Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Nie prawidłowa praca wentylatora chłodnicy (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=254158)

lewy930 20-11-2016 18:08

Nie prawidłowa praca wentylatora chłodnicy
 
Witam serdecznie.

Silnik jaki posiadam 2.0 Duratec HE. Niedawno wymieniałem termostat ponieważ auto się nie nagrzewało (temp silnika podczas jazdy w trasie 50 stopni) wymieniłem na zamiennik Gates'a. Teraz auto ładnie się rozgrzewa i trzyma niezależnie od prędkości 98/99 stopni. Niestety przy 98 załącza się wentylator i wyłącza się dopiero po zgaszeniu auta. Temp sprawdzana w teście zegarów. Układ odpowietrzałem ok 30/40 minut. Co jeszcze może być nie tak? Dodam że jeżdżę bez włączonej klimy. Dzieki za pomoc i pozdrawiam.

salom 20-11-2016 18:35

Odp: Nie prawidłowa praca wentylatora chłodnicy
 
Może kręci się w odwrotną stronę.
Włoż kawałek gazety, lub papieru pomiędzy silnik i wentylator, i zauważ w którym kierunku pcha papier, jak na silnik to dobrze, jak ciągnie w stronę chłodnicy, to żle. Dziwne, ale zdarza sie.

lewy930 20-11-2016 18:43

Odp: Nie prawidłowa praca wentylatora chłodnicy
 
Wentylator kreci sie dobrze. "zasysa" pod maskę.

salom 20-11-2016 18:53

Odp: Nie prawidłowa praca wentylatora chłodnicy
 
Pewnie szystko jest w porządku,tylko za krótko obserwujesz pracujący wentylator przy pracujacym silniku.
Poczekaj trochę dłużej, musi się wyłączyć.
Fordy mają tak, że jak kręci się wentylator, i zgasisz silnik, to już jak od razu włączysz kluczyk na pozycjęII, to wentylator stoi. Jak uruchomisz silnik, to po chwili powinien sie włączyć na 20gi zakres obrotów, i po chwili przejdzie na nizsze.

Gdybyś miał coś żle, to po zgaszeniu silnika gorącego, i zatrzymaniu obrotów wentylatora, w zbiorniczku wyrównawczym miał byś bulgotanie, i być może
gotujący się płyn, i wyciek spod korka zbiorniczka.
Jak po zgaszeniu silnika, w zbiorniczku jest cisza, to tak powinno być.

lewy930 20-11-2016 19:07

Odp: Nie prawidłowa praca wentylatora chłodnicy
 
Do pracy robię codziennie 40 km w jedną stronę, a w ten weekend zrobiłem autem 400 km i wentylator pracował cały czas od momentu zagrzania silnika.( słychać go na postoju na światłach po otwarciu szyby). Dzisiaj po powrocie z trasy czekałem 15 minut i caly czas pracował. No i zdaje mi się że nie powinno tak być bo z tego co wyczytałem to pierwszy bieg wiatraka w naszych mondkach załącza się przy 105 stopniach, a ja mam 98 kiedy on się włącza.

lewy930 21-11-2016 18:36

Odp: Nie prawidłowa praca wentylatora chłodnicy
 
Dzisiaj wszedłem pod auto i wypiąłem wtyczkę od wentylatora i co się okazało, temp silnika 98 stopni, a chłodnica delikatnie letnia od strony wejścia płynu na wyjściu wszystko zimne, dopiero przy 99/100 stopniach zrobiła sie gorącą czyli wtedy dopiero puścił termostat. Zapiąłem wentylator i załączył się na 2s na 2 biegu, następnie zszedł na 1 i tak pracował przez 3s i schłodził silnik do 97 stopni. Przy osiągnięciu 98 znowu sie załączył i pracował na stałe. Moje wnioski sa takie że wentylator załącza się przed otwarciem termostatu i dlatego cały czas pracuje. Czy ktoś popiera moją teorię? I czy można zmienić parametry załączania sie wentylatora?

remlen 21-11-2016 19:35

Odp: Nie prawidłowa praca wentylatora chłodnicy
 
Miałem podobny problem na termostacie firmy Gates. Jak włączył się wentyl to pracował do momentu wyłączenia silnika. Wymieniłem termostat na meyle i wszystko działało jak należy. Kosztowało mnie to niestety podwójna robotę ale oddali kasę w sklepie. I też zaczęło się od wymiany termostatu.

lewy930 21-11-2016 19:49

Odp: Nie prawidłowa praca wentylatora chłodnicy
 
Dzięki wielkie za szybką odpowiedź :one: czyli niestety znowu czeka mnie demontaż termostatu... oby tylko w sklepie uznali zwrot. Koledzy a nie orientujecie się czy nie można korygować nastaw załączania wentyla? Bo chodzi tylko o podniesienie załączenia i wyłączenia o 2stopnie...

remlen 21-11-2016 19:52

Odp: Nie prawidłowa praca wentylatora chłodnicy
 
Raczej tego nie zmienia ale może się mylę. Czyli coś z tymi zamiennikami Gatesa jest nie tak...

lewy930 21-11-2016 19:57

Odp: Nie prawidłowa praca wentylatora chłodnicy
 
No ewidentnie skoro wystąpiły u nas te same objawy.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:16.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.