Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2014- ] Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=340403)

pawelostutos 20-04-2024 11:20

Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie
 
Witam forumowiczów. Postanowiłem założyć ten temat gdyż od dwóch dni nurtuje mnie bardzo ciekawy przypadek zapelniania się filtra DPF. Otóż kilka dni temu aktywowałem w moim mondziaku 2.0 diesel 150/180KM zwykły pasywny tempomat.
Do tej pory jeździłem bez tego wynalazku i przyznam że jest on bardzo przydatny będąc na co dzień w trasie. Ale w czym rzecz? Otóż od jakiegoś miesiąca zauważyłem że filtr DPF zapełnia się i wypala co 200 km. Podgląd na działanie DPF mam na bieżąco,gdyż korzystam z tzw. Pudełka Damiana (większość z Was wie o co chodzi)
Wczoraj będąc w trasie zapełnienie "load" po pokonaniu 200 km. uzyskało 100 procent więc siłą rzeczy ruszyło wypalanie. Proces trwał ok 10 km. i po wypaleniu filtra do 21procent proces się zakonczyl.Przeszedłem na jazdę na tempomacie i o dziwo: zapełnienie filtra spadło jeszcze do 17 procent. Mało tego. Przejechałem dalsze 200 km. (gdzie przy jeździe bez tempomatu byłoby już 100 procent i kolejne wypalanie) a tu tylko 45 Moje pytanie brzmi: co ma wspólnego tempomat z zapełnianiem się filtra DPF? Dlaczego jazda przy załączonym tempomacie spowalnia zapełnianie się DPF -u? Czy to normalne?

tomao 20-04-2024 11:26

Odp: Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie
 
To ciekawy temat. Jaką masz skrzynię biegów? Zauważyłem przy swoim ze skrzynią PS, że w trybie S bez tempomatu trzyma wyższe obroty, a po włączeniu tempomatu (tak samo z limitem) przełącza na wyższe biegi jak w trybie D, powodując znaczny spadek obrotów.

pawelostutos 20-04-2024 11:35

Odp: Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie
 
Cytat:

Napisał tomao (Post 3491036)
To ciekawy temat. Jaką masz skrzynię biegów? Zauważyłem przy swoim ze skrzynią PS, że w trybie S bez tempomatu trzyma wyższe obroty, a po włączeniu tempomatu (tak samo z limitem) przełącza na wyższe biegi jak w trybie D, powodując znaczny spadek obrotów.

Zwykły manuał 6-cio stopniowa. Dodam że przy wyłączeniu całkowitym tempomatu zapełnienie "load" rośnie bardzo szybko. Wystarczy włączyć przycisk "set" na tempomacie i nawet nie aktywować prędkości a procenty wzrastają dużo wolniej i jestem w stanie przejechać nawet 500-600 km. bez wypałki.

offieczka 23-04-2024 18:10

Odp: Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie
 
Ciekawe. Muszę sprawdzić ale może to być spowodowane tym iż komputer w tempomacie inaczej steruje gazem a co za tym idzie działaniem egr i przełączaniu spalin zamiast na dopalenie to w dpf. Ale to tylko moje gdybanie

menen2 23-04-2024 18:48

Odp: Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie
 
A ja mam takie pytanie. Czy na autostradzie nie powinno odbywać się wypalanie pasywne?Temperatura spalin powinna przecież wzrosnąć na tyle, żeby aktywne wypalanie nie musiało się włączać.

Hansolo 23-04-2024 19:15

Odp: Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie
 
Cytat:

Napisał menen2 (Post 3491365)
Czy na autostradzie nie powinno odbywać się wypalanie pasywne?

Trzeba dobrze kitować, żeby EGT na te 500 stopni weszło. Przepisowe 140 km/h to zdecydowanie za mało.

menen2 23-04-2024 19:23

Odp: Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie
 
Kurczę, w służbowych Toyotach wypala się statycznie bez żadnego problemu. Z drugiej strony, mając pudełko i możliwość monitorowania temperatury spalin, czy zrzucając bieg niżej nie zwiększymy temperatury spalin? Większe spalanie, ale częste wypalanie DPF z tego co się orientuje może obniżyć jakość oleju poprzez przedostanie się tam ropy? A nawet jeśli nie włączy się to wypalanie, to chyba mimo wszystko ze względu na optymalną temperaturę roboczą całego układu to filtr powinien zapełniać się wolniej. Jeśli się mylę bardzo proszę o poprawkę, natomiast śmiało mogę powiedzieć, że u nas 2 letnie Toyoty z przebiegiem po 500.000 nie mają żadnych problemów z DPFem, a w ciągu 24 godzin potrafią zrobić ponad 2000km.

Hansolo 23-04-2024 19:44

Odp: Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie
 
Jak Mondziak lata trasy to wypalanie co 600-700 km, nie jest czymś zaskakującym. Trwa kilka minut i po krzyku. W Mondziaku mk5 oleju nie przybywa, a przynajmniej o tym nie słyszałem. W mk4 z silnikiem dw10 to i owszem. Wystarczy na telefon aplikacja forscan i jakaś tania kostka do OBD żeby podejrzeć ten DPF . Gapić się ciągle to krok do dziwactwa. Jak lecisz sobie te 160 km/h to widać jak delikatnie procenty zapełnienia DPF spadają , a jak jest dwójka z przodu to bardzo szybko.

Chamski czip gdzie EGT bez limiterów i zero problemów z DPF :) ;)

menen2 23-04-2024 20:15

Odp: Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie
 
Zgadzam się, i w przypadku samochodów osobowych jest to jak najbardziej poprawny przebieg między wypaleniami filtra DPF. Natomiast tutaj kolega pisze o wypalaniu co 200km, co w mojej opinii nawet w warunkach wyłącznie miejskich jest wartością stanowczo za małą.

klocolus 25-04-2024 11:13

Odp: Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie
 
Cytat:

Napisał menen2 (Post 3491371)
Jeśli się mylę bardzo proszę o poprawkę, natomiast śmiało mogę powiedzieć, że u nas 2 letnie Toyoty z przebiegiem po 500.000 nie mają żadnych problemów z DPFem, a w ciągu 24 godzin potrafią zrobić ponad 2000km.

Nie mają bo śmigają takie przebiegi w krótkim czasie. Mało motogodzin. Np. w mieście mamy średnią prędkość 20-30km/h, u Ciebie jest 100km/h+ czyli 3-5 razy szybciej leci przebieg niż motogodziny. Zdecydowanie mniej cykli rozgrzewania i studzenia itd.

Dlatego zawszę mówię, samochód z przebiegiem 100-150tkm może być bardzie wyeksploatowany mechanicznie niż ten co ma 500tkm.

Aby pasywnie wypalać dpf w mk5 to tak trzeba 180+ lecieć. W trasie miałem wypalanie co 550km chyba.

Cytat:

Napisał pawelostutos (Post 3491035)
: co ma wspólnego tempomat z zapełnianiem się filtra DPF?

Co do tempomatu to jedyna opcja to większy udział egr podczas pracy (bo stałe obciążenie pewnie jeszcze ze stosunkowo niską prędkością, powyżej 140-150km/h to już egr zamknięty), połączyć to z małymi niedomaganiami od strony doładowania/wtrysku/silnika wraz z wiekiem i przepis na zdecydowanie więcej sadzy gotowy.

Jak jedziesz i nawet trochę przyspieszasz to właściwie egr zamknięty, jak zwalniasz to może być duży udział ale i tak AFR będzie wysokie bo nie/mało dodajesz paliwa a doładowanie działa. A najbardziej jest otwarty jak jedziesz ze stałą prędkością tak do 120km/h. Po prostu ma to związek nie o tyle z tempomatem co ze stałą prędkością/obciążeniem, może podczas jazdy zawsze trochę przyspieszasz albo zwalniasz.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:21.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.