Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ogólnie o motoryzacji (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=122)
-   -   Czy ktoś jeździł benzyniakiem na mieszance ropa + benzyna ? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=144963)

Schem 28-11-2011 13:46

Czy ktoś jeździł benzyniakiem na mieszance ropa + benzyna ?
 
Mój ojczulek wczoraj nalał sobie do nowego dieselka 50 litrów Vervy. Tyle że 98.
W baku miał już 40 litrów ropy (tak, razem wchodzi 90 litrów). Nie zorientował się do końca.
Oczywiście auto nie chciało zapalić - ale jak już zapaliło to jechało OK.
Przyjechał do mnie, odpięliśmy przewody i okazało się, że to jednak nie jest ropa.
Zlaliśmy całe 90 litrów, zalaliśmy ropkę, pochechłaliśmy go i jeździ.
A ja mam pod domem 90 litrów mieszanki, w zasadzie pół na pół.

I teraz zastanawiam się, czy nie zużyć tego w moim jeepie.
Mam stary benzynowy silnik, wolnoobrotowy, 4 litrowy, stopień sprężania 8.7:1.
Ale już, niestety z wielopunktowym wtryskiem.
Zatem nie boję się o mechanikę, bo silnik jest konstrukcyjnie z lat 60-tych, tylko okablowany. Rok produkcji 1994, ale dokładnie w tej specyfikacji jeep montował go w autach od 89 roku.
Nagar w silniku też mnie nie przeraża.

Boję się o wtryskiwacze, żeby się nie pozapychały.

Czy ktoś próbował jeździć na domieszce ropy w benzyniaku?
Grozi to czymś poważnym, czy latać, potem wymienić filtr paliwa, swiece i zapomnieć?

TOMAS 28-11-2011 15:12

Odp: ropa w benzynie
 
Tylko co się bardziej opłaca wylać 500zł czy martwić się co nawali a co nie??

wojtekjanus 28-11-2011 15:38

Odp: Czy ktoś jeździł benzyniakiem na mieszance ropa + benzyna ?
 
Cytat:

Napisał Schem (Post 1744486)
A ja mam pod domem 90 litrów mieszanki, w zasadzie pół na pół.

Dolewaj po trochu, moim zdaniem nie więcej jak 5l na bak. Paliwo będzie miało nieco obniżoną liczbę oktanową, jeżeli jest czyste - nic się nie zapcha.
Jeszcze niedawno tysiące aut w Polsce jeździło na takiej mieszance po zatankowaniu w CPN-ie (później też), tyle że właściciele nie wiedzieli o tym... http://emotikona.pl/emotikony/pic/01icon_lol2.gif http://emotikona.pl/emotikony/pic/01icon_lol2.gif http://emotikona.pl/emotikony/pic/01icon_lol2.gif Czasem tylko dziwili się, że silnik dzwoni...

kordyl 28-11-2011 15:38

Odp: ropa w benzynie
 
Tankuj Jeepa normalnie na stacji, a te 90 litrów dolewaj na raty do zbiornika, np. po 20 litrów co każde tankowanie. W ten sposób będziesz miał ok 10 litrów ON na pełny bak, który w takim Jeepie pewnie nie jest mały. W takich proporcjach nic mu się nie stanie...

Cytat:

Napisał TOMGOL (Post 1744511)
Tylko co się bardziej opłaca wylać 500zł czy martwić się co nawali a co nie??

Ale gdzie to wylać, bo do "rowu" to też nie bardzo... :oops:

TOMAS 28-11-2011 15:52

Odp: Czy ktoś jeździł benzyniakiem na mieszance ropa + benzyna ?
 
Są specjalne firmy co się tym zajmą tylko trzeba im to dostarczyć

Slawko 28-11-2011 16:13

Odp: Czy ktoś jeździł benzyniakiem na mieszance ropa + benzyna ?
 
Shem, zrób tak jak wojtekjanus i kordyl radzi, tylko zrób z tego srednią :)
jeden 5, drugi 20, to daje Ci 12,5l na bak. silnik nawet tego nie zauważy, a i wtryski troche sie umyją od ropki. przecież wszystkie te "czyścidła" co sie wlewa do baku sa oparte pośrednio na ropie

Schem 28-11-2011 22:04

Odp: Czy ktoś jeździł benzyniakiem na mieszance ropa + benzyna ?
 
Pewnie, że zawsze można nie wlewać, ale może da się jednak przepalić, skoro mam zapas w domu. Jakbym miał nówkę autko, to pewnie bym nie ryzykował, ale stary traktor amerykański...

Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 1744528)
Paliwo będzie miało nieco obniżoną liczbę oktanową

Silnik wg. producenta lubi najbardziej benzynę o liczbie oktanowej 92 do 95 :D
Czyli tym się nie martwimy, bo połowę tej mieszanki stanowi Verva98, więc ileż się może obniżyć LO.

Co do proporcji, wojtekjanus, kordyl i Slawko - też myslałem o rozcieńczaniu, choć na razie na próbę walnałem proporcje takie trochę grube... więcej zupy, niż normalnej benzyny :P
A to dlatego, że mam butlę z gazem pod autem, zatem zbiornik jest malutki.
Oryginalnie, powinienem mieć wg. katalogu 87.1 litra (23 galony), choć kilku kolegów z forum jeep udało się zatankować pod korek 101 litrów.
Mój zbiornik w tej chwili ma jednak jakieś 40 litrów (nie wiem nawet dokładnie).
No i mając 1/4 wlałem wczoraj zupy do 3/4.
Wczoraj pracował na wolnych bez zarzutu, ale dzisiaj rano odpalił od kopa, jednak zaraz zgasł. Drugie opalenie i potrzymałem go na obrotach przez minutę (pracował równo, ale słabo). Po minucie sam już trzymał obroty, podczas jazdy miał OK osiągi, nie kopcił, przyspieszał bezproblemowo. Spalanie w normie. Dojechałem 20km do pracy. Po 8 godzinach ten sam problem z utrzymaniem obrotów na zimnym, ale potem jazda bezproblemowa.
Zakładam, że silnik musi się zagrzać, żeby ropa paliła się bezproblemowo, jak benzyna.

Następne miksy będą o zdecydowanie mniejszych proporcjach i będę jeździł na gazie mimo wszystko (wyższa temperatura spalania i czyste paliwo pomogą wypalić nagar).
Co któryś bak dostanie czystą benzynę, żeby przepłukać wtryskiwacze.

Mam nadzieję, że wygląda to sensownie?

Slawko 28-11-2011 22:18

Odp: Czy ktoś jeździł benzyniakiem na mieszance ropa + benzyna ?
 
jak dla mnie perfect :)

Karlito 30-11-2011 18:28

Odp: Czy ktoś jeździł benzyniakiem na mieszance ropa + benzyna ?
 
Tylko sprawdzaj czy ci czasami oleju nie przybywa bo cały ON może się nie spalić do końca i przecieknie do miski.

mouzes 04-12-2011 01:57

Odp: Czy ktoś jeździł benzyniakiem na mieszance ropa + benzyna ?
 
Gdy pracowałem jeszcze w serwisie innej marki (ale również na literę F :P ) bardzo często zdarzało się że na serwis przyjeżdżały diesle, zalane benzyną. Aż łza mi się w oku kręciła gdy widziałem całe dziesiątki litrów benzyny z którymi nikt nie wiedział co zrobić. No i w końcu zalałem to do mojego Scorpia (2,9 V6 12V - konstrukcja niby bardzo stara, ale już tez na wtrysku, chyba nawet na wielopunkcie). Po odpaleniu nie zauważyłem żadnej różnicy w pracy silnika, więc jak tylko zdarzała się okazja, to lałem to do zbiornika. Z filtrem paliwa zero problemów, z pompą również (pompa zewnętrzna, być może to ważne). Ze świecami również nigdy żadnego problemu.

Proporcja paliwa była zazwyczaj mniej więcej 40 litrów benzyny do jakichś 5-7 litrów ropy.

Zatem gdybym to był ja, i gdybym miał takie auto jak Ty, to na pewno to paliwo było by już w zbiorniku mojego Jeepa :P


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:12.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.