Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2008-2011] Włączanie klimy w zimie (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=169225)

WaldekWar 08-11-2012 13:23

Włączanie klimy w zimie
 
Witam.

Jako świeżo upieczony właściciel Focusa MkII FL z klimą manualną, do tego bez doświadczeń z klimatyzacją samochodową, mam takie pytanko:
Czy można i należy włączać klimę w okresie zimowym? W instrukcji samochodu stoi, że sprężarka nie włączy się poniżej 4 st. C temperatury zewnętrznej, z kolei liczne publikacje mówią, że należy klimę uruchamiać nawet w zimie co jakiś czas w celu jej przesmarowania i konserwacji. Ale jeśli sprężarka nie włączy się, to włączanie guzik da...
Jakie są wasze doświadczenia i spostrzeżenia w tym względzie?

luki6262 08-11-2012 14:54

Odp: Włączanie klimy w zimie
 
ja zauważyłem u siebie, że rzeczywiście, poniżej 4 stopni klima się nie włączy. Ale jak silnik się zagrzeje do ok 90 st to włącza się normalnie.

PS. Klima jest naprawde dobra, gdy trzeba szybko odparować szyby

mojmistrz 08-11-2012 18:46

Odp: Włączanie klimy w zimie
 
Trzeba włączać klimę, bo jak jej przez kilka miesięcy ani razu nie odpalisz, to Ci zdechnie i wszystko do remontu, już nie mówię o grzybach, jakie się tam zalęgną :shock: Też mam manualną, ale zimą z jej uruchomieniem czekam aż silnik się trochę rozgrzeje(jadę tak z 4-5km), później normalnie uruchamiam. Nie wiem jak z załączeniem się jej poniżej iluś tam stopni, bo z dmuchaniem zawsze trochę czekam, czy to z klimy czy z nie.Na plus klimki przemawia też jej skuteczność w odparowywaniu szyb. Chwila i nie ma pary, no i powietrze jakieś takie mniej duszące i gorące jest.

Matych 08-11-2012 19:55

Odp: Włączanie klimy w zimie
 
Możecie sobie włączać do woli jak czujnik temp.zewnętrznej nie ogrzeje się powyżej 4C to sprężarka nie załączy się temat przerabiany wielokrotnie

Anperis 08-11-2012 20:06

Odp: Włączanie klimy w zimie
 
Wiec gdzie tu ta "profilaktyka" tak usilnie wpajana?:D
Potwierdzam, u mnie tez sprezarka sie nie wlacza jak na dworzej jest < 4 st

RobekK4 08-11-2012 21:08

Odp: Włączanie klimy w zimie
 
Cytat:

Napisał Anperis (Post 1902397)
Wiec gdzie tu ta "profilaktyka" tak usilnie wpajana?:D
Potwierdzam, u mnie tez sprezarka sie nie wlacza jak na dworzej jest < 4 st

No bez jaj. A przez ile dni z rzędu występują temperatury < 4 st.C ?
Zasadniczo rozchodzi się o to, aby nie dopuścić do użytkowania klimy jedynie w upały, ale też od_czasu_do_czasu załączyć klimkę w chłodny dzień (ale niekoniecznie w siarczyste mrozy).

majek32 08-11-2012 21:14

Odp: Włączanie klimy w zimie
 
Wiadomo już że klima nie właczy sie przy ujemnych temperaturach. No to powiedzcie mi czemu szyby odparowują jak się włączy klimę własnie przy ujemnej temperaturze na zewnątrz. Bez klimy boczne szyby zaparowane szczególnie przy komplecie na pokładzie

WaldekWar 09-11-2012 09:20

Odp: Włączanie klimy w zimie
 
Cytat:

Napisał majek32 (Post 1902457)
Wiadomo już że klima nie właczy sie przy ujemnych temperaturach. No to powiedzcie mi czemu szyby odparowują jak się włączy klimę własnie przy ujemnej temperaturze na zewnątrz. Bez klimy boczne szyby zaparowane szczególnie przy komplecie na pokładzie

Spotkałem się też z teorią, że załączanie sprężarki w zimie limitowane jest tak naprawdę nie przez temperaturę zewnętrzna, tylko przez temperaturę parownika (przez niego przepływa powietrze zasilające kabinę), także załączenie obiegu zamkniętego powietrza kabinowego (oczywiście po uprzednim jego nagrzaniu) może ogrzać parownik na tyle, że klima załączy się mimo mrozu na zewnątrz.
Czy ktoś może zbadał, jak to wygląda w naszych foczkach?

tedi_k 09-11-2012 10:57

Odp: Włączanie klimy w zimie
 
Sprzęgło sprężarki klimatyzacji załączane jest przez sterownik silnika (PC), który ma do dyspozycji swoje czujniki temepratury powietrza dolotowego oraz dwa czujniki ciśnienia czynnika roboczego w układzie klimatyzacji. W oparciu o te info musi podejmować decyzje o załączeniu sprzęgła albo nie. Żądanie załączenia klimy PCM dostaje po CAN ze sterownika klimy albo GEM. Tak więc w wypracowaniu sygnału załączenia sprzęgła raczej PCM korzysta tylko z info o temp. powietrza dolotowego.

damiasek 09-11-2012 11:57

Odp: Włączanie klimy w zimie
 
A czujnik temp. pow. dolotowego w jest za turbo i intercoolerem i mierzy temperaturę powietrza sprężonego które ma wyższą temperaturę niż powietrze na zewnątrz i na dodatek zależy do aktualnego ciśnienia sprężania.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:38.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.