Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Fotorelacje z napraw (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Mondeo MK3 - Zawór EGR - czyszczenie , zaślepianie (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=78056)

ery 05-09-2009 20:44

Mondeo MK3 - Zawór EGR - czyszczenie , zaślepianie
 
Witam wszystkich. Mam drobny kłopot z Mondeo 2.0 TDCi 2005r. Konkretnie problem jest z zaworem EGR jak się wydaję. Przyznam szczerze że po pojawieniu się problemu (nadmierne kopcenie przy dodawaniu gazu, w ubiegłym roku wydawało się że tak nie kopcił) nastąpiła wizyta w warsztacie gdzie został zaśllepiony dolot spalin. Kopcenie zniknęło ale niestety pojawił się bład recylkulacji spalin. Nastąpiła druga wizyta gdzie zawór został przemyty i odetkany. Ale znów kopcił jak 20-letni diesel. Znów wizyta, znów zatkanie i znów błąd. Po telefonie do nich że jest błąd ich rada to wymiana zaworu EGR :roll: Oczywiście nie ich pieniądze więc mogą wymieniać ale nie dali pewności że przestanie kopcić. No to wizyta w innym warsztacie ale widzę że mają te same metody, jak kopci to zatykamy dolot spalin i po sprawie a że świeci się kontrolka błędu to z tym można jeździć. Tyle że ja tak nie chcę, ma być dobrze zrobione bo skąd będę wiedział czy nie pokazał się jakiś nowy problem, nowy błąd ? Po przeczytaniu na forum kilkunastu tematów na temat zatykania EGR-a doszedłem do wniosku że w warsztatach guzik się znają i zrobię to sam. Skąd taki wniosek ? Bo owszem zatykać można ale starsze wersje, nie okablowane a w 2005 mam okablowany, dlatego wywalał błąd ciągle po zatkaniu. Przeczytałem o zatkaniu ale zrobieniu 3 otworków 6mm żeby błędu nie wywalał i postanowiłem iść w tą stronę. Dziś zawór został wyjęty, zbyt mocno nie był zanieczyszczony bo był ostatnio myty ale i tak go wymyłem dokładnie w benzynce. Ręcznie sprawdziłem że zawór pracuje, otwiera się i zamyka bez problemu choć trzeba siły trochę użyć. Po wyczyszczeniu i dorobieniu blaszki przed złożeniem chciałem sprawdzić jak się będzie zawór zachowywał bo ktoś dawał filmik jak wygląda praca zaworu więc chciałem zobaczyć czy pracuje a nie odrazu skręcać. Najpierw sprawdziłem membranę dmuchając w wężyk i próbując zassać powietrze ale membrana raczej jest dobra bo ani wdmuchnąć nie mogłem ani wyciągnąć powietrza. Niestety po podłączeniu zaworu na krótko i odpaleniu silnika nie nastąpiła żadna reakcja, samochód pracował chwilę i na jałowym biegu i na wyższych obrotach i nic. Zawór stał w miejscu choć jak ręcznie go sprawdzałem to działał. W związku z tym mam kilka pytań, mam nadzieję że ktoś będzie znał na nie odpowiedzi i mi pomoże.
1. Czy naciskając na zamknięty zaworek który zamyka dolot spalin trzeba użyć dość sporo siły żeby go otworzyć czy powinien nawet pod naciskiem palca się otworzyć ?
2. Jak sprawdzić czy jest właściwe podciśnienie wytwarzane potrzebne do działania tego zaworu ?
3. Po jakim czasie po odpaleniu silnika zawór powinien pracować ? Na filmiku było to ok 10 sekund zanim zawór zaczął pracować, u nas odpalony był dłużej i nic.
4. Co wytwarza podciśnienie, ten modułek z którego dochodzi przewód do EGR-a ?
5. Jak mocne powinno być podciśnienie wytwarzane do otwarcia zaworu, patrząć na siłę sprężyny to powinno być dość duże a na odpalonym silniku dotykałem językiem przewodu i czułem że coś tam jest ale nie za dużo, czy te podciśnienie się zbiera w zaworze w membranie i dopiero zawór otwiera czy powinno być od razu mocne i zdatne do otwarcia zaworu ?
Dodam że przewody są raczej szczelne bo sprawdzałem je, sprężyna raczej nie powinna być za mocna bo z czasem raczej słabnie a nie się wzmacnia. A chyba zawór też działa prawidłowo skoro kopci przy niezaślepionym dolocie, może trzeba dłużej poczekać na jałowym aż się otworzy ? Zastanawia mnie też te podciśnienie, może tu jest problem ? Będę wdzięczny za wszystkie opinie i sugestie.
Pozdrawiam.

ery 06-09-2009 14:03

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Dalej wertuję Google i to co znalazłem to to że podciśnienie wytwarza pompa vacum która wytwarza ciśnienie dla układu hamulcowego. Czyli gdyby było za małe podciśnienie dla zaworu EGR to byłoby za małe i na pompę hamulcową i byłyby z nią problemy jakieś czy nie ma to takiego przełożenia ?

ery 08-09-2009 10:17

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Nikt nie wie jak wygląda sprawa z tym podciśnieniem, jak je sprawdzić ?

jendrekmak 12-09-2009 23:42

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Jeśli masz turbinę sterowaną podciśnieniem to przy podniesionej masce stojąc w otwartych drzwiach kierowcy dajesz wyższe obroty 2500-3000, pomiędzy maską a szybą widzisz jak działa podciśnienie przy zmianie geometrii łopatek turbiny i wtedy wiesz że pompa vacum działa. Jeśli masz turbinę sterowaną elektrycznie to niestety ten sposób nie działa. Natomiast skoro nie narzekasz na skuteczność układu hamulcowego to znaczy, że podciśnienie chyba masz ok. Sprawdź natomiast wszystkie przewody podciśnienia, może któryś się wysunął lub przetarł. Nie jestem pewien czy jest jakaś sygnalizacja gdy jest zepsuty któryś z zaworków sterowania podciśnieniem, znajdujących się na silniku.

ery 13-09-2009 14:36

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Turbiny nie sprawdzałem szczerze mówiąc ale hamulce w porządku więc pompa podciśnienia raczej dobra. Muszę wyciągnąć zawór jeszcze raz i sprawdzić go jeszcze.

sebamerc 28-09-2009 17:17

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Daj spokój z zaworem tylko sprawdź czujnik który steruje tym zaworem jest przykręcony do kolektora ssącego.To on się zabrudza i nie przepuszcza podciśnienia ja miałem to samo wyczyściłem i jest spokój a wcześniej kopcił jak lokomotywa.A dokładnie to jest to zawór elektromagnetyczny sterujący egr.

jendrekmak 29-09-2009 11:48

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
A jak ten zawór wyczyściłeś? Jakiś płyn czy rozbierałeś?

Mariusz 29-09-2009 12:13

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Cytat:

Napisał jendrekmak (Post 1254260)
A jak ten zawór wyczyściłeś? Jakiś płyn czy rozbierałeś?

Należy go wymontować z silnika, a następnie wyczyścić np. wstępnie śrubokrętem, patykiem od lodów. Następnie pędzelek i ropa do czysta. Nie stosuj preparatów typu rozpuszczalnik nitro itp. (za suchy), bo EGR się może zatrzeć!

jendrekmak 29-09-2009 16:43

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Wyjaśnijmy coś bo zaczyna się to wszystko plątać.
EGR to zawór recyrkulacji spalin na przewodzie dolotowym po lewej stronie silnika patrząc od frontu (pomiędzy rurą gumową a kolektorem dolotowym).
Natomiast zaworek elektromagnetyczny sterujący podciśnieniem EGRa wspólnie z zaworkiem sterowania łopatek turbiny jest umieszczony również na dolocie ale na kolektorze plastikowym przykręconym do głowicy i znajduje się w okolicy 3 i 4 cylindra.W 2 wersjach jako 1 zintegrowany (przy EGR z podciśnieniem i elektryką) albo jako 2 oddzielne (przy EGR tylko z podciśnieniem bez elektryki)

Jak czyścić EGR to ja wiem ale zrozumiałem, że mój przedmówca mówił o jednym z tych dwóch zaworków sterujących podciśnieniem a nie o EGR sterującym ilością spalin w układzie dolotowym powietrza.

Chociaż jak czytam pierwszy post kolegi "ery" w tym wątku to wydaje mi się, że ma elektrykę na zaworze EGR (bo wyskakuje błąd zaworu EGR po zaślepieniu) więc w jego przypadku zawór sterujący podciśnieniem jest tylko jeden i na nic mi info o czyszczeniu bo ja mam 2 zaworki i są one inaczej zbudowane.

sebamerc 05-10-2009 23:07

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Panowie ja mam silnik z turbiną sterowaną elektrycznie a nie podciśnieniowo więc mam tylko jeden (a nie dwa) zawory-czujniki.To on steruje egr jego otwarciem i zamknięciem.Pojechałem do gościa rozebrał go i wyczyścił sprężonym powietrzem i problem zniknął.U Was panowie są dwa koło siebie jeden steruje egr a drugi geometrią turbiny ten z lewej chyba jest do egr trzeba zobaczyć gdzie idzie wężyk i wtedy go wykręcić i wyczyścić.

sebamerc 05-10-2009 23:12

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Odnośnie zaślepienia egr, gdy na egr jest jeszcze kostka z kablami to oznacza to że jest czujnik położenia zaworu który jest w środku tak jak u mnie w aucie , zaślepienie go powoduje brak odczytu przez ten czujnik i wywala błąd.W starych egr można było tak robić.

szakal22 06-10-2009 07:09

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
2 załącznik(i)
Słuchajcie panowie a może by ktoś wrzucił jakieś zdjęcie gdzie ten czujnik który tym wszystkim steruje i go należy wyczyścić - bo naprawdę zaczyna się plątać.

Wrzucam zawór EGR taki jak jest u mnie i silnik może coś pomoże.

jendrekmak 06-10-2009 09:27

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
1 załącznik(i)
Za diabła nie wiem gdzie może być u ciebie (może go w ogóle nie ma) bo masz silnik na bazie HDI citroena a w mondeo mk3 jest inaczej i być może u ciebie występuje tylko problem czyszczenia samego EGR który jest sterowany elektrycznie.

Na obrazku pokazałem wersję z jednym czujnikiem/zaworkiem sterującym podciśnieniem dla silników z elektryką przy EGR i elektrycznym sterowaniem turbiną. Dla drugiej wersji sterowani w miejscu zaznaczonym kółkiem są dwa zawory podciśnienia i brak elektryki przy turbinie i EGR.

szakal22 06-10-2009 09:34

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
W pierwszym poście tego tematu jest mowa o mondeo 2.0 TDCi 2005 rok. Dlatego wspomniałem o swoim silniku sądząc że to chodzi o ten sam silnik. Ale może były rożne silniki 2.0 wkładane do samochodów Ford z 2005 roku.

jendrekmak 06-10-2009 09:40

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Masz pewnie MAXa po lifcie i być może ford zastosował nowe silniki bo jakoś nie pamiętam żeby wcześniej był 2.0, kojarzę tylko 1.8 tdci. Od Focusa II (2005)ford zaczął wsadzać do nowych modeli silniki diesla HDI z PSA, przynajmniej w Focusie. A twoje auto jest na bazie focusa.

szakal22 06-10-2009 10:25

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
to teraz wszystko jasne....
przepraszam za zamieszanie - trochę się wtrąciłem w nieswoje sprawy....

Pablo_X 13-10-2009 18:34

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Ja przerabiałem dogłębnie temat zaworu EGR i na podstawie swoich doświadczeń i zdobytej wiedzy stworzyłem info na temat jego zaślepiania i czyszczenia.


Zaślepianie EGR

Temat opracowany na podstawie doświadczeń z silnikiem TDCI ale nie wykluczone, że dotyczył będzie starszych silników diesla.



Kopcenie - a co na to EGR?
Częstą przyczyną nadmiernego kopcenia podczas jazdy jest nieprawidłowa praca zaworu recyrkulacji spalin EGR (Exhaust Gas Recirculation)
[więcej o zasadach działania [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]].

Podstawą dobrego procesu spalania jest utrzymanie tego zaworu w maksymalnej czystości.

http://wojdylo.pl/_pablox/_do_www/ford/zawor_egr_2.jpg
Zawór egr po przejechaniu 60.000 km.

Co jest przyczyną zapychania się zaworu EGR?
Cząsteczki sadzy pochodzące ze spalin łączą się z cząsteczkami oleju niesionymi przez powietrze z odpowietrzenia skrzyni korbowej i komory zaworowej tworząc niezwykle zbity nagar na ściankach zaworu zmniejszając w ten sposób prześwit kanału dolotowego i unieruchamiając sam zawór EGR. Niestety silnik nie posiada dedykowanego filtra dla powietrza z odpowietrzania i stąd takie kłopoty :-(

Jak czyścić?
Do oczyszczenia tego zaworu warto użyć śrubokręta płaskiego, WD40 i do całkowitego umycia rozpuszczalnik nitro. Zalecam używania rękawiczek :-) Klucze nasadowe 7, 8 i 10 powinny wystarczyć.
Zabieg jest prosty i szybki i nie niesie ze sobą żadnego niebezpieczeństwa.
Cała operacja zajmuje 30-40 min.


http://wojdylo.pl/_pablox/_do_www/ford/zawor_egr_3.jpg
Czysty i pachnący zawór EGR.


Potwierdzone opinie mówią, że zaleca się aby operację czyszczenia przeprowadzać nawet co 10.000 km. Dlaczego? Bo proces zapychania zaworu ma postęp funkcji kwadratowej. Na przykładzie: mała ilość nagaru robi mało sadzy na nowy nagar. Większy nagar robi więcej sadzy (wpuszcza mniej powietrza a więcej spalin) i robi więcej nagaru.

A co poza myciem?
Innym sposobem na pozbycie się kłopotów z EGR, jest jego zaślepienie (po uprzednim umyciu) blaszką w kształcie podkładki z dolotu. Wydaje się, że 0,5mm powinno wystarczyć ale 0,7 będzie idealne.

Jak zaślepiać?
Myślę, że dobrym rozwiązaniem w celu poprawy charakterystyki spalania będzie założenie zaślepki z kilkoma otworami co najmniej 5mm średnicy.
Pozwoli to zachować w miarę przyzwoitą kulturę pracy silnika.

Jeżeli maksymalnie wpuszczane jest 50% spalin, a my chcemy ograniczyć o połowę to otwór powinien mieć średnicę ok. 24mm.
Otwór o średnicy ok. 5mm ograniczy przepływ spalin do 2% tego, co zażądał komputer, dlatego 5mm wydaje się być minimalnym, jaki pozwala komputerowi na poprawne działanie bez generowania błędu.

Konkludując: otwór w "zaślepce" powinienem zawierać się między 5 (dla kilku otworów) a 24mm dla pojedyńczego.

Innym zagadnieniem jakie trzeba przeanalizować po długim okresie używania EGRu, jest poziom zabrudzenia kolektora dolotowego.

http://img507.imageshack.us/img507/5...pic0150of3.jpg
Kolektor ssący w Oplu




Co daje zaślepienie?
Zaślepienie powoduje to, że silnik pracuje cały czas na czystym powietrzu bez dodatku spalin, a co się z tym wiąże, nie następuje jego zabrudzenie. Rośnie też przepływ powietrza w całym kanale dolotowym z ok 7 do ok.12mg/s.

Do zalet ego rozwiązania można zaliczyć koniec problemów z zapychaniem EGRu, lepsze zbieranie od niskich obrotów (ale to tylko teoria użytkowników innych marek), szybsze rozgrzewanie silnika (nie potwierdzone jednoznacznie choć występuje wyższa temperatura spalania ubogiej mieszanki ale za to nie działa chodniczka spalin która podgrzewa silnik).

Do wad należy zaliczyć zdecydowanie głośniejszą pracę silnika na wolnych obrotach (oraz szybsze zapychanie filtra powietrza z powodu większego przepływu powietrza ;)) i bardziej trujące spaliny. Może też powodować szybsze zużycie elementów termicznie narażonych z powodu wyższej temperatury :-(

W przypadku posiadania w układzie dolotu przepływomierza oraz zaworu EGR wyposażonego w czujnik położenia lub (co jest zdecydowanie rzadsze) w elektrycznie sterowany zawór, nie jest możliwe zaślepienie dolotu spalin ponieważ spowoduje to z czasem błąd CheckEngine. Dlaczego? To powieść na inną okazję
http://wojdylo.pl/_pablox/_do_www/ford/error_p0401.jpg
Błąd jaki wyrzuca zaślepiony na amen EGR

Dodatkowym wyposażeniem oprócz takiego „wypasionego” zaworu jest przepływomierz umiejscowiony za filtrem powietrza.
Jeżeli dalej jesteś za zaślepianiem EGRa to musisz uciec się do małej sztuczki.
Trzeba zrobić na środku zaślepki otwór o średnicy min. 5mm (czyli robimy podkładkę ale z małą dziurką). Rozwiązanie przetestowane w praktyce :-)

Wszyscy inni którzy posiadają zawór EGR w najprostszej postaci i nie posiadają przepływomierza mogą swobodnie pozostawić jednolitą zaślepkę.

************************************************** *********

Przypomnę jeszcze na koniec, że EGR pracuje tylko na wolnych obrotach, podczas postoju bądź w korkach i po prostu redukuje tlenki azotu.
Kopcenie występuje jeśli EGR się nie zamknie do końca z powodu zablokowania przez nagar bo wtedy zamiast czystego powietrza podczas jazdy mamy mieszankę spalinowo powietrzną.

A tu bardzo dobry filmik obrazujący pracę EGR
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
################################################## ###############################
Wspomnę jeszcze o zaworku elektromagnetycznym który steruje omawianym zaworem EGR.
Spokojnie można go rozebrać i wyczyścić. Aby to zrobić trzeba odgiąć dwa boczne wąsy i go rozdzielić.
W środku są właściwie 3 części - 2x sprężynki, 1x uszczelka-kołnież wraz z metalowym cylinderkiem.
Wszystko wyczyścić, umyć i przesmarować olejem. Zamykanie polega na zagięciu wąsów z użyciem małego impulsownika kinetycznego.

Pokazuję jeszcze jak można sprawdzić działanie zaworu EGR
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
KLIKAĆ W KLIPA VIDEO

Przy w pełni sprawnym zaworze EGR silnik powinien się zadusić.

tomick22 07-04-2010 18:15

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
no i to jest w pelni satysfakcjonujacy i wyczerpujacy wywod - od AdoZ :)
jak dla mnie do druku i w ramke :) ;)


pozdrawiam

bongo 18-06-2010 13:19

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Widzę, że to nie jest "świeży" temat, ale może ktoś zorientowany tu zajrzy i odpowie wprost!!!
Czy jest sens zaślepiania zaworu recylkulacji spalin, skoro zdjęcie wężyka podciśnienia sprawia, że zawór nie jest sterowany i pozostaje zamkniety (nie wpuszcza spalin spowrotem na dolot)??????
Chodzi mi o to, że wystarczy zdjąć ten wężyk i już.... Czy mam rację???

Pablo_X 18-06-2010 13:49

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Cytat:

Napisał bongo (Post 1458801)
Czy mam rację???

Tak g:)

jendrekmak 18-06-2010 21:22

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
no nie do końca bo jak zdejmiesz wężyk to otwierasz układ podciśnienia i jest dziura w momencie otwarcia zaworu podciśnienia sterującego EGR. wpływa to na sterowanie np. turbiną jeśli ma tzw. gruszkę i silnik wtedy ma inne parametry bo turbina inaczej pracuje (a w zasadzie sterowanie łopatek) co powoduje złe odczyty ciśnienia doładowania na czujniku MAP. może objawiać się to szarpaniem silnikiem przy przyspieszaniu

jeśli odepniesz wężyk i go zaślepisz to sytuacja jest podobna.

najgorsza sytuacja jest jak na EGR jest czujnik położenia (tzw. okablowany EGR) bo wtedy czujnik odczytuje, że egr się nie rusza i daje błąd egr w komputerze.

wydaje mi się że najlepszą sytuacją jest pozostawienie podciśnienia podłączonego do egr po to żeby cały układ podciśnienia pracował w optymalnych warunkach przewidzianych przez Forda.

dlatego pozostają 2 wersje "zaślepiania"
pierwsza to pełne zaślepienie ale możliwe jest tylko w autach bez okablowanego EGR-a
druga to zawężenie otworu do średnicy 6-7 mm aby był minimalny przepływ spalin co powoduje mniejsze zabrudzenie dolotu i dotyczy to okablowanego EGR-a

maciek911 13-07-2010 23:15

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Przenoszę do odpowiedniego Działu.

lg22 18-07-2010 17:36

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Cytat:

Napisał jendrekmak (Post 1459118)
dlatego pozostają 2 wersje "zaślepiania"
pierwsza to pełne zaślepienie ale możliwe jest tylko w autach bez okablowanego EGR-a
druga to zawężenie otworu do średnicy 6-7 mm aby był minimalny przepływ spalin co powoduje mniejsze zabrudzenie dolotu i dotyczy to okablowanego EGR-a

Wg. mnie można zaślepić EGR blaszką nawet jeśli ma czujnik położenia zaworu pod warunkiem że nie ma przepływomierza. Popraw mnie jak sie mylę

nazar00 22-07-2010 12:41

Odp: Mondeo MK3 - Zawór EGR - czyszczenie , zaślepianie
 
ja w focusie 1.6 tdci zaśplepiłem, błedy są, ale chceck engine mi nie wywala, i bede tak dalej jezdzil bo silnik lepiej ciagnie

tommy314 09-08-2010 23:45

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
do BONGO:
jak zdjąłem wężyk, który wychodzi z egr do turbiny, to przestał kopcić i szarpać, ale stracił dużo ze swej mocy, stąd wnioskuję, że podciśnienie musi być podłączone, pytanie tylko, czy jak zaślepię egr, to czy nie straci znów mocy??????????????????????????

wojtekcargo 10-08-2010 18:56

Odp: Mondeo MK3 - Zawór EGR - czyszczenie , zaślepianie
 
Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów .
Czyszczenie EGR -a pomogło w zwalczeniu czarnej chmury za samochodem ,zrobiłem dziś czyszczenie i jest dobrze tylko maleńki dymek przy większym gazie . Będę dalej obserwował i podzielę się uwagami czy to efekt długotrwały. Pozdrawiam -Wojtek.
ps. może ktoś zna pewny rozpuszczalnik,aceton i nitro słabo biorą.

Kasiora 10-08-2010 20:23

Odp: Mondeo MK3 - Zawór EGR - czyszczenie , zaślepianie
 
Panowie specjalisci od blaszek . Jak nie macie co zrobić z blaszką to wsadźcie ją sob ie w d..... Zablokowanie EGR powoduje po jakimś czasie rozsadzenie węża między kolektorem a intrcoolerem. Nie rozumiem manii polskich "fachowców" w sprawie zaślepiania recyrkulacji spalin. Nowoczesne silniki diesla to nie klepok z mercedesa 123 i wycięcie lub zablokowania jakiegokolwiek elementu sterującego pracą silnika nie może odbyć się bez wpływu na jego żywitność. Ja kupiłem mondeo z blaszką wykonaną z puszki po "Warce strong" . Blaszka się przepaliła i luźne elementy dostały się do kolektora. Więc fachowcowi który proponuje wkładanie blaszki , ja proponuję by włożył ją sobie do mózgu w miejsce brakującej piątej klepki. Zawór EGR poza oczysczaniem spalin reguluje także ciśnienie doadowania (w pewnym zakresie). Zablokowanie przelotu zaworu powoduje pęknięcie przewodu między intercoolerem i kolektorem ssącym. Zwiększenie doładowani powoduje także zwiększenie obciązenia termicznego silnika. Czym większe ciśnienie doładowania tym bardziej grzeje się silnik. Ja wyrzuciłem blaszkę , zamontowałem nowy przewód od IC i auto przestało szarpać , chodzi jak lalunia. Natomiast jak chce się mieć 150 czy 200 KM mocy to należy kupić auto z silnikiem o takiej mocy a nie tyuningować go metodami mechaników naprawiających URSUSY w latach pięćdziesiątych.

11leon22 13-08-2010 09:19

Zawór EGR Mondeo TDDI
 
Witam wszystkich mam mondeo z silnikiem tddi chciałbym wyczyscic zawór egr ale niezabardzo wiem jak sie do niego dostac znajduje sie stylu silnika pod turbiną moze ma ktos zdięcia z takiej operacji. I jeszcze jedno poci mi sie wąz idacy od turbo do filtru powietrza wie ktoś co moze byc tego przyczyną.

maestro06 13-08-2010 09:27

Odp: Zawór EGR Mondeo TDDI
 
z wężem od turbo-zmień o-ring albo węża bo to znaczy że ma nieszczelność i tyle (turbinka ciągnie sobie trochę oleju do smarowania a skoro wąż się poci tzn o nieszczelności układu)
a co do zaworu na pewno pod turbiną a nie po stronie kierowcy za silnikiem w bardziej dostępnym miejscu? jeśli EGR jest okablowany to bym tego nie ruszał, no i przede wszystkim szukajka bo temat już był razem ze zdjęciami

Carina 08-09-2010 18:11

Odp: Mondeo MK3 - Zawór EGR - czyszczenie , zaślepianie
 
Witam Was wszystkich!!!Mam do Was pytanko-Komputer wskazał problem z zaworem recyrkulacji spalin EGR w Mondeo 2,0 TDci 2006r (zapaliła się kontrolka awarii silnika)-w warsztacie wyczyszczono mi ten zaworek(mam taką nadzieję)ulga kontrolka nie sygnalizuje awarii, lecz po przejechaniu raptem 5 km znowu się zapaliła:(.
Co mi proponujecie ? proszę o podpowiedź co dalej robić z tym fantem.

INVERTER 08-09-2010 19:05

Odp: Mondeo MK3 - Zawór EGR - czyszczenie , zaślepianie
 
Blaszki to faktycznie można sobie włożyć w D :diabelek:

Ale można najzwyczajniej w świecie odłączyć przewód podciśnieniowy z EGR i do zaślepić żeby niepotrzebnie nie marnował podciśnienia :619: Dotyczy to tylko wersji z euro3, czyli bez przewodów przy EGR :P

W silniku z euro4 wyskoczy błąd nieważne co zrobimy :diabelek:

Jestem przeciw blokowaniu EGRa ale jak widzę co się dzieje za samochodem w gorący dzień przy włączonej klimie to wole go odłączyć nawet kosztem głośniejszej pracy silnika :diabelek:

Z działającym egr na wolnych obrotach do silnika idzie 50/50 spaliny/powietrze i przy przygazowaniu po prostu musi zadymić, taki zawór ma swoją bezwładność/czas reakcji niestety :diabelek:

UKey 12-09-2010 11:06

Odp: Mondeo MK3 - Zawór EGR - czyszczenie , zaślepianie
 
Czy ktoś może wrzucić jakie foty step by step jak to rozebrać, co wyczyścić na co zwrócić uwagę żeby nie spierd* :roll:... u mnie ten zawór jest pod turbiną i samo to już sprawia że ręce mi się trzęsą jak mam się za to zabrać... ;)

galux20 30-12-2010 21:09

Odp: Mondeo MK3 - Zawór EGR - czyszczenie , zaślepianie
 
nio witam mam do wymiany zaw. egr [elektryczny] 2,2 tdci 2005 w serwisie z wymianą liczą za niego 1450 brutto. czy ktoś ma jakieś lepsze ceny[przebieg auta 138 tys km]
pozdrawiam piotr

maestro06 31-12-2010 09:39

Odp: Mondeo MK3 - Zawór EGR - czyszczenie , zaślepianie
 
Cytat:

Napisał galux20 (Post 1567675)
nio witam mam do wymiany zaw. egr [elektryczny] 2,2 tdci 2005 w serwisie z wymianą liczą za niego 1450 brutto. czy ktoś ma jakieś lepsze ceny[przebieg auta 138 tys km]
pozdrawiam piotr

jeśli chodzi Ci o cenę samego egr to napisz do Jacka, bo z wymianą powinieneś poradzić sobie sam, tylko ktoś musiałby wykasować Ci błąd z kompa

galux20 31-12-2010 22:06

Odp: Mondeo MK3 - Zawór EGR - czyszczenie , zaślepianie
 
jak można skontaktować sie z Jackiem?

Krzysiek 31-12-2010 23:42

Odp: Mondeo MK3 - Zawór EGR - czyszczenie , zaślepianie
 
Wysyłasz do Niego PW na profil i czekasz na odpowiedź. 8)

galux20 01-01-2011 09:26

Odp: Mondeo MK3 - Zawór EGR - czyszczenie , zaślepianie
 
problem mam taki;egr będzie w serwisie dopiero 10 stycznia.
jest jakiś sposób żeby silnik nie wchodził w tryb awaryjny?
chociaż tak prowizorycznie?

Snajper_881 02-01-2011 15:02

Odp: Mondeo MK3 - Zawór EGR - czyszczenie , zaślepianie
 
Mam pytanie, odłączyłbym na próbę, kostkę elek. od EGR albo przewód podciśnieniowy. Gdyby się jakiś CHECK wys.....to mogę go usunąć poprzez odpięcie aku czy tylko WDS??

piorkum 04-01-2011 18:53

Odp: Mondeo MK3 - Zawór EGR - czyszczenie , zaślepianie
 
a jak egr jest na podcisnienie i ma kostke podpieta a turbina sterowana podcisnieniem to jak mozna sie pozbyc tego g.... ?? jest to tdci 115

galux20 13-01-2011 20:48

Odp: Mondeo MK3 - Zawór EGR - czyszczenie , zaślepianie
 
no to wymienili mi w serwisie
egr z robocizną w serwisie 1270 brutto


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:24.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.