Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford C-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=120)
-   -   [C-MAX 2010-2015] Coś się dzieje z napięciem (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=340191)

Wesoly101 05-04-2024 19:52

Coś się dzieje z napięciem
 
Siemanko

Mam C-Max Grande 2013 1,6 EB
Cuda zaczely sie dziać po świętach w grudniu i przejechaniu 2x250km.
Po powrocie autko stało 2 dni i prąd wyparował.
Myślałem, że na mrozie akuś się wyładował czy coś ale po naładowaniu jezdzilem miesiąc.
Oddałem do kontroli i wyszło, że niby moduł komfortu coś papusiał ponad miare i poszedl do wymiany.
Znowu po miesiącu prądu brakło. Zajechałem znowu na kontrol ze wskazaniem zeby dokladnie mi sprawdzili. Wyszło ze 49% sprawnosci, Poziom naładowania 21% (znowu 200 km zrobił i wczesniej był ładowany cala noc na prostowniku) i pojemnosc 12%.
Akuś do wymiany.

Dziś odpalilem menu serwisowe na nowym aku i na poczatku bylo 12.5V, spadlo do 11,9V w czasie jazdy. W momentach hamowania silnikiem skakało do 14,9V nawet.
Pierwszy raz sie tym menu bawiłem i jestem skołowany bo to niby napiecie ładowania powinno byc. Wydaje mi sie ze powinno byc stałe.
Zaczynam sie obawiac czy jeszcze nie czeka mnie wymiana alternatora.

tomao 05-04-2024 21:23

Odp: Coś się dzieje z napięciem
 
Przy BMS i smart charge stałe nie będzie, ale na uruchomionym silniku nie powinno być niższe niż 13 V. Alternator chyba do sprawdzenia.

Wesoly101 05-04-2024 22:10

Odp: Coś się dzieje z napięciem
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał tomao (Post 3489757)
Przy BMS i smart charge stałe nie będzie, ale na uruchomionym silniku nie powinno być niższe niż 13 V. Alternator chyba do sprawdzenia.

Jutro podepne się forscanLite i zrobię wykres napięcia na sterownik. W Fieście (MK7 2009 bieda wersja) wykres jest rowniutki 😐💀
Czy wymianę akusia muszę jakoś w tego BMS wpisać? Obiła mi się ta nazwa o uszy...i nie wiem czy mechanik to ogarnął.

luckyboy 05-04-2024 23:02

Odp: Coś się dzieje z napięciem
 
Cytat:

Napisał Wesoly101 (Post 3489748)



Dziś odpalilem menu serwisowe na nowym aku i na poczatku bylo 12.5V, spadlo do 11,9V w czasie jazdy. W momentach hamowania silnikiem skakało do 14,9V nawet.

Inteligentne ładowanie akumulatora.

tomao 06-04-2024 05:28

Odp: Coś się dzieje z napięciem
 
Cytat:

Napisał Wesoly101 (Post 3489759)
MK7 2009 bieda wersja

To jeszcze inne czasy, ale chyba przy hamowaniu silnikiem już powinien podnosić ładowanie.
Cytat:

Napisał Wesoly101 (Post 3489759)
Czy wymianę akusia muszę jakoś w tego BMS wpisać

Trzeba zrobić reset BMS przy tej okazji. Lub go wyłączyć (osobiście zachęcam).

Wesoly101 06-04-2024 13:19

Odp: Coś się dzieje z napięciem
 
4 załącznik(i)
A więc tak.
Wykresy C-Max trzymają się równo jak widły w gnoju do momentu hamowania silnikiem, co mnie troszkę uspokaja bo przed zmianą akumulatora pływały 13-14.5 w czasie równej jazdy.
Jest w okolicach 12V i skok wywołany hamowaniem silnikiem. Zastanawia mnie tylko czy ładowanie nie powinno być wyższe by ten akumulator naładować, a może to kwestia tego że bateria jest nowa i pełna to sterownik stwierdza że nie potrzebuje ładowania 😐
tylko "podtrzymanie".
Dziś też nie bawiłem się menu serwisowym żeby Żony nie denerwować (to jej mamo-wóz) już warczała na mnie jak wtyczkę obd odpalałem i zrzucałem wykresy w czasie jazdy 😜.

Jak będę wracał z pracy to podepne się pod Fiestę i zobacze czy uda się jakieś większe skoki napięcia wywołać ale jak już jest zauważone 2009 a 2013 to szmat czasu 😉 no i różnica między biedą, a grantem w tytanie pewnie też robi swoje 😜

tomao 06-04-2024 21:19

Odp: Coś się dzieje z napięciem
 
Kształt zgadza się dla nowego, naładowanego akumulatora przy sterowaniu przez BMS. Natomiast nawet wtedy nie wysterowuje poniżej 12V przy pracująm silniku.

Wesoly101 07-04-2024 16:13

Odp: Coś się dzieje z napięciem
 
Cytat:

Napisał tomao (Post 3489841)
Kształt zgadza się dla nowego, naładowanego akumulatora przy sterowaniu przez BMS. Natomiast nawet wtedy nie wysterowuje poniżej 12V przy pracująm silniku.

to bardzo pocieszajace w obliczu grozby wymiany alternatora :)


W fiescie wykres stały i wisi w okolicach 14,07V
Przy hamowaniu silnikiem nie drgnie. Taka ciekawostka :D

Wracajac do Cmaxa... pozostaje mi obserwacja i zovaczymy czy żona jutro dojedzie z dzieciakami na basen :P

Antej 07-04-2024 16:34

Odp: Coś się dzieje z napięciem
 
1 załącznik(i)
Mam wyłączony BMS i podpiętą wtyczkę na klemie.

Mam podgląd na radio w czasie jazdy stanu aku.
Tu akurat na postoju
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Idzie cały czas w zakresie 14.3-14.6V, co innego Ampery, tutaj poptrafi być różnie.

Wszelkie większe wahania to efekt działania BMS.

Wesoly101 09-04-2024 07:11

Odp: Coś się dzieje z napięciem
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał Antej (Post 3489890)
Mam wyłączony BMS i podpiętą wtyczkę na klemie.

Mam podgląd na radio w czasie jazdy stanu aku.
Tu akurat na postoju
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Idzie cały czas w zakresie 14.3-14.6V, co innego Ampery, tutaj poptrafi być różnie.

Wszelkie większe wahania to efekt działania BMS.

Fajna opcja 😁 szukałem u siebie i takiego czegoś nie mam.


Pojechałem sobie cmaxem na zakupy. Ładnie odpalił ale... Spalił mi obie żarówki 🤔 w styczniu zrobił to samo. Ustawione były w ciągle świecenie. Kolejna zagwozdka 🤦*♂️


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:34.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.