Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2008-2011] Wentylator milczy, a temperatura rośnie - Co robić? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=340544)

pazdanmichal 29-04-2024 14:38

Wentylator milczy, a temperatura rośnie - Co robić?
 
Cześć,
w moim focusie wystąpił ostatnio pewien problem. Gdy się robi ciepło, stoję w korku, wentylator chłodnicy się nie załącza. Klima przestaje działać (wieje ciepłym), temperatura silnika rośnie. Wymieniałem już czujnik temperatury płynu chłodzącego.
Co ciekawe, wentylator załącza się na najwyższym biegu w losowych momentach (nawet w zimę), a jak już się włączy to leci cały czas. Jedynie zgaszenie auta i ponowne odpalenie pomaga. Gdy podpiąłem auto do FORScana, dodałem sobie "Sterowanie wentylatorem niskoobrotowym" oraz "Sterowanie wentylatorem wysokoobrotowym". Klikałem on/off w obu ale nic się nie działo. Czego może to być wina? Dzięki!

tomao 29-04-2024 15:23

Odp: Wentylator milczy, a temperatura rośnie - Co robić?
 
W tym może być problem:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Były na forum tematy o tym module.

pazdanmichal 30-04-2024 11:34

Odp: Wentylator milczy, a temperatura rośnie - Co robić?
 
Dzięki Tomek :)
Poczytałem że jeszcze fioletowy kabelek może być przyczyną, lecz u mnie pokazuje na nim 3.1V (nawet jak nim poruszam, wygląda jakby tak miało być). Czy jest to poprawne napięcie? (mierzyłem na zimnym silniku, pewnie napięcie jest zależne od temp silnika)

Edit: Pomierzyłem ponownie, na ciepłym. Pokazuje cały czas 3.1/3.2. Nawet jak w FORscanie włączę żeby wiatrak chodził to dalej 3.1. Tak powinno być?

Edit2: Pomierzyłem na włączonym silniku, z klimą jest 0.2V a bez niej około 3.2V. Wentylator się włącza poprawnie wraz z włączeniem klimy. Czasem działa poprawnie i niestety jak mierzyłem to wygląda jakby działało poprawnie. Nie wiem od czego to zależy.

tomao 30-04-2024 17:19

Odp: Wentylator milczy, a temperatura rośnie - Co robić?
 
Jeśli dobrze pamiętam (nie mam teraz pod ręką schematu) ten kabel przekazuje sygnał cyfrowy i multimetrem można jedynie sprawdzić jego ciągłość.
Sprawdź jeszcze żaluzję chłodnicy. U mnie kilka lat temu musiałem ją wywalić, potrafiła być zamknięta przy 116 stopniach.

thesperado 30-04-2024 18:07

Odp: Wentylator milczy, a temperatura rośnie - Co robić?
 
Jesli chodzi o ten fioletowy, sterujący wentylatorem przewód, to na schemacie jest opisany jako PWM. Była dyskusja swojego czasu, czy to sygnał cyfrowy, czy właśnie PWM. Jeśli to PWM, to zamiast mierzyć napięcie, zmierz częstotliwość i wypełnienie impulsu, jeśli twój miernik ma taką funkcję. Jeśli masz możliwość sterowania jakimś systemem diagnostycznym obrotami wentylatora, to wraz ze zmianą zadanych obrotów powinno się zmieniać procentowe wypełnienie impulsu, jeśli tam jest faktycznie PWM.

cezarg1410 01-05-2024 13:07

Odp: Wentylator milczy, a temperatura rośnie - Co robić?
 
Ja tylko dodam, że te silniki są wrażliwe na przegrzanie, więc radzę szybko uporać się z usterką.

pazdanmichal 17-05-2024 09:38

Odp: Wentylator milczy, a temperatura rośnie - Co robić?
 
Cześć, wymieniłem moduł i problem dalej jest. Gdy występuje ten błąd, wentylator nie chodzi a w aplikacji widzę w polu "zmienny cykl pracy wentylatora" wartości normalne, 15%, potem wzrasta do 30%, a jak auto się grzeje mocno to 100%, lecz wentylator dalej stoi. Po otwarciu maski (powinien dmuchać na 100%, tak też mówiła aplikacja że taki sygnał jest podawany do wentylatora) wentylator stał nieruchomo, próbowałem wyczepic i wczepić wtyczkę od modułu lub poruszać fioletowym kabelkiem (szarpałem naprawdę mocno we wszystkie strony) ale nic to nie dało. Wiecie może co jest przyczyną?

tomao 17-05-2024 09:45

Odp: Wentylator milczy, a temperatura rośnie - Co robić?
 
A spróbuj w tym stanie ruszyć wentylatorem, może on sam się kończy.

pazdanmichal 17-05-2024 10:10

Odp: Wentylator milczy, a temperatura rośnie - Co robić?
 
Sam wentylator działa świetnie, jak nie występuje ten błąd z przegrzewaniem (ponieważ nie zawsze wentylator pracuje źle) to działa idealnie, w różnych prędkościach, włączam klimę to się włącza, wyłączam to on też - wszystko ok. Po prostu jak już wystąpi ten błąd to nie dmucha, też ciężko mi określić jak wywołać to niepoprawne działanie ponieważ jest to bardzo nieregularne. Jedyne czego jestem prawie pewien to to że gdy auto jest zimne, np rano to zawsze działa poprawnie, a pzynajmniej przez jakiś czas. Błąd się częściej pojawia jak odpalam auto ponownie chwilę po jeździe - parkuję, idę do sklepu, odpalam i nie działa (ale to i tak nie zawsze, jakoś w 30% przypadków, nie ma na to zasady)

konieczko5 17-05-2024 11:42

Odp: Wentylator milczy, a temperatura rośnie - Co robić?
 
Podłącz na krótko wentylator i sprawdź czy kręci. Będziesz wiedział czy on działa, biegi działaja.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:28.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.