Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2014- ] Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=233562)

kruger 12-11-2015 19:13

Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Ponieważ to moje pierwsze auto w którym producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm zastanawiam się czy faktycznie zrobić aż taki przebieg między wymianami. Zwłaszcza po pierwszych 30 kkm. W ASO absolutnie odradzają wcześniejszą wymianę, z kolei dealer u którego kupowałem auto oraz wiele "niezależnych" źródeł radzą częstsze interwały. Ciekaw jestem Waszej opinii i doświadczeń z autami z tak dużymi interwałami przeglądów.

darmodziej 12-11-2015 19:16

Odp: Wymiana oleju
 
Ja bym wymieniał co 15 tysięcy kilometrów.

Atlis 12-11-2015 19:20

Odp: Wymiana oleju
 
zmieniaj między 15 i 20tys.

westej 12-11-2015 19:41

Odp: Wymiana oleju
 
W dość mocno wysilonym turbodieslu nie wyobrażam sobie wymiany oleju rzadziej niż co 15 tys. km., chyba, że Twoja eksploatacja jest idealna - po każdym odpaleniu udaje Ci się nagrzać silnik, nigdy nie ciśniesz samochodu na autostradzie, turbinę*zawsze zdążysz wystudzić. W każdym innym przypadku olej powoli traci swoje właściwości i z tym się po prostu nie da wygrać. 20kkm byłoby dla mnie absolutnym maksimum, wynikającym np. z napiętego budżetu.

kruger 12-11-2015 19:46

Odp: Wymiana oleju
 
Przekroczyłem 16 kkm i właśnie poważnie się zastanawiam nad zmianą oleju. Np. w japońskiej instrukcji Mazdy 6, 2,2 diesel zalecają wymianę co 10 kkm a przy eksploatacji w trudnych warunkach co 5 kkmg:galy.

Pulse 12-11-2015 21:18

Odp: Wymiana oleju
 
Ja wymieniłem po 5000 km. W ASO ani nie polecali ani nie odradzali.

ciafka 12-11-2015 21:28

Odp: Wymiana oleju
 
Cytat:

Napisał kruger (Post 2483064)
... W ASO absolutnie odradzają wcześniejszą wymianę...

Oczywiście, że ASO odradza. Później nieźle zarobią na naprawie silnika. Jakoś to argumentują, czy "nie bo nie"?
Kilkanaście tysięcy km to rozsądny przebieg między wymianami oleju, chyba, że eksploatacja odbywa się w b.ciężkich warunkach - wtedy, jak ktoś już pisał, nawet co kilka tys. km. trzeba wymieniać.
Poza tym, ważne też co się leje...

Jakub 12-11-2015 21:33

Odp: Wymiana oleju
 
Zmieniaj i nie wnikaj.

danielr 12-11-2015 22:29

Odp: Wymiana oleju
 
Moim zdaniem opcje są 2:
1. Ford doprowadził swoje silniki do perfekcji jeśli chodzi o obróbkę elementów i naprawdę można wymieniać olej tak rzadko jak co 30kkm.
albo
2. Ford bardzo chce wygrać w porównaniu w "auto świat" z rywalami w kategorii "koszty eksploatacji". Lata temu już tak robił np. Renault i Laguna 2 miała dłuższe interwały wymiany oleju. Jeśli przyjąć , że robi się średnio 20 tys km rocznie to lepiej (taniej) wypada auto, w którym olej należy wymienić 1 raz w roku niż 2 razy w roku.
Pozostaje więc prosty wybór - albo ufamy firmie i ryzykujemy obsługę zgodnie z planem serwisowym albo jednak nie , z różnych przyczyn :) . Jak chcesz tym samochodem pojeździć to dla świetego spokoju ja bym wymienił olej wcześniej i tak zrobię w moim mk5. A zdrugiej strony jak masz go w leasingu na 2-3 lata i potem chcesz go zmienić na nowy to śmiem twierdzić , że stopień zużycia smarowanych elementów silnika do przebiegu 100-120 tys km będzie nie do rozróżnienia niezależnie czy olej wymieniano co 20 , co 30 czy co 50 tys. km.
Dlaczego tak twierdzę ? A bo niedawno miałem z ASO zastępczego focusa, który miał przebieg 170 tys km. i wg kolegi który wydawał mi to auto był on po ..... 2 wymianach oleju... Palił , jeździł, śmierdział tak jak to typowa zastępcza fura. Ale jeździł nie zatarty :) Fakt, że był wolnossący, fakt, że 105 koni i benzyna a więc inny świat niż dzisiejsze silniki. Ale jeździł normalnie... także proponuję zdroworozsądkowo po prostu nie przegiąć pały i nie przegapić 30 tys. km a im wcześniej ten olej zmienisz tym lepiej dla auta i komfortu psychicznego :)

siebek 13-11-2015 06:07

Odp: Wymiana oleju
 
W swoim Mondku olej mam w planie wymienić zanim stuknie 20kkm, później normalny serwis 30kkm, a dalej już co 15kkm.
Zalecenia zaleceniami ale lepiej dmuchać na zimne - pomimo tego, że raczej więcej niż 100 - 120kkm nie zrobie tym samochodem :P Może następny właściciel będzie wdzięczny ;)

westej 13-11-2015 06:17

Odp: Wymiana oleju
 
Cytat:

Napisał danielr (Post 2483196)
2. Ford bardzo chce wygrać w porównaniu w "auto świat" z rywalami w kategorii "koszty eksploatacji". Lata temu już tak robił np. Renault i Laguna 2 miała dłuższe interwały wymiany oleju. Jeśli przyjąć , że robi się średnio 20 tys km rocznie to lepiej (taniej) wypada auto, w którym olej należy wymienić 1 raz w roku niż 2 razy w roku.

Ulubionym zajęciem silnika rzeczonej Laguny było obracanie panewek. Tymczasem te same konstrukcyjnie silniki w autach marek, których instrukcje serwisowe przewidywały rozsądne interwały wymiany oleju, robiły dwukrotnie większe przebiegi bez żadnych awarii.

tedford 13-11-2015 07:30

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Narażę się tym wpisem :) ale ta dyskusja przypomina mi temat tzw. „niemieckiej chemii”, która jest ponoć lepsza, bardziej skoncentrowana niż polskie odpowiedniki. W artykule na ten temat wskazywano, że owszem ale też że producenci biorą pod uwagę również sposób stosowania chemii w zależności od rynku. Ponoć niemiecka gospodyni na instrukcję na proszku wsyp jedną miarkę dokładnie tak zrobi, a polska gospodyni wsypie jedną … i jeszcze pół, tak żeby się dobrze wyprało.

W obecnym aucie (na Mondeo jeszcze czekam) też miałem zalecenie 30kkm (przy zastosowaniu konkretnego oleju) lub 1 rok. Robiłem co 30kkm, auto ma już ok. 215kkm przebiegu, jeździ bez zarzutu cały czas. Z drugiej strony, jak koszty są akceptowalne to częstsze wymiany chyba żadnemu autu nie zaszkodzą. Bardziej chyba chodzi o dobre samopoczucie właściciela i przekonanie, że się lepiej wypierze ;)

Byniek73 13-11-2015 08:28

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Ja robię co 15 tys. Jak jeździłem służbówką, to miałem wyjechane. Jak mam swojego, to już inna kwestia. W Das Auto jest Long Life co 30 tys. z systemem start/stop. Nie ma bata, żeby nie było problemów.

siebek 13-11-2015 10:35

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Może i coś w tym jest ;)

VAG już z 10 lat stosuje olej long life i wydłużone interwały i się nie słyszy o jakichś wielkich awariach z tego wynikających. No chyba, że ja po prostu nic o tym nie słyszałem.

westej 13-11-2015 11:06

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Z drugiej zaś strony, silniki VAG są tak skonstruowane, że biorą olej. Nie są to co prawda duże ilości (nie mówię o awariach), ale i tak są one większe niż w przypadku konstrukcji Forda. Jeśli silnik bierze 0,1-0,2l/1000km, to w ciągu 30 tys. km spora część oleju zostanie wymieniona na świeżą poprzez dolewki.

GTB20 13-11-2015 12:20

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Wymieniajcie co 15 tys a przy agresywnej jeździe co 10 tys.

spławik 13-11-2015 13:42

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Proponuje wymieniać co 50 tys
Dostawcze Ducato i Transit podchodzą pod ten interwał.
30 tys.. bez sensu, szkoda kasy.

A tak na poważnie, pogadaj z kimś kto wylewa olej po takich przebiegach i posłuchaj się jak Ci powie że co 15 tys to optymalny przebieg.

enjoypoznan 13-11-2015 15:37

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
15 tys to optymalny przebieg dla olei syntetycznych. Osobiście nie chciałbym kupić auta w którym ktoś wymieniał olej co 30 tys.

boruch13 13-11-2015 15:42

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Dokładnie jak kolega wyżej napisał. Fiat w Ducato 2,3 każe wymieniać co 40 kkm, Citroen w Jumperze 2,2 (silnik jak w Transicie) chce wymiany po 45kkm, a ja i tak wymieniam co 20 kkm. Wszystkie wymienione dostawcze przejechały ponad 360kkm i obyło się bez problemów z silnikami.
Czy częstsze wymiany pomogły w tej bezawaryjnej jeździe? Nie wiem. Wiem ,że nie zaryzykuję wymiany co 45kkm., nie stać mnie na takie ryzyko.

kruger 13-11-2015 17:22

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
No to umówiłem się na zmianę oleju. Ceny od 600 do 800 PLN (z filtrem i korkiem spustowym), w zależności które ASO. Z własnym olejem zaoszczędziłbym ok 150 PLN ale sobie daruję. Olej to Castrol 0W-30 o normie WSS M2C 950-A.
Dziękuję za Wasze porady.

MaXyM 13-11-2015 17:28

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Swoja droga, czy ta wymiana jest faktycznie tak droga ze za kazdym razem musza byc takie dyskusje?

ccLot 13-11-2015 17:32

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Cytat:

Napisał kruger (Post 2483488)
Ceny od 600 do 800 PLN

Że co? Wymiana oleju w ASO Ford kosztuje 300-500 zł.
Olej ~250 zł?
Filtr ~50 zł?
Korek ~10 zł?
Chyba coś nie tak.
Jak jeździłem ze swoim tylko na wymianę oleju ze swoimi gratami to płaciłem 80 zł za samą robociznę.

westej 13-11-2015 17:38

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Pieczątka na karcie gwarancyjnej ~ 300 PLN :619:

siebek 13-11-2015 17:40

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Te ceny to do mk5 2.0TDCi? ;)

kordyl 13-11-2015 17:43

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Cytat:

Napisał kruger (Post 2483488)
Ceny od 600 do 800 PLN (z filtrem i korkiem spustowym)

Cytat:

Napisał kruger (Post 2483488)
Olej to Castrol 0W-30 o normie WSS M2C 950-A.

Tanio nie jest. Castrol też opinii za dobrych nie zbiera, przynajmniej tutaj na forum. Jak masz nalatane 16k km, to wymień sam, a do ASO pojedziesz jak stuknie 30k km.

Ten korek to z plasteliny jest, że potrzebna wymiana po jednym odkręceniu ? :)

ccLot 13-11-2015 17:53

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Cytat:

Napisał siebek (Post 2483499)
Te ceny to do mk5 2.0TDCi?

Z tymi cenami nie ukrywam, że trochę strzelałem, ale nie sądzę żebym bardzo się pomylił.

Atlis 13-11-2015 17:59

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Cytat:

Napisał kruger (Post 2483488)
No to umówiłem się na zmianę oleju. Ceny od 600 do 800 PLN (z filtrem i korkiem spustowym), w zależności które ASO. Z własnym olejem zaoszczędziłbym ok 150 PLN ale sobie daruję. Olej to Castrol 0W-30 o normie WSS M2C 950-A.
Dziękuję za Wasze porady.

A po kyj robisz to w ASO? Do ASO jedź na przegląd okresowy, międzyokresowe wymiany oleju rób w niezależnym serwisie za połowę ceny...

MaXyM 13-11-2015 17:59

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Cytat:

Napisał westej (Post 2483498)
Pieczątka na karcie gwarancyjnej ~ 300 PLN :619:

Juz dawno wymiany oleju nie trzeba robic w autoryzowanych serwisach

westej 13-11-2015 18:00

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Wymiana filtra powietrza, filtra oleju i oleju na Motorcraft 5W30 (raczej średnia półka) w samochodzie kilkuletnim kosztuje w ASO 279 cebulionów i nazywa się to Motorcraft Service. W bonusie bodajże sprawdzenie poziomu wszystkich płynów, płynu chłodniczego na temperaturę tężenia i zawartość CO2 i zgrubny przegląd spodu pojazdu. Gdyby jeszcze zalewali lepszy olej, to by się to nawet całkiem opłacało, bo zazwyczaj dochodzi do tego mycie i sprzątanie samochodu.

Na gwarancji hajs się za to musi zgadzać :D

Dyrektywa GVO 461/2010 stanowi, że czynności eksploatacyjne (tj. np. wymiana oleju) nie muszą być wykonywane przez ASO. Czyli posiadając dowód zakupu odpowiedniego oleju u autoryzowanego dystrybutora, jesteśmy w teorii zabezpieczeni.

Miralon 13-11-2015 18:03

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Informacyjnie Panowie,
Wymiana oleju 2.0 TDCi 150 KM , olej Castrol Magnatec prof. 0W30 - koszt. ok. 630 zł (kwota całkowita, ASO).
Jak ktoś chce szukać tanio poza ASO to na pewno znajdzie. Ja mam na to zero czasu i ochoty. W czasie potrzebnym na załatwienie tematu poza ASO zarobię więcej niż te 600 zł.

Atlis 13-11-2015 18:08

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Ale co chcesz szukać? Dzwonisz do pierwszego lepszego serwisu, mówisz, że podjedziesz wymienić olej i bulisz z olejem, filtrami itp 300 stówy. A na przegląd po roku i 30tys jedziesz do ASO i bulisz 3x więcej. Po sprawie.

kruger 13-11-2015 18:18

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Zmieniam w ASO bo dzwoniłem też do dwóch niezależnych serwisów i cena była podobna tj. 600 i 650 PLN. Nie wiem gdzie można wymienić za 300 PLN w Warszawie bo ja nie znalazłem ale też specjalnie się nie wysilałem z szukaniem. Cena zależy oczywiście od tego ile oleju wejdzie. Ja mam policzone za 6 L.

SRS 13-11-2015 18:22

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Cytat:

Napisał Miralon (Post 2483514)
Informacyjnie Panowie, Wymiana oleju 2.0 TDCi 150 KM , olej Castrol Magnatec prof. 0W30 - koszt. ok. 630 zł (kwota całkowita, ASO).

czytając temat zauważyłem że większość pisze że jest to drogo , oczywiście tyle że nikt nie wspomina o tym że lany jest olej Castrol 0W-30 o normie WSS M2C 950-A PROFESJONAL a on sam nie jest tani , pytanie czy taki sam będzie zalany w niezależnym warsztacie.

ccLot 13-11-2015 18:38

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Cytat:

Napisał srs (Post 2483526)
Castrol 0W-30 o normie WSS M2C 950-A PROFESJONAL

~50 zł/l

ciafka 13-11-2015 19:08

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Jak już napisałem, ważne jest nie tylko jak często wymieniasz olej, a też co lejesz. Porządny syntetyk możesz sobie męczyć i 20kkm, a takie bele-co jak Castrol 0W-30 PROFESJONAL WSS M2C 950-A najlepiej co 5kkm wymienić w tak wysilonym silniku - albo i częściej.
Niestety, jeżeli chce się racjonalnie podejść do tematu to parę drobiazgów trzeba zrozumieć. Legenda miejska nie jest lepsza od "kompetentnych" porad ASO.
Otóż więc Castrol 0W-30 PROFESJONAL NIE jest w pełni syntetycznym olejem (w sensie technologicznym; marketingowo oczywiście odmienia "synthetic" przez wszystkie przypadki). W związku z tym, Ford tylko wie na jaki przebieg zaprojektowano zachowanie podstawowych parametrów tego hydrokraku (bo prostym olejem mineralnym też oczywiście nie jest).
Stąd prosty wniosek - lepiej kupić raz do roku porządny olej niż wymieniać nawet co kwartał na coś, co do czego nie mamy pewności jak się zachowuje nawet po paru kkm.

SRS 13-11-2015 19:09

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] nie chodzi o cenę , to odrębny temat a o jakość.

GTB20 13-11-2015 19:58

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Nic nei stoi na przeszkodzie by co drugi raz jechac na wymiane oleju do jakiegos warsztatu i olej z filtrem i robocizna fachowca nie wyszedl wiecej jak 250 zl (150 olej 50 filtr i 50 robocizna tak w zaokragleniu) 650 zl to spora przesada ze strony forda ale nie pameitam ile unas kasowali w BEMO.

boruch13 13-11-2015 20:26

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Cytat:

Napisał ciafka (Post 2483549)
Jak już napisałem, ważne jest nie tylko jak często wymieniasz olej, a też co lejesz. Porządny syntetyk możesz sobie męczyć i 20kkm, a takie bele-co jak Castrol 0W-30 PROFESJONAL WSS M2C 950-A najlepiej co 5kkm wymienić w tak wysilonym silniku - albo i częściej.
Niestety, jeżeli chce się racjonalnie podejść do tematu to parę drobiazgów trzeba zrozumieć. Legenda miejska nie jest lepsza od "kompetentnych" porad ASO.
Otóż więc Castrol 0W-30 PROFESJONAL NIE jest w pełni syntetycznym olejem (w sensie technologicznym; marketingowo oczywiście odmienia "synthetic" przez wszystkie przypadki). W związku z tym, Ford tylko wie na jaki przebieg zaprojektowano zachowanie podstawowych parametrów tego hydrokraku (bo prostym olejem mineralnym też oczywiście nie jest).
Stąd prosty wniosek - lepiej kupić raz do roku porządny olej niż wymieniać nawet co kwartał na coś, co do czego nie mamy pewności jak się zachowuje nawet po paru kkm.

Leje Castrola 5W30 EDGE do wszystkich swoich samochodów i nie mam powodów do narzekań. Czy Ty masz jakieś złe doświadczenia z Castrolem?
Co w takim razie lejesz do swojej bryczki?

paoloWawa 13-11-2015 20:32

Tak jak pisali poprzednicy - kupiłbym własny olej, spełniający specyfikację Twojego silnika (np. Motul czy Millers), pojechałbym do serwisu niezależnego (np. Bosch) i dokonał w nim wymiany w niższej cenie.

A przy przebiegu 30kkm pojechałbym do ASO na "pierwszy" przegląd tak jak piszesz po właśnie 30 kkm.

Wysłane z mojego GT-I8260 przy użyciu Tapatalka

kruger 13-11-2015 20:46

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Dyskusja robi się dziwna. Skoro Ford ma w specyfikacji Castrola, auto jest na gwarancji to dlaczego mam czym innym zalewać. Co w przypadku poważnej ustrki silnika? Nie są w stanie sprawdzić jaki olej jest wlany? Rozumiem że po gwarancji można się bawić w madrzejszego od producenta ale w trakcie ja to wykluczam.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:21.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.