Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Galaxy (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=108)
-   -   [Galaxy 2000-2006] Światła do jazdy dziennej - montaż (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=71407)

Jarek G. 03-06-2009 22:08

Światła do jazdy dziennej - montaż
 
Chcę założyć światła do jazdy dziennej. Czy możecie rzucić kilka propozycji jakie macie i jak montowane? Poparte zdjęciami?
Pozdrog:)

Stefano 03-06-2009 23:05

Odp: światła do jazdy dziennej - montaż
 
3 załącznik(i)
Cytat:

Napisał Jarek G. (Post 1178295)
Chcę założyć światła do jazdy dziennej. Czy możecie rzucić kilka propozycji jakie macie i jak montowane? Poparte zdjęciami?
Pozdrog:)

Myslle, że chodzi ci o automatyczne załączanie swiate,ł a nie jakiej badziewie podpięte na przodzie. Temat już opisywałem dość dawno, poparty schematami, ale wkleję ci jeszcze raz.

Grzaniec 03-06-2009 23:22

Odp: światła do jazdy dziennej - montaż
 
A może mi ktoś wytłumaczyć sens montażu takich świateł?? Rozumiem, jak montowało się to do malucha z prądnicą :D, ale do nowszych konstrukcji w jakim celu? Ani to nie pasuje do wyglądu auta, ani nie będzie z tego oszczędności....(znaczących oszczędności, bo zakładam, że nie chodzi o przedłużenie życia żarówek:D) a wymaga jednak jakiś inwestycji, nakładu pracy....ale może ja się nie znam:D

marwyk 04-06-2009 08:19

Odp: światła do jazdy dziennej - montaż
 
A miałbyś STEFANO te szkice w trochę większym formacie?

stomat 04-06-2009 09:28

Odp: światła do jazdy dziennej - montaż
 
Sens montażu takich świateł jest taki sam jak zakładania "żarówek energooszczędnych" w domu. Trudno to wytłumaczyć komuś kto nie uważał na fizyce i myśli że w samochodzie energia jest "za darmo". Nie widzę natomiast sensu montażu automatów włączających światła po uruchomieniu silnika.

Jarek G. 04-06-2009 11:10

Odp: światła do jazdy dziennej - montaż
 
Światła do jazdy dziennej jak sama nazwa wskazuje służą do jazdy w dzień.
Art. 51 ust. 2 "Prawo o ruchu drogowym" stanowi:
„W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza zamiast świateł mijania kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.”

I nie chcę zakładać jakiegoś badziewia ale normalne lampy z homologacją RL.
Pozdro. g:D

wojtekjanus 04-06-2009 12:10

Odp: światła do jazdy dziennej - montaż
 
Po pierwsze - światła do jazdy dziennej, ze względu na swoja konstrukcję, są lepiej widziane w dzień niż światła mijania, więc skoro można coś lepiej, to dlaczego nie?
Po drugie - mają bardzo małą moc (moje Helli 2x6W, z diodami LED jeszcze mniej) i jeżeli podłączy się je tak, że palą się z nimi tylko zewnętrzne światła pozycyjne, a tablica przyrządów nie (5 żarówek po 5W) i tablicy rejestr. też nie (2 żarówki po 5W), to oszczędza się ok 125W; te 125W to np w zimę, przy włączonej dmuchawie na full i włączonej szybie tylnej może spowodować, że przy wolnych obrotach akumulator jest nadal ładowany, a nie rozładowywany;
Po trzecie - pracujące non-stop reflektory główne po dwóch - trzech latach żółkną, matowieją (temperatura!) i gorzej świecą, podobnie jest z tablicą zegarów - nagrzana od żarówek tablica zarasta kurzem wyraźnie szybciej.
Po czwarte - najważniejsze - nie myślisz o włączaniu, przy otwarciu drzwi wkurzająca przypominajka nie piszczy (bo nie musi przecież), po włączeniu świateł głównych same się wyłączają, po prostu żyją własnym życiem bezobsługowo.

Może to wszystko to niewiele, ale polepsza samopoczucie kierowcy :P ...

Grzaniec 04-06-2009 13:38

Odp: światła do jazdy dziennej - montaż
 
Niestety, nie przekonacie mnie, ale chwała Wam za to, że próbowaliście:d.
Piszecie o oszczędności ponad 100W - OK, ale czy zdarzyło się komuś, kto nie ma zamontowanych świateł dziennych, by akumulator rozładowywał mu się na wolnych obrotach (zaznaczam, warunkiem jest sprawna instalacja i sprawny akumulator). Ja nie słyszałem o takich przypadkach w obecnie używanych samochodach - chyba, że mówimy o PF126 z prądnicą:d. Alternator jest tak dobrany, by ni9e dopuścić do takich zachowań, mimo włączonej dużej ilości odbiorników. Kolejny argument - zużycie reflektorów - o ile przedłużymy im życie? O rok, a może o 14 miesięcy? I w jakiej skali - bez świateł dziennych będą sprawne przez powiedzmy 8 lat czy 12? Inna sprawa - włączanie z automatu - moja wersja to posiada fabrycznie - wersja duńska. Poza tym mam ksenony, które chyba nie grzeją się tak jak halogenowe żarówki (nie wiem, może się mylę). No i ostatnie.....takie dołożone światła wyglądają koszmarnie na samochodzie....jaki by on nie był - nie tylko galaxy:/
P.S. Piszesz o matowieniu reflektorów po 2-3 latach...chyba ciut Cię poniosło - stawiam na znacznie dłuższy okres, pod warunkiem używania przeznaczonych do nich żarówek - nie jakieś 100W i więcej...

A jeżeli ktoś porównuje z żarówkami energooszczędnymi, to wolałbym zdecydowanie założyć moduł, który obniża napięcie na żarówkach podczas jazdy w dzień - są takie dostępne, odpada chociaż obwieszanie przodu auta wątpliwej urody światełkami:D - a jeśli ktoś planuje założyć diodowe linijki wzorem nowych modeli audi - to pozostawię to bez komentarza:D:D:D
Oczywiście to moje zdanie, i nie każdy musi się z nim zgadzać. To przecież Wasze auta i możecie czepiać na nie, co tylko chcecie:D

Jarek G. 04-06-2009 13:57

Odp: światła do jazdy dziennej - montaż
 
Ciekaw jestem co przyświecało konstruktorom z takich "mało znaczących i marginalnych" firm jak Volvo czy Saab w wymyśleniu świateł do jazdy dziennej. Bo według zdania niektórych uczestników tej dyskusji jest to zwykły bzdet i jak zwykle MY, Polacy, znamy się na wszystkim najlepiej.
Pozdro g:P

Grzaniec 04-06-2009 14:07

Odp: światła do jazdy dziennej - montaż
 
A co przyświecało producentom luksusowych aut, by wyposażyć je w aluminiowe felgi, tv, navi i inne potrzebne lub mniej gadżety?:D A dlaczego jedne auta mają regulowane podświetlenie zegarów, w innych da się całkowicie wyłaczyć to podświetlenie a reszta ma świeci albo nie świeci? Dlaczego są auta wyposażone w światła przecimgłowe a są też takie, które mają tylko mijania? Rozumiesz analogię, czy mam jeszcze mnożyć podobne zapytania? Nie twierdzę, że jest to zbędna instalacja - jednak wg mnie nie ma uzasadnienia, oprócz zadowolenia twórcy czy też właściciela dziennych świateł w swoim aucie:D. Gdyby fabryka wyposażyła Galaxa w takie światła - oczywiście bym ich używał, jednak skoro ich nie ma (wiem, za sprawą księgowych zapewne:d) to nie widzę sensu ich dokładać, bo nie przyniesie to żadnych wymiernych efektów - darujcie sobie o oszczędzaniu żarówek, akumulatora czy też paliwa, bo to tak jakby ktoś chciał oszczędzać paliwo i nie otwierał okien czy szyberdachu, gdy ma to ochotę:D:D (a wtedy przecież też auto spali więcej...tylko ile jest "to więcej".

Podsumowując - bo nie chce mi się z nikim prowadzić dyskusji o wyższości Swiąt Wielkiej Nocy nad Bożym Narodzeniem:d - dzięki za próbe wyjaśnienia, po co to montujecie - ale żaden argument mnie nie przekonał. Jednak wątek nie jest o tym, czy ma to sens, więc ja już zmykam do jamki:D:D i nie będę odbiegał od tematu<OK>

EDIT: Jeżeli ktoś poda receptę na takie przerobienie świateł, by dzienne były zintegrowane z reflektorami (jak we swpomnianych szwedzkich konstrukcjach) to chylę czoła - przynajmniej nie będzie doczepionych na siłę światełek (warunek - ma być zgodne z przepisami:D:D).

Wiem, że modne są ostatnio diodowe lampki do jazdy dziennej, za sprawą modeli audi - ale dla mnie doczepianie tego typu oświetlenia do innych aut, to jak krzyk "nie mam audi, ale jestem nim zachwycony. Będę miał chociaż podobne światełka:D:D"


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:52.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.