Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Galaxy (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=108)
-   -   [Galaxy 2000-2006] Klimatronik - jak sprawdzić? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=96164)

Grzenio 30-03-2010 08:23

Klimatronik - jak sprawdzić?
 
Panowie (i może Panie) w jaki sposób można sprawdzić klimatyzację (Climatronic dwustrefowy)?
Jestem nowym użytkownikiem galaxiaka.
VAG nie wykazuje żadnych błędów i klima się załącza ale nie chłodzi - czy można w warunkach domowych to jakoś sprawdzić.
W jaki sposób sygnalizowane jest załączenie klimy (nie chodzi mi o załączenie wentylatora)?
Podejrzewam, że klima jest pusta ale nie wiem jak to sprawdzić a jak podjadę do mechanika to z pewnością skasuje mnie za napełnienie (a może niekoniecznie).

nowac 30-03-2010 13:32

Odp: Climatronik - jak sprawdzić
 
Jak z wątpliwościami przy moim poprzednim galaxiaku (ll z 2000 1,9tdi 90ps)pojechałem do klimiarzy to przed sprawdzeniem parametrów gazu chwycił za aluminiowy przewód od klimy (po otwarciu maski na wysokości góry chłodnicy - z charakterystycznym mnałym zaworkiem/korkiem) przy załączonej (u Ciebie lo najlepiej z nadmuchem na szybę przy temp. zewnętrznej powyżej 5stC) powinna się robić mocno zimna.
Co do klimiarzy za to sprawdzenie parametrów gazu nie płaciłem nic - tylko przy kolejnej wizycie na którą się umówiłem za odgrzybianie!
Co do tylnej klimy to ciężej - w każdym razie odznaką że działa jest podczas używania kapanie z nadkola lewy tył (skropliny)

korbla 30-03-2010 13:42

Odp: Climatronik - jak sprawdzić
 
Jeżeli klima jest popsuta to po uruchomieniu pojazdu wyświetlacz klimy zamruga 5 razy i to będzie świadczyło o popsutej klimie.
Żeby klima w ogóle ruszyła to temperatura na zewnątrz musi wynosić +5 st C, musi być włączony tryb auto.
Można to sprawdzić tak jak napisał przedmówca, różnicą tem. na rurkach

Grzenio 30-03-2010 13:53

Odp: Climatronik - jak sprawdzić
 
Dzięki Panowie -jest to jakaś myśl.
Sam climatronic nie jest popsuty i nic nie mruga - w przypadku awarii miałbym błedy a takich nie mam.
Chodziło mi raczej o to w jaki sposób (np. wykozystując VAG'a) stwierdzić, że klima się załączyła - w przypadku klimatronica nie ma manualnego włącznika klimy.
Czy sam fakt, że temp zewnętrzna jest np 11st. powoduje, że klima ma się załączyć?
Czy można to stwierdzić słuchem, VAG'iem czy czymś tam jeszcze?
Mam w tej chwili dwa podejrzenia - albo jest pusto albo jakiś czujnik źle podaje temperaturę wewnątrz samochodu.

Sam climatronic nie pokazuje, że w danej chwili chłodzi.

RafałB 30-03-2010 13:53

Odp: Climatronik - jak sprawdzić
 
Cytat:

Napisał korbla (Post 1400748)
Jeżeli klima jest popsuta to po uruchomieniu pojazdu wyświetlacz klimy zamruga 5 razy ....
musi być włączony tryb auto.
Można to sprawdzić tak jak napisał przedmówca, różnicą tem. na rurkach

Nie 5 tylko 15 razy i nie popsuta bo wystarczy że nie ma czynnika i już mruga,a po 2-ie nie AUTO a wyłączenie ECON włącza klime jak jest powyżej +5 stopni.

janbra 30-03-2010 14:41

Odp: Climatronik - jak sprawdzić
 
Kolego jak się klima załączy to powinieneś to usłyszeć a zużycie paliwa na wolnych obrotach też się zmienia.

RafałB 30-03-2010 14:42

Odp: Climatronik - jak sprawdzić
 
Na bank i usłyszy - na zew. i poczuje wyraźny chłód.

Grzenio 30-03-2010 17:33

Odp: Climatronik - jak sprawdzić
 
Cytat:

Napisał janbra (Post 1400781)
Kolego jak się klima załączy to powinieneś to usłyszeć a zużycie paliwa na wolnych obrotach też się zmienia.

Właśnie nie słyszę włączania się klimy (oczywiście wiatraki chodzą przy AUTO same się regulują) a chłodu oczywiście nie czuję.
Zużycia paliwa nie widze ponieważ nie mam "pełnego komputera".

Podpowiedźcie jeszcze - czy klima załącza się bez silnika czy dopiero w momencie odpalenia autka?

Zakładając temat miałem nadzieję, ze ktoś mi podpowie na którym bloku, parametrze, itp mogę w VAG'u zauważyć, że sprężarka zaczęła działać (że klima się załączyła).
Niestety nie miałe nigdy wcześniej do czynienia z climatronikiem i nie moge go przetrawić (w zimie przy ustawionych 18st. grzeje jak szalona - jak się okazało ponieważ miałem właczone nawiew na szybę teraz przy wyższych temperaturach znów nie chłodzi a dodam jeszcze, że autko mam od miesiąca (mioże dwóch).

Przemek_PC 30-03-2010 17:36

Odp: Climatronik - jak sprawdzić
 
Jeśli sprężarka jest uszkodzona to panel nie będzie mrugał ani na VAG żaden błąd nie wyskoczy. Klimatolog podłączy manometry po niskiej i wysokiej stronie i będzie wszystko jasne czy sprężarka pracuje czy nie. U mnie cyknięcie było słychać czyli sprężarka się załączała jednak co z tego jak nie wytwarzała ciśnienia. A w ramach samej sprężarki możliwości jest wiele, najtańsza to niekontaktująca wtyczka, troszkę drożej sprzęgło, drogo gdy sprężarka uszkodzona. Nie ma co jednak gdybać, do klimatologa i wszystko będzie jasne.

RafałB 31-03-2010 09:02

Odp: Climatronik - jak sprawdzić
 
No właśnie: nie gdybaj,jedź do klimiarza a co do pyt to klima załącza sie TYLKO jak chodzi silnik...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:49.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.