Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2014- ] Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=233562)

kruger 12-11-2015 19:13

Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Ponieważ to moje pierwsze auto w którym producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm zastanawiam się czy faktycznie zrobić aż taki przebieg między wymianami. Zwłaszcza po pierwszych 30 kkm. W ASO absolutnie odradzają wcześniejszą wymianę, z kolei dealer u którego kupowałem auto oraz wiele "niezależnych" źródeł radzą częstsze interwały. Ciekaw jestem Waszej opinii i doświadczeń z autami z tak dużymi interwałami przeglądów.

darmodziej 12-11-2015 19:16

Odp: Wymiana oleju
 
Ja bym wymieniał co 15 tysięcy kilometrów.

Atlis 12-11-2015 19:20

Odp: Wymiana oleju
 
zmieniaj między 15 i 20tys.

westej 12-11-2015 19:41

Odp: Wymiana oleju
 
W dość mocno wysilonym turbodieslu nie wyobrażam sobie wymiany oleju rzadziej niż co 15 tys. km., chyba, że Twoja eksploatacja jest idealna - po każdym odpaleniu udaje Ci się nagrzać silnik, nigdy nie ciśniesz samochodu na autostradzie, turbinę*zawsze zdążysz wystudzić. W każdym innym przypadku olej powoli traci swoje właściwości i z tym się po prostu nie da wygrać. 20kkm byłoby dla mnie absolutnym maksimum, wynikającym np. z napiętego budżetu.

kruger 12-11-2015 19:46

Odp: Wymiana oleju
 
Przekroczyłem 16 kkm i właśnie poważnie się zastanawiam nad zmianą oleju. Np. w japońskiej instrukcji Mazdy 6, 2,2 diesel zalecają wymianę co 10 kkm a przy eksploatacji w trudnych warunkach co 5 kkmg:galy.

Pulse 12-11-2015 21:18

Odp: Wymiana oleju
 
Ja wymieniłem po 5000 km. W ASO ani nie polecali ani nie odradzali.

ciafka 12-11-2015 21:28

Odp: Wymiana oleju
 
Cytat:

Napisał kruger (Post 2483064)
... W ASO absolutnie odradzają wcześniejszą wymianę...

Oczywiście, że ASO odradza. Później nieźle zarobią na naprawie silnika. Jakoś to argumentują, czy "nie bo nie"?
Kilkanaście tysięcy km to rozsądny przebieg między wymianami oleju, chyba, że eksploatacja odbywa się w b.ciężkich warunkach - wtedy, jak ktoś już pisał, nawet co kilka tys. km. trzeba wymieniać.
Poza tym, ważne też co się leje...

Jakub 12-11-2015 21:33

Odp: Wymiana oleju
 
Zmieniaj i nie wnikaj.

danielr 12-11-2015 22:29

Odp: Wymiana oleju
 
Moim zdaniem opcje są 2:
1. Ford doprowadził swoje silniki do perfekcji jeśli chodzi o obróbkę elementów i naprawdę można wymieniać olej tak rzadko jak co 30kkm.
albo
2. Ford bardzo chce wygrać w porównaniu w "auto świat" z rywalami w kategorii "koszty eksploatacji". Lata temu już tak robił np. Renault i Laguna 2 miała dłuższe interwały wymiany oleju. Jeśli przyjąć , że robi się średnio 20 tys km rocznie to lepiej (taniej) wypada auto, w którym olej należy wymienić 1 raz w roku niż 2 razy w roku.
Pozostaje więc prosty wybór - albo ufamy firmie i ryzykujemy obsługę zgodnie z planem serwisowym albo jednak nie , z różnych przyczyn :) . Jak chcesz tym samochodem pojeździć to dla świetego spokoju ja bym wymienił olej wcześniej i tak zrobię w moim mk5. A zdrugiej strony jak masz go w leasingu na 2-3 lata i potem chcesz go zmienić na nowy to śmiem twierdzić , że stopień zużycia smarowanych elementów silnika do przebiegu 100-120 tys km będzie nie do rozróżnienia niezależnie czy olej wymieniano co 20 , co 30 czy co 50 tys. km.
Dlaczego tak twierdzę ? A bo niedawno miałem z ASO zastępczego focusa, który miał przebieg 170 tys km. i wg kolegi który wydawał mi to auto był on po ..... 2 wymianach oleju... Palił , jeździł, śmierdział tak jak to typowa zastępcza fura. Ale jeździł nie zatarty :) Fakt, że był wolnossący, fakt, że 105 koni i benzyna a więc inny świat niż dzisiejsze silniki. Ale jeździł normalnie... także proponuję zdroworozsądkowo po prostu nie przegiąć pały i nie przegapić 30 tys. km a im wcześniej ten olej zmienisz tym lepiej dla auta i komfortu psychicznego :)

siebek 13-11-2015 06:07

Odp: Wymiana oleju
 
W swoim Mondku olej mam w planie wymienić zanim stuknie 20kkm, później normalny serwis 30kkm, a dalej już co 15kkm.
Zalecenia zaleceniami ale lepiej dmuchać na zimne - pomimo tego, że raczej więcej niż 100 - 120kkm nie zrobie tym samochodem :P Może następny właściciel będzie wdzięczny ;)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:37.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.