Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford S-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=153)
-   -   [S-MAX 2006-2015] fabryczne WEBASTO - ASO nie umie naprawić (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=151563)

skoru 21-02-2012 20:28

fabryczne WEBASTO - ASO nie umie naprawić
 
Witam wszystkich fordziarzy :)

Chciałbym Wam opisać swoje perypetie ze esiem, na szczęście zakończone (póki co..) szczęśliwie.

Esiu ma zaledwie kilka tygodni, ma fabryczną nagrzewnica zasilana paliwem z możliwością programowania (w skrócie: webasto). Od początku nagrzewnicy nie dało się uruchomić gdy był włączony silnik (czyli funkcja dogrzewania silnika i wnętrza przy zimnym rozruchu) jednak nie miałem czasu się tym zająć. Pewnego dnia nagrzewnica przestała działać w ogóle - próba uruchomienia jej z pilota czy conversa nie dawała kompletnie nic.

Oczywiście udałem się z tym do serwisu. Po trzech godzinach czekania przyszedł opiekun serwisowy i mówi że (UWAGA!) "podpięcie auta do komputera nic nie wykazało i nie wiedzą co to jest":))) myślałem że się przewrócę - w trzy godziny to się robi format i stawia system na pentium 120 turbo 16 MB RAM a nie sprawdza komunikaty o błędach w OBD! Moja delikatna sugestia do pana że mnie zaraz szlag trafi spowodowała że wziął mnie na halę napraw i od tej pory na własne oczy widziałem jak pan Ziutek najwyraźniej po kursie obsługi syreny bawi się w diagnostę kilkutygodniowego auta za 170 plnów.. PANOWIE ZGROZA! On nie miał pojęcia nt obsługi i diagnostyki komputerów, klikał losowo w ikonki, restartował swój komputer, w ciągu 45 minut (tyle wytrzymałem z nim na hali) jakieś 20 razy uruchamiał i gasił silnik (mimo że na komputerze wyświetliło mu się "turn the ignition on" a nie "engine on"!) w końcu stwierdził że musi obejrzeć samo webasto (to co on robił przez wcześniejsze 3 godziny ja się pytam?!?!) i w tym celu odkręcił i zdjął koło - piękną, nową 16 calową aluminiową felę, po czym z jakiegoś metra strzelił lewą stroną koła w podłogę jakby to była najnormalniejsza rzecz pod słońcem - panowie SERCE KRWAWI a przed oczami ma się te wszystkie chwile kiedy z takim pietyzmem delikatnie opiera się felgę o ścianę garażu coby jej nie porysować...
Popatrzył, pomacał i stwierdzi: "no, webasto jest, i wygląda jak nowe..":shock:
W czasie gdy byłem na hali miałem okazję popatrzeć jak pracuje serwis na drugiej zmianie (rzecz się działa w godzinach 18-23) auta z podniesionymi maskami stoją, radio gra, a mój diagnosta - specjalista był jedynym człowiekiem który w ogóle stał przy jakimś aucie - reszta się plątała po hali jak smród po gaciach! Obok mojego esia na hali stało Mondeo gościa który czekał na auto w poczekalni. W ciągu tych 45 min NIKT DO JEGO AUTA NAWET NIE PODSZEDŁ, rozumiecie?

Stwierdziłem że mam dość. Doradcy powiedziałem że wracam do domu. Po paru dniach zadzwonili z diagnozą: padł przewód doprowadzający paliwo do nagrzewnicy, czas oczekiwania: 5 dni. Wczoraj pojechałem po auto, webasto działa, przyczyna: wada fabryczna, błędny montaż przewodu przez co zapowietrzenie układu i deaktywacja nagrzewnicy. Funkcja dogrzewania nadal nie działa, pomimo zgłoszenia usterki przy oddawaniu samochodu na serwis. Znowu stres, znowu wyklinanie "szpecjalistów" od diabłów i powrót do domu autem żony.

Dziś grzecznie zadzwonili że auto gotowe, że działa nagrzewnica również w trakcie jazdy. Powód usterki: złe ustawienia w komputerze sterującym. Żaden z diagnostów przez ponad tydzień tego nie wykrył, potrzebowali specjalnych instrukcji z Ford Polska.

Wnioski z tej historii są takie: Nie wiem jak działają inne serwisy forda, ale to z jak ogromną niekompetencją, niechlujstwem i spychologią spotkałem się w moim serwisie graniczy z absurdem! Na swojej drodze przez mękę nie spotkałem tam ani jednego serwisanta przygotowanego merytorycznie do obsługi tak skomplikowanych samochodów jakimi są nowe Fordy. Wyobrażacie sobie że tacy ludzie - nie wiem - kalibrują Wam ESP, BLIS czy aktywny tempomat? Boże BROŃ.

Sorki za przydługi temat, ale mam nadzieję że ten post pomoże komuś z podobnym problemem z fabrycznym webasto i być może pozwoli spojrzeć bardziej krytycznym okien na serwis Forda.
Ktoś kiedyś powiedział że każdy kumaty mechanik zakłada własny warsztat, a w autoryzowanych zostają tylko.. sami sobie dokończcie. Pozdrawiam,

dikileiden 23-02-2012 00:08

Odp: fabryczne WEBASTO - ASO nie umie naprawić
 
U mnie świeci się cały czas ogrzewanie postojowe włączone , nie można odznaczyć w menu bo krzyżyk zaraz wraca. Nie można go włączyć jak i wyłączyć. Po wykasowaniu błędu , po odpaleniu auta wszystko w porządku , ale jak tylko zgaszę auto to zaraz pojawia się info że ogrzewanie postojowe włączone. Jeżdżę teraz bez bezpiecznika , bo ASO nie potrafiło tego naprawić a ja nie miałem już do nich nerwów , prawie dwanaście godzin grzebali przy aucie i nie doszli gdzie jest problem.

Hipos 23-02-2012 05:17

Odp: fabryczne WEBASTO - ASO nie umie naprawić
 
dikileiden chyba musisz pojechać tam gdzie był skoru.
On już ich przeszkolił, tylko musisz trafić na tego samego mechanika.

Ups coś za dużo musisz jako klient :shock:

anwod 23-02-2012 06:40

Odp: fabryczne WEBASTO - ASO nie umie naprawić
 
U mnie nagrzewnice moge wlaczyc w dwoch miejscach w conversie. W jednym jest tylko kwadracik dodatkowa nagrzewnica, wlacz-wylacz - i aso nie moglo mi wytlumaczyc do czego to sluzy ale z wpisow powyzej rozumiem ze chodzi o dodatkowe nagrzewanie podczas jazdy. Przy wlaczonej tej funkcji nigdy nie mialem zadnego komunikatu ze nagrzewnica dziala, czy to tak ma byc? moge to w kazdej chwili odhaczyc.
No i drugie miejsce w conversie, poswiecone juz tylko nagrzewnicy. Moge tam programowac itd i mam tez mozliwosc 'uruchom teraz'. Ta funkcja dziala tylko przy wylaczonym silniku i wlaczonej stacyjce. Oczywiscie pozniej wylaczam stacyjke i na conversie jest komunikat ze webasto dziala.

Nie mam problemow ze zdalnym uruchamianiem.

Jak to u Was wyglada?

ps. Przeprasam za brak polskich znakow.

skoru 23-02-2012 07:40

Odp: fabryczne WEBASTO - ASO nie umie naprawić
 
@anwod to ja Ci wytłumaczę o co chodzi (może powinienem dorabiać w serwisie?:D) ta dodatkowa nagrzewnica o której mówisz to jest tzw PTC, czyli nagrzewnica elektryczna wspomagająca nagrzewanie wnętrza samochodu przeważnie przy dieslach - jest to układ zupełnie niezależny od webasto. Jakby sobie serwisant poczytał głupią instrukcję to by wiedział co Ci odpowiedzieć. Co za tłumoki - nie mają pojęcia co sprzedają i "naprawiają"!

Co do samego webasto, to masz dokładnie ten sam "problem" z funckją "uruchom teraz" przy włączonym silniku. Mi się udało wymusić na serwisie by ta funkcja była aktywna, co powoduje że przy zimnym rozruchu webasto uruchamia się zaraz po odpaleniu auta i po 3 km przy -10 st C auto osiąga temp roboczą! Chyba nie muszę mówić jaka to rewelacja jest nie?:D

foxtrot 23-02-2012 07:58

Odp: fabryczne WEBASTO - ASO nie umie naprawić
 
dikileiden;
mam dokładnie tak samo - pewnego mroźnego dnia pojawił mi się komunikat, o włączonym ogrzewaniu pomocniczym i nijak nie można odznaczyć krzyżyka, bo sam powraca; wcześniej przez 2 zimy wszystko było OK; ta funkcja dziala tylko przy wylaczonym silniku i włączonej stacyjce - tak jak pisze anwwod

skoru;
napisz tu, albo na priv gdzie udało Ci się rozwiązać problem i ile to kosztowało

TEDET 23-02-2012 08:36

Odp: fabryczne WEBASTO - ASO nie umie naprawić
 
W moim przypadku fabryczne Webasto od początku nie nagrzewało dostatecznie wnętrza (s-max 2011) i trafiało mnie jak ludzie pisali na forach, że zimą mają w autach saunę a u mnie to zaledwie słaba kriokomora :-). W końcu w ubiegłym tygodniu pojechałem z problemem do ASO. Panowie po wielu godzinach zabawy z Webasto wgrali najnowsze oprogramowanie, dzięki któremu nie działa już programowanie urządzenia, a załączanie możliwe jest jedynie z pilota a grzeje dalej słabo jak wcześniej. Krótko mówiąc bardziej popsuli. ASO tłumaczy się, że jest to problem Forda, nad którym właśnie Ford Polska intensywnie pracuje i jak tylko sobie z tym poradzą zaproszą mnie do warsztatu. Mieli też ponoć podobne przypadki w Mondeo. Więc czekam a zima w pełni i mnie dalej trafia…..
I jeszcze pytanie – czy jest możliwość ustawiania temperatury grzania lub czasu grzania w fabrycznym webasto – oprócz oczywiście godziny, na którą auto ma być ciepłe ?

anwod 23-02-2012 08:46

Odp: fabryczne WEBASTO - ASO nie umie naprawić
 
skoru - nie jestem pewien czy tak powinno być jak mówisz. Od nowości, czyli od 3 miesięcy, od przyjazdu z fabryki działa dokładnie tak jak opisałem. Zakładam, że fabrycznie jest dobrze :-)
Co więcej uruchamiając go na mrozie mam w samochodzie ciepło dosłownie po 2 - 3 minutach (benzyna) i mam wrażenie że webasto pracuje bo ewidentnie coś buczy i czasami czuć niestety przez chwile spaliny w kabinie. Temperatura silnika rośnie wtedy w tempie zawrotnym jak patrzę na wskaźnik.
W instrukcji nie jest jednoznacznie napisane co to jest ta dodatkowa nagrzewnica, są dwa warianty elektryczna i spalinowa niby tylko diesle, no ale ja mam benzynę.

Już sam nie wiem jak to powinno działać. MOże ta dodatkowe nagrzewnica w sytuacji gdy mam webasto to właśnie webasto, które po prostu przy zaznaczeniu w conversie włącza się zawsze jak silnik jest aimny i wyłącza automatycznie po osiągnieciu temperatury roboczej - i robi to bez żadnej sygnalizacji.

w miedzy czasie napisał tedet to dodam, że u mnie po rozgrzaniu webasto w samochodzie jest sauna.

Może jest tu ktoś kumaty z serwisu, albo dzwonimy do ford polska.

skoru 23-02-2012 11:29

Odp: fabryczne WEBASTO - ASO nie umie naprawić
 
@foxtrot wszystkie opisane problemy kosztowały mnie na szczęście tylko kupę czasu i nerwów - problemy zostały załatwione w ramach gwarancji w "autoryzowanym serwisie" - trzeba być upierdliwym i okropnie upartym, i nie wolno pozwolić sobie wmówić że w instrukcji jest błąd i że webasto ma chodzić tak jakie ma "widzimisie" szef serwisu tego dnia.

@anwod nie wiem jak jest w benzynach, wiem że w dieslach standardem jest nagrzewnica PTC (elektryczna) którą tylko można włączyć/wyłączyć w conversie (w esiach po lifcie), natomiast opcjonalne webasto ma dogrzewać automatycznie silnik przy zimnym starcie oraz działać po wywołaniu z pilota lub po zaprogramowaniu w conversie przy wyłączonym silniku i/lub włączonym zapłonie.
Inna sprawa jest znowu w przypadku aut z zimnych stref klimatycznych - tam dodatkowa nagrzewnica jest też zupełnie inna...

domadm 23-02-2012 12:22

Odp: fabryczne WEBASTO - ASO nie umie naprawić
 
Cytat:

Napisał skoru (Post 1788915)
[...] wiem że w dieslach standardem jest nagrzewnica PTC (elektryczna) którą tylko można włączyć/wyłączyć w conversie (w esiach po lifcie).

Hmm, ja tego u siebie nie widzę, a powinienem nagrzewnicę elektryczną mieć. Na pewno jest sterowana z converse? Możesz podać gdzie w menu?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:59.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.