Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford C-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=120)
-   -   [C-MAX 2007-2010] 1.6 TDCI a praca turbiny (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=167969)

KasprzakM 20-10-2012 21:29

1.6 TDCI a praca turbiny
 
Witam
Mam pytanko do fachowcow

Czy na obrotach biegu jalowego zawor turbiny (tzn trzpien regulujacy jej praca) powinien byc nieruchomy a dopiero sie przesunac i zalaczyc jedynie po przekroczeniu 1750 obr/min czy moze "plywac" tzn co ok 5 sek zalaczyc i pusczac?
Jesli to jest wada to co ja moze powodowac

Nie jestem fachowcem mysle ze jasno okreslilem sprawe

Szukam powodu mam problem jadac np na III biegu przy roznych obrotach np 1400 rownomiernie silnik czasami jakby urwie gaz na setna czesc sekundy (tak jakbym zdjal noge z gazu) i gna dalej...
i
....jadac np 160 km/h po pewnym czasie np 5 km a czasami wcale - czuje jak silnik ciagnie po chwili traci moc takie falowanie musze zwolnic po chwili nadal moge sie rozpedzac

- Co wg Was jest nie tak z moim autem

RS AUTO-RAF 21-10-2012 16:28

Odp: 1.6 TDCI a praca turbiny
 
Kolego podjdź gdzieś na kompa. Kontrolka silnika nie zapala ci sie jak auto traci moc?
Jeżeli zapala to diagnostyka może wykazać. usterkę zaworu sterowanie turbiną.
Na początek jednak spróbuj przemyć przepływomierz. Wymontuj go a do przemycia użyj zmywacza do hamulców i przedmuchaj delikatnie powietrzem sprężonym.

prezes19 21-10-2012 20:15

Odp: 1.6 TDCI a praca turbiny
 
Witam.

Tak normalne, że na wolnych obrotach laga sterująca zmienną geometrią stoi nieruchomo.
Przy rozruchu silnika zasysa ją na maksa w dół. Dopiero po mocniejszym przygazowaniu widać wyraźnie jej ruch. Po wyłączeniu silnika po chwili spada podciśnienie w przewodzie i laga wraca do stanu pierwotnego. Co to jej poruszania się przy wyższych obrotach - jest OK. Przy zmiennej geometrii nie ma zaworu upustowego a ciśnienie jest regulowane zmienną geometrią (właśnie ta laga).

Co do Twoich objawów wskazują one na zawór EGR i w tym kierunku radziłbym szukać. Charakterystyczne przerwy w ciągu dla 1.6 TDCi/Hdi. Jeśli nie to, to w drugie kolejności elektrozawór sterujący zmienną geometrią.

Pozdrawiam i powodzenia.

KasprzakM 27-10-2012 20:56

Odp: 1.6 TDCI a praca turbiny
 
Dzieki za fachowa podpowiedz
Na zimnym laga ciagle sie chowa i wysowa na cieplym dziala jak piszesz
Sprawdze egr.... troche z tym roboty...
Dzieki
Pozdrawiam

leszek0254 18-11-2012 10:21

Odp: 1.6 TDCI a praca turbiny
 
kolego Kasprzak, w innym poscie pisales o dzwieku wydobywajacym sie z okolicy filtra paliwa a aku, w tym o turbo dziurze wiec te dwie rzeczy moga byc powiazane, zaworu EGR nie ruszaj narazie a szukaj predzej sterowaniu podcisnieniem zaworu turbiny, po odpaleniu sztanga turbiny musi sie wychylic dopiero na obrotach ona zaczyna pracowac, jesli jest gdzies nieszczelnosc lub problem sterowania zaworkiem to wtedy bedzie sie ruszac na wolnych obrotach

KasprzakM 21-11-2012 20:23

Odp: 1.6 TDCI a praca turbiny
 
Gdzie jest ten zawor od sterowania turbina
Wezyk podcisnieniowy leci z boku silnika az na jego tyly wyjalem pudlo filtra ale I tak nie moge dojrzec a reki nie sposob tam wlozyc zeby sprawdzic czy wezyk nie przetarty czy nie spade trojnik podcisnienia widze podczepiony pod podszybiem I tyle
pomocy

leszek0254 21-11-2012 21:26

Odp: 1.6 TDCI a praca turbiny
 
1 załącznik(i)
zaworek sterowania turbina znajduje sie z tylu silnika z prawej strony, jest przykrecony do bloku troszke powyzej podpory lozyska poloski , z gory nie ma zadnego dostepu do niego,

KasprzakM 22-11-2012 11:21

Odp: 1.6 TDCI a praca turbiny
 
Dzieki za zyczliwosc fotke i fachowosc!!!
Wiem czego szukam

Dzieki

prezes19 22-11-2012 17:23

Odp: 1.6 TDCI a praca turbiny
 
Witam,

zawór sterowania pokazany na fotkach uszkadza się przeważnie 0/1 czyli albo laga działa albo nie. Jeśli tak jak piszesz po odpaleniu silnka zawór podcięnieniowy przy turbo zasysa tą lagę, a przy dodawaniu gazu podnosi się ona wraz z obrotami a później spada to raczej ten zaworek odpada.

Jeśli brak jest jakiejkolwiek reakcji na gaz na gruszce przy turbo, to wtedy uszkodzony jest ten zawór z foto albo przycięta kierownica spalin (też miałem taki przypadek i czyściłem kierownice spalin, bo laga nie miała tyle siły, żeby sterować zmienną).

Ale jeśli masz taki zaworek na podmiankę to możesz sprawdzić. Dostęp z góry silnka też jest do niego, ale tak jak i przy dochodzeniu do EGRa trzeba zdemontować podszybie.

Pozdr,


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:25.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.