Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecoboost (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=326082)

pzpzpzpzpz 30-12-2021 16:54

Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecoboost
 
Cześć,

Przed założeniem tego tematu, sprawdziłem czy podobny problem był już rozwiązywany na forum. Znalazłem kilka cennych odpowiedz w dziale Ford Focus, ale nie wiem czy będą miały zastosowanie do Mondeo.

Mam nadzieję, że ktoś z posiadaczy Mondeo w przeszlości poradził sobie z tym problemem.

Miesiąc temu kupiłem Mondeo mk4, rocznik 2011 r., przejechane 230 tyś., silnik 2.0 benzyna ecoboost 203km, skrzynia automatyczna. Ostatni serwis w maju 2021 - wymiana świec, olejów i filtrów. Zaobserwowano małe zapocenie pod uszczelką zaworów i naderwaną poduszkę silnika - do obserwacji.

Problem z wysoką temperaturą silnika zaobserwowałem przez przypadek. Po przejechaniu jakiś 2500 km od zakupu auta od poprzedniego właściciela włączyłem w komputerze pokładowym opcję pokazywania temperatury silnika cały czas, a nie tylko na postoju.

Jak wygląda problem:

1. Odpaliłem silnik, wrzuciłem neutralny bieg i po 5 minutach postoju temperatura silnika wzrosła z 31 do 68 stopni.
2. Ruszyłem na spokojną przejażdżkę. Jechałem z prędkością 20-40km/h po wiejskich drogach przez 5 km. Po 5 minutach 96 stopni.
3. Przycisnąłem do 120km/h i tak jechałem jakieś 2km. Temperatura skoczyła do 108 stopni.
4. Po zatrzymaniu i wyłączeniu auta włączył się wentylator chłodnicy na jakieś 2-3 minuty i później sam wyłączył się.

Największą zaobserwowaną temperaturą było 117 stopni - pasek na desce rozdzielczej zapalił się na czerwono, a po kilku sekundach dalszej jazdy spadło do 110,100 i 95.

Klimatyzacja działa prawidłowo: grzeje i ochładza w zależności od wybranego programu.

Auto nigdy się nie wyłączyło, nie wydawało dziwnych odgłosów, jezdzi bardzo dobrze, szybko przyspiesza itp. Srednie spalanie na komputerze 11 litrów, po przejechaniu 2 pełnych baków: 8,5 litra. W ciągu ostatniego miesiąca zaniepokoił mnie włączający się wentylator po zaparkowaniu i wyłączeniu silnika, który odpalał się raz na dwa/trzy przejazdy po miescie.

Czy jechać z nim do ASO i wyłożyć pare stów na diagnostykę czy ktoś z Was miał podobny problem i można go rozwiązać bez przepłacania w dobrym warsztacie? Czytałem, że usterka termostatu daje najczęściej efekt niedogrzania silnika niż jego przegrzania.

rajman 30-12-2021 17:06

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
A nie ma przypadkiem na forum już tematów o uszkodzonych pompach wody w EB.

pzpzpzpzpz 30-12-2021 17:12

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
Szczerze mówiąc nie wpadłem na to, że przyczyną usterki może być pompa wody. W podobnym wątku ford focus najczęściej pojawiał się odpowiedzi, żeby zrobić porządek z uszczelką głowicy/termostatem/żaluzjami chłodnicy.

rajman 30-12-2021 21:17

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
No to jest oczywiście trop. Test na uszczelkę kosztuje grosze, prace żaluzji można sprawdzic organoleptycznie albo forscanem.

pzpzpzpzpz 31-12-2021 07:23

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
Dziękuję za odpowiedź. Czy wymieniając pompe wody warto też zmienić rozrząd? Wiem, że tak - w przypadku rozrządu na pasku, ale tutaj jest łańcuch.

Parch 31-12-2021 08:35

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
Nie warto jeśli nie ma oznak zużycia. Pompa wody na szczęście nie jest związana z rozrządem w tym motorze.
WDR. Pompa wody tylko oryginał! Zamienniki są bardzo ryzykowne.
Do poczytania:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

klocolus 31-12-2021 15:37

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
Cytat:

Napisał Parch (Post 3388419)
Pompa wody tylko oryginał! Zamienniki są bardzo ryzykowne.

Albo mocniejsza od 2.3 ecoboosta od razu ;)

Z takim przegrzewaniem trzeba uważać i szybko reagować bo może się skończyć na uszkodzeniu silnika w krótkim czasie.

ASO moim zdaniem omijać, dobry serwis niezależny albo kogoś kto się na tym zna.

Cytat:

Napisał pzpzpzpzpz (Post 3388302)
Największą zaobserwowaną temperaturą było 117 stopni - pasek na desce rozdzielczej zapalił się na czerwono, a po kilku sekundach dalszej jazdy spadło do 110,100 i 95.

Kilku sekundach? Podejrzanie szybko jak na zmiany w zakresie 22 stopni. To by wyglądało jakby termostat się nagle otworzył, może po prostu się przycina. 95 stopni to dokładnie temperatura otwarcia termostatu w tym silniku. Ja bym zaczął od bardzo dokładnego płukania układu chłodniczego, test na UPG, następnie termostat i pompa + nowy płyn.
Co ciekawe późniejsze 2.0 ecoboost miały termostaty chyba 80 stopni zamiast 95 stopni, osobiście bym taki zamontował wydaje mi się, że powinny pasować. Jak coś mam w Warszawie taki możemy porównać na 100%

pzpzpzpzpz 01-01-2022 13:33

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
Dziękuje za odpowiedzi. Coś mnie tknęło i zajrzałem jeszcze raz pod maskę, żeby obejrzeć chłodnice. Nie wygląda na zabrudzoną itp. Zajrzałem też do zbiornika płynu chłodniczego - płyn poniżej poziomu minimalnego. Nie wiem czy 1000 km wcześniej była odpowiednia ilość płynu, bo nawet tam nie zajrzałem. Przegląd auta i wymiana wszystkich płynów/olejów była w maju 2021. Możliwe, że płyn wyparował? Nie widziałem wyciekòw, a pod samochodem nigdy nie było żadnych plam. No i druga sprawa…sprawdziłem tez poziom oleju - był tylko na czubku bagnetu. Na komputerze pokładowym nigdy nie wyskoczył komunikat o braku czy niskim poziomie oleju. Co tu jest grane? Czyżby głowica do roboty?

M.A.G. 01-01-2022 22:17

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
Cytat:

Napisał pzpzpzpzpz (Post 3388663)
Na komputerze pokładowym nigdy nie wyskoczył komunikat o braku czy niskim poziomie oleju. Co tu jest grane? Czyżby głowica do roboty?

Nie chcę być pesymistą, ale miałem do "roboty" silnik właśnie po takiej przygodzie - olej wyrzygało i nie miałem żadnej informacji o braku oleju lub spadku ciśnienia - tyle, że temperatura mi nie skakała :?

pzpzpzpzpz 02-01-2022 09:07

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
Możecie polecić, jakiś warsztat z ogarniętym mechanikiem od forda w Warszawie? Czytałem dobre opinie o warsztacie przy Puszczy Kampinoskiej (Truskaw) i solid garage przy Połczyńskiej. Będę wdzięczny za jakiś namiar na sprawdzone miejsce.

pzpzpzpzpz 02-01-2022 16:44

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
Własnie wlałem do zbiornika płynu chłodniczego litr płynu i do kreski min. brakuje jeszcze 1 cm.
Co do poziomu oleju w silniku zrobiłem zdjęcie bagnetu. JŚlad oleju jest tylko na czubku.
https://i.ibb.co/8g6YhHn/20220101-105144-HDR.jpg
Czy to mozliwe, że od majowego serwisu, po przejechaniu ok. 8 tyś km silnik wziął tyle oleju?

kln1920 02-01-2022 16:54

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
Ło panie, suchy jak pieprz. No sprawny silnik za Chiny tyle nie weźmie

pzpzpzpzpz 02-01-2022 17:11

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
No wlasnie...doleję jutro olej i jade na serwis. Zobaczymy co powie mechanik. Zastanawiam się jakie szkody poczyniłem, bo bez zaglądania pod maskę przejechałem tym autem w ciagu ostatniego mc jakies 2tyś km.

pzpzpzpzpz 03-01-2022 21:10

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
No więc tak... Nie miałem oleju 5w30 castrol magnetic, więc dolałem 500 ml 5w30 LL castrol edge i pojechałem do warsztatu. Opisałem objawy i zostawiłem auto na diagnostykę (300 zł). Po 2 godzinach dzwoni babka z obsługi z informacją, że w aucie nie zdiagnozowano żadnych wycieków i szukają dalej, ale żebym przygotował się na grubszą naprawę, bo pewnie coś z silnikiem. Pomyślałem, że jak nie ma wycieków to albo uszczelka albo peknieta głowica. Po kolejnych dwóch godzinach dzwoni diagnosta. Oleju w plynie chlodniczym brak. Plynu chlodniczego w oleju brak. Majonezu pod korkami brak. Test uszczelki pod glowica nie wykazal nieszczelności, brak spalin w plynie chlodzącym. Po podlaczeniu komputera bledów brak. Cisnienie ok. Termostat ok. Klimatyzacja działa prawidłowo. Co znaleziono? Wyłamany element żaluzji chłodnicy, ktory zablokował żaluzje. Nowy 800 zł, ale serwis zaproponował demontaż, podobno bez wplywu na funkcjonowanie silnika. Zlecono płukanie silnika i układu chlodzenia, wymiane filtrów/olejow i obserwacje poziomu oleju w silniku. Jak bedzie brał wiecej niz litr na 5 tys km to zglosic sie na wymiane pierscieni.

koska1 08-04-2024 15:40

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
I jak teraz temperatura po tyle czasu ?. Był problem przez żaluzje tak rozumiem ?
Bo ja mam podobną sytuację, tylko grzeję się maks do 101 przy temperaturze na dworzu 15.
Żaluzje mam otwarte może na trasie zamykają, się niewiem. Ale jak na trasie odpuszczam gaz to temperatura spada z 100 na 94-95. Pompę mam wymienioną 2 lata temu. Termostat otwiera się przy 93 mniej więcej. Zauważyłem kiedy odpalam silnik to żaluzje zamykają się i odrazu otwierają się, ciekawie czy na trasie nie zamykają się.
Teraz zauważyłem że i po mieście przy 25 stopni to też grzeję się silnik do 104 stopni.
Poziom płynu mam na maks, sprawdzałem testerem płyn trzyma swoją normę, płyn Prestone.
A czy ktoś podpowie mi dokładnie jak sprawdzić żaluzje i czy jest możliwość ich wyłączyć i sprawdzenie wentylatora przez Forscan ?

rajman 09-04-2024 07:08

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
położenie żaluzji żądane i aktualne sprawdzisz też w forscanie podczas jazdy

koska1 13-04-2024 06:34

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
2 załącznik(i)
Ja chciałem przetestować te żaluzje pod czas jazdy ale niewiem jak to zrobić przez Forscan. Nie mogę znaleźć opcje. Czy można poprosić o szczegółową informacje jak znaleźć funkcje. Dziękuję

koska1 13-04-2024 09:22

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
1 załącznik(i)
A jeszcze jedna sprawa. Pojawiły się takie błędy nie w Forscanie a w innym programie od LPG, te na czerwono na zdjęciu. Forscan nie widzi żadnych błędów. A pojawiły się po :
Zawsze 95 tankowałem w swojej okolicy w Pruszkowie na PB czy Orlenie, a to zatankowałem 95 z 30 lit. na BP w Warszawie na Jerozolimski 202 A bo tam taniej było i później wymieniłem termostat na oryginalny, wymieniałem sam. Po parę dniach podłączyłem kompa, sprawdzam czy nie wyskoczyły jakieś błędy, bo podczas wymiany termostatu trzeba było poodpinać niektóre wtyczki. A tutaj masz na czerwono prezenty. Dodam że samochód jedzie ok. a skasować błędy nie mogę. I co tutaj jest grane ?.
Może paliwo ****iane, wtyczkę od pompy wysokiego ciśnienia nie ruszałem. Filtr paliwa ten model nie posiada. Z parę razy kiedyś wymieniałem czujniki wysokiego ciśnienia i niskiego. Może znowu padł czujnik wysokiego ciśnienia.

koska1 19-04-2024 13:46

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
NIE CYTUJEMY CAŁYCH POSTÓW W ODPOWIEDZI, A ZWŁASZCZA GDY ZNAJDUJĄ SIĘ BEZPOŚREDNIO NAD TWOIM !!!!!

MOŻNA UŻYĆ JESZCZE FUNKCJI "CYT. SELEKTYWNY" (część tekstu zaznaczonego)


Udało się skasować błędy. Ale najpierw wyczyściłem wtyczki i gniazda preparatem do elektroniki, i po aktualizacji oprogramowania do lpg.
P.S.
Ja chciałem w ogóle usunąć ten ostatni post ale niewiem jak to zrobić. Niema przycisku USUŃ POST.
Proszę o podpowiedź jak usunąć swój post. Dziękuję.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.