Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=13111)

Bebejt 14-06-2009 13:37

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Cytat:

Napisał 1olek (Post 1185146)
o licznik dzienny ;)


dokladnie o to mi chodzilo ;-) I on podlega tylko zerowaniu po wyciagnięciu wtyczki :)

paul29b 20-06-2009 17:10

Odp: Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Cytat:

Napisał robarek (Post 1045041)
Witam!
To pytanie już było ale nie było odpowiedzi:
Jak zdemontować górną osłonę kolumny kierownicy w celu dostania się do śrubek pokrywy górnej, tej przed zestawem wskażników?

ja tak samo nie mogę tej osłony zdjąć, te zatrzaski bardzo mocno trzymają i próbowałem je kombinerkami ścisnąć, ale bez skutku - boję się, że zatrzaski zostaną a plastik pęknie :] jak wy to zdjęliście ?!?

jurek_13 08-07-2009 21:19

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Górna osłona kierownicy jest bardzo mocno osadzona i trzyma na dwóch bocznych zatrzaskach. Aby ją zdjąć trzeba mocno pociągnąć za jej dolną część (przy śrubach mocujących z lewej i prawej strony kolumny kierownicy).

Mecjusz 19-08-2009 13:57

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Dzięki wielkie za świetną instrukcję:D

Papel 20-08-2009 18:35

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Ja niedawno dzięki temu opisowi też wymieniłem żaróweczki ale efekt jaki osiągnąłem na diodach rozpraszających jest wg mnie średni... ale ja nie o tym:P

Zastanawiałem się czy ktoś zmieniał całe blaty zegarów na inne by zmienić kolor jak np. jasny błękit w focusie II. kiedyś na skrzyżowaniu jak stałem to podjechał jakiś focus i jego podświetlenie zegarów było zajebiaszcze. Dałoby się blaty podmienić?

1olek 20-08-2009 20:25

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
pewnie, sa na allegro do kupienia, napisz do tego goscia: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

juha 28-08-2009 13:33

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Witam

Czytam i czytam już drugi raz cały wątek i nie mogę się doczytać jakie to są żarówki, czy ktoś mógłby podsumować i napisać:

ile sztuk, jakich żarówek, ile watowych w jakim kolorze potrzeba

na ten moment doczytałem się że potrzeba:

4 szt., zielone, W3W 12 V (0,4W)
2 szt. białe, W1,2W 12V (nie wiem ile watów)

Będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

1olek 28-08-2009 19:27

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
jakie zielone, wszystkie sa przezroczyste i dodatkowo oryginalnie sa na 14 V

1olek 28-08-2009 19:34

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
jako ze mam w domu drugie zegary to Ci sprawdzilem :)

- 4 duze zarowki 14V 3 W bezcokolowe (na zarowce pisze jeszcze VCH C2 b)
- 2 male zarowki 14V 50 mA bezcokolowe (na zarowce pisze jeszcze VCH 01G)

bluebob 28-08-2009 20:46

Odp: Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał paul29b (Post 1189412)
ja tak samo nie mogę tej osłony zdjąć, te zatrzaski bardzo mocno trzymają i próbowałem je kombinerkami ścisnąć, ale bez skutku - boję się, że zatrzaski zostaną a plastik pęknie :] jak wy to zdjęliście ?!?

Najlepiej jest ściągnąć najpierw górną osłonę. A jak to zrobić? Najlepiej jest użyć płaskiego srubokręta. Wkładamy go między koło kierownicy a górną pokrywę i podważamy. Kiedy wyskoczy możemy odkręcić dolną osłonę i ściąga się ona bez problemu. Jak coś to zamieszczę foty.

ronaldron 29-08-2009 16:22

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Ja też wymieniłem te żarówki. Musiałem wymienić jedną większą jedną mniejszą. Nie mogłem nigdzie na szyko dostać oryginałów więc kupiłem takie 12v. I jak wymieniłem tę 3 watową to poszła mi 14voltowa -to ja znowu na 12 voltową to znowu trzecia 14 voltowa się przepaliła. I tak musiałem wsadzić 3 żarówki 12 voltowe i teraz mam jedna oryginalna i 3 12 voltowe. Chyba w poniedziałek kupie wszystkie oryginały.Pozdrawiam i uważam, że wpis jest bardzo dobry. Troche problemu z górną osłoną, ale da radę zrobić.

michal111 29-08-2009 16:48

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Bardzo dobra instrukcja. Jak będzie jakiś ciepły week to zabieram się za wymianę bo przepaliła mi się jedna już :wink: Pozdrawiam.

michal111 29-08-2009 17:09

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Bardzo dobra instrukcja. Jak będzie jakiś ciepły week to zabieram się za wymianę bo przepaliła mi się jedna już :wink: Pozdrawiam.

paul29b 03-09-2009 21:46

Odp: Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Cytat:

Napisał bluebob (Post 1233963)
Najlepiej jest ściągnąć najpierw górną osłonę. A jak to zrobić? Najlepiej jest użyć płaskiego srubokręta. Wkładamy go między koło kierownicy a górną pokrywę i podważamy. Kiedy wyskoczy możemy odkręcić dolną osłonę i ściąga się ona bez problemu. Jak coś to zamieszczę foty.

mówimy oczywiście o dolnej osłonie przy zegarach - jak patrzyłem to jest na zatrzaski, których nie mogę wyciągnąć a nie na śrubki - no chyba że masz na myśli osłonę pod kierownicą - ale dla pewności to proszę o fotki, ponieważ póki co jeżdżę ze spaloną żarówką - lepsze to niż połamać jakieś plastiki podczas wymiany.

bluebob 04-09-2009 11:09

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
1 załącznik(i)
Wszystkie osłony są na śrubki. Sprawdziłem jak wgrywałem kompa i jest ich łącznie 14. Wyjątek stanowi część przy samej kierownicy. Ta osłona, o którą Ci zapewne chodzi to ta, która znajduje się zaraz przy zegarach i jakby lekko pod nie wchodzi. Ta osłona jest na zatrzaski, ale śrubki również ma i to dwie z lewej strony, a dwie z prawej (masz na rysunku zaznaczone miejsca śrubek [2,3] i zatrzasku [1]). Na stronie pierwszej masz bardzo ładne i dokładne pozostałe zdjęcia. Ja tą osłonę wyciągam używając troszkę siły.

Dawid849 04-09-2009 12:49

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Cytat:

Napisał Jesionki (Post 845579)
Witam!
Panowie żaróweczki w kokpicie MK III to W3W można je zastapić po uprzednim wyjęciu starych z plastikowych cokołów
Pozdrawiam

Ja tak właśnie zrobiłem a te zaróweczki mozna kupić wszędzie w kazdym motoryzacyjnym:) Opis super mi pomógł przy wyciąganiu zegarów :)

hanasek 29-12-2009 22:26

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Witam Serdecznie! Mam olbrzymi problem. :( Do momentu odczepienia wtyczki od zegarów wszystko szło jak po maśle. Jednakże, gdy wyjąłem zegary, wymieniłem żarówki, podpiąłem i wsadziłem z powrotem stał się KOSZMAR!:( Nie działała mi tylko jedna żarówka mała, która podświetlała licznik dzienny. Po ponownym montażu nie działa mi żarówka od lewego ekranu odpowiedzialnego za temperaturę, spalanie i tak dalej, licznik dzienny, środkowe części obrotomierza i prędkościomierza oraz sam obrotomierz i prędkościomierz, ponieważ wskazówki opadły prostopadle do licznika, a po przekręceniu zapłonu nieco się podnoszą, ale nie działają. Wtyczki nie uszkodziłem na pewno. Proszę o pomoc :(:(:(

cosmo80 29-12-2009 22:32

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
A próbowałeś to jeszcze raz rozłączyc i jeszcze raz starannie połączyc i zabezpieczyc wtyczke (tzn zaciągnąc tą wajche aby wtyczka dobrze weszła w gniazdo) :?:
Gdy wszystko jest ok to po ponownym podłączeniu wszystkie wskazówki idą na maxa na chwilkę i zapalają sie kontrolki (tak samo jak w teście zegarów). Swoją drogą jeśli wszystko masz podłączone jak należy to spróbuj uruchomic test zegarów.

bluebob 30-12-2009 10:20

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
hanasek spróbuj zrobić tak jak kolega wyżej pisze. A czy przypadkiem nie trzymałeś zegarów do góry nogami dłuższy czas? Być może wypłynął płynny silikon, albo może uderzyłeś nimi gdzieś przypadkiem o coś? Być może uszkodziłeś je mechanicznie i jak żaden sposób nie pomoże to tylko wymiana...

hanasek 30-12-2009 11:39

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Problem rozwiązany. Wymieniając żarówki obróciłem zegary o kąt 180 stopni i wskazówki 'z nad' kreski, która je trzyma opadły 'pod' kreskę. Obróciłem tak, aby było poprawnie, kupiłem w ASO 4 żarówki ( 7.98 za sztukę w GERMAZ WROCŁAW ) i wszystko działa. Dziękuję za pomoc : )

karex 30-12-2009 12:13

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Powtórzę się. To są zwykłe żarówki do kupienia w prawie każdym sklepie motoryzacyjnym po 0,80 do 1,50 zł za sztukę. Duże 3Watowe, a małe 1,2Wata wystarczy poprosić o żarówki do licznika lub podświetlenia deski. Prawie każda marka pojazdu ma tak samo.
Stare wyciąga się z tego plastikowego mocowania po prostu pociągając. Jeżeli żarówka się ślizga to wystarczy założyć lateksową rękawiczkę i po problemie.

1olek 30-12-2009 20:57

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
tak na marginesie oryginalne sa na 14.4 V natomiast te w sklepach sa na 12 V ;) dlatego jak sie wymienia warto wymienic wszystkie zeby swiecily z jednakowa moca, no i po co 2 razy rozbierac licznik.

jendrekmak 30-12-2009 23:29

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Cytat:

Napisał 1olek (Post 1321120)
tak na marginesie oryginalne sa na 14.4 V natomiast te w sklepach sa na 12 V

chyba sobie jaja robisz... może jeszcze wiesz od którego producenta biorą?

1olek 31-12-2009 09:11

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Cytat:

Napisał jendrekmak (Post 1321234)
chyba sobie jaja robisz... może jeszcze wiesz od którego producenta biorą?

kolego nie robie sobie jaj, a Ty jak nie wiesz zamiast madrkowac wyjmij sobie zarowke z zegarow i zobacz co na niej pisze, no chyba ze nie masz juz oryginalnych ;)

jendrekmak 31-12-2009 09:29

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
chcesz powiedzieć że jakaś firma (np. Philips) robi oddzielnie dla forda żarówki na napięcie 14,4V a dla pozostałych producentów aut na 12V. 12V jest tylko oznaczeniem umownym napięcia w instalacji samochodu. pewnie akumulatory dla forda też robią na 14,4 V? wiadomo że alternator ładuje na wyższe napięcie bo gdyby dawał równe 12V to akumulator by się rozładował.

1olek 31-12-2009 09:36

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Kolego nie interesuje mnie co kto robi i dla kogo fakt jest taki ze fabryczne zarowki w zegarach sa na 14.4 V, koniec i kropka. Mam 3 zegary w domu od MKIII dwa przedliftowe i jeden po liftowy i wszystkie maja zarowki na 14.4 V ;) Wiec nie kloc sie bo nie masz racji, a z drugiej strony Ford zamawia a producent wykonuje pod zadanie producenta bo placi i wymaga, tyle w temacie.

P.S. Wlasnie wyjalem jedna i ma oznaczenie VCH C2 T 14V3W ;) Wiec poprawiam sam siebie sa na 14V a nie na 14.4 V ;)

jendrekmak 31-12-2009 09:55

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Jak byś chciał wiedzieć to się nazywa marketing i widocznie działa skoro w to wierzysz. NA 99% niczym się nie różnią, poza tym napisem, od innych produktów tego producenta, który robi je dla forda. Rzeczywiście nie ma po co zaśmiecać tematu. Pozdrawiam

jurek_13 31-12-2009 09:56

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Cytat:

Napisał 1olek (Post 1321329)
Kolego nie interesuje mnie co kto robi i dla kogo fakt jest taki ze fabryczne zarowki w zegarach sa na 14.4 V, koniec i kropka. Mam 3 zegary w domu od MKIII dwa przedliftowe i jeden po liftowy i wszystkie maja zarowki na 14.4 V ;) Wiec nie kloc sie bo nie masz racji, a z drugiej strony Ford zamawia a producent wykonuje pod zadanie producenta bo placi i wymaga, tyle w temacie.

P.S. Wlasnie wyjalem jedna i ma oznaczenie VCH C2 T 14V3W ;) Wiec poprawiam sam siebie sa na 14V a nie na 14.4 V ;)

Kolega ma rację, ale nie zmienia to faktu, że można kupić żarówki w oprawkach na 14.4V (mnie się udało :) ).

1olek 31-12-2009 10:03

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Cytat:

Napisał jendrekmak (Post 1321335)
Jak byś chciał wiedzieć to się nazywa marketing i widocznie działa skoro w to wierzysz

Kolego jestes typem osoby, ktora jak sie okaze ze nie ma racji wymysla kolejna wierutna bzdure byle sobie postow nabic i udowodnic ze to jednak Ty masz racje jak nie w tym temacie to innym ;) Pozatym czytaj posty powyzej zanim napiszesz ze w cos wierze lub cos polecam, nie przekrecaj moich wypowiedzi.

misiekxyz 06-02-2010 22:29

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Witam!
Ja też borykałem się z przepaloną żarówką w zegarach. Po przeczytaniu owego problemu stwierdziłem że wezmę się za jej wymianę i przy okazji wymienie wszystkie. Zakupiłem komplet żarówek 4szt. W3W za ok.6 zł i 2szt. 1,2 A za ok. 2 zł. Wszystkie są na 12 V.
W zasadzie zajeło mi to ok. 30 minut (w zimowych warunkach ok. -1 stopnia)ale bez specjalistycznych narzędzi radze nie podchodzić.....będzie bardzo trudno. Mowa o torksie, przedłużce, jakaś wyginana przedłużka itp. Ja zegarów nie odpinałem z kostki. Sama wymiana zejeła chwilę. Należy pamietać żeby włożyć dobrze zarówke w gniazdo. Czasami może źle stykać.
Podświetlenie działa bez zarzutu, nie widzę różnicy międzi 12V a 14,4V......Wydaje mi się że jest to jakiś wymysł forda...a dlaczego pozostałe żarówki (mijania, pozycyjne itp.) są na 12 V a 14,4V......

KrzychuK 10-02-2010 16:12

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Dzieki wielkie za porady. Instrukcja super mi pomogła i dziś się z tym uporałem. Zamontowałem zwykłe żarówki w3w Kupiłem opakowanie 10 sztuk za jakieś 8zl ( tak na zapas)
U mnie ( mondeo po lifcie) kostka od zegarów była troszkę inna i miała inna dźwigienkę) ale to żaden problem.

Przy okazji jak ściągałem ten plastik na wysokości kolan zauważyłem że jest normalnie podprowadzona cała instalacja z gniazdem na żarówkę do podświetlania pedałów. Tylko żarówki brak. Włożyłem zwykła w5w ( taka jak do pozycyjnych) Można tez w3w tylko będzie słabiej świecić i mam super podświetlanie pedałów. Analogicznie od strony pasażera pod schowkiem tez wystarczy wpiąć żarówkę i świeci. Super sprawa. Dodam że moje mondeo to zwykłe ambinate po lifcie.

misiekxyz 10-02-2010 21:08

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
a które plastiki ściągałeś...ja sprawdzałem u siebie i podnogami jest duża osłona zatrzaśnięta na zapinki ale nie widzę żadnego otworu na podświetlenie.....
Osłony nie ściągałem bo jest za zimno....ale chodz mi o samą ciekawość...

Z góry dzięki

laser1975 11-02-2010 12:35

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
opis super:one:wie ktoś morze co z kontrolkami na zegarach u mnie nie działa kontrolka od pasów.Czy je też można wymienić:(

MONDI333 11-02-2010 14:10

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Panowie, czy czasmi nie wiecie czy zegary są rozbieralne - chcę zmienić tarcze na białe -takie jak w Mondeo ST.

1olek 11-02-2010 17:53

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
zegary sa rozbieralne, kontrolke od pasow trzeba aktywowac ale nie w kazdym mondeo sie da, zobacz dzial tips&tricks

KrzychuK 12-02-2010 16:34

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Cytat:

Napisał misiekxyz (Post 1359398)
a które plastiki ściągałeś...ja sprawdzałem u siebie i podnogami jest duża osłona zatrzaśnięta na zapinki ale nie widzę żadnego otworu na podświetlenie.....
Osłony nie ściągałem bo jest za zimno....ale chodz mi o samą ciekawość...

Z góry dzięki

Więc tak . ja to zauważyłem ściągając plastik ten pod kierownica na wysokości kolan. Znajduje się w nim mini schowek z lewej strony i czujnik temperatury w środku ( do climatronica) ale jeżeli to masz to nawet nie trzeba go ściągać aby włożyć tam żarówkę.. Od strony kierowcy trzeba po prostu mocno zanurkować pod kierownice. Podświetlenie powinno być niedaleko skrzynki bezpieczników. Od strony pasażera nurkujemy tak samo i pod schowkiem także powinna być dziura na żaróweczkę.

anko1973 20-04-2010 22:39

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
koledzy,

jak wyjmujecie/wykręcacie te ..... żarówki? Instrukcja spoko, było ciężko momentami. Po kombinowaniu i siłowaniu doszedłem do śrub licznika, licznik też po siłowaniu wyjąłem, wtyczke odpiąłem ale żarówki / oprawki - nie chca iść na stracenie i siedzą jak nie wiem co!!! jak liczniki stoja sobie w normalnej pozycji i patrzymy sie na plecy liczników tam gdzie te oprawki żarówek siedzą to trzeba je kręcić - zakładam, że tradycyjnie odwrotnie do wskazówek zegarka aby je wykręcić - czy po prostu ciągnąć do siebie???? dajcie znac please jak tych żarówek sie pozbyć.

bluebob 20-04-2010 22:48

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Trzeba je przekręcić. Ja za pierwszym razem użyłem kombinerek i delikatnie za ich pomocą wykręciłem oprawki z żarówkami.

1olek 20-04-2010 22:55

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
kombinerki i wychodza ;)

jendrekmak 20-04-2010 23:15

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
a jak się boisz kombinerkami to odkręć te małe czarne śrubki na torx (6 szt. chyba) i zdejmij płytkę z elektryką to dostaniesz się do nich od drugiej strony


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:54.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.