Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Błąd P0235 Check engine i sprężynka (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=162345)

hardtmuth 24-07-2012 15:50

Błąd P0235 Check engine i sprężynka
 
Część wszystkim.

Mondeo 2.0 TDCi 2006, przebieg 41 tys.
Użytkuję go od około 1,5 roku i od przebiegu 20-parę tys.

Samochód jeździ po mieście, krótkie trasy do kilku km, więc zapycha się DPF lub coś innego. W poprzednim roku sprężynka się zapalała nagminnie, co chwilę, czy zimny czy ciepły, przy depnięciu gazem, stojąc na światłach. W elmie żadnych błędów zapisanych/oczekujących nie było (tak wiem, nie pokazuje on wszystkiego, są lepsze sprzęty). Po przepaleniu na trasie GD-KRK przez ponad pół roku był spokój. Kilka miesięcy temu znowu to wróciło, tak spokojnie raz na jakiś czas, więc przymierzałem się do jakiejś trasy.

Nie zdążyłem, sprężynka coraz częściej się zapalała, ale nie było to jeszcze uciążliwe, do ostatnich dni, kiedy to check engine zapalił się (pierwszy raz w tym samochodzie). Spadek mocy oczywiście. Niekiedy zapaliła się ekstra sprężynka (oczywiście migająca).

Podłączyłem elma i scanxlpro i odczytałem:
P0235 - Turbocharger Boost Sensor A Circuit Malfunction

W błędach oczekujących cały czas wisi, więc zerowanie błędów nic nie daje.

Poczytałem trochę, wyszło, że może to być czujnik MAP. Udało mi się do niego dobrać, przy okazji zauważyłem, że gruby wąż idący na dół z zaworu EGR do MAPa miał lekki luz i był przy EGR zaolejony (delikatnie), dokręciłem opaskę.

Teraz sprawdziłem po numerze (4s7q-9f479-aa), że to jest MAP. Mocowany jest w metalowym łączniku zamocowanym z przodu po prawej stronie samochodu do jego ramy. Kiedy odpiąłem od znalezionego czujnika przewód, scanxl zgłosił błąd 0110 - obwód czujnika temperatury powietrza wadliwe dzialanie. Czytałem, że MAP ma czujnik temperatury, więc pasuje? Czujnik wyczyściłem w denaturacie, zamontowałem - błąd P0235 cały czas jest.

Jak rozumieć błąd P0235 (sam), bo innych nie widzę. Kiedy ktoś miał usterkę MAP wyświetlało też towarzyszące temu czujnikowi błędy, a tutaj ich brak.

Zastanawiam się, czy kupować czujnik, czy szukać jeszcze gdzie indziej?

Ktoś może ma rozpiskę, który pin czujnika MAP jest do czego, to sobie przetestuję go w domu. Mechanik ze mnie żaden, ale mam dostęp do wszelakich narzędzi. Jestem elektronikiem, więc sprawdzenie czujnika to nie będzie problem.

EDIT: o jednym zapomniałem, ciśnienie odczytywane z MAP w scanxl jest cały czas stałe 34-35kPa, czy stoi w miejscu (to oczywiste) jak w czasie jazdy, przyspieszania, duszenia. Nic się nie zmienia, żeby nie było, że nic nie działa to odczyty z MAF są prawidłowe i dochodzi do 100 czegoś tam/s przy gazowaniu.

Probo 24-07-2012 17:33

Odp: Błąd P0235 Check engine i sprężynka
 
Cytat:

Napisał hardtmuth (Post 1856326)

Podłączyłem elma i scanxlpro i odczytałem:
P0235 - Turbocharger Boost Sensor A Circuit Malfunction

Witam.

Po mojemu błąd P0235 to: Czujnik doładowania turbosprężarki Awaria obwodu.

Sprawdź dokładnie instalację czy gdzieś nie jest przerwany przewód lub brak styku na kostkach.

Potwierdzeniem tego będzie stała wartość ponieważ nie czyta czujnika.


Cytat:

Napisał hardtmuth (Post 1856326)

EDIT: o jednym zapomniałem, ciśnienie odczytywane z MAP w scanxl jest cały czas stałe 34-35kPa, czy stoi w miejscu (to oczywiste) jak w czasie jazdy, przyspieszania, duszenia. Nic się nie zmienia, żeby nie było, że nic nie działa to odczyty z MAF są prawidłowe i dochodzi do 100 czegoś tam/s przy gazowaniu.


benio 24-07-2012 20:48

Odp: Błąd P0235 Check engine i sprężynka
 
Było -> [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

PS
Sprawdź sztangę od regulacji kierownic turbiny, czy po odpaleniu silnika siłownik ciągnie ją do przodu.

Wojtek 24-07-2012 20:53

Odp: Błąd P0235 Check engine i sprężynka
 
Szukać , szukać i jeszcze raz szukać.

Temat zamykam.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:45.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.