Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Galaxy (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=108)
-   -   [Galaxy 2000-2006] Wibracje od strony silnika i skrzynie biegów (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=179225)

mmw 31-03-2013 17:06

Wibracje od strony silnika i skrzynie biegów
 
Walczę od jakiegoś czasu z pewnym nietypowym problemem. Mam Galaxy V6 2001 rok, skrzynia automatyczna 5 biegów.

W trakcie powrotu z Niemiec, gdy ciągnąłem lawetę z samochodem, pojawiły się wibracje przy przyśpieszaniu. Myślałem, że skrzynia kończy żywot. Ostrożnie, bardzo delikatnie przyśpieszając, dotarłem do Łodzi. Po odpięciu lawety okazało się, że skrzynia chodzi dobrze, wibracje są minimalne, generalnie nic strasznego.

Mój znajomy mechanik przejechał się ze mną i pierwszy wniosek - przeguby wewnętrzne. Objawy były typowe, więc kupiłem półosie nówki i wymieniliśmy. Prawy przegub wewnętrzny był mocno zmęczony z luzami więc wyglądało, że to to. O dziwo problem nie zniknął. Niestety dopiero po wymianie półosi zauważyliśmy, ze problem występuje również na postoju. Gdy na parkingu albo neutralu dodaje się gazu, to mniej więcej pomiędzy 1600 a 1800 obr/min czuć te wibracje.

Na podnośniku było widać, że całe drgania idą od strony skrzyni biegów. Wniosek - sprzęgło hydrokinetyczne. Kupiłem drugie, wymieniliśmy i... problem nie zniknął.

Mechanik podejrzewa teraz, że może coś jest niehalo z wałem korbowym, bo za bardzo nie ma już pomysłu co to. Tam już nie ma za wiele rzeczy, które mogą mieć wpływ na takie objawy.

Najzabawniejsze jest to, że samochód ma moc, chodzi dobrze, skrzynia chodzi idealnie, wszystko pozornie bez problemów, poza właśnie wibracjami przy pewnych obrotach silnika. Są one tym silniejsze im większe jest obciążenie silnika czyli przy mocnym podjeździe pod górę, podczepionej przyczepie itd.

Przekopałem cały net i nikt takiego problemu nie miał. Od kiedy problem się pojawił zrobiłem już kilka tysięcy km i nic się nie pogarsza, poza drganiami, samochód pracuje zupełnie w porządku. Niestety całe nieszczęście pojawiło się gdy już zacząłem sprzedawać ten samochód i przez te komplikację musiałem się wstrzymać, bo nie wcisnę komuś takiej kaszany. Nawet jak nie odczuje tego podczas jazdy próbnej, to po prostu nie mam ochoty kogoś oszukiwać.

Ktoś ma jakiś pomysł?

jblack 31-03-2013 18:18

Odp: Wibracje od strony silnika i skrzynie biegów
 
witam a wszystkie poduszki od silnika i skrzyni biegow sprawdziles

mmw 31-03-2013 18:23

Odp: Wibracje od strony silnika i skrzynie biegów
 
Uważasz kolego, że podjęto decyzję o wyjmowaniu skrzyni biegów, a w tym aucie to masa roboty, bez sprawdzenia tak oczywistych rzeczy jak poduszki??? :)

jblack 31-03-2013 19:48

Odp: Wibracje od strony silnika i skrzynie biegów
 
moze sa padniete a wygladaja dobrze dopiero pod obciazeniem zachowuja sie calkiem inaczej ale jak takimadry jestes to baw sie dalej

mmw 31-03-2013 19:56

Odp: Wibracje od strony silnika i skrzynie biegów
 
Nie chodzi o bycie mądrym ale takie rady nie są mi potrzebne bo są oczywiste. Tak samo jak rady z innego forum żebym sprawdził podporę półosi (oczywiście o poduszkach też była mowa, bo jakże inaczej :) ) mimo, że pisałem o tym, że objawy występują również na postoju.

Liczę, że napisze ktoś kto faktycznie ma dobry pomysł albo miał podobny problem.

bartixr 31-03-2013 20:03

Odp: Wibracje od strony silnika i skrzynie biegów
 
Cytat:

Napisał mmw (Post 1987608)
Walczę od jakiegoś czasu z pewnym nietypowym problemem. Mam Galaxy V6 2001 rok, skrzynia automatyczna 5 biegów.

pomysł taki , że automatem nie ciąga się lawetę, a jak już to koniecznie musisz mieć chłodnice oleju skrzyni biegów i w trybie do 4-ki - do przełożenia bezpośredniego jechać lub jeśli jest specjalny tryb [pracy skrzyni np. "Load".
W przeciwnym wypadku ugotujesz skrzynię.

Nie wiem czy to ma związek z wibracjami w aucie - może mieć.
Jakieś niewyważenie masz, skoro na postoju czuć to. Wał - nie sądzę.

Arolahti 31-03-2013 20:24

Odp: Wibracje od strony silnika i skrzynie biegów
 
witam

U mnie trochę podobnie zaczęło sie nie dawno dziać tzn podczas przyspieszania w przedziale 2000 a 2500 rpm czuć takie delikatne wibracje i to przeważnie na 4 biegu... i zupełnie podobnie jak u Ciebie wszystko posprawdzane typu poduszki, półosie (prawa wymieniona). Zostało mi jeszcze spr olej w Asb ale to pewnie nie to. Po wielu przemyśleniach z moim mechanikiem została mi jeszcze próba wymiany sterownika skrzyni biegów (komputera). Już raz go wymieniałem z 2 lata temu i znowu cos chyba z nim nie halo...

Może u Ciebie też coś jest nie tak z tym komputerem. A w jakim przedziale obrotów jest odczuwalne w Twoim aucie?

A po tym jak podpiąłeś napięcie (po wyjmowaniu skrzyni) następuje "uczenie się" skrzyni biegów i było tak samo z tymi drganiami?

Jarek G. 31-03-2013 22:05

Odp: Wibracje od strony silnika i skrzynie biegów
 
Witam, miałem podobne objawy przed rokiem w moim A6 2007.Drgania podczas jazdy i na postoju. Diagnoza - padnięta skrzynia biegów (automat). Powód? W zespolonej chłodnicy płynu chłodzącego i oleju skrzyni nieszczelność. Płyn poszedł do skrzyni. Zadziałał jak papier ścierny i zgnębił wnętrze skrzyni. Wynik - połowa skrzyni nowe części i nowa chłodnica. Rezultat - 4,5 tyś złotych.
Może pomogłem?
Pozdro.

dwoje19 01-04-2013 04:19

Odp: Wibracje od strony silnika i skrzynie biegów
 
Cytat:

Napisał mmw (Post 1987670)
Liczę, że napisze ktoś kto faktycznie ma dobry pomysł albo miał podobny problem.

Nooo...w jednym fordzie...
Zawór EGR mimo że niby działał, ale pewnie co ja tam wiem...

bartixr 01-04-2013 07:41

Odp: Wibracje od strony silnika i skrzynie biegów
 
Cytat:

Napisał Jarek G. (Post 1987721)
W zespolonej chłodnicy płynu chłodzącego i oleju skrzyni nieszczelność.

to jest tylko wymiennik ciepła.
dogrzewa olej ciepłym płynem i odbiera ciepło od przegrzanego oleju, ale niestety mało skutecznie aby zapewnić skrzyni optymalną temp. oleju.
Zauważ, że płyn chłodzący ma temp około 90 stopni, więc ile ciepła on może odebrać ze skrzyni.

W celu zapewnienia prawidłowej pracy i długiej żywotności skrzyni, stosować należy zewnętrzną chłodnicę oleju (montowana przez chłodnicą cieczy).
Schłodzenie skrzyni biegów o 10 stopni może wydłużyć okres eksploatacji 2-krotnie.
9 z 10-ciu uszkodzeń skrzyni wynika z powodu usmażenia jej gorącym olejem.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:24.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.