Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Kuga (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=171)
-   -   [Kuga 2013-2020] Nakrętki kół (Kapturki) 19mm czy 18mm ? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=289396)

lewy87r 04-12-2018 12:41

Nakrętki kół (Kapturki) 19mm czy 18mm ?
 
Cześć,

w serwisie chcieli mi opylić nakrętki kół bo są wyrobione/zajechane itp.... ponad 20PLN sztuka.

No mówie ładnie...nie wziąłem :), wróciłem do domu no i chce odkręcić...
klucz 19 wchodzi lekko nie przylega dobrze, omyka, ale okazuje się że na nakrętce są kapturki... aluminiowe chyba - takie cieniutkie, z niektórych nakrętek można ten kapturek ściągnąć i pod spodem widzimy zwykłą nakrętkę 18...
szukam w internecie bo zgłupiałem i znalazłem to:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Jest to prawdopodobnie 1:1 to co ja mam również widać tu ten kapturek. I w opisie aukcji jest napisane nakrętka 19.

Po co te kapturki? Czy nie są one przypadkiem "zabezpieczeniem" przed zabrudzeniami i korozją? Tu zapodam film z takimi samymi kapturkami: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

I facet odkręca je kluczem 19... zatem wnioskuję, że nakrętki to 18mm z założonym ozdobnym kapturkiem który zmienia*średnicę na 19mm i którego się nie zdejmuje do odkręcenia koła?

Proszę o info kogoś kto się na tym zna bo chcę u siebie zrobić porządek z tym, bo w warunkach drogowych raczej będę miał problem czy odkręcić kluczem 19mm czy zdiąć kapturek by użyć 18mm.

pankrakus 04-12-2018 12:53

Odp: Nakrętki kół (Kapturki) 19mm czy 18mm ?
 
Cytat:

Napisał lewy87r (Post 3063947)
[...]

I facet odkręca je kluczem 19... zatem wnioskuję, że nakrętki to 18mm z założonym ozdobnym kapturkiem który zmienia*średnicę na 19mm i którego się nie zdejmuje do odkręcenia koła?
[...]

Witam

Prosta sprawa:
- kup na próbę 1 taką śrubę
- zakręć na koło
a następnie spróbuj zdjąć ten metalowy "kapturek" z nakrętki zakręconej na koło => życzę powodzenia




Cytat:

Napisał lewy87r (Post 3063947)
[...]

Proszę o info kogoś kto się na tym zna bo chcę u siebie zrobić porządek z tym, bo w warunkach drogowych raczej będę miał problem czy odkręcić kluczem 19mm czy zdiąć kapturek by użyć 18mm.

a może wystarczy wyjąć z bagażnika oryginalny klucz do kół:
- sprawdzić czy odkręca śruby
- zmierzyć jego wymiar

pozdrawiam
pankrakus

weuek 04-12-2018 13:10

Odp: Nakrętki kół (Kapturki) 19mm czy 18mm ?
 
Problem powszechnie znany. Powodem jest złe serwisowanie kół, co jest klasyką gatunku w naszym kraju (i nie tylko). Klucz udarowy psuje te kapturki na nakrętkach i potem trudno to odkręcić. Nieuszkodzona nakrętka jest na klucz 19. Swojego fokusa mk2 sprzedałem w wieku 10 lat i jeszcze wszystkie kapturki były na miejscu, choć część odkręcałą się już tylko nasadką na gwiazdkę (dwunastokątną).

Nie obsługujesz kół sam, to wymień te nakrętki na takie bez kapturków.

Oryginalny klucz do kół to się nadaje do tego, żeby go wyjąc i umieścić na stałe w garażu. Można sobie nim tylko krzywdę zrobić usiłując odkręcić koło po gumiarzach.

lewy87r 04-12-2018 13:32

Odp: Nakrętki kół (Kapturki) 19mm czy 18mm ?
 
Czyli w sumie tak jak myślałem, standard 19mm 20szt i podjade specjalnie tam gdzie mi opony wymieniali, żeby mi podmienili nakrętki :)

Rafał A.(antek) 04-12-2018 14:16

Odp: Nakrętki kół (Kapturki) 19mm czy 18mm ?
 
Standard to nakrętka na klucz 19
Ale wystepują w roznych wersjach, z grubsza 6?.
Lita nakrętka na klucz 19, pełna
Lita nakrętka na klucz 19, przelotowa
Lita nakrętka na klucz 18 z kapturkiem czyniącym ja 19, nakrętka przelotowa zwykle, kapturek czyni ja nieprzelotową
I to samo w wersji z pierścieniem/podkładka obrotową.
z pierścieniem nakrętka na klucz 19, pełna
z pierścieniem nakrętka na klucz 19, przelotowa
z pierścieniem nakrętka na klucz 18 z kapturkiem czyniącym ja 19, nakrętka przelotowa zwykle, kapturek czyni ja nieprzelotową
Niektóre wersje nie występują w oryginale.

Problemem są odpadające kapturki z nakrętek 18, jak ktoś nie zauważy to 19 po 18 obrobi, później nabicie kapturka ciężkie, a nawet po założeniu kapturka jak jest on luźny, nie zawsze dobrze idzie odkręcanie.
A kapturki odpadają z rożnych czynników, i klucz udarowy raczej nie ma tu nic do rzeczy, raczej staranność prac i jakość nakrętek.
Nakrętki występują w TZW chińskich zamiennikach - mocno nie polecam.

weuek 04-12-2018 14:34

Odp: Nakrętki kół (Kapturki) 19mm czy 18mm ?
 
Cytat:

Napisał Rafał A.(antek) (Post 3064031)
A kapturki odpadają z rożnych czynników, i klucz udarowy raczej nie ma tu nic do rzeczy,

A moim skromnym zdaniem tylko to.

Rafał A.(antek) 04-12-2018 14:50

Odp: Nakrętki kół (Kapturki) 19mm czy 18mm ?
 
Jakoś w moich nie odpadają, a tylko pneumatyczny w użyciu. U moich klientów, jak nie są już zniszczone tez nie.

weuek 04-12-2018 15:02

Odp: Nakrętki kół (Kapturki) 19mm czy 18mm ?
 
Ale rozumiem, że sam używasz, więc z głową.

Ogólnie, to oczywiście, słaby pomysł był z tymi kapturkami, bo lepiej zrobić plastikowe nakładki, jak w oplach, na przykład.

Rafał A.(antek) 04-12-2018 15:54

Odp: Nakrętki kół (Kapturki) 19mm czy 18mm ?
 
Cytat:

Napisał weuek (Post 3064053)
Ale rozumiem, że sam używasz, więc z głową.

Sam. Ale nie tylko. Trzeba robić z głową, długimi nasadkami do alufelg. Przeszkolić personel (mechaników). A takie z lekkim z użyciem wymienić na nowe.
Cytat:

Napisał weuek (Post 3064053)
Ogólnie, to oczywiście, słaby pomysł był z tymi kapturkami, bo lepiej zrobić plastikowe nakładki, jak w oplach, na przykład.

no słaby, bo wystarczy nie nałożyć do końca klucza, i klucz zrywa kapturek, albo się obślizguje, i to nie ważne czy zwykły czy pneumat, mało tego ten blaszany z zestawu praktyczie od razu obraca sie na nich niszcząc kapturki, mnie nie udało sie nim odkręcić koła jak złapałem kapcia.
VW/Audi ma fajne dekielki alufelg razem z kapturkami na nakrętki, na wszystkie 5 od razu.

YS3F 04-12-2018 19:08

Odp: Nakrętki kół (Kapturki) 19mm czy 18mm ?
 
Czy ktoś się orientuje czy M12x1,5mm będą pasowały?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:00.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.