Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Klimatyzacja nie działa (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=180489)

Pucek2 18-04-2013 14:22

Klimatyzacja nie działa
 
A więc w moim mondziaku mk4 nie działa klimatyzacja. Jakie mogą być przyczyny?

mrk26 18-04-2013 14:44

Odp: Problem z klimatyzacją
 
a jakieś objawy, zachowania po włączeniu? coś się dzieje? sprężarka od klimy się włącza? Ciężko zgadnąć z tego co podałeś :?

enjoypoznan 18-04-2013 15:00

Odp: Problem z klimatyzacją
 
Może w pierwszej kolejności warto by podjechać i uzupełnić czynnik? Może jest go tak mało że w ogóle nie załącza się sprężarka.

kopydleusz 18-04-2013 22:49

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Może też warto wymienić filtr kabinowy, który mógł zarosnąć do tego stopnia, że nie chce przepuszczać powietrza?

RS AUTO-RAF 18-04-2013 22:51

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
najczęściej przyczyną niesprawnej klimatyzacji jest nieszczelność chłodnicy klimatyzacji.
nieszczelności szukaj przy pomocy lampy z ultrafioletem na nitach mocowań chłodnicy.

mkk1 18-04-2013 22:53

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
w mk4 najczęściej pada przewód sterujący wentylatorem , wielokrotnie przerobione na forum

medyk88 19-04-2013 06:57

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
mi wczoraj padła sprężarka
winny - ja! zaniechałem na jesieni dobicie i sie zatarła czy coś

jvc 19-04-2013 08:24

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Cytat:

Napisał medyk88 (Post 1998935)
winny - ja! zaniechałem na jesieni dobicie i sie zatarła czy coś

Nie sądzę że to twoja wina, jak jest mało czynnika to klimatyzacja się nie uruchomi po prostu

Holy 19-04-2013 09:44

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
nowa niestety to mimimum 2,5k + kaucja za starą

dziechu 19-04-2013 11:36

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
U mnie winowajcą był moduł sterujący przy wentylatorze. Przewody były ok. Moduł nie załączał wentylatora, rosło ciśnienie w układzie i wywalało czynnik z układu przez zawór bezpieczeństwa.
Musiałem kupić używkę na allegro bo nowy tylko z wentylatorem :D ...i żeby było ciekawiej padł w 2 tygodnie po wymianie...kolejny już działa od zeszłego roku...odpukać :D

guzziec 19-04-2013 19:16

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
A sprawdzaliście może jaką macie temperaturę na kratkach ???
U mnie po nabiciu spada max do 8 st.
Czy to nie za mało?
Dodam, że filtr nowiutki. ;)

tomcio43 19-04-2013 19:39

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Koledzy macie może jakiś schemat lub zdjęcia układu klimy do mk4? U mnie też nie chłodzi, lecz w porównaniu z Wami to jestem zielony w tej kwestii.

gregor75 19-04-2013 19:53

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Cytat:

Napisał guzziec (Post 1999320)
U mnie po nabiciu spada max do 8 st.
Czy to nie za mało?

TTTM- mała pojemność układu klimatyzacji

Andrzej_G 21-04-2013 21:20

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Wydaje mi się że przy tak malej pojemności układu trzeba uzupełniać czynnik przynajmniej co 2 lata - tak przynajmniej u mnie się działo - teraz też muszę uzupełnić bo sprężarka chyba się nie załącza po kolejnych 2 latach :( w fokusie hulała klima jak trzeba

RS AUTO-RAF 21-04-2013 23:14

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Cytat:

Napisał mkk1 (Post 1998871)
w mk4 najczęściej pada przewód sterujący wentylatorem , wielokrotnie przerobione na forum

Kolego nie zgodzę się z tobą że to najczęstsza przy czyna. Oczywiście mogą sie zdarzać różne przypadki ale z doświadczenia wiem że w większości MK4 przyczyną niedziałającej klimy jest nieszczelność układu i to właśnie w chłodnicy.

Hansolo 22-04-2013 09:20

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Cytat:

Napisał RS AUTO-RAF (Post 2000477)
Kolego nie zgodzę się z tobą że to najczęstsza przy czyna. Oczywiście mogą sie zdarzać różne przypadki ale z doświadczenia wiem że w większości MK4 przyczyną niedziałającej klimy jest nieszczelność układu i to właśnie w chłodnicy.


Potwierdzam, ja już przerabiałem wymianę chłodnicy. Pan ze sklepu / wcześniej pracujący w ASO Ford / powiedział że to bardzo częsta przypadłość.

mrk26 22-04-2013 09:32

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Cytat:

Wydaje mi się że przy tak malej pojemności układu trzeba uzupełniać czynnik przynajmniej co 2 lata
Nie wiem jak komuś udaje się jeździć dwa lata bez uzupełniania czynnika w mondeo mk4, bo ja jak bym nie jeździł, ile bym nie jeździł to co roku muszę uzupełniać czynnik.

petrus1 22-04-2013 10:08

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Cytat:

Napisał mrk26 (Post 2000597)
Nie wiem jak komuś udaje się jeździć dwa lata bez uzupełniania czynnika w mondeo mk4

U mnie 4 lata bez uzupełniania. Tylko sprawdzenie wydajności. Na wylocie 6.

PAFFCIO 22-04-2013 10:26

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Cytat:

Napisał Holy (Post 1999013)
nowa niestety to mimimum 2,5k + kaucja za starą

Pojedź do InterCars. W zeszłym roku było podejrzenie, że sprężarka do wymiany i za 1200 zyla była do wzięcia
Cytat:

Napisał Hansolo (Post 2000591)
Potwierdzam, ja już przerabiałem wymianę chłodnicy. Pan ze sklepu / wcześniej pracujący w ASO Ford / powiedział że to bardzo częsta przypadłość.

no widzicie, a mi w ASO dłubali przy chłodnicy (nie od klimy) i źle założyli taką małą osłonkę, która jest między chłodnicami i zwyczajnie przetarła żeberka w chłodnicy klimy... :-(

aromaro 24-04-2013 06:55

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
u mnie klima po nabiciu działała 2 dni ale było jeszcze zimno. Przy wyższych temp. przestała działać. Układ sprawdzony i nabity. Na komputerze ciśnienie układu klimatyzacji w (auto comie) pokazuje przy wyłączonym silniku 3100 kpa i żadnych błędów. Zwarłem przekaźnik R3 klima ruszyła i chłodek powiał. Pomiar ciśnienia spadł do poziomu ok 2000kpa. Po jakiś 15 minutach na zwartym R3 i ustawieniu klimatronika w poz LO wkładam przekaźnik i klima działa prawidłowo w wszelakich ustawieniach. Ale wystarczy że wyłączę autko na jakieś pół godziny i problem się ponawia.(w tym czasie ciśnienie powraca do wartości 3100kpa). Mam pytanie czy takie objawy nie sugerują na zbyt dużo czynnika w układzie. W serwisie powiedziano mi iż mam w układzie ok 7 atmosfer. Nadmieniam, że pomiary są odczytywane na komputerze z jakiegoś czujnika postaram się sprawdzić z którego.

mrk26 24-04-2013 09:48

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Cytat:

Mam pytanie czy takie objawy nie sugerują na zbyt dużo czynnika w układzie
Fizycznie nie możliwe ;)

aromaro 25-04-2013 06:06

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Racja wczoraj sprawdziłem to ponownie i lipa. Po obejściu przekaźnika klima działa. Chyba mnie jakiś czujnik robił w balona. Wiecie jakie czujniki są w obwodzie sterowania przekaźnika od klimy "R3"?

karelgott 25-04-2013 18:51

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
moja klima też padła. Dziś podjechałem do punktu gdzie serwisują klimę, zakładając, że czynnik mi gdzieś uciekł. Okazało się, że czynnika jest pełen stan. Podpięcie pod komputer pokazało zwarcie na instalacji klimy i dlatego się nie załączała. po poszukiwaniach okazało się, że przetarł się cieniutki kabelek (niebieski czy turkus) znajdujący się w kostce przy wentylatorze (dwa grubsze przewody, chyba od wentylatora chłodnicy i właśnie cieniutki od klimy.)

jaculek63 25-04-2013 19:51

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Podsumowanie

Dzięki klimatyzacji samochodowej nawet w czasie największych upałów możemy cieszyć się przyjemną temperaturą we wnętrzu auta. Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że klimatyzacja musi być użytkowana o każdej porze roku, nie tylko latem, ponieważ nieużywana – ulega awariom. Wykorzystywanie klimatyzacji zimą pozwala uniknąć problemu parowania szyb i ogrzać powietrze we wnętrzu samochodu. Używając klimatyzację należy mieć zamknięte okna w samochodzie, ponieważ tylko w zamkniętym obiegu klimatyzacja da nam dokładnie taką temperaturę, jaką jej zadaliśmy

to cytat z jednego z portali o klimatyzacji samochodowej,stosuje sie do w/w zalecen i nie mam problemu z klimą a więc do dzieła.:wink:

kasztan 25-04-2013 20:18

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Z instrukcji obsługi do Mondeo MK4
"Wskazówka: Układ klimatyzacji działa
wyłącznie wtedy, gdy temperatura otoczenia
jest wyższa niż 4ºC."

Także zimą ciężko jest używać klimy :)

jaculek63 25-04-2013 20:38

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Ja mam dwa fordy i zawsze mam klime włączoną bez względu na porę roku i zero problemów.Przed zimą 2012 podczas akcji klimatyzaci w serwisie sprawdzano mi klimę i wymagała tylko oczyszczenia(układ cyrkulacji),po zimie wymieniłem filtr podczas przeglądu i nie mam zastrzeżen.

Kolbi35 26-04-2013 15:36

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
U mnie po zimie niestety klima też nie odpaliła, pojechałem na dobicie klimy i okazało się, że agregat nie startuje. Powód : przegniły sławny fioletowy kabelek między wentylatorem a komputerem. Zlutowany, błedy wykasowane i wszystko śmiga. Widać, że jest to dosyć częsta przypadłość. Koszt z uzupełnieniem płynu hamulcowego, oklejeniem telepiącej rury plastikowj przy grillu jak i wykasuwaniu błędów i diagnostyka komputerowa - 170 pln brutto. Łukawski koło Kielc, polecam!!!

agassii 26-04-2013 15:55

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Cytat:

Napisał Kolbi35 (Post 2003277)
U mnie po zimie niestety klima też nie odpaliła, pojechałem na dobicie klimy i okazało się, że agregat nie startuje. Powód : przegniły sławny fioletowy kabelek między wentylatorem a komputerem. Zlutowany, błedy wykasowane i wszystko śmiga. Widać, że jest to dosyć częsta przypadłość. Koszt z uzupełnieniem płynu hamulcowego, oklejeniem telepiącej rury plastikowj przy grillu jak i wykasuwaniu błędów i diagnostyka komputerowa - 170 pln brutto. Łukawski koło Kielc, polecam!!!

Przerabiałem to dokładnie rok temu...koszt - 180 zł...BOSCH Gorzów Wlkp.

Marcin 1 20-05-2013 18:26

Niedziałająca klimatyzacja
 
Witam. Mam problem z klimatyzacją. Chodzi mi o sławny fioletowy kabelek z kostki wentylatora. U mnie po włączeniu klimy nie załącza się wentylator ale jak silnik za bardzo się nagrzeje to wentylator się załącza. Czy to oznacza że wszystko jest w porządku z wentylatorem ? Jak jest uszkodzony ten fioletowy kabelek z kostki to wentylator w ogóle nie działa ?

Bartez1982 20-05-2013 18:31

Odp: Niedzałająca klimatyzacja
 
Poczytaj:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Hansolo 20-05-2013 18:33

Odp: Niedzałająca klimatyzacja
 
No nie wiem niech wypowiedzą się fachowcy, ale fioletowy cienki kabelek jest chyba właśnie od klimy. To że wentylator się włącza po nagrzaniu silnika nie musi mieć związku z klimą, a z tym że schładza płyn chłodniczy aby silnik się nie przegrzał. W autach bez klimy tez wentylator tak działa.

slaweek 21-05-2013 06:56

Odp: Niedzałająca klimatyzacja
 
Podepnę się pod temat bo przecież to ten sam układ.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
może ktoś coś podpowie?

michal1985 23-05-2013 19:54

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
mi klima również nie wystartowała po zimie - pusto w układzie. Azot i pianka -> sprawdzenie szczelności -> mikrodziurki w chłodnicy. Wymiana chłodnicy + nabicie układu 900 pln -> klima dalej nie działa :( Wogóle nie startuje sprężarka. Pierwsze podejrzenie padło na czujnik ciśnienia, ale po podpięciu pod komputer wyszedł błąd wentylatora. Po usunięciu błędu sprężarka startuje, ale po chwili błąd pojawia się ponownie i główny komputer wyłącza klimę. Musze znaleźć elektromechanika, który sprawdzi po kolei liste barteza1982 w nadziej, że zacznie i skończy się na słynnym fioletowym kabelku...

i tu mam pytanie gdzie w okolicach wawy mogę podjechać w celu szukania usterki elektryki gdzie nie zostawię kilku setek za lutowanie kabelka?

z góry dzięki za wszelki info

Bartez1982 23-05-2013 20:56

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Witam
U mnie wystąpiła usterka nr.6 i elektryk z zakładu naprawiającego klimatyzację przeszedł przez wszystkie punkty po kolei i dopiero na końcu trafił na moją usterkę (po mojej podpowiedzi z resztą :)) bo rzadko występuje. I za taką usługę która trwała 2 godziny, wymagała zdjęcia koła, nadkola dobrania się do wtyczek kompa i rozebraniu wiązki kabli w celu lokalizacji przetarcia skasował 150zł. :D
Więc jeżeli za pierwszym podejściem trafi na usterkę a tym bardziej na kabelek fioletowy to powinna być groszowa sprawa.
Daj znać jak poszło
Pozdrawiam

michal1985 24-05-2013 11:02

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
klima już działa. Przyczyna problemu -> fioletowy kabelek 100 pln.

msowi 31-05-2013 20:27

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Miałem to samo w zeszłym roku. Fioletowy kabelek kaput8)

XV 1900 31-05-2013 22:44

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Mi mechanik powiedział że czujnik "włącznik" klimatyzacji jest kaput. Sprawdził na krutko że sprężarka "działa". Jak ten czujnik się wykręca, wyciąga? Czy mogę go sam zdemontować i zamontować nowy? Mechanik twierdzi że czynnik nie ulotni się przy demontarzu czujnika.

Bartez1982 01-06-2013 08:56

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Dokładnie czynnik sobie poleci w powietrze bez ponownego napełnienia się nie obędzie. Chyba że serwis klimy ma na to jakiś patent....

XV 1900 01-06-2013 12:48

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
No właśnie mechanik twierdzi że czynnik NIE poleci. To jak to jest :?:

Wojtek Gdynia 01-06-2013 14:17

Odp: Klimatyzacja nie działa
 
Właśnie jestem po naprawie słynnego fioletowego kabelka który był przerwany na pierwszym zgięciu wiązki kabli od strony sterownika na razie nie wymieniałem tylko po prostu zlutowałem go jeśli sytuacja się powtórzy wymienię go .Niema większego problemu z samodzielną naprawą tego kabla u mnie nawet nie trzeba było odpinać nadkola (ale zrobiłem to) wystarczyło wyjąć obudowę filtra powietrza i miałem dobre dojście do miejsca uszkodzenia kabelka .
Atak dla podpowiedzi u mnie fioletowy kabelek wchodzi do środkowej kostki nie do pierwszej od silnika jak wyczytałem na forum 2 rząd pinów od silnika 3 pin od dołu podaje jak by ktoś chciał wymienić cały kabelek ,może za jakiś czas też będę musiał ale na razie wentylator śmiga
Ps. Po podjechaniu do elektryka chciał wymieniać wentylator i sterownik za 1200 zł nie dajcie się naciągnąć bo ten fioletowy kabelek jest bardzo często powodem niedziałającej prawidłowo klimy.:)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:09.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.