Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford S-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=153)
-   -   [S-MAX 2006-2015] Wymiana akumulatora jak to zrobić ? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=183482)

cristophparis 03-06-2013 20:22

Wymiana akumulatora jak to zrobić ?
 
Witam wszystkich.Chcę was poprosić o pomoc(wskazówki),w temacie wymiany akumulatora.
Zakupiłem akumulator do mojego esia,jednak próbując sie zabrac do wymiany stwierdzilem iz nie bedzie to takie latwe.Ciężki dostep i malo miejsca do manipulacji przy nim sklonily mnie wlasnie do napisania tego postu.
Uprzedzam z góry ,że szukalem podobnego tematu na naszym forum , jednak nic konkretnego w tym temacie nie znalazlem.
Bardzo bym prosił o opisanie kolejnych czynności przy probie wyciągnięcia starego :),w druga stronę myślę że sobie poradzę. :lol:
Z góry dziękuje i pozdrawiam

Tommsonn 03-06-2013 21:59

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Nic trudnego w tym nie ma. Zdejmujesz plastikową obudową, potem luzujesz metalowe mocowanie, wysuwasz akumulator, odpinasz klemy...Pamiętaj, żeby mieć kod do radia gotowy.

NIUTEK74 03-06-2013 22:00

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Prosta sprawa ja wymieniam akumulator w S-max w 5 min musisz zdemontować obudowę filtra powietrza i trochę pokombinować z jej wydobyciem trochę przeszkadza zbiornik płynu hamulcowego potem odkręcasz blokadę akumulatora i go wysuniesz to odkręcisz + apotem -i posprawie

MAG 04-06-2013 06:25

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Ja tylko dopowiem ze oslona aku jest na wcisk momtowana, ale mocno siedzi i za pierwszym razem ciezko ja wyciagnac. Jak sie z ni uporasz to reszta to juz pikus.
Oczywis ie zaczynasz zabawe os demontazu puchy filtra powietrza

MikiJ 04-06-2013 06:58

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Koledzy, napiszcie proszę ile lat wytrzymały u Was oryginalne akumulatory.
Mój ma piąty rok ale już kilka razy pojawił się komunikat o rozładowanym aku po kilku minutach stania na wyłączonym silniku z zapalonymi światłami – więc domyślam się że aku już ma małą pojemność i czeka mnie pewnie wymiana.

greegi 04-06-2013 07:07

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Ja też wymieniałam swój po 5 roku. Za to w Astrze akumulator wytrzymał 9 lat :)

dikileiden 04-06-2013 08:00

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Mój wytrzymał 3 lata ,sporo zależy od wyposażenia auta . Na pewno webasto daje sporo popalić akumulatorowi . Nowy aku warto kupić ''mocniejszy '' niż ten standardowy.
Ja kupiłem Akumulator Bosch S5 , 85Ah 800A . Super aku.

paablod 04-06-2013 10:04

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Cytat:

Napisał MikiJ (Post 2024000)
Mój ma piąty rok ale już kilka razy pojawił się komunikat o rozładowanym aku po kilku minutach stania na wyłączonym silniku z zapalonymi światłami – więc domyślam się że aku już ma małą pojemność i czeka mnie pewnie wymiana.

Może jeszcze wystarczy porządnie naładować? Miałem tak samo, ale w serwisie uświadomiono mnie, że nie potrafię obsługiwać akumulatora.

MAG 04-06-2013 12:28

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Mój aku wytrzymał 4,5 roku - wymieniłem go w grudniu 2011

renjan 04-06-2013 13:18

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
jezeli wytrzyma (a wskazania są na to ) do września to bedzie 6 lat

cristophparis 04-06-2013 22:47

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Mój dawał rade 6 lat bez dwóch miesięcy

andbra 02-01-2014 13:58

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Mój wytrzymał 6 lat, wymiana zgodnie zew skazówkami zajęła mi 45 minut,
Filtr powietrza należy najpierw wyjąć a obudowę lekko podważyć od dołu.

CARISMA 04-01-2014 13:08

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Mój oryginał FORD 80 Ah dał radę 6,5 roku, jeszcze kręcił chłopak ale z obawy na tęgie mrozy jakie mają przyjść (wg meteorologów rosyjskich) w lutym wolałem nie ryzykować i zapodałem BOSCH 85 Ah (350 zeta w Łodzi na Broniewskiego 2). Kod do radia na szczęście znalazłem w książce serwisowej, wymiana banalnie prosta(oczywiście przydały się rady z forum) . Pozdrawiam

eclipse 18-01-2014 21:55

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
To coś takiego jak mój nowy nabytek .


[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

_sobol_ 26-01-2014 20:54

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
A ja zapytam wiedzących w temacie conajmniej odrobinę więcej ode mnie - wyczytałem w jednym z tematów o aku, że "poprawne" napięcie zdrowego aku w spoczynku to (czytane z testu zegarów) ponad 12,5v.
U mnie po jeździe jest to 12,6-12,7 jednak pytanie - jak szybko w "zdrowym" akumulatorze napięcie spada przy obecnych (od -10 do -20) temperaturach? Oczywiście mowa o aku w S-maxie, stojącym "pod chmurką" i nieodpalanym.
Czy po 2 dobach 11,7v a po kolejnej 11,4v oznacza już bardzo zły stan baterii? Dziś, przy tych 11,4v odpaliłem maxa, wystartował "od strzału", zrobiłem ok. 20km celem naładowania aku (bez włączania zbędnych odbiorników) i po powrocie aku znów ma na teście 12.7v.

Zastanawiam się, czy gdybym miał "świeżą" baterię, dawałaby radę utrzymać auto "w gotowości", czyli przyzwoitym napięciu, przez np. tydzień, czy dłużej...

eclipse 26-01-2014 21:28

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Szkoda ryzykować nowej baterii przy - 20' C.
bo jeśli ci zamarznie to może rozsadzić obudowę i wtedy będzie problem .
Możesz próbować ale co dwa dni lepiej mierzyć stan naładowania akumulatora miernikiem .

_sobol_ 27-01-2014 07:21

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Bardziej chodziło w moim pytaniu o to, czy posiadając w maxie nowy aku, mógłby bezpiecznie (naładowany podczas jazdy) stać przez tydzień, czy półtora na mrozie nieuruchamiany i po tym czasie nadal miałby przyzwoite napięcie, czy może wymiana aku nic by nie dała i nawet nowy przy takich mrozach dawałby radę odpalić auto jedynie przez kilka pierwszych dni?

szmelcmax 27-01-2014 16:06

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Cytat:

Napisał _sobol_ (Post 2147005)
Czy po 2 dobach 11,7v a po kolejnej 11,4v oznacza już bardzo zły stan baterii? Dziś, przy tych 11,4v odpaliłem maxa, wystartował "od strzału", zrobiłem ok. 20km celem naładowania aku (bez włączania zbędnych odbiorników) i po powrocie aku znów ma na teście 12.7v.

Zastanawiam się, czy gdybym miał "świeżą" baterię, dawałaby radę utrzymać auto "w gotowości", czyli przyzwoitym napięciu, przez np. tydzień, czy dłużej...

Przy mrozach poniżej -10 raczej ryzykowne. Z tydzień tak. Dłużej może już cienko śpiewać i można się narazić na wydatki bo zrobisz mu nieodwracalną krzywdę. Naładować się da, ale do pierwotnych parametrów może już nie wrócić. Co do napięcia to ja przy 11,35 V miałem już zupełny klops. Z drugiego trzeba było odpalać.

salom 27-01-2014 16:55

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Sobol, gdybyś miał świeżą baterię, jak piszesz, to gdybyś teraz zdjął klemę jedną z akumulatora, i przyszedł za pół roku to odpalasz od strzała. A jak nie zdejmiesz, to już po 3 miesiącach nie odpalisz, bo zawsze jakiś pobór prądu jest.

_sobol_ 27-01-2014 18:14

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Do tego właśnie zamierzam - mam świadomość, że prąd jest cały czas potrzebny (choćby alarm) i zużywany.
Nie wiedziałem jedynie, jak długo pod "standardowym" obciążeniem pozostawionego na parkingu maxa, nowy akumulator będzie w stanie utrzymywać wystarczającą do rozruchu ilość prądu.
Mówiąc wprost - teraz muszę (choć nie zawsze potrzebuję) "ruszyć" maxa raz na 3 dni celem doładowania aku. Rozumiem, że przy tej pogodzie, przy nowym aku, mógłbym "porzucić" maxa (zostawić go na parkingu pod chmurką) na np. 2 tygodnie, po których powinien odpalić bez problemu z akumulatorem?
Zdejmowanie klem nie wchodzi w grę, auto ma być jak najwygodniejsze dla nas, a nie przysparzać dodatkowych czynności ;) Poza tym... Kodowanie radia, programowanie szyb, etc.

Yakac 27-01-2014 23:56

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Przy tej pogodzie, po 2 tygodniach zastaniesz wyczerpany akumulator, którego pewnie nie zregenerujesz, mimo tego, że był nowy. Po prostu przy dużych mrozach akumulator błyskawicznie traci pojemność, i juz po 2-3 dniach może co po prostu zamarznąć.
Ja przez ostatni tydzień nie ruszałem Maxa, stał grzecznie pod wiatą, z założonym prostownikiem w trybie "zima". Po tygodniu mrozów do 18-20 stopni zapalił żwawo. Gdybym go nie trzymał "pod prądem" toby nie zapalił.

Bartek_P 28-01-2014 07:11

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Polecam lekturkę
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

drozdt 05-02-2014 17:51

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
przy demontażu aku najpierw odkręcamy klemę ujemną a późnij dodatnią

motorek4612 05-02-2014 18:32

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Drozt jak mi powiesz jak to fizycznie zrobić w maxi u,,,najpierw ujemna a potem plus to masz zgrzewe browara:)

petrus1 05-02-2014 18:49

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Cytat:

Napisał motorek4612 (Post 2153962)
najpierw ujemna a potem plus

Prawdopodobnie odkręcał wiązkę klemy z elementu (kołka) mocującego ja do karoserii.
Tak robił "fachowiec" na filmiku na youtube i chyba stąd - najpierw "-" potem "+".
Ja w Mondeo robiłem "klasycznie" najpierw klema dodatnia potem po wysunięciu klema ujemna, bez odkręcania wiązki od karoserii.

motorek4612 05-02-2014 21:19

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
dokładnie Petrus1 ja robie tak samo:)

tombalt 03-03-2014 08:35

Re: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
tak z ciekawości, czy po wymianie akumulatora trzeba go zgłosić w komputerze, że został zmieniony i ma inne parametry?

cliner 03-03-2014 09:23

Nie trzeba. Mam wiekszy od fabrycznego i komputer przyjal to zeroproblemowo.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

tombalt 03-03-2014 09:51

Re: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
może inaczej, że nie trzeba (działa bez tego zgłaszania) to wiem, tylko czy się powinno. Byłem dziś u mechanika, bo będe zmieniał akku i on nie był pewien czy właśnie nie powinno się tego faktu zgłosić, że od tej chwili jest nowy akumulator o takich i takich parametrach. Ma to jeszcze sprawdzić, ale mnie to już teraz zastanawia :)

tedi_k 03-03-2014 11:16

Odp: Re: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Cytat:

Napisał tombalt (Post 2170059)
...Byłem dziś u mechanika, bo będe zmieniał akku i on nie był pewien czy właśnie nie powinno się tego faktu zgłosić, że od tej chwili jest nowy akumulator o takich i takich parametrach.

No oczywiście - trzeba OBOWIĄZKOWO wysłać zgłoszenie wymiany aku na ozdobnym blankiecie na adres:
Bill Ford
Executive Chairman
Ford Motor Company
One American Road
Dearborn, MI 48126
USA

Mile widziane jest osobiste dostarczenie tego zgłoszenia na w/w adres:568:
Zwykle cena wymiany aku u mechanika zawiera już koszty takiego osobistego zgłoszenia wymiany...:wink:

A poważnie - jak ów "komputer" miałby wykorzystać tę cenną informację o wymianie? Monitorowanie stanu naładowania odbywa się przez pomiar napięcia - bez kontekstu jak nowy czy jak duży jest aku... To tak z fizyki... Oczywiście różne VAGi albo inne Mercedesy mogą odnotowywać w "komputerze" różne zdarzenia - w tym i wymianę aku. Jednak w Fordzie nie ma rejestratora zdarzeń historycznych (przeglądów) i w związku z tym nie ma gdzie odnotowywać takich danych.

Poza żartami - warto sobie oczywiście odnotować fakt wymiany (wraz z danymi aku) gdzieś w książce serwisowej, aby było info co i kiedy na przyszłość...

tombalt 03-03-2014 11:24

Re: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
ok, no to się pośmialiśmy :oops:
ja wiem, że w audi A6 znajomy musiał takie coś podać (a właściwie serwis), gdyż jest obowiązkowa procedura...
ja się tylko dopytuję :), ale ok, już wiem

r0ck 03-03-2014 16:26

Odp: Re: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
się śmiejecie? Tata w Ceedzie włożył większy aku i dopiero przy okazji faktu, iż wariował mu ESP - poprawiono masę i zmieniono w kompie ład. na większy aku bo był niedoładowany :)

CARISMA 03-05-2014 11:42

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
No niestety, mój nowy aku p.t. BOSCH 85 Ah okazał się bardzo kiepskim zakupem, nie wiem co mnie podkusiło aby go kupić, zawsze kupowałem Centrę ale kierowałem się dobrymi opiniami z forum. Po całonocnym postoju napięcie spada poniżej 12 V, dziś na Conversie pokazał nawet 11,4 V. Zaznaczam , że ładowanie jest OK, codziennie dojeżdżam do pracy 23 km w jenda stronę, więc jakoś go szczególnie nie katuję. Stary oryginalny 7 letni aku który od lutego leży w garażu dziś sprawdziłem ma napięcie 12, 45 V. Reasumując Bosch to wielka kupa, ciekaw jestem co na to gwarancja i jak to się skończy, ale znając życie skończy się zakupem nowego aku i będzie nim zdecydowanie Centra Futura, nigdy mnie nie zawiodła.

eclipse 03-05-2014 15:17

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Może jak masz taką możliwość to załóż ten stary co dobrze trzyma i sprawdż czy na nim nie będzie spadać napięcie .
A jak u ciebie z ładowaniem podczas jazdy .

CARISMA 03-05-2014 15:29

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Ten stary właśnie ładuję na wypadek..... W czasie jazdy na teście zegarów pokazuje 14,2-14,5 V, nie ma stałej wartości tylko oscyluje między nimi, nie wiem czy u Ciebie też tak jest? jak podłącze bezpośrednio miernik na klemy to pokazuje nawet 14,8 V ładowanie, być może uwalony jest regulator napięcia, chyba, że te ciągłe wahania ładowania 14,2-14,5 to normalne? Odpaliłem go dziś i podjechałem do sklepu jakieś 3 km, po powrocie na teście zegarów pokazywał 12,3 V, ale podejrzewam, że z biegiem czasu jutro rano będzie poniżej 12V.
Mnie wygląda na zasiarczony aku.

eclipse 03-05-2014 15:48

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Myślę że nie ma co patrzeć na pomiary w TEST .
Ja zrobiłem tak , dorobiłem do gniazda zapalniczki wtyczkę zakończoną dwiema końcówkami do miernika
i podłączam miernik , w ten sposób mogę sprawdzać w każdej chwili jakie jest napięcie .
W moim jest różnica ok. 1,5 V miedzy pomiarami miernika i w TEST.
Zauważyłem że jeśli akumulator jest trochę rozładowany czyli np. ma 12,3 V to po ruszeniu w pierwszej fazie pokonanych kilometrów napięcie na wspomnianym mierniku pokazuje nawet do 14,8 V.
lecz po kilku kilometrach się stabilizuje i pokazuje 14.4 V. Jeżdżąc na światłach dziennych czyli bez większego obciążenia akumulatora.
Podczas kiedy są włączone wszystkie światła np .wieczorem to napięcie pokazuje też 14,2-14,5 V.

CARISMA 03-05-2014 15:57

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
ale powiedz mi, czy w teście zegarów ładowanie cały czas skacze między 14,2V a 14,5V ? u mnie cały czas pokazuje taki skaczący wynik pomiaru. Jeśli chodzi o różnicę między miernikiem a testem to fakt, aku w teście ma 12 V a miernikiem na klemach ma 12,3V. Mnie martwi tylko to skaczące napięcie ładowania, czy to normalne?

eclipse 03-05-2014 16:15

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
U mnie zawsze tak skacze napięcie .

CARISMA 03-05-2014 16:28

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
OK, dzięki, jak naładuję ten stary, to podładuję ten w aucie, ale nie chce mi się go wyciągać., chyba, że mnie do tego zmusi. Pozdrawiam

luckyluke30 03-05-2014 22:00

Odp: Wymiana akumulatora(prośba o porade)
 
Czesc,a ja tylko dodam że co do samego aku to jeszcze wytargać z niego co jakiś czas górną zaślepkę ( w każdym się da oprócz żelowych i AGM) i sprawdzić czy nie ubyło w nim wody wiadomo że paruje tylko woda a nie elektrolit i dolać żeby zakryło płyty w każej celi. A jeśli chodzi o zimę i jazdę na krótkich odcinach to takie 20km odcinki to nie jest jakoś mega dużo zeby naladować aku. kiedyś była taka "zasada" że jeden rozruch silnika to minimum 10-15km jazdy żeby się naładował a do tego "inne"odbiorniki prądu i po jakimś czasie sie robi "kupa" bo będzie wiecznie nie doładowany. Napiecię zasilania jak już pisaliście lepiej mierzyć na klemach standardowo zakres od 13.8V - 14.4V . A jeśli chodzi o zimę to przy -20C pojemnośc akumulatora spada już o połowe także albo przed samych rozruchem włączyć na chwile swiatła np postojowe żeby trochę ruszyć aku a pozniej zapalić.. albo go czymś podgrzać ;) ..


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:34.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.