Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Sprzęt Audio/CB/GPS (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=98)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Wymiana radia na nawigację (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=169736)

p_swiderski 15-11-2012 19:56

Wymiana radia na nawigację
 
:619:Bije sie z myslami na temat wyboru auta. :)
Szukalem mondeo MK3, ale teraz sklaniam sie ku MK4. Ale do rzeczy. Czy jest w miare bezproblemowa możliwość wymiany takiego radia:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

na taką nawigację

http://img42.imageshack.us/img42/9012/pa260153.jpg
?

Trzeba wymieniac pol samochodu, czy po zakupie takiej nawigacji w ASO (cena pewnie jest chora) lub na aukcji (tu juz lepiej) wystarczy podlaczyc wtyczki, pojechac do ASO na jakies zakodowanie i będzie śmigać?

Wiem, że moge niedrogo kupić nawigację w Biedronce, ale ta mi się jakoś wyjątkowo podoba. g:D

Co poza nawigacją trzeba kupić żeby dokonać takiej przekładki? Domyślam się że antenę GPS, ale czy coś jeszcze? Jak wygląda sprawa sterowania z klimą?

Z góry dzięki za jakieś info.

kopydleusz 15-11-2012 20:20

Odp: Wymiana radia na nawigację
 
Wiem sporo w tym temacie, więc piszę.

Takie radio (samo radio) w ASO kosztuje 16.000 zł (tak, tysięcy). Do tego musisz kupić panel klimy (widoczny na dole) i całą konsolę plastikową aż do tych trójkącików po bokach. Koszt tego pewnie będzie koszmarny, chyba, że na allegro, ale:
- ludzie się tego pozbywają, bo to się psuje samo z siebie (zazwyczaj po około 3 latach)
- jest mało funkcjonalne, np. nie możesz słuchać muzyki, jak działa nawi (chyba, że już się to zmieniło, ale wątpię)
- niby jest ładne oraz wyświetla sterowanie klimą i nawiewami, ale czy biorąc pod uwagę powyższe warto? wątpliwe

Jeśli to Cię nie odstrasza, to sprawa wygląda tak, że musisz kupić wymienione przeze mnie rzeczy (możliwe, że jeszcze antenkę GPS zintegrowaną z antenką radiową), oraz pojechać na włączenie obsługi radia z klimą (nie można tego szukać gdziekolwiek indziej niż w multimediach). Od tego włączenia zależy to, czy będzie działała klima i nawiewy.

Jeśli jednak już Cię to odstraszyło (a powinno), to proponuję kupić audio dedykowane do Forda w miejscu fabrycznego owalnego radia. Ja tak zrobiłem i jestem bardzo zadowolony.

p_swiderski 15-11-2012 20:27

Odp: Wymiana radia na nawigację
 
O kurcze. To teraz mnie zaskoczyłeś. Na aukcjach ta ramka i panel sprzedawane są razem z radiem.

Tu przykład:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Poważnie to jest taka kaszanka? Najdziwniejsze jest to, że ktoś wymyślił brak możliwości słuchania radia w połączeniu z nawigacją - musiał być strasznie pomysłowym człowiekiem...

To lepiej kupić tą mniejszą nawigację, nie dotykową?

http://pictures.trader.pl/pictures/K...e6461d.jpg.jpg

Chodzi mi o integrację z Converse+, a jak wyczytałem na forum, chyba żadne radio poza fordowymi nie ma możliwości wyświetlania tam informacji?

tedi_k 15-11-2012 20:49

Odp: Wymiana radia na nawigację
 
Cytat:

Napisał kopydleusz (Post 1906217)
- ludzie się tego pozbywają, bo to się psuje samo z siebie (zazwyczaj po około 3 latach)
- jest mało funkcjonalne, np. nie możesz słuchać muzyki, jak działa nawi (chyba, że już się to zmieniło, ale wątpię)
- niby jest ładne oraz wyświetla sterowanie klimą i nawiewami, ale czy biorąc pod uwagę powyższe warto? wątpliwe
.

Kopydleusz, jak czegoś nie wiesz, to nie pisz głupstw, bo wprowadzasz ludzi w błąd.

Kol p swiderski - navi, która Cię interesuje (ta z pierwszego postu) nazywa się Blaupunkt Travelpilot NX i jest to całkiem przyzwoite urzadzenie tzw. fabryczne, czyli zintegrowane z samochodem. Navi ma dotykowy ekran, a panel klimatyzacji jest oczywiście jego integralną częścią (pod klapką z tym środkowym pokrętłem ukryty jest np. napęd DVD map albo czytnik kart SD map w nowszej wersji tego urządzenia). Navi oczywiście zintegrowana jest z Convers+.
Navi jest całkiem niezawodna - zdarzają się oczywiście awarie ale nie jakoś nagminnie i wcale nie ma tylu chętnych do pozbycia się tego urzadzenia.

Navi oczywiście gra radiem albo z z płyty CD (też MP3) lub z USB, jeżeli jest dodatkowy interfejs BT/VC/USB w trakcie gdy nawigujesz. Głupstwa, które na ten temat wypisuje Kopydleusz, najwyraźniej wyssał z palca...

Navi jest osiągalna za mniej więcej 2000-2500zł na allegro.

Obecnie producentem map do tej navi jest TomTom, mapy można dostać na allegro/ebay (te starsze produkcji jeszcze NavTeka, tylko oryginały, mapy są niekopiowalne) - w takiej sytuacji ok 200-250zł za mapę 2010r. Nowa mapa (już TomToma, dostępna tylko w ASO) 2012 kosztuje ok 600zł. Mapy od 2010roku mają całkiem przyzwoite pokrycie Polski, trzeba tylko wiedzieć, że lektor jest angielski. Polonizacja lektora jest dostępna (firma 'uczymy auta polskiego'), ale ja osobiście nie polecam...

p_swiderski 15-11-2012 21:09

Odp: Wymiana radia na nawigację
 
To mi napisaliście. Teraz wiem mniej, niż przed zadaniem pytania. :)

A tak poważnie, to chyba nie jest tak źle z tą nawigacją? Oczywiście zakładając, że nie dam za nią 16000, tylko około 3000zł na allegro. Mapy pasują przemiennie? To znaczy mogę kupować je tylko na wygląd, czy konkretne roczniki urządzenia pasują tylko do konkretnych map? Wydają ciągle te mapy na płytach, czy teraz już tylko na SD, którego starsze modele nie mają? Nowsze urządzenia, te z wejściem na SD pasują do starszych samochodów, np z 2007 roku?

tedi_k 15-11-2012 21:19

Odp: Wymiana radia na nawigację
 
Cytat:

Napisał p_swiderski (Post 1906256)
To znaczy mogę kupować je tylko na wygląd, czy konkretne roczniki urządzenia pasują tylko do konkretnych map? Wydają ciągle te mapy na płytach, czy teraz już tylko na SD, którego starsze modele nie mają? Nowsze urządzenia, te z wejściem na SD pasują do starszych samochodów, np z 2007 roku?

Urządzenia do 2010 czytają mapy tylko z płyt DVD. Trzeba więc sprawdzić, jakie urządzenie jest oferowane (na płyty czy na karty SD). Oczywiście ja polecam te nowsze (produkowane od mniej więcej połowy 2010r.) na SD. Zwykle nie przekraczają ceny 2500zł max. 2800.

Mapy do tych nowszych urządzeń na kartach SD są dość podobne do map tej drugiej (mniejszej) navi nazywającej się TravelPilot FX. Mapy do FX i do NX nie są zamienne i trzeba staranie kupować właściwą. Zwykle na opakowaniu jest rysunek urządzenia i trzeba się dokładnie przyjrzeć, aby nie było pomyłki. Mapy oczywiście nie są "dedykowane" do roczników urządzenia - jak najbardziej można i trzeba kupować sukcesywnie nowsze mapy (byle na właściwym nośniku)...

Jak napisałem - urządzenie jest całkiem przyzwoite jak na navi fabryczną - podobne są w VW, Skodzie czy czym tam jeszcze...

Pamiętaj, aby w razie czego kupować navi z właściwym panelem czołowym - ta z Twojego pierwszego postu jest jak najbardziej właściwa. Trzeba też uwzględnić wymianę "kosza" radia (stelaża w którym jest zamontowane w kokpicie) - navi NX ma oczywiście inny kosz niż Twoje dotychczasowe radio.

p_swiderski 16-11-2012 06:20

Re: Wymiana radia na nawigację
 
Teraz juz wszystko jasne. Dzieki za wyjasnienie sytuacji. Wiem, ze moge szukac auta bez tej navi i w razie czego mozna ja zamontowac.

Wirtualny browarek za pomoc. :D

Sebastekatowice 16-11-2012 07:26

Odp: Wymiana radia na nawigację
 
Tak kalega tedi k ma rację sam mamto radio i jest naprawdę ok. POLECAM!!!!!

Olek 16-11-2012 10:28

Odp: Re: Wymiana radia na nawigację
 
Cytat:

Napisał p_swiderski (Post 1906351)
moge szukac auta bez tej navi i w razie czego mozna ja zamontowac

Też tak zrobiłem ;)
Do dnia dzisiejszego jednak nie zdecydowałem się i chyba już nie zmienię radia na oryginalną nawigację forda.
Jedyne co zrobiłem to wymiana radia 6000cd na SONY - było warto.
Następna zmiana może będzie jak dostępne będą nawi współpracujące całkowicie z Convers+, do których mapy będą bardziej przystępne.

Zoltyy 16-11-2012 16:24

Odp: Wymiana radia na nawigację
 
Biorac pod uwage jakosc Fordowej nawigacji polecalbym wymiane na fordowski odtwarzacz Sony (pelne sterowanie i info na Conversie) i dokupienie sensownej nawigacji.
Poza juz wymienionymi przypadlosciami map, jest jeszcze kwestia ergonomii - na autostradzie niewygodnie przenosi sie wzrok w dol. Wole cos przyczepianego do szyby co nie wymaga krecenia glowa.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:39.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.