Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2008-2011] 1.6 TDCI 109km, brak mocy, "usterka silnika" i P0299 (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=311824)

prentek 22-12-2013 13:44

Silnik Usterka - Błąd turbiny P0299 w 1.6 TDCI 109 KM
 
Kilka dni temu pojawiał się ostrzegawczy trójkąt z wykrzyknikiem i napisem silnik usterka. Podłączyłem kabel F-Super i zczytałem bład P0299 Turbo / Supercharger Underboost. Niestety skasowanie błędu nie pomogło i awaria zadomowiła się na stałe. Czytając forum natknąłęm się na podobny problem ze sterowaniem turbiny i przeczyściłem środkiem do czyszczenia hamulców czujnik MAF (dodatkowo sprawdziłem łopatki turbiny poruszają się w obydwu kierunkach bez oporu i wyczyściłem końcówki węży z śladów oleju), niestety nie zauważyłem żadnej różnicy.

Teraz opiszę symptomy:

Cięgno (laga) od sterowania kątem łopatek porusza się caly czas w górę i w dół, nawet po odpaleniu zimnego silnika (temperatura zewnętrzna +1C), nie wiciąga jej do środka gruszki, tylko cały czas skacze. Odkąd mam focusa zwróciłem na nia uwagę bo cała obsypana jest opiłkami.
Auto mam od pół roku, większość czasu jeździ nim żona, więc dopiero niedawno zauważyłem większe spalanie (na trasie w granicach 6L/100km z kawałkiem autostrady) i spadek mocy (czasem przyspieszał dobrze, a czasem był mułowaty). Dopóki nie wyskoczył mi błąd nie zwracałem uwagi, ale teraz muszę naprawic szybko auto przed wyjazdem na sylwestra.

Czy macie jakieś pomysły, co sprawdzić w pierwszej kolejności, na co zwrócić uwagę? Lub gdzie warto podjechać w okolicach konin, kutno, łódź, płock?

łagi 22-12-2013 15:52

Odp: Silnik Usterka - Błąd turbiny P0299 w 1.6 TDCI 109 KM
 
być może zawór/sterownik lagiem od gruchy. Mam ten sam silnik, jeśli dobrze pamiętam, to po przewodzie z gruchy dojdziesz do tego ustrojstwa, prawdopodobnie produkcji PIERBURG, znajduje się on z tyłu silnika od strony pasażera. Może gruszka jest nieszczelna i przepuszcza i tak niestabilnie się zachowuje. Jest jeszcze możliwe, że masz nieszczelność układu dolotowego i powietrze za turbiną "ucieka" - tylko ta gruszka szalejąca trochę psuję tą teorię, ale sprawdzić nie zaszkodzi :). Pozdrawiam i mam nadzieję, że coś pomogłem.

prentek 22-12-2013 18:11

Odp: Silnik Usterka - Błąd turbiny P0299 w 1.6 TDCI 109 KM
 
Dziękuję,
jutro sprawdzę szczelność i spróbuję znaleźć taki czujnik na podmianę.

prentek 25-12-2013 09:27

Odp: Silnik Usterka - Błąd turbiny P0299 w 1.6 TDCI 109 KM
 
Niestety, jeszcze nie dokonałem dokładnej inspekcji z powodu świąt, ale udało mi się na chwile skasować błędy.


Po chwili jednak awaria powróciła i pojawiły się nowe kody:

w PCM:
P1402 - Exhaust Gas Recirculation Metering Orifice Restricted
P0113 - Intake Air Temperature Sensor 1 Circuit High Input
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

w ABS:
U1900 - CAN Communication Bus Fault - Receive Error B902

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Liva Data z silnika przy obrotach:

800
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
2200
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
3000
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Nie mogę dodać więcej gazu na biegu jałowym ponad 3000 obrotów, czy to normalne?

danielsan51 17-01-2014 11:48

Odp: Silnik Usterka - Błąd turbiny P0299 w 1.6 TDCI 109 KM
 
jechalem dzisiaj do miasta spokojnie bo snieg itp -na wyswietlaczu pojawilo sie ,,usterka układu silnika"auto stracilo moc ale po kilku km moc wrocila bo moglem juz szybciej jechac ale dioda czerwona dalej sie palila,zgasilem auto odpalilem i juz nic nie swiecilo,wrocilem do domu podlaczylem kabel i wykazalo blad P1402,21

pcheba 14-12-2015 18:26

1.6 TDCI (109KM). Spadek mocy na ciepłym silniku
 
Witam wszystkich,

Mam problem z Focusem 1.6 TDCI (150k przebiegu). Otóż od 5 miesięcy mam problem z brakiem mocy po rozgrzaniu silnika (przeglądałem "pół" internetu i niestety nie znalazłem trafnej odpowiedzi). Sytuacja wygląda tak, że dopóki silnik się nie rozgrzeje to samochód jeździ i przyspiesza normalnie, jak tylko wskazówka temp. wskoczy na środek to samochód przyspiesza co najmniej 2x dłużej, aczkolwiek przyspiesza - do 2000RPM mniej więcej przyspiesza dobrze, a potem coraz słabiej (redukcja biegów trochę pomaga, ale i tak jest bez rewelacji). Nie kopci, spala normalna ilość paliwa i jak jest zimny to działa jak złoto. Zgaszenie i odpalenie samochodu nie pomaga dopóki jest ciepły. Wszystkie filtry wymienione. Z 2 miesiące po tym jak się zaczęły te problemy wyskoczyła usterka silnika i u mechanika wyszedł błąd z DPF, został wyczyszczony, płyn dolany, błędy pokasowane itd. Nie pomogło. Zmieniłem dostawce paliwa i nawet wydawało mi się, że jest trochę lepiej, ale dalej w sumie jest to samo. Ostatnio znów byłem podpiąć się pod komputer i tym razem pokazało błąd EGR. Sprężarka działa i została sprawdzona. Zastanawiam się tylko czy to na pewno EGR, samochód nie kopci, a nie ma mocy tylko jak jest ciepły. Nie chce wymieniać zaworu jeśli to może być coś innego.

Ma ktoś jakieś pomysły? Czy w ciemno wymieniać EGR czy sprawdzić coś innego? Jeśli wymieniać zawór - to jakiej firmy najtańszy polecacie?

Pozdrawiam,
Piotrek

krzys1968 14-12-2015 19:38

Odp: 1.6 TDCI (109KM). Spadek mocy na ciepłym silniku
 
Czasem ERG jest przypchany od spalin czyli osad nagar , spruboj zdemontowac i wyczyscic

tomekklis 02-01-2016 21:51

komunikat awaria silnika
 
Witam-dzis przy temp.-14pojawił mi sie komunikat:awaria silnika(w czasie jazdy).Auto zatrzymałem,zrobiłem oględziny ale nic nie zauważyłem.Po ponownym odpaleniu silnik pracuje normalnie,nabiera mocy (jak pojawił sie komunikat silnik chyba wszedł w try b pracy awaryjny bo ciężko było wyciągnąć więcej jak 2000 obr.O co chodzi???Dziwne troche jest to że komunikat nie wyświetla sie ponownie i niby moc jest ale na wolnych obrotach i biegu jałowym silnik pracuje jak c-330 tzn.jak traktor.

netter 03-01-2016 09:06

Odp: komunikat awaria silnika
 
Witam!
wczoraj miałem podobnie (mk3) wydaje mi się, ze to filtr paliwa - po rozgrzaniu auta problem znika (dzisiaj auto stoi w garazu) jutro wymianiam filtr paliwa.

edmun 03-01-2016 11:22

Odp: komunikat awaria silnika
 
tak ciężko zczytać kody i sprawdzić ? podpowiem że najprostszy adapter ELM to koszt 20-25 zł. Jeden z interfejsem Bluetooth mam zawsze w samochodzie właśnie na takie sytuacje


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:31.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.