Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ogólnie o motoryzacji (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=122)
-   -   Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=249525)

m_g 21-08-2016 14:24

Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Witam Waszmości,

Tematów na forach jest mnóstwo, rozstrzelone w różnych wątkach , różne komentarze. Google to samo mówi i finalny efekt jest taki, że wiem tyle co wiedziałem czyli nic. Zapytanie składam głównie do osób mających styczność z prawem, z ubezpieczeniami lub mających doświadczenie - ubezpieczyciel odmówił lub zaakceptował .

Dodam, że moje pytanie dotyczy OC. Z AC to już wiemy, że ubezpieczyciel zawsze znajdzie powód aby nie wypłacić odszkodowanie - prawo Kalego ja tobie tak, ty mi nie.

Zmierzając do pytania. Mondeo mk4 przewiduje opony 215/55 r16 i nie przewiduje w silnikach 2.0 TDCi 205/55 r16. Patrząc na ceny opon 215/55 wolę w niższej cenie kupić wyższą półkę opon w rozmiarze 205/55 r16 niż przepłacać za 215.

Czy w przypadku założenia 205 mój ubezpieczyciel może do mnie wyciągnąć kasę i powiedzieć że ja mam płacić za szkodę, bo opony są nie homologowane i odwrotnie czy ubezpieczyciel sprawcy może odmówić wypłaty odszkodowania ?

juri2069 21-08-2016 14:56

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Nie siedzę w prawie ale miałem ten sam problem kupując kiedyś opony.
Zadzwoniłem do 3 firm ubezpieczeniowych PZU i dwie inne , nie pamiętam.

Odpowiedź w każdej była taka sama , a więc inny rozmiar nie wpłynie na problemy z OC. A więc można.

Każda z firm mówiła również , że jeżeli ZNACZĄCO nie wpłynie , czyli 215 a 205 - jest ok. 235 - 255 też jest ok.
Natomiast jeżeli do dużego mondeo kupisz opony 185 , 165 - to już znacząco wpływa na jazdę( bezpieczeństwo ) , wtedy ubezpieczyciel może nie wypłacic odszkodowania.

Ale żadna z osób rozmawiających ze mna nie słyszała jeszcze o takim przypadku , o który pytałem.
Rzecz jasna , że jeżeli opony są łyse to już inna inszość

Oczywiście zaraz odezwą się osoby , które powiedzą , że nie można zakładać innego rozmiaru bezwzględnie powołując się na " tak chyba uważam "

Ja bardziej wierzę firmom , które każdego dnia wypłacają tysiące odszkodowań , gdzie to rozmowy są zawsze nagrywane i pracują tam odpowiednio doinformowane osoby - więc nie mogą mnie zrobić oficjalnie w konia.

Powtarzam jeszcze raz : znacząco . To pojęcie względne , ale mowa tutaj o rozmiarze 205 więc jest to bezwzględnie nie znaczące :)

m_g 21-08-2016 15:26

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Juri bardzo dziękuję, chyba to samo zrobię i się dowiem co i jak. No właśnie chyba założę 205 i szlus.

Widzałem na forum, że dużo osób montuje 205 i nie ma z nimi problemu :)

tracer88 21-08-2016 16:08

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
To wszystko zależy od ubezpieczyciela, rozmiaru i okoliczności wystąpienia szkody. Jeżeli szkoda będzie znaczna a rzeczoznawca dopatrzy się niezgodnego z homologacją rozmiaru opon może robić problemy. Tutaj nie dostaniesz jednoznacznej i pewnej odpowiedzi.

Cytat:

Napisał m_g (Post 2645854)
przewiduje opony 215/55 r16 i nie przewiduje w silnikach 2.0 TDCi 205/55 r16. Patrząc na ceny opon 215/55 wolę w niższej cenie kupić wyższą półkę opon w rozmiarze 205/55 r16 niż przepłacać za 215.

Ile zaoszczędzisz? 200-300zł? Może trochę więcej. Nie zastanawiałeś się dlaczego Ford dał taki rozmiar a nie inny do tak dużego auta? Dla mnie to druciarstwo. Ale Polak wie zawsze lepiej. Zaoszczędzisz kilka stówek na oponach a w krytycznej sytuacji wylądujesz zawinięty na drzewie bo akurat zabraknie tej odrobiny przyczepności lub ubezpieczyciel się wypnie. Czy warto narażać się na problemy, niepewność i możliwe gorsze prowadzenie auta dla góra 400zł?
Ktoś dobierał rozmiar tych opon i podejrzewam że to nie było jak losowanie w lotto.

m_g 21-08-2016 16:13

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Tracer popatrz sobie na homologację przedliftową i poliftową. W polfitah montowali mocniejsze silniki i pozwalli na mniejszy profil np w przypadku 17

Nie wiem jak w zimówkach w przypadku 16. Ale bez przesady między 205 a 215 nie ma przepaści jeżeli chodzi o zachowanie.

tracer88 21-08-2016 16:22

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Ok. Powiedzmy że prowadzenie nie będzie się różniło. A co z ubezpieczycielem? Załóżmy że będziesz miał pecha i trafisz na nadgorliwego rzeczoznawce. Obecnie firmy ubezpieczeniowe czepiają się czasami byle pierdoły by tylko nie wypłacić lub zniżyć odszkodowanie.

Twój samochód i decyzja. Dla mnie to gra nie warta świeczki. Bez urazy ale jeżeli ktoś ma przyzwoite auto i szuka niewielkiej oszczędności w ten sposób to trochę to dziwne.
Wiem że mamy takie czasy że każdy oszczędza na czym może. Ale trzeba zachować zdrowy rozsądek.

weuek 21-08-2016 16:23

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Typowa 205 ma nośność 91, a typowa 215 ma 93 (nie w wersji XL). I tak nie da się obciążyć mondeo tak, żeby przekroczyć 2460 kg, które uniosą zwykłe opony 205/55R16.

m_g 21-08-2016 16:43

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Żeby było weselej, ford wpuszcał seryjnie z nośnością 91 ...

Chyba jendak zamówię 205 i nie będę ładował się w 215 ...

Bump:
Cytat:

Napisał tracer88 (Post 2645906)
Bez urazy ale jeżeli ktoś ma przyzwoite auto i szuka niewielkiej oszczędności w ten sposób to trochę to dziwne.

Czekałem na taki komentarz :mrgreen:. To tak jak by powiedzieć że właściciel auta za 500 tys gazu nie może założyć :wink:

weuek 21-08-2016 16:48

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Z własnego doświadczenia napiszę, że mam oba rozmiary opon na dwóch kompletach felg. I na 205 jeździ się lepiej, bo się mniej balon ugina, mimo że 205 mam na feldze 6,5J, a 215 na 7J.

Te 215 (porządnie stare) teraz zmieniam na 205.

m_g 21-08-2016 16:52

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Dzięki za pomoc. Jescze mam czas ale raczej zamówię 205

Jakub 21-08-2016 18:24

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Jeśli myślisz o zimówkach to proponuję poszukać 205/60/16. Nieco wyższy profil czasem się przydaje w przypadku dziur w jezdni czy innych dziwnych zjawisk na jezdni. Sam na zimę zmieniam 215 na 205/60/16.

TOMAS 21-08-2016 18:30

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Jak założyłem zimowe 205/16 do przedlifta mk4 miałem wrażenie, że koła podwijają mi się pod samochód i zaraz wylecę z drogi, sprzedałem i nową zimę założyłem jak lato 235 ale r17 było rewelacyjnie.

Ten komfort, że w ZS nie ma dużych zim

m_g 21-08-2016 18:49

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Cytat:

Napisał Jakub (Post 2645954)
Sam na zimę zmieniam 215 na 205/60/16.
__________________

@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] to jest myśl. Teraz pytanie co na to homologacja

To co Tomas mówi trochę mnie martwi :(

jvc 21-08-2016 19:09

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Wałkujemy ponownie temat widzę. :D

Polskie przepisy mówią że opona nie może mieć nośności mniejszej niż jest homologacji samochodu. Możesz założyć jakie chcesz, nawet 185/80R16 byle w przypadku 2,0 tdci miała nośność 93 lub więcej.
To czy sumując nośność wyjdzie nam że mamy zapas kilogramów nie ma żadnego znaczenia.
Jeśli już nie chcesz tych drogich 215/55R16 ( różnica między 205/55R16 od 100 do 150 zł na sztuce) to możesz 205/55R16 i nośność 94 czyli XL ( mały wybór) ,albo 205/60R16 i też XL

Na 205/60R16 jeździłem w poprzednim mondku (1,8tdci) i było dobrze, 205/55R16 moim zdaniem jest za niska.

m_g 21-08-2016 19:12

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Cytat:

Napisał jvc (Post 2645995)
Wałkujemy ponownie temat widzę.

jak widzisz :). I tak mega dziękuje za PW pomoc :)

Cytat:

Napisał jvc (Post 2645995)
Możesz założyć jakie chcesz, nawet 185/80R16 byle w przypadku 2,0 tdci miała nośność 93 lub więcej.
To czy sumując nośność wyjdzie nam że mamy zapas kilogramów nie ma żadnego znaczenia.

Tego nie wiedziałem myślałem że rozmiar się liczy , a nie indeks nośności i prędkości.

jvc 21-08-2016 19:17

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Dopisałem parę linijek wyżej do poprzedniego posta ;)

Co do V-max to można olać na zimę. Teoretycznie gdy założysz T-190km/h to powinieneś w widocznym miejscu w kokpicie zamieścić naklejkę V-max 190km/h. a to dlatego że mk4 w 2.0tdci ma bodajże v-max 210km/h a przepisy mówią że opona nie może mieć mniej niż v-max , odstępstwo jest dla opon zimowych czyli ta naklejka.

m_g 21-08-2016 19:22

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
no to już wiem co i jak :)

weuek 21-08-2016 19:43

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Cytat:

Napisał Jakub (Post 2645954)
Jeśli myślisz o zimówkach to proponuję poszukać 205/60/16.

Ze względu na brak dostępności i mocną nieatrakcyjność cenową nie poszukam takich.

juri2069 21-08-2016 19:48

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] ja mam 235/45 i naprawde są wygodne. Może kup 225? One są tańsze od 215 a i wygodą nie grzeszą .... Twój wybór. Nośność ma być tak jak napisał jvc.
Poza tym bajki , że musisz mieć dokładnie to co pisze producent to jednak bajki.

Oczywiście jeżeli chodzi o OC. Na co masz pieniądze i co masz ochote kupić to kup.
Logiczne , że nie kupisz 14 stek 185..... To nad czym masz dylemat to pikuś. :)

m_g 21-08-2016 19:55

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
JA szukam zimówek :) Na lato mam 235/45 r17 i jestem bajka.

juri2069 21-08-2016 20:01

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Kup co uważasz :) Nie ma upierdliwych rzeczoznawców. Każda firma ma swoje procedury.
Jeżeli już to są upierdliwe procedury , a nie rzeczoznawcy :) Jeszcze nigdy osobiście nie słyszałem , aby nie wypłacili komuś ubezpieczenia z powodu innych opon niż przewiduje homologacja.

Znajdź w necie jakiś przykład to uwierzę :)

m_g 23-08-2016 10:00

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Dobra finalnie zamówiłem na zimę

NOKIAN 215/55R16 93H WR D4. Mam nadzieje że będzie ok.

TOMAS 27-08-2016 18:38

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Nokiany teraz są produkowane w Rosji, te Fińskie to bajka bo transit na pusto pod górkę pedzony na tył nie miał problemów z ruszaniem. Czekam sam na opinie bo jestem ciekaw.

m_g 29-08-2016 08:10

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Cytat:

Napisał TOMAS (Post 2649242)
Czekam sam na opinie bo jestem ciekaw.

Dam znać w zimę :mrgreen: - jeśli takowa w ogóle będzie ...

Aludan 12-09-2016 13:55

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Cytat:

Napisał TOMAS (Post 2649242)
Nokiany teraz są produkowane w Rosji, te Fińskie to bajka bo transit na pusto pod górkę pedzony na tył nie miał problemów z ruszaniem. Czekam sam na opinie bo jestem ciekaw.

No dobra, a te produkowane w Rosji są jakieś gorsze?
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
377 zł /sztuka za Nokian WR D3 wydaje mi się spoko ceną choć rok produkcji 2015 i brak kraju producenta... D4 kosztują 443 zł /sztuka.

W sumie mam dylemat czy brać roczne Nokiany czy za taka sama praktycznie cene nowe Fuldy model 2016?
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Lepsze sprawdzone, ale roczne gumy klasy premium (a wiadomo, że guma się starzeje) czy nowsze o rok, ale klasy średniej? (choć co ciekawe etykiety EU maja lepsze od nokianów nieznacznie)


[Wracając do tematu tego wątku]
A co do homologacji to wyjaśni mi ktoś gdzie znaleźć dokładny jej numer?
W Ford Etis jest E13*2001/116*0249, ale na stronce z listą homologacji i oponami jest tego ze 14 wersji o takim numerze ...
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

W zależności od wersji homologacji, dopuszczalne są inne rozmiary felg/opon ;)
Zwłaszcza ciekawie jest przy 235/45 R17, na których jeździłem przed liftem w MK4, a teraz po lifcie niby takich nie ma ...
(są tylko we wczesnych wersjach homologacji np. *11)

MaXyM 12-09-2016 22:28

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
z kilku zrodel slyszalem ze opony dopoki sa skladowane to sie nie starzeja tak jak po zalozeniu na auto. I wydaje sie to logiczne.
Poza tym nie wiem ile jezdzisz km rocznie, ja robie ok 25 tys i komplet opon mam na 3 sezony. A to znaczy ze ew starzenie w magazynie mozna zignorowac

Aludan 13-09-2016 08:20

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
Cytat:

Napisał MaXyM (Post 2657945)
z kilku zrodel slyszalem ze opony dopoki sa skladowane to sie nie starzeja tak jak po zalozeniu na auto. I wydaje sie to logiczne.
Poza tym nie wiem ile jezdzisz km rocznie, ja robie ok 25 tys i komplet opon mam na 3 sezony. A to znaczy ze ew starzenie w magazynie mozna zignorowac

Ja akurat robię ok 10-12 tys. rocznie, dlatego wiek opony ma dla mnie też znaczenie, ale z tym składowaniem pewnie masz rację - dzięki ;)

m_g 15-11-2016 17:29

Odp: Homologacja producenta dotycząca rozmiaru opon - OC
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Zrobiłem na oponach narazie całe 500 km :mrgreen: suchy asfalt, mokry oraz delikatnym błotem pokryte

Wrażenia: jakie one ciche , jak nie zimówki. Mondeo prowadzi się bardziej kanapowo, i zdecydowanie zakrętów nie można tak wyczuć jak na 235. Samochód nie ślizga się , jak mocno nacisnę na gaz to nie zrywa przyczepności.

Wady: musiały się ułożyć, opony na początku biły -oponiarz powiedział , że jak na nokiany to malutko (widział już na wyważarce).

Narazie zadowolony


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:10.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.