Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Tuning (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=107)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Samodzielna modyfikacja map/MPPS (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=220920)

mszymcz 04-03-2015 11:28

Samodzielna modyfikacja map/MPPS
 
Na forum pojawia się sporo ciekawych przeróbek naszych aut ale tego tematu chyba jeszcze nie było. Ostatnimi czasy chodzi mi po głowie temat podniesienia mocy mojego auta-pomailowałem z różnymi firmami i ceny tej usługi mnie lekko zirytowały. Bluefin po przeliczeniu to również 2000pln. sporo. Czymże jest taki tuning - ściągnięciem pliku z ECU, przerobieniem pliku (albo i nie - o tym dalej), wgraniu do ECU i opcjonalnie zrobienia testów na hamowni.

1) Ściągniecie pliku z ECU - otwieramy Allegro i mamy cudo nazwane MPPS
2) jeśli już mamy plik należy go zmodyfikować - tu nie jest różowo bo programów typu freeware brak-są za to usługi modyfikacji plików, lub możliwość pobrania stuningowanych wsadów - do mojego 2.5T znalazłem wsad za 10euro. Oczywiście zawsze możemy ściągnąć mapę od wczesniej zrobionego auta...
Pamiętajmy że nasze auta są autami seryjnymi. filozofii więc nie ma... A jak nie to nawet "custom remap file service" jest dostępny.
3) Wgranie pliku do ECU patrz pkt.1 (I TO JEST NAJBARDZIEJ NIEBEZPIECZANA CHWILA)



Minusy
-nie wiemy co wgrywamy
-w profesjonalnym warsztacie z doświadczonym fachowcem mamy pewnośc że uzyskamy więcej (tylko tak naprawdę po co? myślmy - stosunek cena/jakośc). Bluefin też pewnie wgrywa jedną prekonfigurowaną mape do wszystkich aut danego typu.
-Chiński klon w połowie wgrywania może przerwać transmisję i moze nie być fajnie (i to niestety jest już mega duże zagrożenie).

Plusy
-Koszty ;)
-Satysfakcja z samodzielnej modyfikacji
-możliwość powrotu do oryginalnej konfiguracji pojazdu (samodzielnie)


Na allegro znalazłem już ofertę 85pln za kabel+wsady oryginalne i modyfikowane... lekko to straszy... Ale z drugiej strony na innych forach ludzie używają i działa. Niemniej są to inne sterowniki i inna komunikacja.


Dwa niestety jest dość dużo wątków o problemach z tymi kabelkami... Wtedy to już niestety zabawa z demontażem ecu i programatorami (co mnie np. nie przeraża pod względem technicznym, tyle że mi się nie chce dłubać). wstępnie widzę że nawet kupując BDM100+adapter to jeszcze dużo pieniędzy w kieszeni zostanie ;)


W związku pytanie:
Czy ktoś używał MPPS? A może gdzieś taki wątek już się pojawił a ja nie umiem używać wyszukiwarki? ;)


Pozdr.
Marek
PS. Panowie fachowcy - Komentarze w stylu "poczytaj o tuningu" darujmy sobie. Żyjecie z tego więc rozumiem-sporo lat grzebania w różnego rodzaju elektronice mam za sobą. Aczkolwiek KONSTRUKTYWNE uwagi mile widziane (tudżież oferty z ludzką ceną-jestem leniwy) ;)

Struna 04-03-2015 18:47

Odp: Samodzielna modyfikacja map/MPPS
 
Czy zwrot checksum ( suma kontrolna) wogóle cokolwiek Ci mówi?

heko 04-03-2015 19:43

Odp: Samodzielna modyfikacja map/MPPS
 
zacznijmy od tego, że MPPS i inne nie robią tego stera w Mondeo :P
poza tym nie chodzi o to czy jak wgrasz te netowe wydumki, to będzie moc czy nie, a o to jakich warunkach/parametrach będzie pracował silnik itp....itd. :619:
...pominę już to, że robiąc ich na pęczki, wciąż trzeba grzebać od nowa, każdy inaczej się zachowuje, "zabawa" pół dnia...

mszymcz 04-03-2015 21:11

Odp: Samodzielna modyfikacja map/MPPS
 
Cytat:

Napisał heko (Post 2363888)
zacznijmy od tego, że MPPS i inne nie robią tego stera w Mondeo :P
poza tym nie chodzi o to czy jak wgrasz te netowe wydumki, to będzie moc czy nie, a o to jakich warunkach/parametrach będzie pracował silnik itp....itd. :619:
...pominę już to, że robiąc ich na pęczki, wciąż trzeba grzebać od nowa, każdy inaczej się zachowuje, "zabawa" pół dnia...

Wiesz zgadzam się z Tobą w 100%-sam nie podejmuję sie edytować map - raz że nie mam softu, dwa wiedzy, ale najważniejsze jest to że nie zależy mi na totalnym wykręceniu maksimum. - raczej coś w stylu bluefin- wgranie "gotowca" i pogodzenie się z niższymi osiągami. Z drugiej strony są ludzie którzy te "wydumki" robią za kasę - więc można skorzystać z ich usług. Celem ćwiczenia nie jest wykręcenie maksimum ;)

To że MPPS nie obsłuży ECU bosch tak coś czułem w kościach... Czyli w moich warunkach programator...
Co do postu powyżej... O checksum słyszałem.. było coś na forum onetu ;)
A tak nas serio gdzieś tam znalazłem opis tego ecu i ten temat był opisany.

Dynia 07-06-2023 10:20

Odp: Samodzielna modyfikacja map/MPPS
 
Pomoc potrzebna :-)

Sprawa dotyczy mojego brata, który trochę "pobawił" się interfejsami.
Ale od początku.

Do tej pory używał interfejsu jak w linku poniżej (nie ten ale jego odpowiednik z AlieEx... zdjęcie poglądowe) i wszystko było ok.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


Pewnego dnia zapragnął MPPS-a ;-) kupił (v 16), podpiął pod swoje auta (Subaru Forester 2.5T oraz Chevrolet Cruze 1.7CDTI). Pomimo że jego aut nie było na liście coś poklikał, próbował się podłączyć nie wyszło odpiął i to zakończył zabawę.... ale ale
teraz za każdym razem jak podłączy interfejs 1 (autocom - tego podobnego z linku allegro wyżej) na desce rozdzielczej od razy zaświecają się lampki od kontroli trakcji oraz wspomagania kierownicy. Po odpięciu interfejsu kontrolki gasną i to wystarczy samo wpięcie interfejsu do gniazda OBD (nawet nie podpiętego pod kompa). Ogólnie interfejs działa normalnie odczytuje błędy, pokazuje różne informacje itp. Wpięcie MPPS-a nie powoduje zapalania się ww kontrolek.

Ata jeżdżą i nie zgłaszają żadnych błędów itp.

Dla testu podpiąłem autocom-a pod swoje auta S-Max oraz Octavia i wszystko działa normalnie żadne kontroli się nie zaświecają w momencie podpięcia - wszystko ok. Wychodzi na to że tylko jego dwa auta które były wcześniej podpięto pod MPPS-a dziwnie się zachowują po podpięciu autocom-a.

Czy ktoś może wiedzieć co się stało się ;-) lub czy jest jakiś magik w Warszawie lub okolicach który mógły podpiąć swój interfejs przywrócić wszystko tak jak było przed MPPS-em :-)

Pozdrawiam

Struna 07-06-2023 10:51

Odp: Samodzielna modyfikacja map/MPPS
 
Ale wiesz - Ty masz jednak totalnie inne auta/sterowniki, więc to, że Tobie się nie pojawia w zasadzie nie znaczy nic.

Niektóre auta reagują nieco "dziwnie" na wpięcie się w OBD.
Czy brat jest pewien, że wcześniej tego nie było ?

Dynia 07-06-2023 11:38

Odp: Samodzielna modyfikacja map/MPPS
 
tak na 100% nie zaświecały się kontrolki

Ktoś coś może pomóc / podpowiedzieć co robić?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.