Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford C-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=120)
-   -   [C-MAX 2015- ] Jak domontować kamerę cofania (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=271673)

Caribou 31-08-2016 13:00

Jak domontować kamerę cofania
 
Witam, czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenie z ASO w zakresie "ulepszania" samochodu - zastanawiam się nad dołożeniem tempomatu, ew. kamery cofania w ramach przeglądu gwarancyjnego. Ktoś coś?

keiw 31-08-2016 13:15

Odp: Upgrade wyposażenia samochodu w ASO (tempomat, kamera cofania)
 
W ASO to pójdziesz z przysłowiowymi torbami. Taniej było sobie dobrać co trzeba w momencie konfigurowania nowego auta.

Dużo informacji masz tu na forum a będąc z Warszawy lub okolic, to masz u siebie osoby, które mogą aktywować w aucie to co zostanie dołożone.

Caribou 31-08-2016 13:21

Odp: Upgrade wyposażenia samochodu w ASO (tempomat, kamera cofania)
 
Dziękuję. Auto było ze stock'u powiedzmy - w sensie gotowe w salonie i konfiguracja była akceptowalna (a i cena już po granicy możliwości) więc nic nie dokładałem. Teraz się zastanawiam, nie są to elementy wyposażenia bez których nie da się żyć ale rozsądne kosztowo modyfikacje możnaby wprowadzić.

tedi_k 31-08-2016 14:01

Odp: Upgrade wyposażenia samochodu w ASO (tempomat, kamera cofania)
 
Cytat:

Napisał Caribou (Post 2651037)
... rozsądne kosztowo modyfikacje możnaby wprowadzić.

Na pewno nie w ASO... Zgłoś się do kolegi @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] z Warszawy, to Ci powie co możesz dołożyć i mniej więcej za ile ("mniej więc" z tego powodu, ze trzeba kupić brakujące części na allegro - a tam ceny są bardzo różne...). Na przykład tempomat to głównie zakup np. takiej kierownicy: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Piotrekson96 29-10-2017 08:18

Jak domontować kamerę cofania
 
Cześć
Mam do Was koledzy pytanie. Czy domontowywał już ktoś z Was kamerę cofania do swojego C-MAXa? Zakupiłem ostatnio owego Forda, ma on czujniki przód i tył, różne inne bajery lecz nie ma kamery cofania :( Chciałbym ją mieć :)
I stąd do Was moje pytanie, czy jest to duży koszt i nakład pracy w domontowaniu takiej kamery?

Z góry dzięki za odpowiedzi
Pozdrawiam

Meran 29-10-2017 16:44

Odp: Jak domontować kamerę cofania
 
Nie trzeba dużo szukać :) Pełno tego w sieci. Może nie C-max ale w każdym aucie robi się to podobnie
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Piotrekson96 29-10-2017 17:04

Odp: Jak domontować kamerę cofania
 
Chodzi mi o oryginalną kamerę cofania ;) Czy potrzeba jest poprowadzenia jakiejś dodatkowej wiązki?

dqpb 08-09-2019 17:41

Odp: Jak domontować kamerę cofania
 
podbijam temat, może ktoś dokładał kamerę cofania do polifta?

dqpb 29-09-2019 06:39

Odp: Jak domontować kamerę cofania
 
Na Ali znalazłem takie cudo:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Chińczyk mówi że to jest plug&Play. Czy ktoś dodawał taka kamerę i może potwierdzić że będzie działać czy trzeba coś jeszcze robić?
Mam sync-3

Edit
To jednak jest do przedlifta :/

sklodos1983@wp.pl 16-11-2019 20:38

Kamera cofnia Nie mogę zlokalizować kostki w okolicach bagażnika
 
Witam. Czy jest ktoś kto montował oryginalna kamerę cofania do c maxa z 2017 roku z polskiego salonu? Nie mogę zlokalizować kostki w okolicach bagażnika gdzie milo by to być wpięta. czy możę auto nie bbyć wyposażone w taką instalację? i trzeba prowadzić od sync3?

lukaszooo 17-11-2019 10:22

Odp: Kamera cofnia Nie mogę zlokalizować kostki w okolicach bagażnika
 
Niestety wiazka kamery nie jest zawsze przy sync3... wszystko zalezy od wyposazenia. Z tego co zaobserwowalem to wiazka kamery jest zawsze gdy auto ma keyfree w innych przypadkach to loteria ale im wyzsze wyposazenie tym wieksze prawdopodobieństwo ale nie jest to regułą.

Ponczo24q 22-12-2019 11:03

Odp: Kamera cofnia Nie mogę zlokalizować kostki w okolicach bagażnika
 
A gdzie zlokalizować wtyczkę kamery?

Codee13 25-12-2019 14:31

Odp: Kamera cofnia Nie mogę zlokalizować kostki w okolicach bagażnika
 
Szykuje się do tematu i zauważyłem że wiązka na klapę wychodzi już z kompletem okablowania. Podsufitki jeszcze nie rozbierałem - tam gdzie wiązka zaczyna bieg.

Codee13 23-03-2020 14:35

Odp: Kamera cofnia Nie mogę zlokalizować kostki w okolicach bagażnika
 
Aktualizacja tematu

W mojej wersji samochodu miałem:
- wtyczkę w bagażniku (z prawej strony jak się maskownicę ściągnie to widać).
- wtyczka z bagażnika kończy się kostką pod schowkiem - jest zaczepiona, widoczna, ale nie podpięta,
- wtyczka z "radia" była zawinięta taśmą do wiązki pod schowkiem,
- przetwornicę DT1T 14B526 BA która nie daje napięcia na bezpiecznik F28 (brązowy 7.5A) w komorze silnika.

Do instalacji potrzebne było mi:
- kamerka w obudowie (otwór w blendzie wyciąłem sam),
- wiązka klapy - potrzeba wiązkę z prawej strony (odpowiednią do wyposażenia np. inna jest do automatycznej klapy),
- przetwornicę DT1T 14B526 AA.

Co robimy?
- podmieniamy wiązkę w klapie tył z prawej strony,
- wycinamy otwór, montujemy kamerkę i okablowanie przepuszczamy,
- demontujemy schowek i podmieniamy przetwornice ( wtedy i tylko wtedy gdy na bezpieczniku F28 nie mamy napięcia - jeśli jest mamy dobrą przetwornicę),
- spinamy wtyczki kamerki pod schowkiem,
- aktywujemy programowo.


Tyle ode mnie i powodzenia

lukaszooo 23-03-2020 15:25

Odp: Kamera cofnia Nie mogę zlokalizować kostki w okolicach bagażnika
 
o jakiej przetwornicy piszesz ????

SRS 23-03-2020 16:39

Odp: Kamera cofnia Nie mogę zlokalizować kostki w okolicach bagażnika
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] (Post 3193899)
Nie mogę zlokalizować kostki w okolicach bagażnika gdzie milo by to być wpięta.

wtyczka C495 est z prawej strony na podłodze , w Grandzie jest na prawym słupku D

Codee13 26-03-2020 10:16

Odp: Kamera cofnia Nie mogę zlokalizować kostki w okolicach bagażnika
 
Cytat:

Napisał lukaszooo (Post 3236851)
o jakiej przetwornicy piszesz ????

Moduł stabilizacji napięcia występujący w dwóch wersjach. Tak jak napisałem powyżej.
Numery finis ford to 1769267 i 1769268.

tomm76 08-12-2020 11:53

Kamera cofania
 
Cześć,

Czy schemat podłączenia kamery cofania w C-max z Sync3 będzie taki sam jak w Kuga ?
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Potrzebuje schematu podłączenia kamery, bardzo,bardzo proszę o pomoc.

Ewentualnie o namiary kto mi może kamerkę na śląsku podłączyć.

baniol13 29-01-2021 10:57

Odp: Kamera cofnia Nie mogę zlokalizować kostki w okolicach bagażnika
 
Cytat:

W mojej wersji samochodu miałem:
- wtyczkę w bagażniku (z prawej strony jak się maskownicę ściągnie to widać).
- wtyczka z bagażnika kończy się kostką pod schowkiem - jest zaczepiona, widoczna, ale nie podpięta,
- wtyczka z "radia" była zawinięta taśmą do wiązki pod schowkiem,
- przetwornicę DT1T 14B526 BA która nie daje napięcia na bezpiecznik F28 (brązowy 7.5A) w komorze silnika.

Do instalacji potrzebne było mi:
- kamerka w obudowie (otwór w blendzie wyciąłem sam),
- wiązka klapy - potrzeba wiązkę z prawej strony (odpowiednią do wyposażenia np. inna jest do automatycznej klapy),
- przetwornicę DT1T 14B526 AA.

Co robimy?
- podmieniamy wiązkę w klapie tył z prawej strony,
- wycinamy otwór, montujemy kamerkę i okablowanie przepuszczamy,
- demontujemy schowek i podmieniamy przetwornice ( wtedy i tylko wtedy gdy na bezpieczniku F28 nie mamy napięcia - jeśli jest mamy dobrą przetwornicę),
- spinamy wtyczki kamerki pod schowkiem,
- aktywujemy programowo.
Witam, wiem że temat stary ale chciałem żebyś podpowiedział mi w kwestii zamontowania kamery cofania C-max 2015- wersja poliftowa.
Pierwsza sprawa to nie wiem czy mam kostkę w bagażniku ponieważ za maskownicą nic z prawej strony nie znalazłem, natomiast pod prawym tylnym siedzeniem znalazłem coś takiego, czy może chodzi o tą kostkę [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] czy nie a jeśli nie to jak ten problem można rozwiązać (chodzi mi o to czy samemu mogę przciągnąć wiązkę i jak ją ewentualnie podłączyć) .
Pozostałe rzeczy dość dokładnie opisałeś to myśle że bym sobie poradził, aha tutaj nie występuje żaden moduł ? oczywiście przetwornicę już sprawdziłem i muszę zmienić bo na tym bezpieczniku napięcia brak.
i jeszcze jedno bo w przypadku gdybym nie miał wiązki z bagażnika do podschowka i musiałbym ją ciągnąć to pojawia się następne pytanie czy będzie ''wtyczka z radia'' jeśli tak to ok a jeśli nie to znowu pytanie jak i jaką poprowadzić, ale napewno jakaś wolna kostka albo wtyczka pod schowkiem jest bo widać ją bez demontażu schowka to myślę że tu będzie ok.
I ostatnia sprawa to mógłbyś dać jakiś namiar na wiązke klapy ponieważ te które są gdzieś dostępne czy to na olx czy na alegro to niby do wersji poliftowej a przy każdej są wtyczki które wpinane są w moduł ponieważ jest kostka plus osobny pojedyńczy przewód antenowy chyba video [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] i [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] tu znowu jest zonk.
Z góry dzięki za pomoc
Pozdrawiam Krzysztof

davids1987 23-10-2021 22:44

Sync 3 kamera cofania
 
Witam serdecznie.Podlaczylem nie oryginalna kamerę cofania do Forda.Czy trzeba ją jakoś aktywować? Po podłączeniu nie działa.

davids1987 24-10-2021 20:50

Odp: Upgrade wyposażenia samochodu w ASO (tempomat, kamera cofania)
 
Czy ktoś może instalował nie oryginalna kamerę cofania

mario3410 16-01-2023 12:46

kamera cofania
 
witam. jestem na etapie dokładania kamery uniwersalnej do mojego cmaxa. mam radio sync2 poszukuję dokładnej instrukcji jak aktywować kamerę za pomocą forscana. może ktoś pomoże..

mario3410 12-02-2023 14:45

Odp: Jak domontować kamerę cofania
 
Ja korzystałem z filmu na znanym portalu y.. tytuł Montaż kamery cofania Ford Kuga /escape

BalROCK 25-07-2023 10:02

Odp: Dołożenie kamery cofania
 
1 załącznik(i)
Panowie, pozwalam się podpiąć pod temat z moim C-maxem poliftowym, bo nie wiem czy jest sens otwierać odrebny wątek (jeśli okaże się, że tak to to zrobię w podforum c-maxa).

Mianowicie -podczas wygłuszania bagażnika za prawy nadkolem znalazłem 6 pinową wtyczkę w pełni obsadzoną pinami i kabelki wychodząc z niej idą do wiązki głównej (cześc owija się w ekran w pewnym momencie. Kolorkologia zgodna z tą z posta poniżej

Ponieważ mam system ASS kamera korzysta u mnie z bezpiecznika F28 (kwadratowy), którego nie ma (i niestety ma wątpliwości czy piny są obsadzone :()
mam sync 2 na pokładzie, mam też (bo to może mieć znaczenia jak mniemam) BLISS, ActiveCItyStop, 4 polowe tylne czujniki, hak i instalację do niego Westfala, połączenie klapa/-buda w obu stron są słonie
Pytania:
1. gdzie szukać złącz C237 tudzież C495 ze schematu, żeby sprawdzić na którym etapie kończy się wiązka idąca do bezpiecznika?
2. Rozumiem, że muszę sprawdzić gniazdo C2280B pozycja C32 w module BCM czy tam dochodzi kabelek od LIN?
3. Co z APIM? W postach wspominacie panowie o złączce C23 w tunelu środkowym, ale wedle schemtu po drodze są C264 i ew. C2383 przy samym APIM. Gdzie szukać w C-maxie tego złącza? również po prawej stronie kolumny środkowej?


Tearz sobie uświadomiłem, że w moimprzypadku to ten bezpiecznik F28 to nie w tylnie a akumulatorowej skrzynce bezpieczników znajdować się powinien.Potem sprawdzę

zmulim 25-07-2023 12:47

Odp: Dołożenie kamery cofania
 
Jeśli już to masz BLIS a nie BLISS, złącza C237 szukaj w tunelu środkowym po stronie pasażera, za plastikową maskownicą, którą musisz zdjąć.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

BalROCK 25-07-2023 17:16

Odp: Jak domontować kamerę cofania
 
3 załącznik(i)
OK, ustalenia na ten moment są co następuje (poszedłem tropem zasugerowanym tutaj
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...])

C-MAX polift MK2 2015, Sync 2

- mam wtyczkę męską w prawym tylnim nadkolu (dokładnie za zwijakiem pasa pasażera, przymocowana do karoserii) z kabelkami (od 1 do 6) niebieski (cienki, możliwe że z paseczkiem czarnym), biały, czarno-szary, niebieski, zielony, czarny; ok 5 cm od wtyczki kable niebieski, zielony i czarny wchodzą w czarną otulinkę - wnioskuję, że ziel, nieb to sygnał a czarny to ekran

- za schowkiem pod nogami pasażera obok BCM mam wtyczkę męską z czterema kablami czarny, zielony, niebieski, czarno-szary

Ten odcinek przedzwoniony - kable lecą w te a nwet spowrotem - to ta wiązka

- tamże znalazłem zawiniętą w izolacji wtyczkę żeńską z kabelkami czarny, zielony, niebieski, czarno-szary

- tą przetwornicę wspomnianą przez @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] mam na 99% DT1T 14B526 AA (dojście fatalne do niej jest (jest wysoko nad wnęką schowka za całą masą stalowych płaskowników.

- na F28 (przy akumulatorze) pod zapłonem daje 12V (dziwne jest tylko to, że wedle instrukcji pod nim powinien być tylko

F28; Kamera wsteczna.Układ ostrzegający o możliwości kolizji. (obu na ten moment nie mam)
a u mnie po włączeniu zapłonu na wyjętym bezpieczniku F28 wyskoczyło info o awarii BLIS(s) :p, Active City Alert i Utrzymania pasa ruchu)

Generalnie, wygląda to trochę tak, że wystarczy spiąć te złączki przy BCM, podpiąć kamerę, wkodować ją Forscanem i jest git. Wyprowadźcie mnie proszę z błędu jeśli się mylę.

Jeśli się nie mylę po poszukję kamerki finis 1904415 (F1CT-19G490-AB czy inna podejdzie?); wiązki do niej (lub chociaż wtyczki żeńskiej pasującej do tej w bagażniku), blendy?

kln1920 25-07-2023 19:57

Odp: Jak domontować kamerę cofania
 
Jeszcze video + i - do APIM zobacz czy idzie od wiązki podłogi, niebieski i zielony przewód w tym dużym złączu

BalROCK 25-07-2023 20:11

Odp: Jak domontować kamerę cofania
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] nie wiem czy dobrze rozumiem - masz na myśli czty na złączce bezpośrednio za APIMem są te kable? (nie chce mi się pruć środka na razie :)) na 3 focie widać właśnie złączkę, która najpewniej leci do głównej wiązki deski rozdzielczej i zapewne do APIM - wierzyć mi się nie chce, żeby na tym etapie te kable wychodzi ze złącza i kończyły się nigdzie. ale ...

Z zakupem oryginalnej kamery może być krucho - myślę czy na początek nie kupić jakiegoś chińczyka i zamontować testowo - w ten sposób też łatwo i tanio się przekonam czy oby te kable nie kończą się zanim dotrą do APIMa. Jak rozumiem, wtedy (po aktywacji w APIM i tylko tam) będę miał obraz, linie z PDC, ale brak linii skrętnych?

Zastanawiam się tylko co dzieje się z dwoma kablami ( i jakie to kable) wychodzącymi z tyłu i nietrafiającymi do tej złączki ze zdjęć. Do niej wchodzi na bank Vid+, Vid-, ekran i ???
Wychodziłoby, że jeden z brakujących to pewnie LIN wchodzący do BCM, a drugi? Masa albo 12V? Jak to najlepiej sprawdzić (bezpiecznie dla autka?) Gdzie tam pod schowkiem łapać masę, żeby zobaczyć co jest na tej złączce deski rozdzielczej poza VId +i-

kln1920 25-07-2023 21:50

Odp: Jak domontować kamerę cofania
 
Często video+ i video- kończą się w złączu po lewej stronie nóg pasażera, za maskownicą i do APIM nie idą. Można pruć APIM, można tą zaślepkę i zobaczyć złącze. W Focusie złącze C215 albo C237 jak dobrze pamiętam, w pierwszym rzędzie niebieski i zielony
https://images89.fotosik.pl/589/25c389d3e8ada209.jpg

BalROCK 25-07-2023 22:21

Odp: Jak domontować kamerę cofania
 
Rozumiem do czego pijesz i wydaje mi się, że ten problem tu nie występuje. Otóż, po tym jaki @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] mnie naprostował, że c-max to bardziej foka niż mondek przewertowałem cały wątek nt. dokładania kamery w foce. Potem trafiłem na wpis, który wcześniej cytowałem w wątku c-maxa. Okazuje się, że nie ma między nimi za wiele wspólnego - w wątku o foce nikt nie wspomina o złączach pod nogami pasażera, ani o tej przetwornicy i vice versa autor cytowanego posta nic nie mówi o problemie złącza w kolumnie środkowej. Co więcej pojedyncze posty właścicieli c-maxa w wątki foki sugerowały, że złacza C237 nie ma tam gdzie występuje w foce - jeśli jest to najpewniej głębiej pod dźwignią zmiany biegów.

Podejrzewam więc (choć nie mam absolutnej pewności), że c-max w tym wymiarze ma zupełnie inaczej kwestię rozwiązaną niż foczka.

ma brytyjskiej stronce znalazłem wątek, któy w dużym stopniu potwierdza moje przypuszczenia
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Ok, analiza sprawy (mało czasu) poszła dalej - po analizie schematów z cardiagn i porównaniu z moja sytuacją stwierdzam, że na 99% instalacje jest kompletna (włącznie z VID+/-, LIN), na wtyczce w bagazniku do zapłonie mam 12V (tutaj schematy intalacji prądu wskazują jednoznacznie, że jeśli masz w samochodze BLIS(s) :D to w c237 musisz mieć odpowiednie połączenia (bo kamera i BLIS ciągną prąd po tym samym kablu) i niemal na pewno musisz mieć wtyczki przód tył ready-to-use.

Szybko poddałem się z szukaniem wtyczki o na aliexpress kosztuje ona całe 2 zł + parę złoty wysyłka.(numer 7283-6454-40 , 7282-6454-40 to męska część).

Próba znalezienia F1CT-19G490-AB w rozsądnej cenie graniczy z cudem, a w stosunku do chińskiej wiele wsakzuje na to, że tylko linie skretne bym zyskał - przezyje bez nich póki co :) Stśd pytanie - czy ktoś kupował taki zestaw może jak w linku? jak z jakością kamery i spasowaniem z klapą?

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

adi92koz 31-10-2023 21:28

Odp: Jak domontować kamerę cofania
 
Witam, posiadam grand c-max z końcówki 2015roku, chce zamontować żonie kamerę cofania, auto posiada sync2 oraz czujniki 360*, nie posiada funkcji blis, nie znalazłem wtyczki w bagażniku. Czytałem cały wpis z montażu kamery przy fokus lecz nie ma raczej on nic wspólnego z grand c-max, :-( znalazłem wtyczkę pod schowkiem z 4 przewodami, sync2 posiada przewody w pinie 14 i 15 (zielony i niebieski), poszukuje schematu montażu kamery cofania, oraz nr wiązki bagażnika i kamery. Poszukuję również informacji w którym miejscu montowana jest orginalna kamera, jeśli posiada ktoś zdjęcia orginału proszę o zdjęcia.
https://i.imgur.com/uauqUEI.jpg
https://i.imgur.com/0JtIFzX.jpg

adi92koz 31-10-2023 21:56

Odp: Dołożenie kamery cofania
 
Witam, posiadam grand c-max z końcówki 2015roku, chce zamontować żonie kamerę cofania, auto posiada sync2 oraz czujniki 360*, nie posiada funkcji blis, nie znalazłem wtyczki w bagażniku. Czytałem cały wpis z montażu kamery przy fokus lecz nie ma raczej on nic wspólnego z grand c-max, :-( znalazłem wtyczkę pod schowkiem z 4 przewodami, sync2 posiada przewody w pinie 14 i 15 (zielony i niebieski), poszukuje schematu montażu kamery cofania, oraz nr wiązki bagażnika i kamery. Poszukuję również informacji w którym miejscu montowana jest orginalna kamera, jeśli posiada ktoś zdjęcia orginału proszę o zdjęcia. Schemat potrzebuję żeby doprowadzić przewód lin.
https://i.imgur.com/0JtIFzX.jpg
https://i.imgur.com/uauqUEI.jpg

dax92 07-12-2023 06:36

Odp: Jak domontować kamerę cofania
 
Cześć, chciałbym dołożyć kamerkę cofania w C-MAX 2015r. polift. Czy udało się Wam Panowie coś wymodzić? Może trafiliście na jakąś konkretną instrukcję? Im więcej czytam tym już bardziej nie ogarniam :P

adi92koz 19-12-2023 09:06

Odp: Jak domontować kamerę cofania
 
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Tutaj masz instrukcje do sync 2/3, do sync 1 jest podobnie w polift ale wchodzi w inne piny od wyświetlacza, kamerę w C-Max masz w klamce tak jak w focus w hathback i nr kamery to F1CT-19G490-AB

mieszko555 13-03-2024 22:58

Odp: Jak domontować kamerę cofania
 
mnie ciekawi gdzie jest ten moduł napięcia bo wywala mi błąd w forscanie i nie mogę go znalesc : /

kln1920 14-03-2024 06:33

Odp: Jak domontować kamerę cofania
 
Jaki moduł napięcia? I co to ma do kamery cofania?

tomao 14-03-2024 07:13

Odp: Jak domontować kamerę cofania
 
Pewnie VCM, od ASS. Też nie wiem co to ma do tematu.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:42.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.