Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ogólnie o motoryzacji (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=122)
-   -   Jazda na benzynie 95 czy 98? Jakie korzyści? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=144003)

max11 16-11-2011 13:18

Jazda na benzynie 95 czy 98? Jakie korzyści?
 
Czy robił ktoś próby porównania jazdy na paliwie 95 i 98? Ciekaw jestem co się bardziej opłaca, zwłaszcza przy jeździe na zimnym silniku (odcinki do 10km).

Kubus88 16-11-2011 15:33

Odp: 95 czy 98. Co się bardziej opłaca?
 
Myślę, że nie zauważysz różnicy. Ja kiedyś parę razy zatankowałem Shella v-power racing i jedyna różnica jaką zauważyłem to to, że auto lepiej odpalało i to też nie koniecznie.

wydra 16-11-2011 15:39

Odp: 95 czy 98. Co się bardziej opłaca?
 
Ja myślę, że najbardziej opłaca się gaz ;)

Jitter 16-11-2011 17:46

Odp: 95 czy 98. Co się bardziej opłaca?
 
Trochę z autopsji: cały 2010 rok jeździłem na '95-tce, obecny na '98. Przy drugim rodzaju paliwa moja Fuzja (również z silnikiem 1.4l) jest wyraźnie żwawsza i elastyczniejsza. Różnicę szczególnie odczuwam przy codziennych podjazdach pod strome wzniesienie, na którym mieszkam. Nie jestem zmuszony redukować do jedynki, aby pokonać na wspomnianym podjeździe "śpiących policjantów", bo auto nie dusi się w przedziale 1000-1200obr./min. na biegu drugim (powolny przejazd przez "garb"). Wolę wydać parę groszy więcej za litr i mieć większy komfort z jazdy. W ciągu roku nie pokonuję zbyt dużych dystansów - na ogół 9000-10000km - więc domowy budżet raczej nie cierpi ;) Kwestią osobnej dyskusji jest jakość paliwa na naszych stacjach - wg mojej subiektywnej oceny '95 jest częściej chrzczona.

max11 17-11-2011 10:05

Odp: Jazda na benzynie 95 czy 98? Jakie korzyści?
 
Właśnie kwestia "chrzczenia" paliwa skłania mnie do wypróbowania jazdy na 98.
Na logikę nie ma sensu chrzczenia 98, ponieważ sprzedaje się w małych ilościach, więc zysk żaden. Co innego 95. A jak się nie mylę, to nawet renomowane stację działają na zasadzie franchising-u.

Mam znajomego, który twierdzi, że dlatego taniej wychodzi jazda na 98. W moim przypadku, pokonywania często krótkich odcinków na zimnym silniku jest o tyle istotne, że w takich warunkach żre prawie 10L.

Oczywiście, są jeszcze specjaliści twierdzący, że do 98 musi być silnik przystosowany. Znalazłem coś takiego:"FSI albo silniki ze stopniem sprężania pow 10,5-11". Czy fuzje mają coś takiego?

Jitter 17-11-2011 11:21

Odp: Jazda na benzynie 95 czy 98? Jakie korzyści?
 
Cytat za instrukcją obsługi Fusiona:

Cytat:

/strona 76/

JAKOŚĆ PALIWA-BENZYNA

Wskazówka:
Zalecamy stosowanie wyłącznie paliwa wysokiej jakości bez żadnych
dodatkowych składników.

UWAGA
Nie stosuj benzyny etylizowanej lub benzyny z dodatkami paliwowymi
zawierającymi inne składniki metaliczne (np. na bazie manganu).
Mogą one uszkodzić układ kontroli emisji spalin.

Stosuj benzynę bezołowiową o liczbie oktanowej minimum 95,
zgodną z europejską normą EN228 lub analogiczną.
Być może będzie to zbyt duże uproszczenie, ale skoro nie ma zakazu jazdy na 98-ce, to jest ona dopuszczona ;)

emonkey 18-11-2011 19:54

Odp: Jazda na benzynie 95 czy 98? Jakie korzyści?
 
Moim zdaniem jeżeli się ma auto o dużej mocy, to ilość oktanów przekłada się na przyrost mocy, wtedy to jest sens lania benzyny 98. A jeżeli nie ma się silnik z focusa ST to nie warto przepłacać :)
Pozdrawiam

kidlerr 18-11-2011 22:21

Odp: Jazda na benzynie 95 czy 98? Jakie korzyści?
 
[QUOTE=Jitter;1738152]Trochę z autopsji: cały 2010 rok jeździłem na '95-tce, obecny na '98. Przy drugim rodzaju paliwa moja Fuzja (również z silnikiem 1.4l) jest wyraźnie żwawsza i elastyczniejsza.

Biorąc powyższe pod uwagę -

[QUOTE=emonkey;1739550]Moim zdaniem jeżeli się ma auto o dużej mocy, to ilość oktanów przekłada się na przyrost mocy, wtedy to jest sens lania benzyny 98.

- chyba jest wręcz odwrotnie

emonkey 19-11-2011 13:04

Odp: Jazda na benzynie 95 czy 98? Jakie korzyści?
 
Swego czasu oglądałem w tv jak hamowano Impreze WRX albo STI oraz jakiegoś VW Polo albo Golfa z 1.4 silnikiem.
Oba pojazdy miały pomiar mocy na benzynie 95 i 98, przy Subaru ilość koni wzrosła dosyć znacznie po zatankowaniu 98 w porównaniu do 95, bo kilkanaście KM a przy Polo zaledwie kilka :) Oczywiście te kilka koni dla kogoś jest dużą różnicą a dla innego nie. Jak ja nalałem 98 a silnik miałem 1.4 8V o mocy 64KM to odczułem różnicę jedynie w portfelu :)

A tak nawiasem, w sportach motorowych tankuje się chyba coś koło 100 oktanów benzynę :) Więc to już samo za siebie mówi dlaczego nie 95 :)

Kubus88 19-11-2011 13:21

Odp: Jazda na benzynie 95 czy 98? Jakie korzyści?
 
Cytat:

Napisał emonkey (Post 1739841)
To znaczy jak? Swego czasu oglądałem w tv jak hamowano Impreze WRX albo STI oraz jakiegoś VW Polo albo Golfa z 1.4 silnikiem.
Oba pojazdy miały pomiar mocy na benzynie 95 i 98, przy Subaru ilość koni wzrosła dosyć znacznie po zatankowaniu 98 w porównaniu do 95, bo chyba kilkanaście KM a przy polu zaledwie kilka :)

Tak nawiasem, w sportach motorowych tankuje się chyba coś koło 100 oktanów benzynę :) Więc to już samo za siebie mówi dlaczego nie 95 :)

Nie porównuj o ile koni przyrosło tylko o jaki procent. To wtedy wyjdzie sens... Swoją drogą to nie chce mi się wieżyc w te mierzalne np. kilku koniowe przyrosty w seryjnych autach. Każdy lałby 98. Kiedyś w GT był test 'lepszych' paliw na Toyocie Corolli 1.6. Verva, ultimate, 98, v-power racing. Wszystkie 'lepsze' paliwa wykazywały minimalny procent przyrostu np. 1KM, co to za przyrost? Żaden, jedynie v-power racing dał niby ok. 3KM.

W sportach motorowych samochody są przystosowane do wyczynowych paliw i lanie 95 może w ogóle nie wchodzić w grę. Tak jak wlanie do zwykłego auta wyczynowej benzyny nic mu nie da.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:58.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.