jednak byłaby na samoregulatorze to on trzyma i dlatego linki sa tak naprezone. ewentualnie linki maja dwie rozne dlugosci - ta z lewego kola jest krotsza i dlatego przytrzymuje reczny.

reeich 05-03-2011 19:31

Odp: Hamulec ręczny -jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
długosci linki ok !!! nie ma regulacji bo przy wymianie linki nic takiego tam nie byl wiec jest ten smieszny samoregulator.Tak kombi to moze ktos mnie naprowadzi jak to cholerstwo popuścić zeby linka luz dostała.Ps, technologia forda mnie wykończy!!!

radekg32 05-03-2011 20:12

Odp: Hamulec ręczny -jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
A mi sie zdarzyla takie cos ,ze linka z tyły w lewym kole wogole nie odbija.Auto bylo sprawdzane szczegolowo na przegladzie,wiec sam reczny trzyma ok.
Problem w tym,ze nie chce ciegno odbic.Sciagnalem kolo,przesmarowałem caly mechanizm i jesli wypne linke od recznego wszystko smiga,ale jak linka jest ciegno nie chce odbic.Gdy popchne ciegno wraca ono do swojego pierwotnego stanu położenia.W czym tkwi problem ?

pozdr.

Slawko 05-03-2011 20:16

Odp: Hamulec ręczny -jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Cytat:

Napisał radekg32 (Post 1611879)
W czym tkwi problem

w lince

radekg32 05-03-2011 20:29

Odp: Hamulec ręczny -jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
Cytat:

Napisał Slawko (Post 1611885)
w lince

Jaki koszt linki ? Czy to jest linka na 1 koło czy caly komplet ?

bolek-tarnow 05-03-2011 20:54

Odp: Hamulec ręczny -jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
linke kupujesz na jedna strone. w sumie sa 3 linki:
1. krotka od dzwigni wchodzaca pod nadwozie
2. idaca od krotkiej do zacisku
3. jest taka sama jak druga
warto wymienic odrazu obie. ceny sa rozne w zaleznosci od producenta od ok 50zl - 180zl za orginal. przedzial cenowy podaje przyblizony. sam jestem ciekaw czy warto zakladac zamiennik czy najlepiej orginal?

reeich poszukaj na forum, byl opis jak naciagnac reczny majac samoregulator. byly tam zdjecia i z opisu wynikalo ze trzeba taka blaszke odgiac do gory i w innym miejscu zagiac sprezynke - moim zdaniem na poczatek dognij ta blaszke i sprawdz przed zlozeniem tunelu jak jest. swoja droga ten samoregulator jest strasznie awaryjny i zeby sie nie wciekac kupilem dzwignie z reczna regulacja - udalo mi sie taka na dodatek skorzana za 40zl + wysylka uszczelic na alledrogo, jak bys sie decydowal na wymiane jej to nie wypusc sie i nie kup od anglika, bo nie bedzie pasowac

reeich opis i zdjecia do powyzszej operacji sa w temacie, w ktorym wlasnie piszemy post nr 15

reeich 05-03-2011 22:04

Odp: Hamulec ręczny -jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
czyli rozbiórka tunelu i sprawdzenie dzwigni !!!

bolek-tarnow 05-03-2011 22:14

Odp: Hamulec ręczny -jak naciagnąć? co wymienić? jaki zacisk?
 
zgadza sie - sprawdz to i daj znac


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:50.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.