Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 1998-2004] Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci. (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=208484)

xxxadam 21-07-2014 18:05

Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
witam, ostatnio zaczela mi sie swiecic kontrolka ladowania (akumulatora)
auto pali za kazdym razem bez problemu, pasek klinowy okej, moc tez ok, turbo dziala. jakby faktycznie auto nie mialo ladowania to by mi siadl osprzet silnika po przejechaniu 500 m. a tu wszystko jest ok. dodam jeszcze ze ostatnio nabijalem klime w warsztacie. serdeczie prosze o jakies podpowiedzi jak sobie z tym poradzic i co to moze byc. i czy to moze byc tylko blad do skasowania?
focus 2003 1,8tdci 115 ps
pozdrowionka. i dzieki
Adam

mojmistrz 22-07-2014 08:59

Stary, temat rzeka, masa przczyn, a czasami brak rozwiązań. Zacznij od zwykłego pomiaru ładowania: bez obciążenia, z obciążeniem, na jałowym, po przygazowaniu, oraz z zapaloną kontrolką. Do obejrzenia sam alternator, kable idące do niego, wszelkie masy i inne przewody.

FIXER 23-07-2014 08:54

Odp: kontrolka ladowania
 
Cytat:

Napisał mojmistrz (Post 2244755)
Stary, temat rzeka, masa przczyn, a czasami brak rozwiązań. Zacznij od zwykłego pomiaru ładowania: bez obciążenia, z obciążeniem, na jałowym, po przygazowaniu, oraz z zapaloną kontrolką. Do obejrzenia sam alternator, kable idące do niego, wszelkie masy i inne przewody.

:one:

maol 25-07-2014 09:38

Odp: kontrolka ladowania
 
A co tu innego poradzić? Bo jest "jakiś" problem z elektryką, niesprecyzowany do bólu. W związku z tym i rada może być jedna - zmierz i sprawdź to co się da, i spróbuj cokolwiek więcej nam powiedzieć. Pomóc chcemy, ale wróżkami nie jesteśmy.

xxxadam 26-07-2014 20:12

Odp: kontrolka ladowania
 
jest tak. jechalem trase 140 km. kiedy zostalo ostatnie 5 km sie zapalila, dojechalem i wszystko ok poza palaca sie kontrolka, dodam jeszcze ze kontrolka sie pali mocna czerwienia, nie mruga. w poniedzialek pojechalem do pracy(3km) i juz sie nie palila ale wracajac z roboty zapalila sie po 2 km i juz do domu dojechalem z palaca sie kontrolka, reszte dni jezdzilem do pracy, na zakupy itd. i wszystko ok, kotrolka sie nie palila. dzisiaj pojechalem nad jezioro, jakies 25km tez ok, ale jak wracelem to w polowie drogi mi sie zapalila. Nie jest tez tak, ze zapala sie zaraz po odpaleniu, tylko po przejechaniu jakiegos odcinka.
czy sadzicie ze moze to byc blad w komputerze?

salom 26-07-2014 21:24

Odp: kontrolka ladowania
 
Koledzy napisali abyś coś posprawdzał,jak potrafisz.Ale jak się pytasz, to odpowiadam, to nie jest błąd w komputerze.
Przyczyną palenia sie kontrolki,jak piszesz mocnym czerwonym światłem, mogą być już krótkie szczotki regulatora w alternatorze, i raz dotykają, rsz nie, i wtedy kiedy nie świeci sie kontrolka, to akumulator jest ładowany,a kiedy świeci, to nie.
Gdyby się świeciła lekko żarzącym sie czerwonym światłem, to wskazywało by na uszkodzoną diodę prostowniczą alternatora, i wtedy akumulator jest ładowany ale słabszym prądem.

xxxadam 27-07-2014 09:23

Odp: kontrolka ladowania
 
-salom, dzieki za odpowiedz, nie posiadam żadnych urządzeń pomiarowych zeby sprawdzic poszczegolne parametry. sprawdze alternator. a jezeli to beda szczotki to jest mozliwosc wymiany szczotek czy trzeba caly altek wymienic ?

salom 27-07-2014 13:18

Odp: kontrolka ladowania
 
jest możliwość wymiany regulatora ze szczotkami samemu.
Jak bedzie ciężki dostep, to lepiej zdjąć alternator, wyjąć regulator, założyc nowy, zamontować alternator, i w drogę.

xxxadam 30-07-2014 20:21

Odp: kontrolka ladowania
 
a czy ktos z was Panowie wie jak sie wyciaga altek z tego motoru?
co trzeba po kolei rozebrac i gdzie trzeba poluzowac pasek
???

Konfliktus 03-08-2014 11:16

Odp: kontrolka ladowania
 
Witam.
podepnę się pod temat.
u mnie jest podobnie tyle że kontrolka zapala się przy pewnych obrotach (w okolicach 1000 i powyżej 2000) -na sekundę czasami dłużej ale zazwyczaj przy odpuszczaniu gazu = jak dodam to gaśnie.i co ciekawe cała jazda zaczyna się zazwyczaj dopiero po przejechaniu ok 40-50 km i zgaszenie silnika nie rozwiązuje problemu. w warsztacie sprawdzali altka i napinacze i było ok ale nie sprawdzaliśmy regulatora bo gościu nie miał warunków. czy to również objaw kończących się szczotek w regulatorze?

krilanos 03-08-2014 12:40

Odp: kontrolka ladowania
 
regulator napięcia jako część elektroniczną możesz sprawdzić na dwa sposoby:

1) przy włączonym silniku multimetrem na klemach

2) podczas jazdy, wchodząc wcześniej w tryb serwisowy (6 albo 8 pozycja)

Konfliktus 07-08-2014 16:16

Odp: kontrolka ladowania
 
Cytat:

Napisał krilanos (Post 2249991)
regulator napięcia jako część elektroniczną możesz sprawdzić na dwa sposoby:

1) przy włączonym silniku multimetrem na klemach

2) podczas jazdy, wchodząc wcześniej w tryb serwisowy (6 albo 8 pozycja)

w czasie jazdy w trybie serwisowym pokazuje mi ładowanie 13,7-13,8 na zimno. po pierwszym zaświeceniu kontrolki (silnik rozgrzany) skacze 12,8-15,2. gaszę silnik i odpalam ponownie i napięcie jest 12,8-13,2. co to może być?

krilanos 10-08-2014 22:21

Odp: kontrolka ladowania
 
na pewno masz alternator do sprawdzenia, nie znam się na tyle żeby po wyjęciu altka określić co jest walnięte ale jeśli znasz dobrego mechanika który nie zrobi Cie w jajo to umów się na wizytę. Może to być błachostka typu wypalony przewód który siła rzeczy nie styka z końcówka altka robiąc takie hece. Przypomnę tylko że prawidłowe ładowanie to te w zakresie 14.0V - 14.4V i nie mniej ani nie więcej niezależnie w jakich warunkach pogodowych. U Ciebie w tym momencie to trochę wróżenie z fusów.

W najgorszym przypadku będziesz musiał kupić inny alternator i jeśli zdecydujesz się na używkę to koniecznie wymień od razu regulator napięcia(odpowiedni do typu alternatora i tylko oryginalny, podróbki robią często problemy). No chyba że jesteś mechanikiem i masz warsztat i potrafisz ewentualnie sam wyciągnąć altka. W innym przypadku szkoda nerwów, czasu i pieniędzy ;)

Konfliktus 16-08-2014 19:01

Odp: kontrolka ladowania
 
sprawdzenie multimetrem (kupiłem :p) dało ładowanie 14,2-14,4 więc ok. w serwisie sprawdzili na różne sposoby (kanał, gazowanie i nawet jazda w warunkach które opisałem) i nic nie znaleźli. i o dziwo od odebrania auta... kontrolka nawet nie mignęła raz :) możliwe że gdzieś styk był luźny i niechcący naprawili. nawet mocniejsze świecenie świateł przy dodaniu gazu zniknęło.
w ramach samodzielnych testów ładowanie (stan aku) wynosi:
silnik OFF 12,6V
silnik ON bez niczego 14,4V
silnik ON z klimą AUTO 22stC + audio + światła 14,3V
silnik ON z klimą AUTO 22stC + audio + światła mijania, długie, przeciwmgłowe przód i tył, ogrzewanie lusterek z szybami 12,5V

mojmistrz 17-08-2014 18:07

12.5V przy włączonym silniku i obciążeniach, to brak ładowania. Nadal coś jest nie tak, szukaj i powodzenia ;) ja do tej pory nie znalazłem, tylko u mnie ładowanie jest, a kontrolka się pali.

krilanos 17-08-2014 21:08

Odp: kontrolka ladowania
 
ostatnia podana wartość jest zastanawiająca, w zasadzie nie powinno spaść poniżej 13,7V, czyli coś jest nie tak... napisz jeszcze czy testy na zimnym silniku? i czy podane wartości są na biegu jałowym czy po przygazowaniu?

PS

mistrzu, niestety tak już czasami jest że szukasz przyczyny a ona ujawni się w najmniej spodziewanym momencie ;)

mojmistrz 17-08-2014 22:10

Krilanos, walczę z tym ponad 2 lata, powoli powątpiewam, że znajdę rozwiązanie :D

Konfliktus 18-08-2014 15:47

Odp: kontrolka ladowania
 
Cytat:

Napisał krilanos (Post 2256139)
ostatnia podana wartość jest zastanawiająca, w zasadzie nie powinno spaść poniżej 13,7V, czyli coś jest nie tak... napisz jeszcze czy testy na zimnym silniku? i czy podane wartości są na biegu jałowym czy po przygazowaniu?

silnik zimny i na jałowym, bez gazowania.
zauważyłem że od odbioru auta z serwisu kontrolka zapaliła mi się raz na 1 sek przy podjeżdżaniu pod górę na 4 biegu i obrotach ok 1100, a po zmianie na 3 bieg wszystko ok już. może gdzieś coś się ślizga?

mojmistrz 18-08-2014 16:16

Może być, że pasek niedomaga. Psiknij go sprayem przeciw uślizgom i obserwuj.

krilanos 18-08-2014 21:17

Odp: Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
proponowałbym ostatecznie sprawdzić akumulator, w piątek podłączyć pod prostownik a po naładowaniu zostawić na 24h i po tym czasie sprawdzić napięcie aku. Według mnie minimalna wartość to w granicy 12,2V. 13.0V mają nówki, 12,6V ma mój katowany na krótkich dystansach :P

mjprzem 19-08-2014 07:42

Odp: Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
Ale cuda wypisujecie... glowa peka.

Po 1- nie da sie sprawdzic regulatora napiecia do konca w 100%. (bo pełni on wiecej funkcji jak tylko regulacja napiecia ładowania)
Po 2 -co ma napiecie akumulatora do kontrolki ladowania jesli akumulator ma sprawny?
Po 3- gdyby pasek sie slizgal to nie miałby lądowania i napewno slyszalby jak sie pasek slizga.
Po-4-Smart Charge to sposób sterowania alternatorem który spełnia kilka funkcji

jest kilka mozliwosci sprawdzenia przyczyny kontrolki ladowania.

po 1 niema pewnosci ze przewody pomiedzy PCM a alternatorem sa sprawne-to jest podstawa-pomiar rezystancji przewodow i sprawdzenie czy nie mają przebicia.

jezeli przewody sa sprawne zostaja juz tylko 2 mozliwosci.
-1-alternator(regulator) bo moze byc jedno lub drugie albo jedno i drugie choc zazwyczaj tylko jedno jest powodem(przyczyny przykladowe to: slabe połączenia pomiedzy regulatorem i alternatorem -slabe styki na przewodach, uszkodzone uzwojenie lub przerwa w uzwojeniu alternatora, wyslizgane "slizgi" od szczotek na wałku alternatora-mogą powodowac przery w dopływie prądu do wirnika alternatora)
-2-PCM- problem z uszkodzonym sterownikiem silnika-zimne luty w sterowniku

PS. kontrolka od ladowania w ukladzie Smart charge -moze zaswiecac sie z dwoch powodow przedewszystkim:
-za niskie napiecie
-za wysokie napiecie

a kolega niewie z jakiego powodu sie zaswieca-czy w momencie zaswiecania sie kontrolki od ładowania występuje przeładowanie lub czy wystepuje niedoładowanie-choć jesli wystepuje porzeładowanie to jest szansa ze to problem z alternatorem.

mick1973 19-08-2014 08:08

Odp: Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
Cytat:

Napisał mjprzem (Post 2256769)
PS. kontrolka od ladowania w ukladzie Smart charge -moze zaswiecac sie z dwoch powodow przedewszystkim:
-za niskie napiecie
-za wysokie napiecie

- komunikacja między regulatorem a PCM jest niemożliwa /utrudniona - przerwa/kiepski styk .Napięcie wtedy wynosi 13,7-13,8V i niezależne od temperatury i obciążenia.Warunkiem jest oczywiście sprawny regulatora.Czyli zachowuje się tak samo jak beż podłączonej wtyczki .

Konfliktus 19-08-2014 15:46

Odp: Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
ale aku jest nowiutki - w maju wymieniowy na Bosch Silver S4 72Ah 680A bo poprzedni był tylko 450 a na testerze miał poniżej 300A.

krilanos 19-08-2014 22:04

Odp: Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
Panie mjprzem, miałeś problem z ładowaniem czy walisz wyuczoną teorią?

oczywiście że akumulator ma dużo do powiedzenia! wystarczy że będzie walnięta cela a różne dziwne rzeczy będą się dziać... chociażby falowanie obrotów czy szarpanie silnikiem. Kolega opisuje swój problem a my staramy się pomóc. Napisał że po wizycie u mechanika problem PRAWIE zniknął, czyli regulator w teorii dobry, tylko coś z kablami było nie tak. Skoro uważasz że piszemy bzdury to przeczytaj raz jeszcze wątek i zastanów się czy oby ładowanie (a w zasadzie jego brak) rzędu 12,5V przy pełnym obciążeniu to normalna sprawa i czy oby na pewno nasze porady są bez sensu...

PS

i nie pisz bzdur że kontrolka świeci się przy przeładowywaniu (zbyt wysokim napięciu jak się domyślam), a na pewno nie w mk1

mjprzem 20-08-2014 12:06

Odp: Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
Cytat:

Napisał krilanos (Post 2257169)
Skoro uważasz że piszemy bzdury to przeczytaj raz jeszcze wątek i zastanów się czy oby ładowanie (a w zasadzie jego brak) rzędu 12,5V przy pełnym obciążeniu to normalna sprawa i czy oby na pewno nasze porady są bez sensu...

czytalem uwaznie -naprawde i zwalacie wine na akumulator?

gdyby byla walnieta cela to walnieta cela wychodzi odrazu po przylozeniu miernika do akumulatora!!! chyba ze ktos niema pojecia co mierzyc. ps. nawet walnieta cela nie bylaby wstanie zbic tak napiecia z alternatora ktory ma 90A czyli okolo 40A na wolnych obrotach.

Ladowanie 12,5V-czyli jego brak to normalna sprawa przypelnym obciazeniu
ps. 12,5V to nie brak ladowania ale juz nawet rozladowywanie akumulatora.

tak czy siak podalem dokladnie mozliwe przyczyny problemu.

-moim zdaniem jezeli niema pewnosci to aby za duzo nie grzebac to najtaniej moze kupic drugi alternator i wymienic choc na 100% ten ktory jest w samochodzie jest sprawny a co najwyzej moze miec problem z:
-polaczeniami na slizgach-jesli sa wytarte
-polaczeniami na regulatorze-bo czesto wlasnie tam potrafia sie cuda dziac -a nawet regulator-blaszka od ladowania potrafi pokekac zasniedziec
-polaczeniami pomiedzy uzwojeniami-do diodek mostka prostowniczego

z tego co kolega opisuje to moze (ale nie koniecznie to jest to) za takie zachowania odpowiadac np. wytarty slizg i wowczas pojawiaja sie skoki napiecia na alternatorze i bo regulator probuje nadgonic spadki napiecia wywolane chwilowym zanikiem ladowania w wyniku wytartego slizgu. w wyniku skokow napiecia ponad dopuszczalne sterownik silnika wychwytuje bledy i pojawia sie komunikat w formie kontrolki ladowania ktora moze sie zaswiecac np. w wyniku zbyt wysokiego ladowania takze-i najprawdopodobniej moim zdaniem to moze byc przyczyna calego problemu-choc oczywiscie nie musi ale to mozna tylko sprawdzac przy samochodzie a nie na forum.

Konfliktus 22-08-2014 17:05

Odp: Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
co by to nie było... nie mam wyboru i muszę zrobić trasę 450 km w jedną stronę i tego samego dnia wrócić - wszystko wyjdzie w praniu :diabelek:

mojmistrz 22-08-2014 17:45

Jak masz ładowanie to i z 50 tysięcy przejedziesz ;) ja dojechałem do Chorwacji, wróciłem, a ona dzielnie mi towarzyszyła, z przerwami, ale jednak :P

xxxadam 24-08-2014 15:22

Odp: Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
u mnie juz po klopocie, wymienilem caly regulator napiecia, wszystko chodzi pieknie.

nie chcac otwierac nowego tematu, potrzebuje wymienic te tuleje ze srubami(fot.)
tylko nie wiem o co sie pytac w hurtowi. mozecie mi powiedziec jak te tuleje sie profesjonalnie nazywa ?

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.n...a26ce43677c18c

Konfliktus 25-08-2014 15:05

Odp: Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
witam ponownie.. żyję :D
no i udało się bez jednego mrugnięcia dojechać do Dąbek (pod Koszalinem) i wrócić do Olsztyna. chyba faktycznie niechcący został naprawiony - jakiś kabelek nie stykał pewnie

moby 21-09-2014 22:24

Odp: Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
Witam. Podepnę się pod temat. Ponieważ właśnie wrócił alternator z regeneracji - wymieniony został regulator napięcia a kontrolka nadal świeci. :(

grzegorz3535 22-09-2014 04:34

Odp: Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
MIałem podobnie u mnie regulator podawał 16V i pekł akumulator od przeładowania no i wtedy dopiero zaczeło sie dziać z autem. Wymiana regulatora na no name 1 dzien ok , na drugi wszystko sie zapałiło na desce wszystkie błędy. Włóżony drugi orginalny to samo. Brak pomysłów elektryk posprawdzał niby wszystko ok ,ale deska cała sie pali łącznie z ładowaniem. Pomogł dopiero fachowiec od forda z serwisu wgrał nowy program kontrolki pogasły mało tego jak wiemy wolne obroty w 1.6 benzynce potrafia falowac od tego czasu jest wszystko ok. Na focus forum jest podobny temat i tez podobne rozwiazanie. Ale wczesniej trzeba wyeliminowac wszystkie mozliwe przyczyny od braku masy itp............................

moby 22-09-2014 08:14

Odp: Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
Tyle, że jak byłby brak masy na alternatorze to nie powinno być ładowania. a ja ładowanie mam. Przed wymianą regulatora było 13,5V stale bez względu na obciążenie lub obroty silnika. a dziś będę mierzył jakie jest po wymianie.
... po wymianie regulatora napięcia ładowanie 13,7 V
po odpaleniu silnika mija 25 sekund i zapala się lampka ładowania i świeci stałym, mocnym światłem.

moby 22-09-2014 22:25

Odp: Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
Doczytałem na innym forum, że może to być również wina mostka diodowego w alternatorze. Ktoś spotkał się z tego typu przyczyną świecenia kontrolki ładowania, pomimo iż ładowanie jest?

mjprzem 23-09-2014 11:10

Odp: Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
#25 a czytales tego posta rozumiem? wiec powinienes wiedziec juz ze powodow zaswiecania sie kontrolki od ladowania moze byc bardzo wiele, ale szczegolnie powinno uwage sie skupiac na alternatorze i wszystkim co z nim zwiazane w srodku. czyli moste tez moze byc tego powodem ale raczej obstawialbym zimne luty jesli oryginalny byl rozcinany po zgrzewaniu.

Konfliktus 30-11-2014 16:53

Odp: Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
około miecha temu pojechałem na myjnię i od tamtego czasu mam tak że odpalam i wszystko ok. jadę gdziekolwiek. odpalam po jakimś czasie i od razu lub po przejechaniu kilkuset metrów mam przygasające (falujące) światła i wyświetlacze wewnątrz i czuję że samochód faluje obrotami. kontrolka miga. nie mam pomysłu co to może być ładowanie sprawdzałem i jest ok - zgaszony ma 13,7 odpalony bez obciążenia 14,8 z obciążeniem 14,4.

mjprzem 05-12-2014 12:37

Odp: Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
powodem tego ze masz przeladowanie moze byc spadek napiecia do sterownika i komputer mysli ze masz za niskie ladowanie i podbija napiecie ladowania, a w rzeczywistosci ladowanie jest za wysokie.

A spadek napiecia powstaje np. zasniedziale bezpieczniki, slaba masa itp. prawdopodobnie cos gdzies slabo laczy. ale trudno jest mi powiedziec gdzie slabo laczy i co slabo laczy bo rownie dobrze moze to byc w samochodzie jak i w alternatorze.

sprawdz napiecie w trybie serwisowym co widzi deska rozdzielcza a co widzi miernik na akumulatorze-lub co widzi miernik w kabinie.

jak bedzie znaczny spadek napiecia to nic dziwnego ze musza sie cuda dziac, bo sterownik na sile podbija ladowanie a w rzeczywistosci ladowanie jest za wysokie-a za wysokie ladowanie tez powoduje zaswiecenie sie kontrolki od ladowania.

Rommi 15-01-2015 16:24

Odp: Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
3 załącznik(i)
Witam . Podzielę się moim przypadkiem. Autko pewnego razu pokazało mi tą nieszczęsną kontrolkę i... przekonany że kończą mi się szczotki umówiłem się z elektrykiem. Szczęśliwie spotkałem się z kolegą który miał podobny przypadek w aucie z tej samej stajni.
Podał mi namiar elektryka który mu to usunął.

Auto w momencie gdy paliła się kontrolka ładowało 14,2 a w momencie gdy się nie paliła .....16 V.... W aucie jest zastosowany jakiś tam system "smart ...." który obniża czy wyłącza ładowanie a tym wszystkim steruje PCM .

Po wyjęciu, rozebraniu , kontroli całego alternatora i wymianie łożysk ( czysto profilaktycznie ), i potwierdzeniu że jest super, kolega elektryk przystąpił do szukania przerwy w instalacji ( tego był pewien 99% . 1% rezerwował na uszkodzony PCM :))

Spróbuje przekazać fotorelację .

mjprzem 16-01-2015 08:10

Odp: Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
Rommi-nie podales konkretnie przyczyny problemu. Bo rozumiem ze albo nie-stykajacy kabelek albo slaba masa.

Rafał A.(antek) 16-01-2015 18:34

Odp: Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
zgniły przewod do pcm

damianisko5 17-01-2015 07:57

Odp: Mimo ładowania kontrolka ladowania świeci.
 
Rafał A. - gdzie dokładnie był ten "zgniły przewod do pcm ". Możesz podać dokładną lokalizację ?
Rafał A - dzięki, w tym miejscu to miał prawo przegnić.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:42.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.