Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Jaki olej do 2.0 Tdci DW10/DW10C (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=255932)

LwiaNerka 11-10-2013 20:05

Jaki olej do 2.0 Tdci DW10/DW10C
 
Witam
nigdzie nie umiem znaleźć jaki olej powinienem lać do mojego 2,0 TDCI 2007 r. z DPF
czy Castrol Edge 5W30 spełniający normę ACEA c3 będzie dobry?
czy można lać olej na którym nie pisze, że jest przeznaczony do diesla właśnie do diesla? Zarówno Edge jak i Edge Turbo Diesel spełniają normę ACEA c3)

jacekn8 11-10-2013 21:14

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Najlepiej lej Ford Formula F, jest tani i dobry (choć technicznie to półsyntetyk). Jeżeli jesteś zdeterminowany i chcesz dobrze dla autka :P to zamiast szukać lepszych olei, wymieniaj olej Formula F częściej (np. co 12 tys.). Jeżeli jesteś jeszcze bardziej zdeterminowany :P to lej Motul Specific Ford, ale kosztuje 2x tyle co Formula :wink:.

enjoypoznan 12-10-2013 08:20

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Zalecany przez producenta Ford Formula F.

arttk 12-10-2013 09:37

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
ACEA: A1/B1
API: SL
WSS-M2C913-C
WSS-M2C913-B
WSS-M2C913-A

Czyli rzadki olej lekkobieżny.
ACEA C3 to olej o wyższej lepkości, do fordów niezalecany.

LwiaNerka 12-10-2013 10:49

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Problem jest taki że mi taki nalali w feuvercie przy wymianie i teraz nie wiem czy się martwić.
Czy niezalecany to znaczy że coś się może stać złego czy te 15tys pojeżdze?

mrk26 12-10-2013 11:24

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
generalnie można lać każdy olej, który spełnia normy producenta.

bobanr 12-10-2013 17:53

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Też wlałem na początku Castrola EDGE, ale później zmieniłem na Formula F i tak kontynuuję.

PAFFCIO 14-10-2013 09:41

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Jak zawsze, co użytkownik to opinia ;-)
Osobiście leję od nowości Mobila. Tym bardziej, że w tym roku jest już dostępny olej w specyfikacji 0W40 dedykowany do silników z DPF'em.
Szukałem na rynku i znalazłem tu:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Po pierwsze, olej z niemieckiej dystrybucji, po drugie w bańce 5l, po trzecie full syntetyk...
I dodatkowo gwoli wyjaśnienia oznaczenia 0W40
Cyfry poprzedzające "W" (W: Winter = Zima), oznaczają płynność w niskiej temperaturze. Im mniejsza liczba, tym niższa może być temperatura otoczenia, w jakiej dany olej może być stosowany. Oleje oznaczone symbolami 0W, 5W 10W (mając na uwadze ostatnie zimy w Polsce, z temp. po -20-25 st., "0" nie jest złe ;-0) gwarantują łatwy rozruch silnika oraz szybki dopływ środka smarnego do wszystkich punktów silnika, nawet w bardzo niskich temperaturach.

Cyfry znajdujące się po "W", oznaczają lepkość w wysokiej temperaturze. Im większa cyfra, tym wyższa może być temperatura otoczenia, przy której olej nie traci swych właściwości smarnych. Oleje o symbolach 40, 50 i 60 zapewniają właściwe smarowanie silnika w coraz wyższych temperaturach.

Oczywiście każdy leje co uważa :-)

Floy 14-10-2013 15:55

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Generalnie do samochodów z DPF powinno się lać olej tzw. niskopopiołowy, gdyż popiół, który powstaje przy spalaniu głównie dodatków do oleju powoduje zapychanie się filtra DPF.
Popiół niestety nie wypala się w DPF-ie przy 600 stopniach jak sadza i z czasem niszczy filtr. Także nie zawsze dobry olej z dużym dodatkiem uszlachetniaczy się sprawdza. Najlepiej lać taki do samochodów z DPF.

misiekxyz 27-10-2013 22:46

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Mam pytanko....wiecie coś może o oleju castrola do forda...
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Leje Formułe F (wymieniam co 16-17 tyś) i zastanawiam się nad tym castrolem. Serwis gdzie serwisuje mi go poleca...Nie chcę przedobrzyć;)

bartoszek 28-10-2013 06:20

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Cytat:

Napisał misiekxyz (Post 2097542)
Mam pytanko....wiecie coś może o oleju castrola do forda...
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Leje Formułe F (wymieniam co 16-17 tyś) i zastanawiam się nad tym castrolem. Serwis gdzie serwisuje mi go poleca...Nie chcę przedobrzyć;)


To jest olej do EcoBoosta. Castrol do Diesla z DPFem jest ciężko dostępny i jest to olej 5w30 spełniający normę A1/B1, ale jak zobaczysz na opakowaniu normę A5/B5 to się nie martw. Ja ostatnio kupiłem Ford Formula F - generalnie powinien mieć A1/B1 i tak było w opisie i na zdjęciu opakowania. A jak przyszła paczka to było tylko i wyłącznie A5/B5.

Piksel 28-10-2013 17:52

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Do Ecoboosta to jest olej Castrol 5W20. 5W40 ze specyfikacją Forda to raczej na cieplejsze kraje. U nas powinno być 5W30 + oczywiście specyfikacja Forda.

bartoszek 28-10-2013 18:10

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Piksel oczywiście masz rację. Mój błąd 5W20 do Eco

enjoypoznan 28-10-2013 18:23

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Chciałem zapytać jaka jest właściwie różnica między klasą A1/B1 a A5/B5?

Czy olej z klasą A5/B5 można stosować w silnikach Ford-a? Tzn stosować można każdy olej. Ale czy A5/B5 będzie zdrowy?

Holy 29-10-2013 09:47

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
ostatnio jak kupowałem olej w sklepie forda to usłyszałem że formułę f zastępuje teraz XR SYNTH

bartoszek 29-10-2013 10:27

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Cytat:

Napisał enjoypoznan (Post 2097925)
Czy olej z klasą A5/B5 można stosować w silnikach Ford-a? Tzn stosować można każdy olej. Ale czy A5/B5 będzie zdrowy?

Na nowych opakowaniach Formula F jest norma A5/B5 na starych A1/B1

arttk 29-10-2013 13:22

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Cytat:

Napisał Holy (Post 2098231)
ostatnio jak kupowałem olej w sklepie forda to usłyszałem że formułę f zastępuje teraz XR SYNTH

Ale chyba tylko w Polsce z tego co pamiętam. I dlatego ja na to: nigdy w życiu !
Swoją drogą znalazł ktoś jakieś uzasadnienie (prawdziwe) tego ruchu ?

enjoypoznan 29-10-2013 16:00

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Cytat:

Napisał arttk (Post 2098331)
Ale chyba tylko w Polsce z tego co pamiętam. I dlatego ja na to: nigdy w życiu !

Ale nie sądzę żeby Motorcraft A5 był gorszy od formuly f. Natomiast dlaczego miał zastąpić tylko na naszym rynku to pojęcia nie mam.

slawek-kali 30-10-2013 12:11

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Witam kupilem auto, w ktorym przed 7 dniami wymieniono olej na 10w40 motul.
Moge go zostawic czy lepiej szybko wymienic na 5w30 jak zaleca Ford.

Silnik 2,0 TDCI + DPF 140KM

bartoszek 30-10-2013 12:14

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Ja na mój gust trochę gęsty ten olej. Ja bym wymienił. Koszty Formuł F z oryginalnym filtrem to 140 zł więc nie majątek.

SrebnaStrzała 30-10-2013 14:01

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
5W30 a jeśli jesteś po gwarancji to polecam Motula 300v 5W30

dżizas 01-11-2013 21:31

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Dane odnośnie oleju na 100% masz w instrukcji obsługi.
Olej o który pytasz jest dedykowany dla grupy VAG: Vw, Audi,
Skoda,Seat i wedle Castola wspomaga pracę pompowtryskiwaczy.
Ponadto jest to olej niskopopiołowy typowy do aut z DPF.
W moim mk3 2.2tdci ST zalecany ACEA A1/B1 ale instrukcja wyraźnie mówi,
że ACEA C3 jest jak najbardziej dopuszczalny.
Jeżeli chodzi o praktykę jeżdżę na tym oleju od półtora roku i niedawno zrobiłem
czwartą zmianę ,w sumie zrobiłem ok 50 tys. Km.
Aktualny przebieg 138000 mil czyli ok 220 tys km i nie zamierzam go zmieniać póki nie ma problemów z ciśnieniem oleju.
Podumowując ja na twoim miejscu nie zmieniałbym tego oleju, gdyż jest dość drogi a zarazem wart swojej ceny. Po drugie oleje syntetyczne 5w30 dostępne obecnie na rynku są tak dobre, że ich parametry niewiele się różnią (z wyjątkiem podróbek) i jeżeli w/w olej nie wspomoże pracy twojego silnika to napewno mu nie zaszkodzi, bo jego zadaniem jest smarować ruchome części silnika co zpewnością robi doskonale.
Cała reszta to moim zdaniem komercyjne bzdury.

mondziak1 19-02-2014 21:41

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Ja w ubiegłym roku wymieniłem na taki [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] ponieważ nie wiem na jakim jeździł wcześniej. Lada dzień muszę nakarmić mojego mondka, bo już czas i po przeczytaniu w/w wątku zastanawiam się czy to jest dobry olej do mojego autka i pdf-u.:(

A co myślicie o tym produkcie [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

bartoszek 19-02-2014 22:16

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Do twojego silnika zalecany jest olej 5W30. Powinna to być norma A3 jednak ostatnio odwiedzając ASO na półce stał olej w pięknej butelce Castrola z logo Forda. Castrol Managtec Professional 5W30 A5.
Z resztą jak w grudniu zamawiałem olej ze znanego sklepu internetowego to na zdjęciach był olej z norma A3 a przyszedł A5. Butelka ta sama - FORD.

gin555 13-03-2014 09:48

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
zupełnie nie rozumiem podejścia Forda do oleju w silnikach z DPF.
Upierają się do stosowania olejów A5/B5 mimo że zawierają sporo SAPS.
Do silników z DPF powinien być olej lowSAPS czyli np. spełniający norme forda 934B - która jest dość rygorystyczna i zawiera norme 913C i 913D.
Porównałem parametry kilku olejów między innymi castrola 5w30 A5 i jego klonu ford xr synth (tak jakby ten sam olej z różnymi etykietami) i wychodzi na to że pierwszy z brzegu olej C1 ma lepsze parametry niż ten castrol na dodatek highSAPS
Cos mi się wydaje że ford specjalnie próbuje wciskać nam oleje highSAPS po to aby po zatkaniu popiołami DPFu wymienić go w serwisie za dużą kase.
Ja zalewam teraz olejem ACEA: C1 z normą forda 934B, olej np. GULF formula EFE. I przestrzegam przed kupowaniem oleju na alledrogo bo zaryzykuje stwierdzenie że mobile castrole itp są w 80% podróbkami-co wiadomo jak skutkuje. Jak mechanik zobaczy że wlewa kisiel do silnika to ok, ale jak wleje nie patrząc to amba.

baxowy 24-03-2014 13:43

Jaki olej - nie wiem jaki lany był przedtem.
 
Witam,

mondeo 2.0 tdci ma najechane 180 tkm. Niestety karteczka z olejem się uwaliła i za cholerę niewiadomo co tam było lane. Czy wymiana oleju z filtrami itd załatwi sprawę? Przy dolewce wiem, że mógłby być problem.

Jaki olej przy tym przebiegu warto wlać?

reversibilite 24-03-2014 14:49

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Witam!
Ze swojej strony, jako alternatywę dla fordowskiej Formula, a może przede wszystkim dla droższych olejów, polecam Mobile 3000 FE 5w30. Ważne jest tu oznaczenie FE. Najczęściej spotykany na rynku Mobile 3000 to XE. Jednak to właśnie mniej znane FE jest olejem dedykowanym dla Fordów (mniejsza lepkość). Moje Mondeo od samego początku było zalewane tym olejem co 20 tys. w ASO Forda. Koszt 6 litrów to obecnie około 138 złotych.
Pozdrawiam!

PAFFCIO 25-03-2014 08:56

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Cytat:

Napisał reversibilite (Post 2182671)
Witam!
Ze swojej strony, jako alternatywę dla fordowskiej Formula, a może przede wszystkim dla droższych olejów, polecam Mobile 3000 FE 5w30. Ważne jest tu oznaczenie FE. Najczęściej spotykany na rynku Mobile 3000 to XE. Jednak to właśnie mniej znane FE jest olejem dedykowanym dla Fordów (mniejsza lepkość). Moje Mondeo od samego początku było zalewane tym olejem co 20 tys. w ASO Forda. Koszt 6 litrów to obecnie około 138 złotych.
Pozdrawiam!

Przy wyborze oleju warto uwzględnić argumenty ujęte w tym watku:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
np od mojego postu #102
Poruszamy tam kwestie związane z dostosowaniem oleju do potrzeb DPF'a i "niskopopiołowości", której nie należy ignorować w silnikach z dpf'em. Po lekturze widać, że mimo moich preferencji co do Mobila, olejem o lepszych, bardziej optymalnych parametrach jest olej
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Ma parametry lepkościowe zbliżone do zaleceń forda, a zawartość popiołów czy związków siarki ma na najniższym poziomie. Przypominam również, że w mondeo od 2007 (mk.4) silnik 2.0 TDCi jest tak na prawdę silnikiem z grupy PSA - nie jest to konstrukcja forda.

gloomy 25-03-2014 09:30

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
w zeszłym tygodniu jak zamawiałem motula to widzę, że wprowadzono jakąś poprawkę - MOTUL SPECIFIC FORD 913D 5W-30, wcześniej kupowałem 913C, ktoś analizował sprawę bo ja z lenistwa po prostu go zamówiłem :oops:

jaceks 25-03-2014 10:27

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
ta niskopopiołowość oleju to do 1,3% czegośtam, a wysokopopiołowość to do 1,6% tego samego parametru. czy silnik czuje różnice?

mrk26 25-03-2014 10:35

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Dla mnie po wbiciu numeru rejestracyjnego pokazuje taki jako premium: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

jaceks 25-03-2014 11:11

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
parametry jak w formula f. słabe to premium

PAFFCIO 25-03-2014 11:16

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Cytat:

Napisał jaceks (Post 2183195)
ta niskopopiołowość oleju to do 1,3% czegośtam, a wysokopopiołowość to do 1,6% tego samego parametru. czy silnik czuje różnice?

Zależy jak patrzeć. Niby 1,3 i 1,6 to mało ale w stosunku jednego do drugiego to spadek o ponad 20%. Z jakiegoś powodu takie klasy stworzono. BTW te parametry mniej mają wspólnego z silnikiem, a bardziej związane z zawartością "czegoś tam" w spalinach co przekłada się na żywotność i działanie DPF'a.

Cytat:

Napisał mrk26 (Post 2183198)
Dla mnie po wbiciu numeru rejestracyjnego pokazuje taki jako premium: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

numeru rejestracyjnego?? :027:
Ten olej nie jest dedykowany do DPF'a. Moim zdaniem wyszukiwarka uwzględnia wymagania fordowskie dla silnika. Przypominam (znów odwołuję się do wcześniej wskazanego wątku) rekomendowany przez forda olej tj. Formula... też nie jest dedykowany do DPF'a
Twój wybór...czy uwzględnisz wymagania dpf'a czy nie.

mrk26 25-03-2014 13:15

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Cytat:

numeru rejestracyjnego??
Właśnie tak, jak ktoś mieszka w UK i jeździ autem na angielskich blachach to po wejściu na tę stronę [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] jest opcja podania numeru rejestracyjnego i firma daje trzy rekomendacje
Premium: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Energy Efficient Nanodrive : [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Trident: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Cytat:

Ten olej nie jest dedykowany do DPF'a. Moim zdaniem wyszukiwarka uwzględnia wymagania fordowskie dla silnika
I powiem szczerze ja raz zalałem fordowski olej, a od dwóch lat leje inny spełniający wymagania i póki co nie miałem najmniejszych problemów z DPF-em, teraz mam zamiar sprawdzić ten niby premium, który mi pokazuje na stronie i zobaczymy jak to będzie ;)

PAFFCIO 25-03-2014 14:25

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Cytat:

Napisał mrk26 (Post 2183289)
Właśnie tak, jak ktoś mieszka w UK i jeździ autem na angielskich blachach to po wejściu na tę stronę [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...][...]

to fajne jest

Cytat:

Napisał mrk26 (Post 2183289)
I powiem szczerze ja raz zalałem fordowski olej, a od dwóch lat leje inny spełniający wymagania i póki co nie miałem najmniejszych problemów z DPF-em, teraz mam zamiar sprawdzić ten niby premium, który mi pokazuje na stronie i zobaczymy jak to będzie ;)

Ok, Twój wybór...Zobaczymy za 5 czy 7 lat...Ja też nigdy nie lałem Formuły i jak dotąd, po 190 tys km nie mam problemu z DPF'em

baxowy 25-03-2014 20:32

Re: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Witam,

wybrałem magnateca jednak A5.

Pozdrawiam

gregor75 25-03-2014 20:48

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Cytat:

Napisał mrk26 (Post 2183289)
teraz mam zamiar sprawdzić ten niby premium, który mi pokazuje na stronie

jaka cena tego oleju ?

mrk26 26-03-2014 10:47

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Cytat:

Napisał PAFFCIO (Post 2183315)
Ok, Twój wybór...Zobaczymy za 5 czy 7 lat...Ja też nigdy nie lałem Formuły i jak dotąd, po 190 tys km nie mam problemu z DPF'em

Ja mam nalatane już ponad 240k km :P i póki co nie mam problemu ;)

Cytat:

Napisał gregor75 (Post 2183570)
jaka cena tego oleju ?

Poszło PM ;)

mondziak1 21-04-2014 22:19

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Witam !!!
Jak wcześniej już pisałem wlałem w ubiegłym roku taki olej
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
I czy muszę dalej lać 5w/40 czy tak jak jest w specyfikacji i lać 5w/30. Poza tym mam też dylemat jakiej wybrać firmy, bo raczej nie będę lał tego fordowskiego co wyżej wlałem.
Pozdrawiam

antoni01 22-04-2014 08:08

Odp: Olej ACEA C3 do MK IV 2,0 TDCI
 
Dotychczas zalewałem Motul 5W30 913C. Pod koniec ubiegłego roku Motul wprowadził nowy olej 5W30 913D (zgodny z wcześniejszą specyfikacją 913C). Są to oleje dedykowane do silników Forda z filtrem cząsteczek. Proszę o radę czy przejść na specyfikację 913D. A może lepiej Liqui Moly?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:01.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.